Quod Libet 2.5 - en to sv translation catalogue (457 entries)

en: %(count)d song (%(time)s) | %(count)d songs (%(time)s)
sv[0]: %(count)d låt (%(time)s)
sv[1]: %(count)d låtar (%(time)s)

en: %(count)d station | %(count)d stations
sv[0]: %(count)d station
sv[1]: %(count)d stationer

en: %(current)d/%(total)d songs saved
    (%(remaining)s remaining)
sv: %(current)d/%(total)d låtar sparade
    (%(remaining)s återstår)

en: %(n)d time | %(n)d times
sv[0]: %(n)d gång
sv[1]: %(n)d gånger

en: %(title)s and %(count)d more | %(title)s and %(count)d more
sv[0]: %(title)s och %(count)d till
sv[1]: %(title)s och %(count)d till

en: %.1f seconds
sv: %.1f sekunder

en: %d day | %d days
sv[0]: %d dag
sv[1]: %d dagar

en: %d disc | %d discs
sv[0]: %d skiva
sv[1]: %d skivor

en: %d hour | %d hours
sv[0]: %d timma
sv[1]: %d timmar

en: %d kbps
sv: %d kbit/s

en: %d minute | %d minutes
sv[0]: %d minut
sv[1]: %d minuter

en: %d second | %d seconds
sv[0]: %d sekund
sv[1]: %d sekunder

en: %d selected | %d selected
sv[0]: %d vald
sv[1]: %d valda

en: %d song | %d songs
sv[0]: %d låt
sv[1]: %d låtar

en: %d song with no album | %d songs with no album
sv[0]: %d låt utan album
sv[1]: %d låtar utan album

en: %d song with no artist | %d songs with no artist
sv[0]: %d låt utan artist
sv[1]: %d låtar utan artist

en: %d tasks running
sv: %d uppgifter körs

en: %d track | %d tracks
sv[0]: %d spår
sv[1]: %d spår

en: %d year | %d years
sv[0]: %d år
sv[1]: %d år

en: %r is not a unique prefix.
sv: %r är ej ett unikt prefix.

en: Access all tags, including machine-generated ones e.g. MusicBrainz or Replay Gain tags
sv: Ge åtkomst till alla taggar, inklusive maskingenererade. Exempelvis  MusicBrainz- och Replay Gain-taggar

en: Active tasks
sv: Aktiva uppgifter

en: Add Music
sv: Lägg till musik

en: Add a Location
sv: Lägg till en plats

en: Add a Tag
sv: Lägg till en tagg

en: Add a tag value
sv: Lägg till ett taggvärde

en: Add to Favorites
sv: _Lägg till som favorit

en: Add to _Queue
sv: Lägg till i _kö

en: Album Art
sv: Albumomslag

en: Album Collection
sv: Albumsamling

en: Album Collection Preferences
sv: Inställningar för skivsamling

en: Album Display
sv: Albumvisning

en: Album List
sv: Albumlista

en: Album List Preferences
sv: Inställningar för albumlista

en: Album _Collection
sv: _Albumsamling

en: Album includes _disc subtitle
sv: Album innehåller skivunderrubrik

en: All
sv: Alla

en: All Albums
sv: Alla album

en: All Stations
sv: Alla stationer

en: All _Headers
sv: Alla _Kolumner

en: All information about the selected playlist will be deleted and can not be restored.
sv: All information om den valda spellistan kommer att tas bort och kan inte återställas.

en: All stations listed are already in your library.
sv: Alla listade stationer finns redan i biblioteket

en: Also list programmatic tags
sv: Lista även programmatiska taggar

en: Alternative
sv: Alternativ

en: Apply this query in addition to all others
sv: Använd den här sökningen som ett tillägg till alla andra

en: Are you sure you want to change the rating of all %d songs?
sv: Är du säker på att du vill ändra betygen på alla %d låtar?

en: Are you sure you want to delete the playlist '%s'?
sv: Är du säker på att du vill ta bort spellistan '%s'?

