synaptic - en to sv translation catalogue (703 entries)

en: 	%s %s but %s is to be installed
sv: 	%s %s men %s kommer att installeras

en: 	%s %s but it is not installable
sv: 	%s %s men det går inte att installera

en: 	%s but it is a virtual package
sv: 	%s men det är ett virtuellt paket

en: 	%s but it is not going to be installed
sv: 	%s men det kommer inte att installeras

en: 
    %s have to be downloaded
sv: 
    %s måste hämtas

en: 
    Completely removed the following packages:
sv: 
    Tog fullständigt bort följande paket:

en: 
    Downgraded the following packages:
sv: 
    Nedgraderade följande paket:

en: 
    Installed the following packages:
sv: 
    Installerade följande paket:

en: 
    Not all changes and updates succeeded. For further details of the failure, please expand the 'Details' panel below.
sv: 
    Inte alla ändringar och uppdateringar lyckades. Fäll ut panelen ”Detaljer” nedan för ytterligare detaljer om felet.

en: 
    Package %s has no available version, but exists in the database.
    This typically means that the package was mentioned in a dependency and never uploaded, has been obsoleted or is not available with the contents of sources.list
sv: 
    Paketet %s har ingen tillgänglig version men det finns i databasen.
    Det betyder vanligtvis att paketet nämns i ett beroende men aldrig har blivit uppskickat, att det har blivit föråldrat eller att det inte är tillgängligt med hjälp av innehållet i sources.list

en: 
    Reinstalled the following packages:
sv: 
    Ominstallerade följande paket:

en: 
    Removed the following ESSENTIAL packages:
sv: 
    Tog bort följande SYSTEMKRITISKA paket:

en: 
    Removed the following packages:
sv: 
    Tog bort följande paket:

en: 
    Successfully applied all changes. You can close the window now.
sv: 
    Verkställandet av alla ändringar lyckades. Du kan stänga fönstret nu.

en: 
    Successfully installed all packages of the current medium. To continue the installation with the next medium close this window.
sv: 
    Lyckades med att installera alla paket från aktuellt media. Stäng det här fönstret för att fortsätta med nästa media.

en: 
    Upgraded the following packages:
sv: 
    Uppgraderade följande paket:

en: 
    While installing package %s:
sv: 
    Under installationen av paketet %s:

en: 
    While preparing for installation:
sv: 
    Under förberedning för installation:

en:  %s: %s %s but %s is to be installed
sv:  %s: %s %s men %s kommer att installeras

en:  or
sv:  eller

en: %d new package will be installed
     | %d new packages will be installed
sv[0]: %d nytt paket kommer att installeras
sv[1]: %d nya paket kommer att installeras

en: %d new package will be re-installed
     | %d new packages will be re-installed
sv[0]: %d nytt paket kommer att installeras om
sv[1]: %d nya paket kommer att installeras om

en: %d package is locked
     | %d packages are locked
sv[0]: %d paket är låst
sv[1]: %d paket är låsta

en: %d package will be <b>downgraded</b>
     | %d packages will be <b>downgraded</b>
sv[0]: %d paket kommer att <b>nedgraderas</b>
sv[1]: %d paket kommer att <b>nedgraderas</b>

en: %d package will be held back and not upgraded
     | %d packages will be held back and not upgraded
sv[0]: %d paket kommer att hållas tillbaka och inte uppgraderas
sv[1]: %d paket kommer att hållas tillbaka och inte uppgraderas

en: %d package will be removed
     | %d packages will be removed
sv[0]: %d paket kommer att tas bort
sv[1]: %d paket kommer att tas bort

en: %d package will be upgraded
     | %d packages will be upgraded
sv[0]: %d paket kommer att uppgraderas
sv[1]: %d paket kommer att uppgraderas

en: %i packages listed, %i installed, %i broken. %i to install/upgrade, %i to remove
sv: %i paket listade, %i installerade, %i trasiga. %i kommer att installeras/uppgraderas, %i kommer att tas bort

en: %i packages listed, %i installed, %i broken. %i to install/upgrade, %i to remove; %s will be freed
sv: %i paket listade, %i installerade, %i trasiga. %i kommer att installeras/uppgraderas, %i kommer att tas bort; %s kommer att frigöras

en: %i packages listed, %i installed, %i broken. %i to install/upgrade, %i to remove; %s will be used
sv: %i paket listade, %i installerade, %i trasiga. %i kommer att installeras/uppgraderas, %i kommer att tas bort; %s kommer att användas

en: %s Changelog
sv: Ändringslogg för %s

en: %s Properties
sv: Egenskaper för %s

en: %s of extra space will be freed
sv: %s mindre diskplats kommer att användas

en: %s of extra space will be used
sv: %s mer diskplats kommer att användas

en: %s: %s but it is a virtual package
sv: %s: %s men det är ett virtuellt paket

en: %s: %s but it is not going to be installed
sv: %s: %s men det kommer inte att installeras

en: (no vendor)
sv: (ingen leverantör)

en: --add-cdrom Add a cdrom at startup (needs path for cdrom)
sv: --add-cdrom Lägg till en cd-skiva vid uppstart (behöver sökväg till cd-enhet)

en: --ask-cdrom Ask for adding a cdrom and exit
sv: --ask-cdrom Fråga om att lägga till en cd-skiva och avsluta

en: --dist-upgrade-mode  Call DistUpgrade and display changes
sv: --dist-upgrade-mode  Anropa uppgradering av utgåva och visa ändringarna

en: --non-interactive Never prompt for user input
sv: --non-interactive Fråga aldrig efter inmatning från användaren

en: --task-window Open with task window
sv: --task-window Öppna uppgiftsfönstret

en: --test-me-harder  Run test in a loop
sv: --test-me-harder  Kör test i en slinga

en: --update-at-startup  Call "Reload" on startup
sv: --update-at-startup  Anropa ”Läs om” vid uppstart

en: --upgrade-mode  Call Upgrade and display changes
sv: --upgrade-mode  Anropa uppgradering och visa ändringarna

en: -f=? Give an alternative filter file
sv: -f=? Ange en alternativ filterfil

en: -h   This help text
sv: -h   Den här hjälptexten

en: -i=? Start with the initial Filter with given name
sv: -i=? Starta med det initiala filtret med angivet namn

en: -o=? Set an arbitrary configuration option, eg -o dir::cache=/tmp
sv: -o=? Sätt ett godtyckligt konfigurationsalternativ, t.ex. -o dir::cache=/tmp

en: -r   Open in the repository screen
sv: -r   Öppna och visa förrådsskärmen

en: -t   Give an alternative main window title (e.g. hostname with `uname -n`)
sv: -t   Ange en alternativ titel på huvudfönstret (t.ex. värdnamnet med ”uname -n”)

en: <b>%s</b> (<b>essential</b>) will be removed
sv: <b>%s</b> (<b>systemkritiska</b>) kommer att tas bort

en: <b>%s</b> (version <i>%s</i>) will be installed
sv: <b>%s</b> (version <i>%s</i>) kommer att installeras

en: <b>%s</b> (version <i>%s</i>) will be re-installed
sv: <b>%s</b> (version <i>%s</i>) kommer installeras om

en: <b>%s</b> (version <i>%s</i>) will be upgraded to version <i>%s</i>
sv: <b>%s</b> (version <i>%s</i>) kommer uppgraderas till version <i>%s</i>

en: <b>%s</b> will be <b>downgraded</b>
sv: <b>%s</b> kommer att <b>nedgraderas</b>

en: <b>%s</b> will be removed
sv: <b>%s</b> kommer att tas bort

en: <b>%s</b> will be removed with configuration
sv: <b>%s</b> kommer att tas bort inklusive konfigurationen

en: <b>(ESSENTIAL) to be removed</b>
sv: <b>(SYSTEMKRITISKA) kommer att tas bort</b>

en: <b><big>Mark upgrades in a smart way?</big></b>
    
    The default upgrade method skips upgrades that would introduce conflicts or require installation of additional packages.
    
