xfce4-settings - en to sv translation catalogue (509 entries)

en: %d MIME type found | %d MIME types found
sv[0]: %d MIME-typ hittad
sv[1]: %d MIME-typer hittade

en: %d Xfce Panels
sv: %d Xfce Paneler

en: %s (Xfce %s)
    
    Copyright (c) 2003-2006
            os-cillation e.K. All rights reserved.
    
    Written by Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.
    
    Built with Gtk+-%d.%d.%d, running Gtk+-%d.%d.%d.
    
    Please report bugs to <%s>.
sv: %s (Xfce %s)
    
    Copyright © 2003-2006
            os-cillation e.K. Alla rättigheter är reserverade.
    
    Skrivet av Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.
    
    Byggt med Gtk+-%d.%d.%d, kör Gtk+-%d.%d.%d.
    
    Rapportera fel till <%s>.
    Skicka synpunkter på översättningen till <tp-sv@listor.tp-sv.se>.

en: (Disabled)
sv: (Inaktiverad)

en: 1x (no scaling)
sv: 1x (ingen skalning)

en: <b><big>Would you like to keep this configuration?</big></b>
sv: <b><big>Vill du behålla denna konfiguration?</big></b>

en: <b>Connecting Displays</b>
sv: <b>Ansluta skärmar</b>

en: <b>Identifying Displays</b>
sv: <b>Identifiera skärmar</b>

en: <b>No devices found.</b>
sv: Inga enheter funna

en: <b>No profiles for the selected device.</b>
sv: <b>Inga profiler för den valda enheten.</b>

en: <b>Profile Name</b>
sv: <b>Profilnamn</b>

en: <b>Profiles</b>
sv: <b>Profiler</b>

en: <b>Use system defaults</b>
sv: <b>Använd system standard</b>

en: <big><b>You have made changes to your previously active profile</b></big>
sv: <big><b>Du har gjort ändringar i din tidigare aktiva profil</b></big>

en: A profile of this name already exists.
sv: En profil med detta namnet finns redan.

en: ATI Settings
sv: ATI-inställningar

en: A_pplication Shortcuts
sv: _Programgenvägar

en: A_pply
sv: V_erkställ

en: Acceleratio_n:
sv: _Acceleration:

en: Acceleration _profile:
sv: Accelerations_profil:

en: Acceleration t_ime:
sv: Accelerationst_id:

en: Acceptance _delay:
sv: Fördröjning för a_cceptans:

en: Accessibility
sv: Hjälpmedelsfunktioner

en: Active device in the dialog
sv: Aktiv enhet i dialogrutan

en: Add Profile to Device
sv: Lägg till profil till enhet

en: Add a profile to the currently selected device
sv: Lägg till en profil till den valda enheten

en: Adjust the system-wide display scaling
sv: Justera hela systemets skärmskalning

en: All Files
sv: Alla filer

en: All _Settings
sv: _Alla inställningar

en: All files
sv: Alla filer

en: An unknown error, exit code is %d
sv: Okänt fel, felkod %d

en: Anti-aliasing, or font smoothing, can improve the look of text on the screen
sv: Kantutjämning, eller typsnittsutjämning, kan förbättra utseendet för text på skärmen

en: Appearance
sv: Utseende

en: Application Chooser Button
sv: Programväljarknapp

en: Apply
sv: Verkställ

en: Apply the currently selected display profile.
sv: Verkställ den valda bildskärmsprofilen.

en: Are you sure you want to reset channel "%s" and all its properties?
sv: Är du säker på att du vill återställa kanalen "%s" och alla dess egenskaper?

en: Are you sure you want to reset content type "%s" to its default value?
sv: Är du säker på att du vill återställa innehållstyp "%s" till dess standardvärde?

en: Are you sure you want to reset property "%s"?
sv: Är du säker på att du vill återställa egenskapen "%s"?

en: Array
sv: Samling

en: Assistive _Technologies
sv: Hjälp _medelsfunktioner

en: Assistive technologies will be available the next time you login
sv: Hjälptekniker blir tillgängliga nästa gång du loggar in

en: Associate preferred applications with MIME types
sv: Associera föredragna program med MIME-typer

en: Automatically enable profiles when new display is connected
sv: Aktivera automatiskt profiler när nya skärmar ansluts

[ctx: Automatically generated profile]
en: Automatic
sv: Automatiskt

en: B_uttons and Feedback
sv: K_nappar och Feedback

en: Beha_vior
sv: Be_teende

en: Bind a keyboard shortcut to xfce4-find-cursor to get visual feedback of the mouse pointer's current location.
sv: Bind en tangentbordsgenväg till xfce4-find-cursor för att få visuell återkoppling för muspekarens aktuella position.

en: Blink _delay:
sv: Blinknings_fördröjning:

en: Bounce Keys
sv: Tangentstuds

en: Bounce keys
sv: Tangentstuds

en: Bounce keys are disabled
sv: Tangentstuds är inaktiverat

en: Bounce keys are enabled
sv: Tangentstuds är aktiverat

en: Browse the file system
sv: Bläddra i filsystemet

en: Browse the file system to choose a custom command.
sv: Bläddra genom filsystemet för att välja ett anpassat kommando.