en: Ask for confirmation before changing the rating of multiple songs at once
sv: Fråga om man är helt säker innan betygen ändras på flera låtar samtidigt

en: Audio Feeds
sv: Ljudfeeds

en: Audio tag editor
sv: Ljudtaggsredigerare

en: Auto-save tag changes
sv: Spara taggförändringar automatiskt

en: Auto_matic
sv: Auto_matisk

en: Bayesian Average factor (C) for aggregated ratings.
    0 means a conventional average, higher values mean that albums with few tracks will have less extreme ratings. Changing this value triggers a re-calculation for all albums.
sv: Bayesisk medelvärdesfaktor (C) för sammanlagt betyg.
    0 betyder vanligt medelvärde. Högre faktor betyder att album med får spår kommer få mindre extremt betyg. Förändring av faktorn startar en omberäkning av alla album.

en: Begin playing immediately
sv: Börja spela omgående

en: Beginning
sv: Början

en: Behavior
sv: Beteende

en: Bookmark Name
sv: Bokmärkesnamn

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: Browsers
sv: Bläddrare

en: Buffering
sv: Buffrar

en: Can not set %r
sv: Kunde inte sätta %r

en: Can't combine '--all' with '--regexp'
sv: Kan inte kombinera '--all' med '--regexp'

en: Charts
sv: Topplistemusik

en: Check for changes in your library
sv: Kontrollera ändringar i biblioteket

en: Checking mount points
sv: Kontrollerar monteringspunkter

en: Choose to use artwork embedded in the audio (where available) over other sources
sv: Använd grafik som finns inbäddade i ljudfilerna i första hand

en: Classical
sv: Klassiskt

en: College Radio
sv: Universitetsradio

en: Columns to display and order in terse mode (%s)
sv: Vilka kolumner som syns och i vilken ordning i koncist läge (%s)

en: Confirm _multiple ratings
sv: Bekräfta _multipla betyg

en: Copy tags from one file to another
sv: Kopiera taggar från en fil till en annan

en: Debug
sv: Avlusa

en: Deleting %(current)d/%(total)d.
sv: Tar bort %(current)d/%(total)d.

en: Description
sv: Beskrivning

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Disc %s
sv: Skiva %s

en: Discard tag changes?
sv: Förkasta taggändringar?

en: Display brief usage information
sv: Visa kortfattad användningsinformation

en: Display remaining time
sv: Visa återstående tid

en: Display version and copyright
sv: Visa version och copyright

en: Downloading station list
sv: Ladda hem stationslista

en: Edit Display
sv: Redigera visning

en: Edit Tags
sv: Redigera taggar

en: Edit _Tags
sv: Redigera _taggar

en: Edit tags in your audio files
sv: Redigera taggar i ljudfiler

en: Electronic
sv: Elektrinisk

en: Enable _one-click ratings
sv: Aktivera_ enklicksbetyg

en: Enable rating by clicking on the rating column in the song list
sv: Möjliggör betygssättning genom att klicka på betygskolumnen i spellistan

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Enqueue a file or query
sv: Kölägg en fil eller fråga

en: Enqueue comma-separated files
sv: Kölägg kommaseparerad lista

en: Enter a name for the new folder:
sv: Namn på den nya mappen:

en: Enter a name for the new playlist:
sv: Ange ett namn på den nya spellistan:

en: Enter the location of an Internet radio station:
sv: Ange adressen till en internetradiostation:

en: Enter the location of an audio feed:
sv: Ange platsen för en ljud-feed:

en: Enter the location of an audio file:
sv: Ange platsen för en ljudfil:

en: Ex Falso Preferences
sv: Ex Falso inställningar

en: Exit Quod Libet
sv: Avsluta Quod Libet

en: Failed to load file: %r
sv: Kunde inte ladda filen: %r

en: Favorites
sv: Favoriter

en: File
sv: Fil

en: File System
sv: Filsystem

en: File exists
sv: Filen existerar

en: Filename
sv: Filnamn

en: Filename includes _folder
sv: Filnamn innehåller _mapp

en: Files
sv: Filer

en: Filter on a random value
sv: Filtrera på slumpvis värde

en: Filter on a tag value
sv: Filtrera på ett taggvärde

en: Focus the running player
sv: Fokuserar på den spelare som körs

en: Folders
sv: Mappar

en: Greek
sv: Grekiskt

en: Hide main window
sv: Dölj huvudfönstret

en: If no Replay Gain information is available for a song, scale the volume by this value
sv: Skala med volymen med det här värdet om ingen Reply Gain-information finns tillgänglig

en: Ignore _All Errors
sv: Ignorera _alla fel

en: Import Playlist
sv: Importera spellista

en: Importing playlist.
    