    The smart upgrade (dist-upgrade) attempts to resolve conflicts and to fulfil all dependencies of upgrades in a smart way.
    
    <b>Note:</b> The upgrades will be marked only. You still have to apply them afterwards.
sv: <b><big>Markera uppgraderingar på ett smart sätt?</b></b>
    
    Standardmetoden för uppgradering hoppar över de uppgraderingar som skulle introducera konflikter eller kräva installation av ytterligare paket.
    
    Den smarta uppgraderingen (dist-upgrade) försöker att lösa konflikter och uppfylla alla beroenden för uppgraderingen på ett smart sätt.
    
    <b>Observera:</b> Uppgraderingarna kommer endast markeras. Du behöver fortfarande verkställa dem efteråt.

en: <b><big>Quit and discard marked changes?</big></b>
    
    There are still marked changes that have not yet been applied. They will get lost if you choose to quit 'Synaptic'.
sv: <b><big>Ignorera markerade ändringar och avsluta?</big></b>
    
    Det finns fortfarande markerade ändringar som inte har verkställts. De kommer att gå förlorade om du väljer att avsluta ”Synaptic”.

en: <b>Appearance</b>
sv: <b>Utseende</b>

en: <b>Applying Changes</b>
sv: <b>Verkställande av ändringar</b>

en: <b>Colors</b>
sv: <b>Färger</b>

en: <b>Columns</b>
sv: <b>Kolumner</b>

en: <b>Current</b>
sv: <b>Aktuell</b>

en: <b>Fonts</b>
sv: <b>Typsnitt</b>

en: <b>History files</b>
sv: <b>Filhistorik</b>

en: <b>Installed Version</b>
sv: <b>Installerad version</b>

en: <b>Latest Available Version</b>
sv: <b>Senaste tillgängliga version</b>

en: <b>Maintainer:</b>
sv: <b>Underhållare:</b>

en: <b>Marked</b>
sv: <b>Markerad</b>

en: <b>Marking Changes</b>
sv: <b>Markering av ändringar</b>

en: <b>Note:</b> Changes are not applied instantly. At first you have to mark all changes and then apply them.
sv: <b>Observera:</b> Ändringar verkställs inte direkt. Först måste du markera alla ändringar och sedan verkställa dem.

en: <b>Note:</b> To install a version that is different from the default one, choose <b>Package -> Force Version...</b> from the menu.
sv: <b>Observera:</b> För att installera en version som skiljer sig från standardversionen, välj <b>Paket -> Tvinga version…</b> från menyn.

en: <b>Other</b>
sv: <b>Annan</b>

en: <b>Package upgrade behavior (default distribution)</b>
sv: <b>Beteende för paketuppgradering (standarddistribution)</b>

en: <b>Package:</b>
sv: <b>Paket:</b>

en: <b>Priority:</b>
sv: <b>Prioritet:</b>

en: <b>Proxy Server</b>
sv: <b>Proxyserver</b>

en: <b>Section:</b>
sv: <b>Sektion:</b>

en: <b>Source:</b>
sv: <b>Källa:</b>

en: <b>Summary</b>
sv: <b>Sammanfattning</b>

en: <b>Tags:</b>
sv: <b>Taggar:</b>

en: <b>Temporary Files</b>
sv: <b>Temporärfiler</b>

en: <b>Terminal Output:</b>
sv: <b>Utdata från terminalen:</b>

en: <b>The following icons are used to indicate the current status of a package:</b>
sv: <b>Följande ikoner används för att indikera paketets aktuella status:</b>

en: <b>To be DOWNGRADED</b>
sv: <b>Kommer att NEDGRADERAS</b>

en: <b>To be completely removed (including configuration files)</b>
sv: <b>Kommer att tas bort helt och hållet (inklusive konfigurationsfiler)</b>

en: <b>To be removed</b>
sv: <b>Kommer att tas bort</b>

en: <b>Warning:</b> %d essential package will be removed
     | <b>Warning:</b> %d essential packages will be removed
sv[0]: <b>Varning:</b> %d systemkritiskt paket kommer att tas bort
sv[1]: <b>Varning:</b> %d systemkritiska paket kommer att tas bort

en: <big><b>Could not download all necessary package files</b></big>
    
    The version of the package that you want to install might be no longer available in the repository, or there may be problems with the source of the package. Reload the package list and check the source of the package (e.g. CD or network connection).
sv: <big><b>Kunde inte hämta alla nödvändiga filer</b></big>
    
    Versionen av paketet som du vill installera kanske inte längre finns tillgänglig i förrådet eller så kan det vara problem med källan för paketet. Läs om paketlistan och kontrollera källan för paketet (exempelvis cd-skiva eller nätverksanslutning).

en: <big><b>Could not download all repository indexes</b></big>
    
    The repository may no longer be available or could not be contacted because of network problems. If available an older version of the failed index will be used. Otherwise the repository will be ignored. Check your network connection and ensure the repository address in the preferences is correct.
sv: <big><b>Kunde inte hämta alla förrådsindex</b></big>
    
    Förrådet kanske inte längre är tillgängligt eller kunde inte kontaktas på grund av nätverksproblem. En äldre version av indexet kommer att användas om det finns tillgängligt. Om inte kommer förrådet att ignoreras. Kontrollera din nätverksanslutning och försäkra dig om att adressen till förrådet i inställningarna är korrekt.

en: <big><b>Enter the complete APT line of the repository that you want to add</b></big>
    
    The APT line contains the type, location and content of a repository, for example <i>"deb http://ftp.debian.org sarge main"</i>. You can find a detailed description of the syntax in the documentation.
sv: <big><b> Skriv in den kompletta APT-raden till förrådet som du vill lägga till</b></big>
    
    APT-raden innehåller typ, plats och innehållet i ett förråd, till exempel <i>"deb http://ftp.debian.org sarge main"</i>. Du hittar en detaljerad beskrivning av syntaxen i dokumentationen.

en: <i>Can't close while running</i>
sv: <i>Kan inte stänga under körning</i>

en: <i>Finished</i>
sv: <i>Klar</i>

en: <i>Preparing packages...</i>
sv: <i>Förbereder paketen…</i>

en: <i>Running...</i>
sv: <i>Kör…</i>

en: <span size="large" weight="bold">Set an internal option</span>
sv: <span size="large" weight="bold">Sätt en intern flagga</span>

en: <span size="large" weight="bold">These settings affect the core of your system. Consider any changes carefully.</span>
sv: <span size="large" weight="bold">De här inställningarna påverkar hela ditt system. Överväg alla ändringar noga.</span>

en: <span size="large" weight="bold">Which tasks should be performed by your computer?</span>
    
    These are preselected groups of packages to perform each task. If you select a task, the corresponding packages will be marked for installation.
sv: <span size="large" weight="bold">Vilka funktioner ska utföras av din dator?</span>
    
    De här är förvalda paketgrupper för att utföra varje funktion. Om du väljer en funktion kommer motsvarande paket att markeras för installation.

en: <span size="small">Copyright (c) 2001-2004 Connectiva S/A 
    Copyright (c) 2002-2012 Michael Vogt</span>
sv: <span size="small">Copyright © 2001-2004 Connectiva S/A 
    Copyright © 2002-2012 Michael Vogt</span>

en: <span weight="bold" size="large">Apply the following changes?</span>
sv: <span weight="bold" size="large">Verkställ följande ändringar?</span>

en: <span weight="bold" size="larger">Could not mark all packages for installation or upgrade</span>
    