en: Browse the web
sv: Surfa på webben

en: Built-in Webcam
sv: Inbyggd webbkamera

en: Buttons
sv: Knappar

en: Caja File Manager
sv: Filhanteraren Caja

en: Calibrate
sv: Kalibrera

en: Camera
sv: Kamera

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Change la_yout option
sv: Ändra la_youtalternativ

en: Channel
sv: Kanal

en: Choose Application...
sv: Välj program...

en: Choose Preferred Application
sv: Välj föredraget program

en: Choose a custom File Manager
sv: Välj en anpassad filhanterare

en: Choose a custom Mail Reader
sv: Välj en anpassad e-postklient

en: Choose a custom Terminal Emulator
sv: Välj en anpassad terminalemulator

en: Choose a custom Web Browser
sv: Välj en anpassad webbläsare

en: Circular scrolling
sv: Cirkulär rullning

en: Clear
sv: Rensa

en: Clear filter
sv: Rensa filter

en: Clockwise
sv: Medurs

en: Close
sv: Stäng

en: Co_mpose key
sv: Co_mposetangent

en: Color Profiles
sv: Färgprofiler

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default CMYK
sv: Standard CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default Gray
sv: Standard Grå

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default RGB
sv: Standard RGB

en: Colorspace:
sv: Färgrymd

en: Colorspace:
sv: Färgrymd:

en: Comm_and:
sv: Komm_ando:

en: Command
sv: Kommando

en: Compatible Profiles
sv: Kompatibla profiler

en: Configure pointer device behavior and appearance
sv: Ställ in muspekarens beteende och utseende

en: Configure screen settings and layout
sv: Ställ in skärminställningar och -layout

en: Configure...
sv: Konfigurera

en: Could not create the mime dialog.
sv: Det gick inte att skapa mime-dialogen.

en: Could not create the settings dialog.
sv: Det gick inte att skapa inställningsdialogen.

en: Counterclockwise
sv: Moturs

en: Create
sv: Skapa

en: Create a new display profile.
sv: Skapa en ny skärmprofil.

en: Cursor
sv: Markör

en: Cursor si_ze:
sv: Pekar_storlek:

en: Custom _DPI setting:
sv: Anpassad _DPI-inställning:

en: Custom:
sv: Anpassat:

en: Customize the look of your desktop
sv: Anpassa utseendet på ditt skrivbord

en: DEVICE NAME
sv: ENHETSNAMN

en: D_istance:
sv: _Avstånd:

en: De_vice:
sv: En_het:

en: Debian Sensible Browser
sv: Debians sensible-browser

en: Debian X Terminal Emulator
sv: Debian X-terminalemulator

en: Default
sv: Standard

en: Default Application
sv: Standardprogram

en: Default Applications
sv: Standardprogram

en: Default Fon_t
sv: Standardtyps_nitt

en: Default _Monospace Font
sv: Standardteckensnitt _med fast bredd

en: Default:
sv: Standard:

en: Define shortcuts for la_unching applications:
sv: Definiera _genvägar för att starta program:

en: Defines whether GTK dialogs may place widgets such as buttons in the dialog's header bar. Implies in Client Side Decoration. Only affects newly opened dialogs.
sv: Bestämmer om GTK dialoger får placera element som knappar i en dialogs titelrad. Implicit för Client Side Decoration. Ändring börjar gälla för nya dialoger.

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete Profile
sv: Ta bort profil

en: Delete the currently selected display profile.
sv: Ta bort den aktuella bildskärmsprofilen.

en: Delete the currently selected profile
sv: Ta bort den för närvarande valda profilen

en: Desktop icons
sv: Skrivbordsikoner

en: Digital display
sv: Digital skärm

en: Disable sticky keys if two keys are _pressed
sv: Inaktivera tröga tangenter om två tangenter _trycks ner

en: Disable touchpad _while typing
sv: Ina_ktivera pekplatta medan du skriver

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Display
sv: Bildskärm

en: Display:
sv: Skärm:

en: Displays
sv: Skärmar

en: Do _not show this message again
sv: Visa _inte detta  meddelande igen

en: Do not wait for a window manager on startup
sv: Vänta inte på att en fönsterhanterare skall starta

en: Do nothing
sv: Gör ingenting

en: Do you want to delete the display profile '%s'?
sv: Vill du ta bort skärmprofil '%s'?

en: Double Click
sv: Dubbelklick

en: Drag and Drop
sv: Dra och släpp

en: Duratio_n:
sv: _Varaktighet:

en: Edge scrolling
sv: Kantrullning

en: Edit Property
sv: Redigera egenskap

en: Edit keyboard settings and application shortcuts
sv: Redigera tangentbordsinställningar och programgenvägar

en: Edit selected property
sv: Redigera markerad egenskap

en: Empty
sv: Tom

en: Enable
sv: Aktivera

en: Enable _event sounds
sv: Aktivera _händelseljud

en: Enable color management for %s
sv: Aktivera färghantering för %s

en: Enable e_ditable accelerators
sv: Aktivera r_edigerbara snabbtangenter

en: Enable header bars in dialo_gs
sv: Aktivera titelrader för dialoger

en: Enable hori_zontal scrolling
sv: Aktivera hori_sontell rullning

en: Enable input feedbac_k sounds
sv: Aktivera återkopplingsljud för _inmatning

en: Enable or disable event sounds globally (requires "Canberra" support)
sv: Aktivera eller inaktivera allmänna händelseljud (kräver "Canberra"-stöd)

en: Enable the selected profile
sv: Aktivera den valda profilen

en: Enlightened Terminal Emulator
sv: Enlightened terminalemulator

en: Enter the command you want to trigger with a shortcut.
sv: Ange kommandot du vill utlösa med en genväg.