    %(current)d/%(total)d songs added.
sv: Importerar spellista.
    
    %(current)d/%(total)d låtar tillagda.

en: In Order
sv: I ordning

en: Indian
sv: indisk

en: Inline _search includes people
sv: Sökning inkluderar personer

en: Internet Radio
sv: Internetradio

en: Invalid argument for '%s'.
sv: Ogiltigt argument för '%s'.

en: Invalid pattern
sv: Ogiltigt mönster

en: Invalid tag
sv: Ogiltig tall

en: Invalid tag <b>%s</b>
    
    The files currently selected do not support editing this tag.
sv: Ogiltig tagg <b>%s</b>
    
    Den valda filen har ej stöd för att redigera den här taggen.

en: Invalid tags
sv: Ogiltiga taggar

en: Invalid tags <b>%s</b>
    
    The files currently selected do not support editing these tags.
sv: Ogiltiga taggar <b>%s</b>
    
    Filen har inte stöd för att redigera dessa taggar.

en: Invalid value
sv: Ogiltigt värde

en: Invalid value: <b>%(value)s</b>
    
    %(error)s
sv: Felaktigt värde: <b>%(value)s</b>
    
    %(error)s

en: Japanese
sv: Japanskt

en: Jump to next song
sv: Hoppa till nästa låt

en: Jump to previous song
sv: Hoppa till föregående låt

en: Jump to previous song or restart if near the beginning
sv: Hoppa till föregående låt, eller starta om aktuell låt om det är nära början

en: Language must be an ISO 639-2 three-letter code
sv: Språket måste vara en ISO 639-2 trebokstavsförkortning

en: Library
sv: Bibliotek

en: Library Browser
sv: Biblioteksbläddrare

en: List all common tags
sv: Visa alla gemensamma taggar

en: Listen to, browse, or edit your audio collection
sv: Lyssna på, bläddra i eller redigera din ljudsamling

en: Lyrics
sv: Text

en: Merge
sv: Slå samman

en: Moving %(current)d/%(total)d.
sv: Flyttar %(current)d/%(total)d.

en: Multiple %s Values
sv: Multipla %s-värden

en: Music Player
sv: Musikspelare

en: MusicBrainz IDs must be in UUID format.
sv: MusicBrainz ID måste vara på UUID-format.

en: MusicBrainz album type
sv: MusicBrainz album typ

en: MusicBrainz release ID
sv: MusicBrainz release-ID

en: MusicBrainz release status must be 'official', 'promotional', or 'bootleg'.
sv: MusicBrainz utgivningsstatus måste vara 'official', 'promotional' eller 'bootleg'.

en: Never
sv: Aldrig

en: New Feed
sv: Ny feed

en: New Folder
sv: Ny mapp

en: New Name
sv: Nytt namn

en: New Playlist
sv: Ny spellista

en: New Station
sv: Ny station

en: News
sv: Nyheter

en: Next
sv: Nästa

en: No Category
sv: Ingen kategori

en: No Internet radio stations were found at %s.
sv: Inga internetradiostationer hittades på %s

en: No Songs
sv: Inga låtar

en: No category
sv: Ingen kategori

en: No lyrics found for this song.
sv: Ingen text hittades för denna låt.

en: No plugins found.
sv: Inga insticksmoduler hittades.

en: No songs are selected.
sv: Inga låtar är valda.

en: No stations found
sv: Inga stationer funna

en: No time information
sv: Ingen tidsinformation

en: Not enough arguments
sv: Inte nog många argument

en: Not playing
sv: Spelar ej

en: Oldies
sv: Gamla favoriter

en: Online Help
sv: Onlinehjälp

en: Open a new browser
sv: Öppna ny bläddrare

en: Option %r not recognized.
sv: Alternativet %r känns ej igen.

en: Option %r requires an argument.
sv: Alternativet %r kräver ett argument.