    The following packages have unresolvable dependencies. Make sure that all required repositories are added and enabled in the preferences.
sv: <span weight="bold" size="larger">Kunde inte markera alla paket för installation eller uppgradering</span>
    
    Följande paket har olösliga beroenden. Se till att alla nödvändiga förråd är inlagda och aktiverade i inställningarna.

en: <span weight="bold" size="larger">Enter a label for this CD-Rom</span>
    
    The label will be used if you want to install packages from this CD-Rom. It is recommended to also write the label on the CD-Rom to easily find it again.
sv: <span weight="bold" size="larger">Ange en etikett för denna cd-rom</span>
    
    Etiketten kommer att användas om du vill installera paket från denna cd-rom. Det rekommenderas att även skriva etiketten på själva skivan för att enkelt hitta den igen.

en: <span weight="bold" size="larger">Enter the label of the CD-ROM</span>
sv: <span weight="bold" size="larger">Ange etiketten på cd-skivan</span>

en: <span weight="bold" size="larger">Mark additional required changes?</span>
sv: <span weight="bold" size="larger">Markera ytterligare nödvändiga ändringar?</span>

en: <span weight="bold" size="larger">Your package information is out of date</span>
    
    Your package information is older than 48 hours. There could be important security updates available. It is recommended to reload the package information regularly.
sv: <span weight="bold" size="larger">Din paketinformation är föråldrad</span>
    
    Din paketinformation är äldre än 48 timmar. Det kan finnas viktiga säkerhetsuppdateringar tillgängliga. Det rekommenderas att du uppdaterar paketlistorna regelbundet.

en: A package failed to install.  Trying to recover:
sv: Ett paket misslyckades att installeras. Försöker återhämta:

en: AND
sv: OCH

en: APT line:
sv: APT-rad:

en: APT system reports:
    %s
sv: APT-systemets rapporter:
    %s

en: A_pplication Font
sv: _Applikationstypsnitt

en: A_pply Marked Changes
sv: _Verkställ markerade ändringar

en: About Synaptic
sv: Om Synaptic

en: Add
sv: Lägg till

en: Add downloaded packages
sv: Lägg till hämtade paket

en: Add packages downloaded with the "Generate package download script" feature to the system
sv: Lägg till paket hämtade med funktionen ”Generera pakethämtningsskript” till systemet

en: All
sv: Alla

en: Alphabetic
sv: Alfabetisk

en: Always Ask
sv: Fråga alltid

en: Always prefer the highest version
sv: Föredra alltid det högsta versionsnumret

en: Always prefer the installed version
sv: Föredra alltid den installerade versionen

en: Amateur Radio
sv: Amatörradio

en: An error occurred
sv: Ett fel inträffade

en: An error occurred while saving configurations.
sv: Ett fel inträffade när inställningarna sparades.

en: Another synaptic is running
sv: En annan Synaptic kör

en: Apply
sv: Verkställ

en: Apply all marked changes
sv: Verkställ alla markerade ändringar

en: Apply changes in a terminal window
sv: Verkställ ändringar i ett terminalfönster

en: Applying Changes
sv: Verkställer ändringar

en: Applying marked changes. This may take a while...
sv: Verkställer markerade ändringar. Det här kan ta en stund…

en: Architecture
sv: Arkitektur

en: Ask to confirm changes that also affect other packages
sv: Fråga efter godkännande om ändringarna också påverkar andra paket

en: Ask to quit after the changes have been applied successfully
sv: Fråga om att avsluta när ändringarna verkställts korrekt

en: Authentication
sv: Autentisering

en: Authentication is required to run the Synaptic Package Manager
sv: Autentisering krävs för att köra Synaptic pakethanterare

en: Automatic install
sv: Automatisk installation

en: Automatic removable
sv: Automatiskt borttagbar

en: Automatically
sv: Automatiskt

en: Automatically close after the changes have been successfully applied
sv: Stäng automatiskt när ändringarna har verkställts korrekt

en: Automatically installed
sv: Automatiskt installerad

en: Available versions:
sv: Tillgängliga versioner:

en: Bad regular expression '%s' in ReducedView file.
sv: Felaktigt reguljärt uttryck ”%s” i ”ReducedView”-filen.

en: Base System
sv: Grundsystem

en: Binary (deb)
sv: Binär (deb)

en: Boolean operator between property criterias:
sv: Boolesk operator mellan egenskapskriterier:

en: Breaks
sv: Trasar sönder

en: Broken
sv: Trasiga

en: Broken dependencies
sv: Trasiga beroenden

en: Broken:
sv: Trasiga:

en: Can't read %s
sv: Kan inte läsa %s

en: Can't write %s
sv: Kan inte skriva %s

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cannot find filename or size tag
sv: Kan inte hitta filnamn eller storlekstagg

en: Cannot read vendors.list file
sv: Kan inte läsa filen vendors.list

en: Cannot start configuration tool!
    You have to install the required package 'libgnome2-perl'.
sv: Kan inte starta konfigurationsverktyget!
    Du måste installera det nödvändiga paketet ”libgnome2-perl”.

en: Changes applied
sv: Ändringar verkställda

en: Choose font
sv: Välj typsnitt

en: Choose the action from the context menu of the package.
sv: Välj åtgärd från paketets åtgärdsmeny.

en: Cleaning package lists...
sv: Rensar paketlistor…

en: Click on the status icon to open a menu that contains all actions.
sv: Klicka på statusikonen för att öppna en meny som innehåller alla åtgärder.

en: Clicking on the status icon marks the most likely action
sv: Klicka på statusikonen markerar den mest sannolika åtgärden

en: Close this dialog after the changes have been successfully applied
sv: Stäng den här dialogen efter att ändringarna har blivit korrekt utförda

en: Color
sv: Färg

en: Color packages by their status
sv: Färgmarkera paket baserat på dess status

en: Color selection
sv: Färgval

en: Colors
sv: Färger

en: Columns and Fonts
sv: Kolumner och typsnitt

en: Comma separated list of hosts and domains that will not be contacted through the proxy (e.g. localhost, 192.168.1.231, .net)
sv: Kommaseparerad lista av värdnamn och domäner som inte ska kontaktas genom proxyservern (t.ex. localhost, 192.168.1.231, .net)

en: Common
sv: Vanligt

en: Communication
sv: Kommunikation

en: Community Maintained (installed)
sv: Gemensamhetsunderhållna (installerade)

en: Complete changelog of the latest version:
sv: Komplett ändringslogg för den senaste versionen:

en: Completely
sv: Totalt

en: Component
sv: Komponent

en: Conflicting packages
sv: Paket i konflikt

en: Conflicts
sv: I konflikt med

en: Consider recommended packages as dependencies
sv: Betrakta rekommenderade paket som beroenden

en: Converted From RPM by Alien
sv: Konverterade från RPM med Alien

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copying package lists...
sv: Kopierar paketlistor…

en: Could not apply changes!
    Fix broken packages first.
sv: Kunde inte verkställa ändringar!
    Lös problemet med de trasiga paketen först.

en: Could not upgrade the system!
    Fix broken packages first.
sv: Kunde inte uppgradera systemet!
    Lös problemet med de trasiga paketen först.

en: Couldn't identify disc.
sv: Kunde inte identifiera skivan.

en: Credits
sv: Tack till

en: Cross Platform
sv: Andra plattformar

en: Ctrl-c pressed
sv: Ctrl-c trycktes

en: Currently in broken policy state
sv: För närvarande i ett trasigt policytillstånd

en: Custom
sv: Anpassad

en: Databases
sv: Databaser

en: Debtag support is enabled.
sv: Stöd för Debtag är aktiverat.