en: Epiphany Web Browser
sv: Webbläsaren Epiphany

en: Event sounds
sv: Händelseljud

en: Executable Files
sv: Körbara filer

en: Extend
sv: Utöka

en: Extend to the right
sv: Förläng till höger

en: Failed to add new application "%s"
sv: Det gick inte att lägga till nytt program "%s"

en: Failed to connect to xfconf daemon. Reason: %s
sv: Misslyckades med att ansluta till xfconf-demonen. Anledning: %s

en: Failed to create temporary directory
sv: Misslyckades med att skapa temporär mapp

en: Failed to execute default File Manager
sv: Misslyckades med att köra den föredragna filhanteraren

en: Failed to execute default Mail Reader
sv: Misslyckades med att köra den föredragna e-postklienten

en: Failed to execute default Terminal Emulator
sv: Misslyckades med att starta föredragen terminalemulator

en: Failed to execute default Web Browser
sv: Misslyckades med att starta föredragen webbläsare

en: Failed to extract archive
sv: Misslyckades med att extrahera arkiv

en: Failed to install theme
sv: Misslyckades med att installera tema

en: Failed to launch shortcut "%s"
sv: Det gick inte att starta genvägen "%s"

en: Failed to open %s for writing
sv: Det gick inte att öppna %s för skrivning

en: Failed to set application "%s" for mime type "%s".
sv: Misslyckades med att ställa in program "%s" för mime-typ "%s".

en: Failed to set default File Manager
sv: Misslyckades med att ställa in den föredragna filhanteraren

en: Failed to set default Mail Reader
sv: Misslyckades med att ställa in den föredragna e-postklienten

en: Failed to set default Terminal Emulator
sv: Misslyckades med att ställa in den föredragna terminalemulatorn

en: Failed to set default Web Browser
sv: Misslyckades med att ställa in den föredragna webbläsaren

en: File Manager
sv: Filhanterare

en: File is larger than %d MB, installation aborted
sv: Filen är större än %d MB, installation avbruten

en: Find Cursor
sv: Hitta muspekare

en: Font quality on a TFT or LCD screen can be greatly improved by choosing the correct sub-pixel order of the screen
sv: Typsnittskvalitet på en TFT- eller LCD-skärm kan avsevärt förbättras genom att välja den korrekta sub-pixel-ordningen för skärmen

en: Fork to the background
sv: Kör i bakgrunden

en: Full
sv: Fullständig

en: GNOME Terminal
sv: GNOME-terminal

en: Galeon Web Browser
sv: Webbläsaren Galeon

en: General
sv: Allmänt

en: Graphical Settings Manager for Xfce
sv: Grafisk inställningshanterare för Xfce

en: Graphical settings editor for Xfconf
sv: Grafisk inställningsredigerare för Xfconf

en: Half (left-handed)
sv: Halv (vänsterhänt)

en: Hintin_g:
sv: _Antydan:

en: Horizontal
sv: Horisontell

en: Horizontal and Vertical
sv: Horisontell och vertikal

en: Icons
sv: Ikoner

en: If selected, keyboard shortcuts for menu items can be changed by hovering the mouse over the menu item and pressing the new key combination for the shortcut
sv: Om vald kan tangentbordsgenvägar för menyobjekt ändras genom att dra ut muspekaren över menyobjektet och trycka på den nya tangentkombinationen för genvägen

en: If you don't update the profile your changes will be lost upon restarting your session or disconnecting or connecting a display.
sv: Om du inte uppdaterar profilen kommer dina ändringar att gå förlorade när du startar om sessionen eller kopplar ur eller ansluter en skärm.

en: Import color profile files (*.icc)
sv: Importera färgprofilfiler (*.icc)

en: Improve keyboard and mouse accessibility
sv: Förbättra hjälpfunktioner för tangentbord och mus

en: Install %s theme
sv: Installera %s tema

en: Integer
sv: Heltal

en: Invalid helper type "%s"
sv: Ogiltig hjälpartyp "%s"

en: Inverted
sv: Inverterad

en: K_eystroke delay:
sv: Fördröjning för tangenttr_yckning:

en: Keep this configuration
sv: Behåll denna konfiguration

en: Key_board layout
sv: Tangent_bordslayout

en: Keyboa_rd
sv: Ta_ngentbord

en: Keyboard
sv: Tangentbord

en: Keyboard layout selection
sv: Val av tangentbordslayout

en: Konqueror Web Browser
sv: Webbläsaren Konqueror

en: Laptop
sv: Bärbar dator

en: Laptop Screen
sv: Laptop Skärm

en: Launch the default helper of TYPE with the optional PARAMETER, where TYPE is one of the following values.
sv: Kör standardhjälparen för TYP med frivilliga PARAMETRAR, där TYP är ett av följande värden.