en: Output Configuration
sv: Utkonfiguration

en: Paned Browser
sv: Panelbläddrare

en: Paned Browser Preferences
sv: Inställningar för panelbläddrare

en: Path Patterns
sv: Sökvägsmönster

en: Path is not absolute
sv: Sökvägen är ej absolut

en: Pause playback
sv: Pausa uppspelning

en: Play a file
sv: Spela en fil

en: Play/Pause
sv: Spela upp/pausera

en: Playback
sv: Uppspelning

en: Playlists
sv: Spellistor

en: Plugin Errors
sv: Insticksmodulfel

en: Plugins
sv: Insticksmoduler

en: Prefer _embedded art
sv: Föredra _inbäddade bilder

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Previous
sv: Föregående

en: Print filenames of results of query to stdout
sv: Skriv ut filnamnen på sökresultatet till stdout

en: Print player status
sv: Skriv ut spelarstatus

en: Print terse output
sv: Koncis utmatning

en: Print the contents of the queue
sv: Skriv ut innehållet i kön

en: Print the current playlist
sv: Skriv ut nuvarande spellista

en: Print the playing song and exit
sv: Skriver ut den låt som spelas och avslutar

en: Produced by %s
sv: Producerad av %s

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Queued
sv: Köad

en: Random Al_bum
sv: Slumpvis al_bum

en: Random _Artist
sv: Slumpvis _artist

en: Random _Genre
sv: Slumpvis _genre

en: Ratings
sv: Betyg

en: Recently _Added
sv: Nyligen _tillagda

en: Recently _Played
sv: Nyligen _spelad

en: Refresh and rescan library
sv: Uppdatera och skanna om biblioteket

en: Religious
sv: Religiöst

en: Reload album _cover | Reload album _covers
sv[0]: Ladda om omslaget
sv[1]: Ladda om omslagen

en: Remove a tag value
sv: Ta bort ett taggvärde

en: Remove active browser filters
sv: Ta bort aktuella bläddrarfilter

en: Remove all tags
sv: Ta bort alla taggar

en: Remove from Favorites
sv: Ta bort från favoriter

en: Remove tags
sv: Ta bort taggar

en: Rename Files
sv: Byt namn på filer

en: Replace _underscores with spaces
sv: Ersätt _understreck med mellanslag

en: Replace spaces with _underscores
sv: Ersätt mellanslag med _understreck

en: Replay Gain Volume Adjustment
sv: Replay Gain volymjusterning

en: Replay Gain gains must be entered in 'x.yy dB' format.
sv: Replay Gain-förstärkningar måste anges på formen 'x.yy dB'.

en: Replay Gain peaks must be entered in 'x.yy' format.
sv: Replay Gain-toppar måste anges på formen 'x.yy'.

en: Save changes to tags without confirmation when editing multiple files
sv: Spara taggförändringar utan bekräftelse när flera filer editerats

en: Saved Searches
sv: Sparade sökningar

en: Saved Values
sv: Sparade värden

en: Saving <b>%s</b> failed. The file may be read-only, corrupted, or you do not have permission to edit it.
sv: Sparning av filen <b>%s</b> misslyckades. Filen kan vara skrivskyddad, korrupt eller så har du inte tillstånd att redigera den.

en: Saving the songs you changed.
sv: Sparar låtarna du ändrade.

en: Scale volume for all songs by this value, as long as the result will not clip
sv: Skala volymen för alla låtar med det här värdet så länge som resultatet inte klipper.

en: Scan Directories
sv: Skanna mappar

en: Scanning %s
sv: Kontrollerar %s

en: Scanning library
sv: Kontrollerar bibliotek

en: Scroll _Wheel
sv: Rullhjul

en: Search
sv: Sök

en: Search Help
sv: Sök i hjälpen

en: Search after _typing
sv: Sök när man slutat skriva

en: Search your audio library
sv: Sök i ljudbiblioteket

en: Seek within the playing song
sv: Sök innom spelande låt

en: Select Directories
sv: Välj mappar

en: Select _All
sv: Välj _alla

en: Selected Discography
sv: Vald discografi

en: Set a tag and remove existing values
sv: Sätt en tagg och ta bort alla existerande värden

en: Set the current browser
sv: Ange nuvarande bläddrare

en: Set the volume
sv: Ställ in volymen

en: Show _Errors
sv: Visa _fel

en: Show _programmatic tags
sv: Ta bort _programmatiska taggar

en: Show album _covers
sv: Visa album_omslag

en: Show changes, don't apply them
sv: Visa förändringar, verkställ dem inte

en: Show main window
sv: Visa huvudfönstret

en: Show or hide the queue
sv: Visa eller dölj bläddraren

en: Show search results after the user stops typing
sv: Visa sökresultat när användaren har slutat skriva