en: Debug
sv: Felsökning

en: Default Upgrade
sv: Standarduppgradering

en: Delete _History files older than:
sv: Ta bort _historikfiler äldre än:

en: Delete all cache package files now.
sv: Ta bort alla mellanlagrade paketfiler nu.

en: Dependants
sv: Beroende av

en: Dependencies
sv: Beroenden

en: Dependencies of the Latest Version
sv: Beroenden för den senaste versionen

en: Dependency of
sv: Beroende för

en: Dependent packages
sv: Paket som beror på paketet

en: Depends
sv: Beroende av

en: Description
sv: Beskrivning

en: Description %s
sv: Beskrivning %s

en: Description and Name
sv: Beskrivning och namn

en: Details
sv: Detaljer

en: Development
sv: Utveckling

en: Difference between the files
sv: Skillnad mellan filerna

en: Direct connection to the Internet
sv: Direkt anslutning till Internet

en: Disc Label
sv: Skivetikett

en: Disc label:
sv: Skivetikett:

en: Disc not successfully scanned.
sv: Misslyckades med att genomsöka skivan.

en: Distribution
sv: Utgåva

en: Distribution:
sv: Utgåva:

en: Do you want to add another CD-ROM?
sv: Vill du lägga till en annan cd-skiva?

en: Do you want to continue, ignoring these packages?
sv: Vill du ignorera de här paketen och fortsätta?

en: Do you want to quit Synaptic?
sv: Vill du avsluta Synaptic?

en: Documentation
sv: Dokumentation

en: Documented by
sv: Dokumenterat av

en: Done
sv: Färdig

en: Done!
sv: Färdig!

en: Double click on the package name.
sv: Dubbelklicka på paketets namn.

en: Download
sv: Hämta

en: Download Size
sv: Storlek efter hämtning

en: Download rate: %s/s - %s remaining
sv: Hämtningshastighet: %s/s - %s återstår

en: Download rate: ...
sv: Hämtningshastighet: …

en: Download:
sv: Hämta:

en: Downloading Changelog
sv: Hämtar ändringslogg

en: Downloading Package Files
sv: Hämtar paketfiler

en: Downloading Package Information
sv: Hämtar paketinformation

en: Downloading file %li of %li
sv: Hämtar fil %li av %li

en: ERROR: Could not get password entry for superuser
sv: FEL: Kunde inte hämta lösenordspost för superanvändare

en: ERROR: could not create configuration directory %s
sv: FEL: kunde inte skapa konfigurationskatalogen %s

en: ERROR: could not create log directory %s
sv: FEL: kunde inte skapa loggkatalogen %s

en: ERROR: could not create state directory %s
sv: FEL: kunde inte skapa tillståndskatalogen %s

en: ERROR: could not create tmp directory %s
sv: FEL: kunde inte skapa temporärkatalogen %s

en: ERROR: couldn't open %s for writing
sv: FEL: kunde inte öppna %s för skrivning

en: Editors
sv: Textredigerare

en: Education
sv: Utbildning

en: Electronics
sv: Elektronik

en: Email
sv: E-post

en: Embedded Devices
sv: Inbäddade enheter

en: Empty disc name.
sv: Tomt skivnamn.

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Enhances
sv: Utökar

en: Error failed to fork pty
sv: Misslyckades att grena pty

en: Error in package %s
sv: Fel i paketet %s

en: Error parsing file record
sv: Fel vid tolkning av filpost

en: Essential packages will be removed.
    This may render your system unusable!
sv: Systemkritiska paket kommer tas bort.
    Det här kan göra ditt system oanvändbart!

en: Exclude
sv: Undanta

en: Exclude selected sections
sv: Undanta markerade val

en: Excludes
sv: Undantagna

en: Expression was found, please see the list on the left for matching entries.
sv: Uttrycket hittades, se i listan till vänster för matchande poster.

en: Extra output was generated during Package Manager operation
sv: Extra utdata genererades under användandet av pakethanteraren

en: FTP proxy:
sv: FTP-proxy:

en: Failed
sv: Fel

en: Failed to fetch %s
      %s
sv: Misslyckades med att hämta %s
      %s

en: Failed to mark all available upgrades!
sv: Misslyckades med att markera alla tillgängliga uppgraderingar!

en: Failed to mount the cdrom.
sv: Misslyckades med att montera cd-skivan.

en: Failed to open %s.new
sv: Misslyckades med att öppna %s.new

en: Failed to rename
sv: Misslyckades med att byta namn

en: Failed to rename %s.new to %s
sv: Misslyckades med att byta namn på %s.new till %s

en: Failed to reopen fd
sv: Misslyckades med att återöppna fd

en: Failed to resolve dependency problems!
sv: Misslyckades med att lösa beroendeproblem!

en: Failed to stat %s%s
sv: Misslyckades med att läsa status för %s%s

en: Field
sv: Fält

en: File
sv: Fil

en: Files
sv: Filer

en: Filters
sv: Filter

en: Find
sv: Sök

en: FingerPrint
sv: Fingeravtryck

en: Fonts
sv: Typsnitt

en: For installation or upgrade
sv: För installation eller uppgradering

en: For removal
sv: För borttagning

en: Force version:
sv: Tvinga version:

en: Found %i packages
sv: Hittade %i paket

en: GNOME Desktop Environment
sv: Skrivbordsmiljön GNOME

en: GNU R statistical system
sv: Statistiksystemet GNU R

en: GObject Introspection data
sv: GObject-introspektionsdata

en: Games and Amusement
sv: Spel och underhållning

en: General
sv: Allmänt

en: Generate a shell script so that you can download the selected packages on a different computer
sv: Generera ett skalskript så att du kan hämta de markerade paketen på en annan dator

en: Generate package download script
sv: Generera ett pakethämtningsskript

en: Get Changelog
sv: Hämta ändringslogg

en: Get Screenshot
sv: Hämta skärmbild

en: Gnustep Desktop Environment
sv: Skrivbordsmiljön Gnustep

en: Graphics
sv: Grafik

en: HTTP authentication
sv: HTTP-autentisering

en: HTTP proxy:
sv: HTTP-proxy:

en: Haskell Programming Language
sv: Programmeringsspråket Haskell

en: History
sv: Historik

en: History of installed, upgraded and removed software packages.
sv: Historik för installerade, uppgraderade och borttagna programpaket.

en: Hit
sv: Träff

en: Hold Current Version
sv: Håll kvar nuvarande version

en: IP address or host name of the ftp proxy server
sv: IP-adress eller värdnamn för ftp-proxyservern

en: IP address or host name of the http proxy server
sv: IP-adress eller värdnamn för http-proxyservern

en: Icon Legend
sv: Ikonförklaringar

en: Icon _Legend
sv: Ikonförk_laringar

en: Identifying disc...
sv: Identifierar skiva…

en: Ignore
sv: Ignorera

en: Ignoring invalid record(s) in sources.list file!
sv: Ignorerar ogiltig(a) post(er) i filen sources.list!

en: Include
sv: Inkludera

en: Include selected sections only
sv: Inkludera endast markerade sektioner

en: Includes
sv: Inkluderade

en: Insert a disc in the drive.
sv: Mata in en skiva i enheten.