en: Le_ft-handed
sv: _Vänsterhänt

en: Left
sv: Vänster

en: Links Text Browser
sv: Textwebbläsaren Links

en: Locked
sv: Låst

en: Lynx Text Browser
sv: Textwebbläsaren Lynx

en: MIME Type
sv: MIME-typ

en: Ma_ximum speed:
sv: Ma_ximal hastighet:

en: Mail Reader
sv: E-postklient

en: Many fonts contain information that provides extra hints as to how best draw the font; pick whichever looks best according to personal preference
sv: Många typsnitt innehåller information som ger extra tips för hur det ritas bäst; välj vad du själv tycker ser bäst ut

en: Medium
sv: Medel

en: Menus and Buttons
sv: Menyer och knappar

en: Minimal interface to set up an external output
sv: Minimalt gränssnitt för att ställa in en extern utgång

en: Mirror
sv: Spegla

en: Mirror Displays
sv: Spegla skärmar

en: Mirror Screens
sv: Spegla skärmar

en: Model:
sv: Modell:

en: Monitor %s
sv: Övervaka %s

[ctx: Monitor vendor]
en: Unknown
sv: Okänd

en: Mouse (relative)
sv: Mus (relativ)

en: Mouse Emulation
sv: Musemulering

en: Mouse and Touchpad
sv: Mus och pekplatta

en: Move currently selected item down by one row
sv: Flytta markerad post en rad ner

en: Move currently selected item up by one row
sv: Flytta markerad post en rad upp

en: Mozilla Browser
sv: Webbläsaren Mozilla

en: Mozilla Mail
sv: Mozilla e-post

en: New Property
sv: Ny egenskap

en: New property
sv: Ny egenskap

en: No
sv: Nej

en: No AT-SPI provider was found on your system
sv: Ingen AT-SPI-leverantör hittades på ditt system

en: No application selected
sv: Inget program valt

en: No command specified
sv: Inget kommando angavs

en: No helper defined for "%s".
sv: Ingen hjälpare definierad för "%s".

en: None
sv: Ingen

en: None (right-handed)
sv: Ingen (högerhänt)

en: None available
sv: Inga tillgängliga

en: Notifications
sv: Meddelanden

en: Once a display profile is deleted it cannot be restored.
sv: När en skärmprofil har tagits bort kan den inte återställas.

en: Only %s (1)
sv: Endast %s (1)

en: Only %s (2)
sv: Endast %s (2)

en: Only Display 1
sv: Bara skärm 1

en: Only Display 2
sv: Bara skärm 2

en: Open
sv: Öppna

en: Open <i>%s</i> and other files of type "%s" with:
sv: Öppna <i>%s</i> och andra filer av typ "%s" med:

en: Open with...
sv: Öppna med...

en: Opera Browser
sv: Webbläsaren Opera

en: Other Applications
sv: Andra program

en: Override the detected monitor resolution if fonts look too large or too small
sv: Åsidosätt skärmupplösningen som upptäckts om typsnitt ser för stora eller för små ut

en: PCMan File Manager
sv: Filhanteraren PCMan

en: PCManFM-Qt File Manager
sv: PCManFM-Qt Filhanterare

en: Pen (absolute)
sv: Penna (absolut)

en: Perl Scripts
sv: Perl-skript

en: Please choose your preferred File Manager
    now and click OK to proceed.
sv: Välj den filhanterare som du föredrar
    och tryck på OK för att fortsätta.

en: Please choose your preferred Mail Reader
    now and click OK to proceed.
sv: Välj den e-postklient som du föredrar
    och tryck på OK för att fortsätta.

en: Please choose your preferred Terminal
    Emulator now and click OK to proceed.
sv: Välj den terminalemulator som du
    föredrar och tryck på OK för att fortsätta.

en: Please choose your preferred Web
    Browser now and click OK to proceed.
sv: Välj den webbläsare som du
    föredrar och tryck på OK för att fortsätta.

en: Please report bugs to <%s>.
sv: Rapportera fel till <%s>.

en: Pointer Speed
sv: Muspekarhastighet

en: Press left mouse button to change the selected application.
sv: Vänsterklicka för att ändra det valda programmet.

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Primary Display:
sv: Primär bildskärm:

en: Print version information and exit
sv: Visa versionsinformation och avsluta

en: Printer
sv: Skrivare

[ctx: Profile quality]
en: High Quality
sv: Hög kvalitet

[ctx: Profile quality]
en: Low Quality
sv: Låg kvalitet

[ctx: Profile quality]
en: Medium Quality
sv: Medium kvalitet

en: Profiles matching the currently connected displays
sv: Profiler som matchar de anslutna skärmarna

en: Property
sv: Egenskap

en: Property names can only include the ASCII characters A-Z, a-z, 0-9, '_', '-', ':', '.', ',', '[', ']', '{', '}', '<' and '>', as well as '/' as a separator
sv: Egenskapsnamn kan bara innehålla ASCII-tecknen A-Z, a-z, 0-9, '_', '-', ':', '.', ',', '[', ']', '{', '}', '<' och '>', liksom '/' som en separator

en: Property names cannot end with a '/' character
sv: Egenskapsnamn får inte avslutas med tecknet "/"

en: Property names cannot have two or more consecutive '/' characters
sv: Egenskapsnamn får inte ha två eller flera efterföljande "/"-tecken

en: Property names must start with a '/' character
sv: Egenskapsnamn måste börja med ett "/" tecken

en: Python Scripts
sv: Python-skript

en: Query the default helper of TYPE, where TYPE is one of the following values.
sv: Fråga standardhjälpen om TYPE, då TYPE är ett av följande värden.