en: Skip tags that can't be written
sv: Hoppa över taggar som inte kan skrivas

en: Slavic
sv: Slavisk

en: Song List
sv: Låtlista

en: Songs
sv: Låtar

en: Songs in the listed folders will be added to the library during a library refresh
sv: Låtar i de här mapparna kommer att läggas till i biblioteket när det uppdateras

en: Songs not in an album
sv: Låtar utan album

en: Split Arranger out of Ar_tist
sv: Hämta arrangör ur ar_tist

en: Split Disc out of _Album
sv: Hämta skiva ur _album

en: Split _Originalartist out of Title
sv: Hämta _originalartist från titel

en: Split _Performer out of Artist
sv: Hämta _uppträdande ut artist

en: Split _Performer out of Title
sv: Hämta _framträdanden från titel

en: Split _Version out of Title
sv: Hämta _version ur titel

en: Split into _Multiple Values
sv: Dela till flera värden

en: Split into multiple _values
sv: Dela till flera _värden

en: Start fro_m:
sv: Börja frå_n

en: Start playback
sv: Starta uppspelning

en: Start without plugins
sv: Starta utan insticksmoduler

en: Station lists can only contain locations of stations, not other station lists or playlists. The following locations cannot be loaded:
    %s
sv: Stationslistor kan endast innehålla stationsplatser, ej andra stationslistor eller spellistor. Följande platser kan ej laddas:
    %s

en: Stop playback
sv: Stoppa uppspelning

en: Stream
sv: Ström

en: Strip _Windows-incompatible characters
sv: Ta bort _Windows-inkompatibla

en: Strip _diacritical marks
sv: Ta bort diakritiska tecken

en: Strip non-_ASCII characters
sv: Ta bort icke-ASCII-tecken

en: Tag
sv: Tagg

en: Tag Editing
sv: Taggredigering

en: Tag may not be accurate
sv: Taggen är möjligtvis ej korrekt

en: Tags
sv: Taggar

en: Tags From Path
sv: Taggar från sökväg

en: Tags are added to existing ones
sv: Taggar läggs till till redan existerande

en: Tags have been changed but not saved. Save these files, or revert and discard changes?
sv: Taggar har ändrats men ej sparade. Spara filerna eller återgå och förkasta ändringarna?

en: Tags replace existing ones
sv: Taggar ersätter redan existerande

en: Talk / News
sv: Prat / Nyheter

en: The 40 songs you've played most (more than 40 may be chosen if there are ties)
sv: De 40 mesta spelade låtarna (mer än 40 kan väljas om flera låtar är spelade lika mycket)

en: The audio device %r was not found. Check your Xine settings in ~/.quodlibet/config.
sv: Ljudenheten %r hittades inte. Kontrollera dina Xine-inställningar i ~/.quodlibet/config.

en: The current audio backend does not support URLs, Audio Feeds browser disabled.
sv: Nuvarande ljud-backend stödjer inte URL:er. Ljudströmsbläddraren avaktiverad.

en: The date must be entered in 'YYYY', 'YYYY-MM-DD' or 'YYYY-MM-DD HH:MM:SS' format.
sv: Datumet måste skrivas in på formatet 'YYYY', 'YYYY-MM-DD' eller 'YYYY-MM-DD HH:MM:SS'.

en: The duplicate songs will be removed from the playlist '%s'.
sv: Dubletter kommer att tas bort från spellistan '%s'.

en: The files selected cannot be copied to other song lists or the queue.
sv: De valda filerna kan inte kopieras till andra låtlistor eller till kön.

en: The pattern
    	<b>%s</b>
    contains / but does not start from root. To avoid misnamed folders, root your pattern by starting it with / or ~/.
sv: Mönstret	<b>%s</b>
    innehåller / men startar inte från roten. För att undvika feldöpta mappar ska mönster börja med / eller ~/.

en: The pattern
    	<b>%s</b>
    is invalid. Possibly it contains the same tag twice or it has unbalanced brackets (&lt; / &gt;).
sv: Mönstret
    	<b>%s</b>
    är ogiltigt. Möjligtvis innehåller det samma tagg två gånger eller obalanserade hakar (&lt; / &gt;).

en: The pattern you entered was invalid. Make sure you enter &lt; and &gt; as \&lt; and \&gt; and that your tags are balanced.
    