en: Install, remove and upgrade software packages
sv: Installera, ta bort och uppgradera programpaket

en: Installed
sv: Installerade

en: Installed (auto removable)
sv: Installerade (kan tas bort automatiskt)

en: Installed (local or obsolete)
sv: Installerade (lokala eller föråldrade)

en: Installed (locked to the current version)
sv: Installerade (låsta till nuvarande version)

en: Installed (locked):
sv: Installerade (låsta):

en: Installed (manual)
sv: Installerade (manuellt)

en: Installed (unsupported)
sv: Installerade (saknar stöd)

en: Installed (upgradable)
sv: Installerade (uppgraderingsbara)

en: Installed Files
sv: Installerade filer

en: Installed Version
sv: Installerad version

en: Installed packages that are up-to-date
sv: Installerade paket som är senaste versionen

en: Installed packages that are upgradable
sv: Installerade paket som är uppgraderingsbara

en: Installed packages that are upgradable to a later upstream version
sv: Installerade paket som är uppgraderingsbara till en senare uppströmsversion

en: Installed:
sv: Installerade:

en: Installing and removing software
sv: Installerar och tar bort programvara

en: Installing software
sv: Installerar programvara

en: Internal Error, AllUpgrade broke stuff. Please report.
sv: Internt fel, AllUpgrade förstörde saker. Vänligen rapportera.

en: Internal Error, non-zero counts
sv: Internt fel, antalet är inte noll

en: Internal error
sv: Internt fel

en: Internal error opening cache (%d). Please report.
sv: Internt fel vid öppning av cache (%d). Vänligen rapportera.

en: Internationalization and localization
sv: Internationalisering och lokalanpassning

en: Interpreted Computer Languages
sv: Tolkade datorspråk

en: Invalid disc name!
sv: Ogiltigt skivnamn!

en: Invalid record in the preferences file, no Package header
sv: Felaktig post i inställningsfilen. Pakethuvud saknas

en: Java Programming Language
sv: Programmeringsspråket Java

en: KDE Desktop Environment
sv: Skrivbordsmiljön KDE

en: Keep Configuration
sv: Behåll konfiguration

en: Kernel and modules
sv: Kärna och moduler

en: Label:
sv: Etikett:

en: Latest Version
sv: Senaste versionen

en: Let synaptic pick the best version for you. If unsure use this option.
sv: Låt Synaptic välja den bästa versionen åt dig. Om du är osäker bör du använda den här funktionen.

en: Libraries
sv: Bibliotek

en: Libraries - Development
sv: Bibliotek - Utveckling

en: Libraries - Old
sv: Bibliotek - Gamla

en: Library packages that are no longer needed (deborphan is required)
sv: Bibliotekspaket som inte längre behövs (deborphan krävs)

en: Line %u too long in markings file.
sv: Rad %u är för lång i ”markings”-filen.

en: Lisp Programming Language
sv: Programmeringsspråket Lisp

en: Local
sv: Lokal

en: Localization
sv: Lokalisering

en: Look in:
sv: Leta i:

en: Maintainer
sv: Underhållare

en: Malformed line %u in markings file
sv: Felaktig formulerad rad, %u i ”markings”-filen

en: Man page:
    Wybo Dekker <wybo@servalys.nl>
    Michael Vogt <mvo@debian.org>
    Sebastian Heinlein <sebastian.heinlein@web.de>
    
    Manual:
    Sebastian Heinlein <sebastian.heinlein@web.de>
sv: Manualsida:
    Wybo Dekker <wybo@servalys.nl>
    Michael Vogt <mvo@debian.org>
    Sebastian Heinlein <sebastian.heinlein@web.de>
    
    Handbok:
    Sebastian Heinlein <sebastian.heinlein@web.de>

en: Manual installed
sv: Manuellt installerat

en: Manual proxy configuration
sv: Manuell proxykonfigurering

en: Mark All Upgrades
sv: Markera alla uppgraderingar

en: Mark Packages by _Task...
sv: Markera paket efter u_ppgift…

en: Mark Recommended for Installation
sv: Markera rekommenderade för installation

en: Mark Suggested for Installation
sv: Markera föreslagna för installation

en: Mark all possible upgrades
sv: Markera alla möjliga uppgraderingar

en: Mark for Co_mplete Removal
sv: Markera för _total borttagning

en: Mark for Complete Removal
sv: Markera för total borttagning

en: Mark for Installation
sv: Markera för installation

en: Mark for R_einstallation
sv: Markera för _ominstallation

en: Mark for Reinstallation
sv: Markera för ominstallation

en: Mark for Removal
sv: Markera för borttagning

en: Mark for Upgrade
sv: Markera för uppgradering

en: Mark for _Installation
sv: Markera för _installation

en: Mark for _Removal
sv: Markera för _borttagning

en: Mark for _Upgrade
sv: Markera för _uppgradering

en: Marked Changes
sv: Markerade ändringar

en: Marked for complete removal
sv: Markerade för fullständig borttagning

en: Marked for complete removal:
sv: Markerade för total borttagning:

en: Marked for downgrade
sv: Markerade för nedgradering

en: Marked for downgrade:
sv: Markerade för nedgradering:

en: Marked for installation
sv: Markerade för installation

en: Marked for installation:
sv: Markerade för installation:

en: Marked for re-installation
sv: Markerade för ominstallation

en: Marked for reinstallation:
sv: Markerade för ominstallation:

en: Marked for removal
sv: Markerade för borttagning

en: Marked for removal:
sv: Markerade för borttagning:

en: Marked for upgrade
sv: Markerade för uppgradering

en: Marked for upgrade:
sv: Markerade för uppgradering:

en: Marking all available upgrades...
sv: Markerar alla tillgängliga uppgraderingar…

en: Mathematics
sv: Matematik

en: Meta Packages
sv: Metapaket

en: Miscellaneous  - Graphical
sv: Diverse - Grafiska

en: Miscellaneous - Text Based
sv: Diverse - Textbaserade

en: Missing Recommends
sv: Saknade rekommendationer

en: Mono/CLI Infrastructure
sv: Mono/CLI-infrastruktur

en: Mounting CD-ROM...
sv: Monterar cd-skiva…

en: Move D_own
sv: Flytta _nedåt

en: Move _Up
sv: Flytta _uppåt

en: N/A
sv: -

en: NOT AUTHENTICATED
sv: INTE AUTENTISERADE

en: Name
sv: Namn

en: Network
sv: Nätverk

en: Networking
sv: Nätverk

en: Never show this message again
sv: Visa aldrig det här meddelandet igen

en: Never upgrade to a new version automatically. Be _very_ careful with this option as you will not get security updates automatically! If you manually force a version the package version will follow the chosen distribution.
sv: Uppgradera aldrig till en ny version automatiskt. Var _mycket_ försiktig med det här alternativet eftersom du inte kommer att få säkerhetsuppdateringar automatiskt! Om du manuellt tvingar igenom en version kommer paketversionen att följa den valda distributionen.

en: New Filter %i
sv: Nytt filter %i

en: New in repository
sv: Nya i förrådet

en: New in repository:
sv: Nytt i förrådet:

en: Newsgroup
sv: Diskussionsgrupp

en: No help viewer is installed!
    
    You need either the GNOME help viewer 'yelp', the 'konqueror' browser or the 'firefox' browser to view the synaptic manual.
    
    Alternatively you can open the man page with 'man synaptic' from the command line or view the html version located in the 'synaptic/html' folder.
sv: Ingen hjälpvisare är installerad!
    
    Du måste installera antingen GNOME:s hjälpvisare ”yelp”, webbläsaren ”konqueror” eller webbläsaren ”firefox” för att visa Synaptics handbok.
    