en: Question
sv: Fråga

en: R_epeat interval:
sv: Uppr_epningsintervall:

en: R_esolution:
sv: U_pplösning:

en: Read your email
sv: Läs din e-post

en: Recommended Applications
sv: Rekommenderade program

en: Ref_lection:
sv: Ref_lektion:

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Refresh _rate:
sv: Uppdaterings_frekvens:

en: Repe_at speed:
sv: Upprepningsh_astighet:

en: Replace running xsettings daemon (if any)
sv: Ersätt körande xsettings-demon (om någon)

en: Reset selected property
sv: Återställ markerad egenskap

en: Reset to Default
sv: Återställ till standardvärden

en: Reset to Defaults
sv: Återställ till standardvärden

en: Reset to _Defaults
sv: Återställ till stan_dardvärden

en: Resetting a channel will permanently remove those custom settings.
sv: Återställa en kanal kommer att ta bort dessa anpassade inställningar permanent.

en: Resetting a property will permanently remove those custom settings.
sv: Återställa en egenskap kommer att ta bort dessa anpassade inställningar permanent.

en: Resolution:
sv: Upplösning:

en: Restore num l_ock state on startup
sv: Återställ num l_ock vid start

en: Restore the previous configuration
sv: Återställ tidigare konfiguration

en: Reverse scroll d_irection
sv: Omvänd rullningsr_iktning

en: Ri_ght-handed
sv: Hö_gerhänt

en: Right
sv: Höger

en: Rodent File Manager
sv: Filhanteraren Rodent

en: Ruby Scripts
sv: Ruby-skript

en: SOCKET ID
sv: UTTAGS-ID

en: Save
sv: Spara

en: Scanner
sv: Skanner

en: Scrolling
sv: Rullning

en: Scrolling _mode:
sv: Rull_ningsläge:

en: Select Application
sv: Välj program

en: Select ICC Profile File
sv: Välj ICC-profilfil

en: Select a default font
sv: Välj ett standardtypsnitt

en: Select a default monospace font
sv: Välj ett teckensnitt med fast bredd

en: Select a monitor to change its properties; drag it to rearrange its placement.
sv: Välj en skärm för att ändra dess egenskaper; dra den för att ändra dess placering.

en: Select an Application
sv: Välj ett program

en: Select application
sv: Välj program

en: Select command
sv: Välj kommando

en: Selected output not disabled
sv: Vald utgång är inte inaktiverad

en: Sensitivit_y:
sv: Kän_slighet:

en: Set color profiles
sv: Välj färgprofiler

en: Set matching Xfwm4 theme if there is one
sv: Ställ in matchande Xfwm4 tema om där finns ett

en: Set the acceleration and sensitivity for the selected device to the default values
sv: Ställ in acceleration och känslighet för markerad enhet till standardvärden

en: Setti_ngs
sv: In_ställningar

en: Settings
sv: Inställningar

en: Settings Editor
sv: Inställningsredigerare

en: Settings Manager
sv: Inställningshanterare

en: Settings dialog to show
sv: Inställningsdialog att visa

en: Settings manager socket
sv: Uttag för inställningshanterare

en: Shell Scripts
sv: Skalskript

en: Shortcut
sv: Genväg

en: Shortcut Command
sv: Genvägskommando

en: Shortcut:
sv: Genväg:

en: Show _blinking
sv: Visa _blinkning

en: Show detailed information about the selected profile
sv: Visa detaljerad information om den valda profilen

en: Show dialog
sv: Visa dialog

en: Show images in _menus
sv: Visa bilder i _menyer

en: Show images on _buttons
sv: Visa bilder på _knappar

en: Show location of pointer on keypress
sv: Visa muspekarens position vid tangenttryck

en: Show popup windows to identify displays
sv: Visa popup-fönster för att identifiera skärmar

en: Size
sv: Storlek

en: Slight
sv: Lätt

en: Slow Keys
sv: Långsamma tangenter

en: Slow keys
sv: Långsamma tangenter

en: Slow keys are disabled
sv: Långsamma tangenter är inaktiverade

en: Slow keys are enabled
sv: Långsamma tangenter är aktiverade

en: Specify the application you want to use
    as default File Manager for Xfce:
sv: Välj det program som du vill använda
    som föredragen filhanterare för Xfce:

en: Specify the application you want to use
    as default Mail Reader for Xfce:
sv: Välj det program som du vill använda
    som föredragen e-postklient för Xfce:

en: Specify the application you want to use
    as default Terminal Emulator for Xfce:
sv: Välj det program som du vill använda
    som föredragen terminalemulator för Xfce:

en: Specify the application you want to use
    as default Web Browser for Xfce:
sv: Välj det program som du vill använda
    som föredragen webbläsare för Xfce:

en: Specify whether icons should be displayed next to items in menus
sv: Ange huruvida ikoner ska visas bredvid objekt i menyer

en: Specify whether icons should be displayed next to text in buttons
sv: Ange huruvida ikoner ska visas bredvid text i knappar

en: Specify whether mouse clicks and other user input will cause event sounds to play
sv: Ange huruvida musklick och annan användarinmatning ska spela upp händelseljud

en: Specify whether or not the text cursor blinks
sv: Ange huruvida textmarkören blinkar eller inte

en: St_yle
sv: St_il

en: Start With Session
sv: Starta med session

en: Sticky Keys
sv: Tröga tangenter

en: Sticky keys
sv: Tröga tangenter

en: Sticky keys are disabled
sv: Tröga tangenter är inaktiverade

en: Sticky keys are enabled
sv: Tröga tangenter är aktiverade

en: Sub-_pixel order:
sv: Ordning för sub-_pixel:

en: Supported ICC profiles
sv: ICC-profiler som stöds

en: TYPE [PARAMETER]
sv: TYP [PARAMETER]

en: T_ouchpad
sv: _Pekplatta

en: Tab_let
sv: Ri_tbord

en: Tap touchpad to clic_k
sv: Knacka pekplatta att kli_cka

en: Terminal Emulator
sv: Terminalemulator

en: Test Profile
sv: Testprofil

en: Test profile:
sv: Testprofil:

en: Text next to icons
sv: Text bredvid ikoner

en: Text under icons
sv: Text under ikoner

en: Th_reshold:
sv: T_röskelnivå:

en: The Xfce Settings Daemon
sv: Inställningshanteraren för Xfce

en: The Xfce development team. All rights reserved.
sv: The Xfce development team. Alla rättigheter förbehållna.

en: The amount of time, in milliseconds, required between keystrokes
sv: Mängden tid, i millisekunder, som krävs mellan tangenttryckningar

en: The amount of time, in milliseconds, that must elapse before a keystroke will be accepted
sv: Mängden tid, i millisekunder, som måste förflyta innan en tangenttryckning kan tas emot

en: The command may not be empty.
sv: Kommandot får inte vara tomt.

en: The default File Manager will be used to browse the contents of folders.
sv: Den föredragna filhanteraren kommer att användas för att bläddra i innehållet i mappar.

en: The default Mail Reader will be used to compose emails when you click on email addresses.
sv: Den föredragna e-postläsaren kommer att användas för att skriva e-brev när du klickar på e-postadresser.

en: The default Terminal Emulator will be used to run commands that require a CLI environment.
sv: Den föredragna terminalemulatorn kommer att användas till att köra program som kräver en kommandoradsmiljö.

en: The default Web Browser will be used to open hyperlinks and display help contents.
sv: Den föredragna webbläsaren kommer att användas för att öppna hyperlänkar och visa hjälpinnehåll.

en: The delay, in milliseconds, between successive blinks of the cursor
sv: Fördröjningen, i millisekunder, mellan markörens blinkningar

en: The factor at which the pointer's speed will increase as the mouse is moved
sv: Faktorn med vilken pekarens hastighet ökar när musen rörs

en: The following TYPEs are supported for the --launch and --query commands:
    
      WebBrowser       - The preferred Web Browser.
      MailReader       - The preferred Mail Reader.
      FileManager      - The preferred File Manager.
      TerminalEmulator - The preferred Terminal Emulator.
sv: Följande TYPEs srtöds för --launch och --query kommandona:
    
      WebBrowser       - Föredragen webbläsare.
      MailReader       - Föredraget e-postprogram.
      FileManager      - Föredragen filhanterare.
      TerminalEmulator - Föredragen terminalemulator.

en: The last active output must not be disabled, the system would be unusable.
sv: Senast aktiva utgången får inte vara inaktiverad. Systemet kommer då inte vara möjligt att använda.

en: The maximum pointer speed after acceleration
sv: Maximala pekarhastigheten efter acceleration

en: The mouse pointer cannot move farther than this distance between two clicks for them to be considered a double click
sv: Muspekaren kan inte förflyttas längre än detta avstånd mellan två klickningar för att de ska anses vara en dubbelklickning

en: The number of pixels the pointer must move before a drag operation will start
sv: Antal pixlar som pekaren måste förflyttas innan en dragåtgärd påbörjas

en: The number of pixels the pointer must move in a short time before it starts accelerating
sv: Antal bildpunkter som pekaren måste förflyttas på en kort tid innan den börjar accelerera

en: The previous configuration will be restored in <b>%i seconds</b> if you do not reply to this question.
sv: Den tidigare konfigurationen kommer att återställas om <b>%isekunder</b> om du inte svarar på denna fråga.

en: The previous configuration will be restored in <b>10 seconds</b> if you do not reply to this question.
sv: Den tidigare konfigurationen kommer att återställas <b>om 10 sekunder</b> om du inte svarar på denna fråga.

en: The primary display is currently configured to show:
sv: Den primära skärmen är för närvarande konfigurerad för att visa:

en: The ramp used to reach maximum pointer speed
sv: Tröskeln att använda för att nå maximal pekarhastighet

en: The rate at which keystrokes are generated while a key is pressed
sv: Frekvensen med vilken tangenttryckningar genereras när en tangent trycks ner

en: The root element ('/') is not a valid property name
sv: Rotelementet ("/") är inte ett giltigt egenskapsnamn

en: The system defaults will be restored next time you log in.
sv: Systemets standardvärden kommer att återställas nästa gång du loggar in.

en: The time, in milliseconds, before a pressed key begins repeating
sv: Tiden, i millisekunder, innan en nedtryckt tangent upprepas

en: The time, in milliseconds, between repeated motion events
sv: Tiden, i millisekunder, mellan upprepade rörelsehändelser

en: The time, in milliseconds, between the initial key press and first repeated motion event
sv: Tiden, i millisekunder, mellan en initial tangenttryckning och första upprepade rörelsehändelsen

en: The time, in milliseconds, to get to maximum speed
sv: Tiden, i millisekunder, för att uppnå maximal hastighet

en: This font will be used as the default font used when drawing user interface text
sv: Detta typsnitt kommer att användas som standard när text ritas i användargränssnittet

en: This font will be used as the default monospace font, for example by terminal emulators.
sv: Detta teckensnitt kommer att användas som standardteckensnitt med fast bredd, till exempel av terminalemulatorer.