    %s
sv: Mönstret är ogiltigt. Säkerställ att du skriver &lt; och &gt; som \&lt; och &gt; och att hakarna är balanserade.
    %s

en: Time
sv: Tid

en: Title includes _version
sv: Titel innehåller _version

en: Toggle main window visibility
sv: Växla synlighet för huvudfönstret

en: Toggle play/pause mode
sv: Växla spelnings-/paus-läge

en: Too many arguments
sv: För många argument

en: Tooltip Display
sv: Hjälptextvisning

en: Total length:
sv: Total längd:

en: Total size:
sv: Total storlek:

en: Track
sv: Spår

en: Track %s
sv: Spår %s

en: Track List
sv: Spårlista

en: Track Numbers
sv: Spårnummer

en: Track unavailable
sv: Spår otillgängligt

en: Try %s --help.
sv: Försök med %s --help.

en: Turkish
sv: Turkiskt

en: Turn down volume
sv: Sänk volymen

en: Turn repeat off, on, or toggle it
sv: Stäng av, på eller växla repetering

en: Turn up volume
sv: Höj volymen

en: Unable to add feed
sv: Kunde ej lägga till feed

en: Unable to add location
sv: Kan lägga till plats

en: Unable to add songs
sv: Kunde ej lägga till låtar

en: Unable to add tag
sv: Kunde ej lägga till tagg

en: Unable to copy songs
sv: Kunde ej kopiera låtar

en: Unable to create audio output
sv: Kunde ej skapa audiodata

en: Unable to create folder
sv: Kunde ej skapa mapp

en: Unable to delete folder
sv: Kunde ej ta bort mapp

en: Unable to edit song
sv: Kunde ej redigera låt

en: Unable to import playlist
sv: Kan ej importera spellistor

en: Unable to move to trash
sv: Kunde ej flytta till papperskorg

en: Unable to rename file
sv: Kunde ej byta namn på fil

en: Unable to rename playlist
sv: Kan ej byta namn på spellista

en: Unable to save song
sv: Kunde ej spara låt

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown %s
sv: Okänd %s

en: Unqueue a file or query
sv: Ta bort fil eller fråga från kö

en: Updating for new ratings
sv: Uppdaterar betyg

en: Use only _lowercase characters
sv: Använd enbart _gemener

en: Value
sv: Värde

en: Value is a regular expression
sv: Värdet är ett reguljärt uttryck

en: Visible Columns
sv: Synliga kolumner

en: When the playing song changes, scroll to it in the song list
sv: När en låt spelas, skrolla till den i låtlistan

en: Write
sv: Skriv

en: [Invalid Encoding]
sv: [Oglitig kodning]

en: [option]
sv: [alternativ]

en: [options]
sv: [alternativ]

en: _Add to Library
sv: Lägg _till i bibliotek

en: _Album Headers
sv: _Albumkolumner

en: _Album List
sv: _Albumlista

en: _Album Mode
sv: _Albumläge

en: _Audio Feeds
sv: _Ljudfeeds

en: _Bayesian averaging amount:
sv: _Bayesisk medelvärdesfaktor

en: _Browse Library
sv: _Bläddra i bibliotek

en: _Buffer duration:
sv: _Buffertlängd:

en: _Continue
sv: _Fortsätt

en: _Control
sv: _Kontroll

en: _Custom
sv: _Anpassad

en: _Date
sv: _Datum

en: _Date Headers
sv: _Datumkolumner

en: _Disc
sv: _Skiva

en: _Email:
sv: _Epost:

en: _Enable Replay Gain volume adjustment
sv: _Aktivera Replay Gain volymjusterning

en: _Fall-back gain (dB):
sv: _Fall-back förstärkning (dB):

en: _File Headers
sv: _Filkolumner

en: _File System
sv: _Filsystem

en: _Filename
sv: _Filnamn

en: _Filter on %s
sv: _Filtrera på %s

en: _Filters
sv: _Filter

en: _Global filter:
sv: _Globalt filter:

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Import
sv: _Importera

en: _In Order
sv: _I ordning

en: _Internet Radio
sv: _Internetradio

en: _Jump to Playing Song
sv: _Hoppa till spelande låt

en: _Jump to playing song automatically
sv: _Hoppa automatiskt till spelande låt

en: _Length
sv: _Längd

en: _Limit Results
sv: _Begränsa resultat

en: _Limit:
sv: _Gräns:

en: _Move to Trash
sv: _Flytta till papperskorgen

en: _Name:
sv: _Namn:

en: _Others:
sv: _Andra:

en: _Output pipeline:
sv: _Utgångspipeline

en: _Paned Browser
sv: _Panelbläddrare

en: _People Headers
sv: _Personkolumner

en: _Playlists
sv: Spellistor

en: _Plugins
sv: _Insticksmoduler

en: _Pre-amp gain (dB):
sv: _Pre-amp förstärkning (dB):

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: _Preview
sv: _Förhandsgranska

en: _Production Headers
sv: _Produktionskolumner

en: _Queue
sv: _Kö

en: _Random
sv: _Slumpvis

en: _Rating
sv: _Betyg

en: _Remove from Playlist
sv: Ta _bort från spellista

en: _Rename
sv: _Byt namn

en: _Repeat
sv: _Repetera

en: _Shuffle
sv: _Blanda

en: _Tag:
sv: _Tagg:

en: _Title
sv: _Titel

en: _Title-case tags
sv: Första bokstaven i varje ord _versal

en: _Top 40
sv: 40 _högsta

en: _Total tracks:
sv: _Antal spår:

en: _Track
sv: Sp_år

en: _Track Headers
sv: _Spårkolumner

en: _Track Mode
sv: _Spårläge

en: _Unknown
sv: _Okänd

en: _Update Stations
sv: _Uppdatera stationer

en: _Value:
sv: _Värde:

en: _View
sv: _Visa

en: _Weight
sv: _Vikt

en: a music library and player
sv: musikbibliotek och -spelare

en: added
sv: tillagd

en: album gain
sv: albumförstärkning

en: album peak
sv: albumtopp

en: albums
sv: album

en: an audio tag editor
sv: en ljudtaggsredigerare

en: arranger
sv: arrangör

en: arrangers
sv: arrangörer

en: artists
sv: artister

en: author
sv: författare

en: authors
sv: författare

en: bookmark
sv: Bokmärke

en: by %s
sv: av %s

en: composer
sv: kompositör

en: composers
sv: kompositörer

en: conductor
sv: dirigent

en: conductors
sv: dirigenter

en: contact
sv: kontakt

en: date
sv: datum

en: description
sv: beskrivning

en: different across %d song | different across %d songs
sv[0]: skiljer sig mellan %d låt
sv[1]: skiljer sig mellan %d låtar

en: directory
sv: mapp

en: disc
sv: skiva

en: disc subtitle
sv: Skivunderrubrik

en: discs
sv: skivor

en: file format
sv: filformat

en: file size
sv: filstorlek

en: filename
sv: filnamn

en: full name
sv: fullt namn

en: grouping
sv: gruppering

en: label ID
sv: katalognummer

en: language
sv: språk

en: last played
sv: senast spelad

en: last started
sv: senast spelad

en: length
sv: längd

en: license
sv: licens

en: location
sv: plats

en: lyricist
sv: lyrist

en: lyricists
sv: lyrister

en: missing from %d song | missing from %d songs
sv[0]: saknas från %d låt
sv[1]: saknas från %d låtar

en: modified
sv: ändrad

en: mount point
sv: monteringspunkt

en: organization
sv: organisation

en: original album
sv: ursprungligt album

en: original artist
sv: ursprunglig artist

en: original release date
sv: ursprungligt släppdatum

en: original release year
sv: ursprungligt släppdatum

en: people
sv: personer

en: performer
sv: uppträdande

en: performers
sv: uppträdande

en: plays
sv: spelningar

en: query
sv: fråga

en: rating
sv: betyg

en: recording date
sv: inspelningsdatum

en: reference loudness
sv: Referensljudstyrka

en: release country
sv: utgivningsland

en: skips
sv: överhoppningar

en: tag=value
sv: tagg=värde

en: title
sv: titel

en: track
sv: spår

en: track gain
sv: spårförstärkning

en: track peak
sv: spårtopp

en: tracks
sv: spår

en: website
sv: webbsida

en: year
sv: år