    Alternativt kan du öppna manualsidan med ”man synaptic” från kommandoraden eller visa html-versionen som ligger i katalogen ”synaptic/html”.

en: No package is selected.
sv: Inga paket är markerade.

en: No proxy for:
sv: Ingen proxy för:

en: No valid records were found.
sv: Inga giltiga poster hittades.

en: Not automatic:
sv: Inte automatiskt:

en: Not found
sv: Hittades inte

en: Not installable
sv: Inte installerbar

en: Not installed
sv: Inte installerade

en: Not installed (locked)
sv: Inte installerade (låsta)

en: Not installed (locked):
sv: Inte installerade (låsta):

en: Not installed (new in repository)
sv: Inte installerade (nya i förrådet)

en: Not installed (residual config)
sv: Inte installerade (kvarlämnad konfiguration)

en: Not installed (unsupported)
sv: Inte installerade (saknar stöd)

en: Not installed packages
sv: Ej installerade paket

en: Not installed:
sv: Inte installerade:

en: Not marked
sv: Inte markerad

en: Number of undo operations:
sv: Antal åtgärder att ångra:

en: OCaml Programming Language
sv: Programmeringsspråket OCaml

en: OR
sv: ELLER

en: Obsoletes
sv: Föråldrar

en: Only experts should use this.
sv: Endast experter bör använda den här.

en: Open changes
sv: Öppna ändringar

en: Origin
sv: Ursprung

en: Original author:
    Alfredo K. Kojima <kojima@windowmaker.org>
    
    Maintainers:
    Michael Vogt <mvo@debian.org>
    Gustavo Niemeyer <niemeyer@conectiva.com>
    Sebastian Heinlein <sebastian.heinlein@web.de>
    
    Contributors:
    Enrico Zini <enrico@debian.org>
    Panu Matilainen <pmatilai@welho.com>
    Sviatoslav Sviridov <svd@lintec.minsk.by>
sv: Upphovsman:
    Alfredo K. Kojima <kojima@windowmaker.org>
    
    Underhållare:
    Michael Vogt <mvo@debian.org>
    Gustavo Niemeyer <niemeyer@conectiva.com>
    Sebastian Heinlein <sebastian.heinlein@web.de>
    
    Bidragsgivare:
    Enrico Zini <enrico@debian.org>
    Panu Matilainen <pmatilai@welho.com>
    Sviatoslav Sviridov <svd@lintec.minsk.by>

en: Orphaned
sv: Övergivna

en: PHP Programming Language
sv: Programmeringsspråket PHP

en: Package
sv: Paket

en: Package Manager
sv: Pakethanterare

en: Package Manager output
sv: Utdata från pakethanteraren

en: Package Name
sv: Paketnamn

en: Package changes
sv: Paketändringar

en: Package is supported
sv: Paketet stöds

en: Package management software using apt.
sv: Programvara för pakethantering med apt.

en: Package name
sv: Paketnamn

en: Package with Debconf
sv: Paket med Debconf-stöd

en: Packages installed automatically as part of a dependency
sv: Paket som är automatiskt installerade som en del av ett beroende

en: Packages installed automatically but no longer required by any other package
sv: Paket som är automatiskt installerade men inte längre krävs av något annat paket

en: Packages installed manually (not as a dependency of something else)
sv: Paket som är installerade manuellt (men inte som något beroende av någonting annat)

en: Packages that are new in the repository since that last "Reload"
sv: Paket som är nya i förrådet sedan den senaste ”Läs om”

en: Packages that are not available in any repository
sv: Paket som inte är tillgängliga i något förråd

en: Packages that will be installed or upgraded
sv: Paket som kommer att installeras eller uppgraderas

en: Packages that will be removed
sv: Paket som kommer att tas bort

en: Packages that will never be upgraded
sv: Paket som aldrig kommer att uppgraderas

en: Packages that won't be changed
sv: Paket som inte kommer att ändras

en: Packages with broken dependencies
sv: Paket med trasiga beroenden

en: Password
sv: Lösenord

en: Pattern
sv: Mönster

en: Perl Programming Language
sv: Programmeringsspråket Perl

en: Pinned
sv: Nålade

en: Please insert a disc in the drive.
sv: Mata in en skiva i enheten.

en: Please insert the disk labeled:
    %s
    in drive %s
sv: Mata in skivan med etiketten:
    %s
    i enheten %s

en: Please select a directory
sv: Välj en katalog

en: Policy broken
sv: Trasig policy

en: Port number of the ftp proxy server
sv: Portnummer till ftp-proxyservern

en: Port number of the http proxy server
sv: Portnummer till http-proxyservern

en: PreDepends
sv: Förberoende

en: Prefer package versions from the selected distribution when upgrading packages. If you manually force a version from a different distribution, the package version will follow that distribution until it enters the default distribution.
sv: Föredra paket från den valda utgåvan när paket uppgraderas. Om du manuellt tvingar fram en version från en annan utgåva för installation så kommer paketets version att följa den utgåvan tills det kommer in i standardutgåvan.

en: Prefer versions from:
sv: Föredra versioner från:

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Preparing...
sv: Förbereder…

en: Priority
sv: Prioritet

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Provided Packages
sv: Tillhandahållna paket

en: Provided packages
sv: Tillhandahållna paket

en: Provides
sv: Tillhandahåller

en: Python Programming Language
sv: Programmeringsspråket Python

en: Queued
sv: Köad

en: Quick Introduction
sv: Snabbintroduktion

en: Quick filter
sv: Snabbfilter

en: Rebuilding search index
sv: Bygger om sökindex

en: Recommendations
sv: Rekommendationer

en: Recommends
sv: Rekommenderar

en: Reduced View
sv: Reducerad vy

en: ReducedView
sv: Reducerad vy

en: Registering disc...
sv: Registrerar skiva…

en: Release files for some repositories could not be retrieved or authenticated. Such repositories are being ignored.
sv: ”Release”-filer för några av förråden kunde inte hämtas eller autentiseras. De här förråden kommer att ignoreras.

en: Reload
sv: Läs om

en: Reload the package information to become informed about new, removed or upgraded software packages.
sv: Läs om paketinformationen för att få information om nya, borttagna eller uppgraderade programpaket.

en: Reloading outdated package information:
sv: Läser om föråldrad paketinformation:

en: Reloading package information...
sv: Läser om paketinformation…

en: Remember my answer for future upgrades
sv: Kom ihåg mitt svar för framtida uppgraderingar

en: Remember the answer
sv: Kom ihåg svaret

en: Removal of packages:
sv: Borttagning av paket:

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove Including Orphaned Dependencies
sv: Ta även bort övergivna beroenden

en: Removed packages that have left configuration files on the system
sv: Borttagna paket som har lämnat kvar konfigurationsfiler på systemet

en: Removing package "%s" may render the system unusable.
    Are you sure you want to do that?
sv: Att ta bort paketet ”%s” kan resultera i att systemet blir oanvändbart.
    Är du säker på att du vill göra det?

en: Removing software
sv: Tar bort programvara

en: Replace configuration file
    '%s'?
sv: Ersätt konfigurationsfilen
    ”%s”?

en: Replaced packages
sv: Ersatta paket

en: Replaces
sv: Ersätter

en: Repositories
sv: Förråd

en: Repositories changed
sv: Förråd ändrade

en: Residual config
sv: Kvarlämnad konfiguration

en: Restricted On Export
sv: Restriktioner vid export

en: Return to the main screen
sv: Gå tillbaka till huvudfönstret

en: ReverseDepends
sv: BaklängesBeroende

en: Ruby Programming Language
sv: Programmeringsspråket Ruby

en: S_earch Results
sv: S_ökresultat

en: Save Markings _As...
sv: Spara markeringar _som…

en: Save changes
sv: Spara ändringar

en: Save full state, not only changes
sv: Spara fullständigt tillstånd, inte bara ändringar

en: Save script
sv: Spara skript

en: Scanning CD-ROM
sv: Söker igenom cd-skivan

en: Scanning disc...
sv: Genomsöker skivan…

en: Science
sv: Vetenskap

en: Search
sv: Sök

en: Search Filter
sv: Sökfilter

en: Search History
sv: Sökhistorik

en: Search for packages
sv: Sök efter paket

en: Search:
sv: Sök:

en: Searching
sv: Söker

en: Section
sv: Sektion

en: Section(s)
sv: Sektion(er)

en: Section(s):
sv: Sektion(er):

en: Sections
sv: Sektioner

en: Select All
sv: Markera allt

en: Select directory
sv: Välj katalog

en: Select the package and choose the action from the 'Package' menu.
sv: Välj paketet och välj händelse från paketmenyn.