en: This system is using RandR %d.%d. For the display settings to work version 1.2 is required at least
sv: Detta system använder RandR %d.%d. För att skärminställningarna ska fungera krävs minst version 1.2

en: This will remove your custom mime-association and restore the system-wide default.
sv: Detta kommer att ta bort anpassade mime-associationer och återställa systemets förval.

en: This will reset all shortcuts to their default values. Do you really want to do this?
sv: Detta kommer att återställa alla genvägar till deras standardvärden. Vill du verkligen göra detta?

en: Ti_me:
sv: Ti_d:

en: To help prevent accidental keystrokes, slow keys requires that a key is held for a certain minimum amount of time before the keystroke will be accepted.
sv: För att hjälpa till att förhindra ofrivilliga tangenttryckningar, kräver långsamma tangenter att en tangent är nedtryckt en viss minimal tidsperiod innan tangenttryckningen accepteras.

en: To help prevent accidental multiple keystrokes, bounce keys imposes a minimum delay between keystrokes.
sv: För att hjälpa till att förhindra ofrivilliga flertangentstryckningar, påför studsande tangenter en minimifördröjning mellan tangenttrycknmingar.

en: Trac_king mode:
sv: Sp_årningsläge:

en: Two mouse clicks in less than this length of time (in milliseconds) will be considered a double click
sv: Två musklick på mindre än denna tidsperiod (i millisekunder) kommer att anses vara ett dubbelklick

en: Two-finger scrolling
sv: Tvåfingerrullning

en: Type
sv: Typ

en: Type '%s --help' for usage.
sv: Ange "%s --help" för användningsinformation.

en: Typing Settings
sv: Skrivinställningar

en: Unable to initialize GTK+.
sv: Det gick inte att initiera GTK+.

en: Unable to launch the proprietary driver settings
sv: Det gick inte att starta inställningar för proprietär drivrutin

en: Unable to query the version of the RandR extension being used
sv: Det gick inte att fråga efter vilken version av RandR-utökningen som används

en: Unable to start "%s"
sv: Det gick inte att starta "%s"

en: Unable to start the Xfce Display Settings
sv: Det gick inte att starta skärminställningar för Xfce

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown format, only archives and directories are supported
sv: Okänt format, det finns bara stöd för arkiv och mappar

en: Update Display Profile
sv: Uppdatera skärmprofil

en: Update an existing profile.
sv: Uppdatera en befintlig profil.

en: Update changed display profile '%s'?
sv: Uppdatera ändrad skärmprofil '%s'?

en: Use _bounce keys
sv: Använd tangentst_uds

en: Use _startup notification
sv: Använd _startnotifieringar

en: Use a c_ustom command:
sv: Använd a_npassat kommando:

en: Use a custom application which is not included in the above list.
sv: Använd ett anpassat program som inte finns i ovanstående lista.

en: Use a custom command for an application that is not available from the above application list.
sv: Använd ett kommando för ett program som inte finns i programlistan ovan.

en: Use slow _keys
sv: Använd långsamma _tangenter

en: Use the command line
sv: Använd kommandoraden

en: User Set
sv: Användarbestämt

en: Value
sv: Värde

en: Vendor:
sv: Tillverkare

en: Version information
sv: Versionsinformation

en: Vertical
sv: Vertikal

en: Vertical BGR
sv: Vertikal BGR

en: Vertical RGB
sv: Vertikal RGB

en: W3M Text Browser
sv: Textwebbläsaren W3M

en: Warning
sv: Varning

en: Warning: this icon theme has no cache file. You can create this by running <i>gtk-update-icon-cache %s/%s/</i> in a terminal emulator.
sv: Varning: detta ikontema har ingen cache-fil. Du kan skapa den genom att köra <i>gtk-update-icon-cache %s/%s/</i> i en terminalemulator.

en: Web Browser
sv: Webbläsare

en: Webcam
sv: Webbkamera

en: When enabled, modifier keys (such as Control, Alt, and Shift) do not need to be held down (they can be pressed and then released) when multiple keys would normally need to be pressed at the same time.
sv: När aktiverat, behöver inte modifieringstangenter (som Control, Alt och Skift) hållas ner (de kan tryckas ner och släppas) när flera tangenter normalt sett skulle behöva tryckas ned samtidigt.

en: When enabled, the mouse pointer can be controlled using the keyboard number pad.
sv: När aktiverat, kan muspekaren kontrolleras genom att använda tangentbordets nummerplatta.

en: When enabled, the session manager will start the required applications for screen readers and magnifiers.
sv: När aktiverat, kommer sessionshanteraren att starta de program som krävs för skärmläsare och förstorare.

en: When new displays are connected:
sv: När nya skärmar ansluts:

en: When selected, modifier keys (such as Control, Alt, and Shift) will remain locked in the pressed state until pressed again
sv: När vald kommer modifierartangenter (såsom Control, Alt och Skift) att kvarstå i nedtryckt läge tills den trycks ner igen

en: When selected, pressing and holding down a key emits the same character over and over again
sv: När vald kommer trycka och hålla ner en tangent att skicka ut samma tecken om och om igen

en: When selected, the "sticky keys" feature will be disabled if two keys are pressed simultaneously
sv: När vald kommer funktionen "tröga tangenter" att inaktiveras om två tangenter trycks ner samtidigt

en: When selected, the mouse pointer can be controlled using the keyboard number pad
sv: När vald kan muspekaren kontrolleras med den numeriska delen av tangentbordet

en: When selected, the scroll wheel will work in the opposite direction
sv: När vald kommer rullhjulet att fungera i motsatt riktning

en: When selected, the touchpad will be disabled when the keyboard is being used
sv: Om valt, kommer pekplattan att inaktiveras då tangentbordet används

en: Workspace %d
sv: Skrivbord %d

en: X Terminal
sv: X-terminal

en: Xfce Settings Daemon
sv: Konfigurationsdemon för Xfce

en: Xfce Terminal
sv: Xfce-terminalen

en: Xfe File Manager
sv: Filhanteraren Xfe

en: Yes
sv: Ja

en: _Acceleration delay:
sv: _Accelerationsfördröjning:

en: _Add
sv: L_ägg till

en: _Advanced
sv: _Avancerat

en: _Behavior
sv: _Beteende

en: _Browse...
sv: _Bläddra...

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Close
sv: _Stäng

en: _Devices
sv: En_heter

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _Enable anti-aliasing
sv: Aktiv_era kantutjämning

en: _Enable assistive technologies
sv: _Aktivera hjälpmedelsfunktioner

en: _Enable key repeat
sv: _Aktivera tangentupprepning

en: _Fonts
sv: _Typsnitt

en: _General
sv: Allmä_nt

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Icons
sv: I_koner

en: _Import
sv: _Importera

en: _Keyboard model
sv: _Tangentbordsmodell

en: _Layout
sv: La_yout

en: _Lock sticky keys
sv: _Lås tröga tangenter

en: _Mirror displays
sv: Spegla bildskär_mar

en: _Monitor
sv: _Övervaka

en: _Mouse
sv: _Mus

en: _Open
sv: _Öppna

en: _Other...
sv: _Annat...

en: _Others
sv: _Annat

en: _Property:
sv: _Egenskap:

en: _Remove
sv: Ta bo_rt

en: _Repeat delay:
sv: Uppr_epningsfördröjning:

en: _Reset
sv: Å_terställ

en: _Reset Channel
sv: Återställ Kanal

en: _Reset to Defaults
sv: Åte_rställ till standardvärden

en: _Scale:
sv: _Skala:

en: _Test area:
sv: _Testyta:

en: _Theme
sv: _Tema

en: _Type:
sv: _Typ:

en: _Update
sv: _Uppdatera

en: _Update '%s'
sv: _Uppdatera '%s'

en: _Use mouse emulation
sv: _Använd musemulering

en: _Use sticky keys
sv: Använd tr_öga tangenter

en: _Utilities
sv: Ver_ktyg

en: _Value:
sv: _Värde:

en: _Window Scaling
sv: _Fönsterskalning

en: assistive;technologies;keys;sticky;bounce;emulation;screen readers;magnifiers;a11y;i18n;l10n;AT-SPI;ATK;impairment;
sv: hjälpmedel; teknologier; tangenter; klibbig; studs; emulering; skärmläsare; förstoringsglas; a11y; i18n; l10n; AT-SPI; ATK;nedsättning;

en: color;settings;management;display;monitors;printers;webcams;scanners;
sv: färg;inställningar;hantering;skärmar;skrivare;webbkameror;skannrar;

en: control;panel;center;system;settings;personalize;hardware;
sv: kontroll; panel; center; system; inställningar; personalisera; hårdvara;

en: display;settings;screen;resolution;refresh;rate;rotation;external;projectors;monitors;LCD;CRT;HiDPI;
sv: skärm; inställningar; skärm; upplösning; uppdatering; frekvens; rotation; extern; projektorer; bildskärmar; LCD; CRT; HiDPI;

en: file;type;extension;association;open with;web browser;mail reader;file manager;terminal emulator;
sv: fil;typ;ändelse;association;öppna med;webbläsare;e-post läsare;filhanterare;terminal emulator;

en: msec
sv: ms

en: numlock;keyboard;layout;shortcuts;
sv: numlock;tangentbord;layout;genvägar;

en: pixels/sec
sv: pixlar/s

en: radiobutton
sv: radioknapp

en: registry;regedit;configuration file;
sv: registret;regedit;konfigurations fil;

en: reset
sv: återställ

en: settings;buttons;scroll;direction;pointer;speed;double click;theme;wheel;
sv: inställningar; knappar; scroll; riktning; pekare; hastighet; dubbelklicka; tema; hjul;

en: start monitoring channel "%s"
sv: börja övervaka kanal "%s"

en: themes;user interface;styles;icons;fonts;anti-aliasing;hinting;sub-pixel;subpixel;rendering;ClearType;DPI;RGB;BGR;menu accelerators;keyboard shortcuts;event;sounds;window scaling;HiDPI;Retina display;
sv: teman; användargränssnitt; stilar; ikoner; teckensnitt; anti-aliasing; antydningar; subpixel; subpixel; rendering; ClearType; DPI; RGB; BGR; menyacceleratorer; kortkommandon; händelser; ljud; fönsterskalning; HiDPI; Retina-skärm;