en: Select the version of %s that should be forced for installation
sv: Välj den version av %s som du vill tvinga fram en installation av

en: Setting markings...
sv: Ställer in markeringar…

en: Setup Vendors
sv: Ställ in leverantör

en: Shells
sv: Skal

en: Show individual files
sv: Visa individuella filer

en: Show package properties in the main window
sv: Visa paketegenskaper i huvudfönstret

en: Show this dialog at startup
sv: Visa den här dialogen vid uppstart

en: Size
sv: Storlek

en: Size:
sv: Storlek:

en: Smart Upgrade
sv: Smart uppgradering

en: Some of the packages could not be retrieved from the server(s).
sv: Några av paketen kunde inte hämtas från servern/servrarna.

en: Source (deb-src)
sv: Källkod (deb-src)

en: Starting "Synaptic Package Manager" without administrative privileges
sv: Startar ”Synaptic pakethanterare” utan administrativa rättigheter

en: Starting help viewer...
sv: Startar hjälpvisaren…

en: Starting package configuration tool...
sv: Startar paketkonfigureringsverktyget…

en: Starting package documentation viewer...
sv: Startar paketinformationsvisaren…

en: Stat failed for %s
sv: Läsning av status misslyckades för %s

en: Successfully fixed dependency problems
sv: Lyckades lösa alla beroendeproblem

en: Successfully marked available upgrades
sv: Alla tillgängliga uppgraderingar markerade

en: Suggestions
sv: Förslag

en: Suggests
sv: Föreslår

en: Summary
sv: Sammanfattning

en: Supported
sv: Stöds

en: Synaptic Package Manager
sv: Synaptic pakethanterare

en: Synaptic Package Manager
sv: Synaptic pakethanterare

en: Syntax error in line %s
sv: Syntaxfel på rad %s

en: System Administration
sv: Systemadministration

en: System upgrade:
sv: Systemuppgradering:

en: Tags
sv: Taggar

en: Tasks
sv: Funktioner

en: TeX Authoring
sv: TeX-verktyg

en: Text Be_side Icons
sv: Text _bredvid ikoner

en: Text _Below Icons
sv: Text _under ikoner

en: The changelog contains information about the changes and closed bugs in each version of the package.
sv: Ändringsloggen innehåller information om ändringar och stängda fel för varje version av paketet.

en: The chosen action also affects other packages. The following changes are required in order to proceed.
sv: De valda åtgärderna påverkar också andra paket. Följande ändringar är nödvändiga för att fortsätta.

en: The configuration file %s was modified (by you or by a script). An updated version is shipped in this package. If you want to keep your current version say 'Keep'. Do you want to replace the current file and install the new package maintainers version?
sv: Konfigurationsfilen %s har ändrats (av dig eller av ett skript). En uppdaterad version medföljer det här paketet. Om du vill behålla din nuvarande version, tryck på ”Behåll”. Vill du ersätta den nuvarande filen och installera paketunderhållarens version?

en: The following details are provided:
sv: Följande detaljer tillhandahålls:

en: The label will be used to identify the CD-ROM if you want to install packages from it later.
sv: Etiketten kommer att användas för att identifiera cd-skivan om du vill installera paket från den senare.

en: The list of installed files is only available for installed packages
sv: Listan över installerade filer är endast tillgänglig för installerade paket

en: The list of sources could not be read.
    Go to the repository dialog to correct the problem.
sv: Källistan kunde inte läsas.
    Gå till förrådsdialogen för att rätta till problemet.

en: The marked changes are now being applied. This can take some time. Please wait.
sv: De markerade ändringarna verkställs nu. Det här kan ta lite tid. Var god vänta.

en: The package files will be downloaded, but not installed
sv: Paketfilerna kommer att hämtas, men inte installeras

en: The package lists or status file could not be parsed or opened.
sv: Kunde inte tolka eller öppna paketlistorna eller tillståndsfilen.

en: The package manager always selects the most applicable version available. If you force a different version from the default one, errors in the dependency handling can occur.
sv: Pakethanteraren väljer alltid den mest lämpliga version som finns tillgänglig. Om du tvingar en annan version än standardversionen kan det uppstå fel i beroendehanteringen.

en: The repositories will be checked for new, removed or upgraded software packages.
sv: Förråden kommer att kontrolleras efter nya, borttagna eller uppgraderade programpaket.

en: The repository information has changed. You have to click on the "Reload" button for your changes to take effect
sv: Förrådsinformationen har ändrats. Du måste trycka på ”Läs om”-knappen för att dina ändringar ska bli aktiva

en: The software on your system is organized in so called <i>packages</i>. The package manager enables you to install, to upgrade or to remove software packages.
sv: Programvaran på ditt system är organiserade i så kallade <i>paket</i>. Pakethanteraren låter dig installera, uppgradera och ta bort programpaket.

en: There is another synaptic running in interactive mode. Please close it first.
sv: Det finns ytterligare en Synaptic som kör i interaktivt läge. Vänligen stäng det först.

en: There is another synaptic running in non-interactive mode. Please wait for it to finish first.
sv: Det finns ytterligare en Synaptic som kör i icke-interaktivt läge. Vänligen vänta på att det avslutas först.

en: This application is supported by the distribution
sv: Det här programmet stöds av utgåvan

en: This behavior can be changed in the preferences later.
sv: Det här beteendet kan senare ändras i inställningarna.

en: This is your last opportunity to look through the list of marked changes before they are applied.
sv: Det här är din sista chans att se igenom listan av markerade ändringar före de verkställs.

en: This software is licensed under the terms of the GNU General Public License, Version 2
sv: Den här programvaran är licensierad under villkoren för GNU General Public License version 2

en: This usually means that another package management application (like apt-get or aptitude) is already running. Please close that application first.
sv: Detta betyder oftast att en annan pakethanterare (som apt-get eller aptitude) redan körs. Stäng det programmet först.

en: This will abort the operation and may leave the system in a broken state. Are you sure you want to do that?
sv: Detta kommer att avbryta åtgärden och kan leda till att systemet befinner sig i ett trasigt tillstånd. Är du säker på att du vill göra det?

en: To be downgraded
sv: Kommer att nedgraderas

en: To be installed
sv: Kommer att installeras

en: To be kept
sv: Kommer att behållas

en: To be re-installed
sv: Kommer att installeras om

en: To be removed
sv: Kommer att tas bort

en: To be upgraded
sv: Kommer att uppgraderas

en: Translated by
sv: Översatt av

en: Trying to recover from package failure
sv: Försöker att återhämta sig från paketfel

en: Type
sv: Typ

en: U_nmark
sv: _Avmarkera

en: U_nmark All
sv: Avma_rkera alla

en: Unable to change to %s
sv: Kunde inte ändra till %s

en: Unable to correct dependencies
sv: Kunde inte rätta till beroenden

en: Unable to correct missing packages
sv: Kan inte rätta till saknade paket

en: Unable to create a tmp file
sv: Misslyckades med att skapa en tmp-fil

en: Unable to get exclusive lock
sv: Kunde inte få exklusiv låsning

en: Unable to locate any package files. Perhaps this is not an APT enabled disc.
sv: Kan inte hitta paketfilerna. Det här är kanske inte en APT-aktiverad skiva.

en: Unable to lock the download directory
sv: Kunde inte låsa hämtningskatalogen

en: Unable to lock the list directory
sv: Kunde inte att låsa listkatalogen

en: Unable to mark upgrades
    Check your system for errors.
sv: Kunde inte markera uppgraderingarna
    Kontrollera att ditt system är felfritt.

en: Unable to read %s
sv: Kunde inte läsa %s

en: Unable to read the cdrom database %s
sv: Kan inte läsa cdrom-databasen %s

en: Unchanged
sv: Oförändrade

en: Unknown
sv: Okända

en: Unknown source type
sv: Okänd källtyp

en: Unmark
sv: Avmarkera

en: Unmounting CD-ROM...
sv: Avmonterar cd-skiva…

en: Upgradable
sv: Uppgraderingsbar

en: Upgradable (upstream)
sv: Uppgraderingsbara (uppström)

en: Upgradable:
sv: Uppgraderingsbara:

en: Usage: synaptic [options]
sv: Användning: synaptic [flaggor]

en: Use custom application font
sv: Använd anpassat applikationstypsnitt

en: Use custom terminal font
sv: Använd anpassat terminaltypsnitt

en: Username
sv: Användarnamn

en: Utilities
sv: Verktyg

en: Value:
sv: Värde:

en: Variable:
sv: Variabel:

en: Vendor
sv: Leverantör

en: Vendor block %s is invalid
sv: Leverantörsblocket %s är ogiltigt

en: Vendors sign their packages to verify the origin and integrity of the packages. Disabling the verification is a security risk.
sv: Leverantörer signerar sina paket för att verifiera ursprunget och integriteten för sina paket. Att inaktivera verifieringen är en säkerhetsrisk.

en: Vendors...
sv: Leverantörer…

en: Version Control Systems
sv: Versionshantering

en: Version number
sv: Versionsnummer

en: Versions
sv: Versioner

en: Video software
sv: Videoprogram

en: View package properties
sv: Visa paketegenskaper

en: Visible
sv: Synlig

en: Visit Homepage
sv: Besök webbplats

en: Visit the home page at 
    https://github.com/mvo5/synaptic/wiki
sv: Besök webbplatsen på
    https://github.com/mvo5/synaptic/wiki

en: Waiting for disc...
sv: Väntar på skiva…

en: Warning
sv: Varning

en: Web servers
sv: Webbservrar

en: Word Processing
sv: Ordbehandling

en: World Wide Web
sv: Webb

en: Writing sources list...
sv: Skriver källista…

en: Written by
sv: Skrivet av

en: Xfce Desktop Environment
sv: Skrivbordsmiljön Xfce

en: You are about to install software that <b>can't be authenticated</b>! Doing this could allow a malicious individual to damage or take control of your system.
sv: Du håller på att installera programvaror som <b>inte kan autentiseras</b>! Att göra det kan tillåta att en ondsint person skadar eller tar kontroll över ditt system.

en: You are adding the "universe" component.
    
     Packages in this component are not supported. Are you sure?
sv: Du lägger till komponenten ”universum”.
    
     Paketen i den här komponenten stöds inte. Är du säker?

en: You can mark packages for installation, upgrade or removal in several ways:
sv: Du kan markera paket för installation, uppgradering eller borttagning på olika sätt:

en: You have %d broken package on your system!
    
    Use the "Broken" filter to locate it. | You have %i broken packages on your system!
    
    Use the "Broken" filter to locate them.
sv[0]: Du har %d trasigt paket på ditt system!
    
    Använd filtret ”Trasiga” för att hitta det.
sv[1]: Du har %d trasiga paket på ditt system!
    
    Använd filtret ”Trasiga” för att hitta dem.

en: You have to install the package "dwww" to browse the documentation of a package
sv: Du måste installera paketet ”dwww” för att bläddra i paketets dokumentation

en: You should reload the package information regularly. Otherwise you could miss important security upgrades.
sv: Du bör läsa om paketinformationen regelbundet. Om inte kan du missa viktiga säkerhetsuppgraderingar.

en: You will not be able to apply any changes, but you can still export the marked changes or create a download script for them.
sv: Du kommer inte att kunna verkställa några ändringar. Du kan dock fortfarande exportera de markerade ändringarna eller skapa ett hämtningsskript för dem.

en: Zope/Plone Environment
sv: Zope/Plone-miljö

en: _Add CD-ROM...
sv: Lägg till _cd-skiva…

en: _Add Repository
sv: _Lägg till förråd

en: _Architecture
sv: _Arkitektur

en: _Browse Documentation
sv: _Bläddra i dokumentationen

en: _Configure...
sv: _Konfigurera…

en: _Contents
sv: _Innehåll

en: _Custom Filters
sv: _Anpassade filter

en: _Default Upgrade
sv: Stan_darduppgradering

en: _Delete Cached Package Files
sv: _Ta bort mellanlagrade paketfiler

en: _Delete downloaded packages after installation
sv: _Ta bort hämtade paket efter installation

en: _Description
sv: _Beskrivning

en: _Deselect All
sv: _Avmarkera alla

en: _Download Changelog
sv: _Hämta ändringslogg

en: _Download package files only
sv: _Hämta endast paketfiler

en: _Edit
sv: R_edigera

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Filters
sv: _Filter

en: _Fix Broken Packages
sv: Rätta till _trasiga paket

en: _Force Version
sv: _Tvinga version

en: _Force Version...
sv: _Tvinga version…

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Hide
sv: _Dölj

en: _Hide Details
sv: _Dölj detaljer

en: _History
sv: _Historik

en: _Icons Only
sv: Endast _ikoner

en: _Invert All
sv: _Invertera alla

en: _Keep
sv: _Behåll

en: _Keep history
sv: _Behåll historik

en: _Leave all downloaded packages in the cache
sv: _Lämna alla hämtade paket i cachen

en: _Lock Version
sv: _Lås version

en: _Mark
sv: _Markera

en: _Mark All Upgrades...
sv: _Markera alla uppgraderingar…

en: _Only delete packages which are no longer available
sv: Ta _endast bort paket som inte längre är tillgängliga

en: _Package
sv: _Paket

en: _Properties
sv: _Egenskaper

en: _Quick Introduction
sv: _Snabbintroduktion

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: _Read Markings...
sv: _Läs markeringar…

en: _Reload
sv: _Uppdatera

en: _Reload Package Information
sv: _Läs om paketinformation

en: _Replace
sv: _Ersätt

en: _Repositories
sv: _Förråd

en: _Save Markings
sv: _Spara markeringar

en: _Search
sv: _Sök

en: _Search...
sv: _Sök…

en: _Sections
sv: S_ektioner

en: _Select All
sv: _Markera allt

en: _Set Internal Option...
sv: _Sätt intern flagga…

en: _Settings
sv: _Inställningar

en: _Show Details
sv: Visa _detaljer

en: _Smart Upgrade
sv: _Smart uppgradering

en: _Terminal Font
sv: _Typsnitt för terminal

en: _Text Only
sv: Enbart _text

en: _Toolbar
sv: _Verktygsrad

en: _Verify package signatures
sv: _Verifiera paketsignaturer

en: bzip2 failed, perhaps the disk is full.
sv: bzip2 misslyckades, kanske disken är full.

en: contrib
sv: bidrag

en: couldn't open %s for writing
sv: kunde inte öppna %s för skrivning

en: days
sv: dagar

en: dist upgrade Failed
sv: uppgradering av utgåvan misslyckades

en: gzip failed, perhaps the disk is full.
sv: gzip misslyckades, kanske är hårddisken full.

en: non free
sv: icke-fria

en: or dependency
sv: eller beroende

en: translators-credits
sv: Daniel Nylander <po@danielnylander.se>
    Robin Sonefors <ozamosi@blinkenlights.se>
    Anders Jonsson <anders.jonsson@norsjovallen.se>
    
    Skicka synpunkter på översättningen till
    <tp-sv@listor.tp-sv.se>
