gui-ufw - en to sv translation catalogue (627 entries)

en:  (out)
sv:  (ut)

en:  ALLOW
sv:  TILLÅT

en:  DENY
sv:  NEKA

en:  FWD
sv:  FRM

en:  LIMIT
sv:  BEGRÄNSA

en:  OUT
sv:  UT

en:  REJECT
sv:  AVVISA

en:  on
sv:  på

en: "Nothing Will Change"
sv: ”Inget kommer att förändras”

en: 3D Flying FPS by Outrage Entertainment
sv: 3d flyg-FPS från Outrage Entertainment

en: <b>Firewall</b>
sv: <b>Brandvägg</b>

en: <b>Listening Report</b>
sv: <b>Lyssningsrapport</b>

en: <b>Profiles</b>
sv: <b>Profiler</b>

en: A 2D space combat game
sv: Ett 2d-rymdstridsspel

en: A 2D/3D dungeon adventure game
sv: Ett 2d/3d grottäventyrsspel

en: A 3D clone of the Light Cycle game in Tron
sv: En 3d-klon av Light Cycle-spelet i Tron

en: A 3D flight simulator
sv: En flygsimulator i 3d

en: A 3D sandbox construction game by Markus Persson
sv: Ett 3d-sandlådekonstruktionsspel från Markus Persson

en: A 3D space combat game by NovaLogic
sv: Ett 3d-rymdkrigsspel från NovaLogic

en: A 3D tank combat game by BraveTree Productions using the Torque Game Engine
sv: Ett 3d-tankstridsspel från BraveTree Productions som använder spelmotorn Torque

en: A Breakout clone
sv: En klon av Breakout

en: A Comanche RAH-66 helicopter simulation by NovaLogic
sv: En Comanche RAH-66-helikoptersimulering från by NovaLogic

en: A Doom source port that accurately reproduces the experience of Doom as it was played in the 1990s
sv: En källkodsport av Doom som korrekt återspeglar upplevelsen av Doom såsom det spelades under 90-talet

en: A F-16 simulation by NovaLogic
sv: En F-16-simulering från NovaLogic

en: A F-22 Raptor simulation by NovaLogic
sv: En F-22 Raptor-simulering från NovaLogic

en: A FPS based on Darkplaces/Quake engine by id Software
sv: En FPS baserad på motorn Darkplaces/Quake från id Software

en: A FPS based on the Fasa Battletech universe
sv: En FPS baserat på universumet Fasa Battletech

en: A FPS based on the Torque Engine
sv: En FPS byggd på motorn Torque

en: A FPS by Epic Games
sv: En FPS från Epic Games

en: A FPS by Monolith Productions
sv: En FPS från Monolith Productions

en: A FPS by Padworld Entertainment based on Quake III, server on port 27960
sv: En FPS från Padworld Entertainment baserat på Quake 3, server på port 27960

en: A FPS by Padworld Entertainment based on Quake III, server on port 27961
sv: En FPS från Padworld Entertainment baserat på Quake III, server på port 27961

en: A FPS by Padworld Entertainment based on Quake III, server on port 27962
sv: En FPS från Padworld Entertainment baserat på Quake 3, server på port 27962

en: A FPS by Padworld Entertainment based on Quake III, server on port 27963
sv: En FPS från Padworld Entertainment baserat på Quake 3, server på port 27963

en: A FPS by Ritual Entertainment
sv: En FPS från Ritual Entertainment

en: A FPS by Running with Scissors (uses the Unreal engine)
sv: Ett FPS från Running with Scissors (använder motorn Unreal)

en: A FPS by Splash Damage
sv: En FPS från Splash Damage

en: A FPS by Xatrix Entertainment
sv: En FPS från Xatrix Entertainment

en: A FPS by id Software
sv: En FPS från id Software

en: A FPS by id Software, server on port 27660
sv: En FPS från id Software, server på port 27660

en: A FPS by id Software, server on port 27961
sv: En FPS från id Software, server på port 27961

en: A FPS by id Software, server on port 27962
sv: En FPS från id Software, server på port 27962

en: A FPS by id Software, server on port 27963
sv: En FPS från id Software, server på port 27963

en: A FPS combat game by NovaLogic
sv: Ett FPS-stridsspel från NovaLogic

en: A FPS from Monolith Productions
sv: En FPS från Monolith Productions

en: A FPS game based on the Cube engine
sv: Ett FPS-spel baserat på motorn Cube

en: A FPS tank battle capture the flag game
sv: Ett fånga-flaggan FPS-krigsspel med stridsvagnar

en: A M1A2 Abrams tank simulation by NovaLogic
sv: En M1A2 Abrams-tanksimulator från NovaLogic

en: A MMORPG game by Blizzard Entertainment
sv: Ett MMORPG-spel från Blizzard Entertainment

en: A MUSH/MUD server
sv: En MUSH/MUD-server

en: A Mikoyan-Gurevich MiG-29 Fulcrum simulation by NovaLogic
sv: En Mikoyan-Gurevich MiG-29 Fulcrum-simulator från NovaLogic

en: A Peripheral Bus Extension for Device Sharing over IP Network
sv: En tillbehörs-Busutökning för enhetsdelning över IP-nätverk

en: A RTS
sv: Ett RTS

en: A RTS by Cyberlore Studios, ported to Linux by Linux Game Publishing
sv: Ett RTS från Cyberlore Studios, portat till Linux av Linux Game Publishing

en: A RTS by Joymania
sv: Ett RTS från Joymania

en: A RTS game by Pumpkin Studios
sv: Ett RTS spel från Pumpkin Studios

en: A RTS game with RPG and stealth elements from Nival Interactive
sv: Ett RTS-spel med RPG- och smygelement från Nival Interactive

en: A RTS similar to The Settlers I & II from Blue Byte Software
sv: En RTS liknande The Settlers I & II från Blue Byte Software

en: A RTS snowball fight
sv: Ett RTS-snöbollskrig

en: A RTS/FPS from S2 Games
sv: En RTS/FPS från S2 Games

en: A SciFi FPS action adventure by 3D Realms
sv: Ett SciFi-FPS-action-äventyr från 3D Realms

en: A SciFi competitive FPS based on the CRX/id Tech 2 engine
sv: En tävlingsinriktad SciFi-FPS baserad på motorn CRX/id Tech2

en: A WWII FPS from Digital Illusions CE
sv: En andravärldskriget-FPS från Digital Illusions CE

en: A clone of Puzzle Bobble/Bust-a-Move
sv: En klon av Puzzle Bobble/Bust-a-Move

en: A clone of Rampart from Atari Games
sv: En klon av Rampart från Atari Games

en: A clone of Risk
sv: En klon av Risk

en: A clone of TrackMania from Nadeo
sv: En klon av TrackMania från Nadeo

en: A clone of Warlords
sv: En klon av Warlords

en: A clone of strategy game Moonbase Commander by Humongous Entertainment
sv: En klon av strategispelet Moonbase Commander från Humongous Entertainment

en: A common framework for building turn based space empire building games
sv: Ett vanligt ramverk för att bygga turordningsbaserade rymdimperiespel

en: A competitive FPS based on ioquake3/id tech 3 engine
sv: En tävlingsinriktad FPS baserad på motorn ioquake3/id tech 3 engine

en: A competitive FPS based on the Qfusion 3D/id tech 2 engine
sv: En FPS med tävlingsfokus, baserad på motorn Qfusion 3D/id tech 2

en: A dark 2D side-scrolling platform game developed by Crack dot Com
sv: Ett mörkt 2d-sidorullande plattformsspel utvecklat av Crack dot Com

en: A decentralized peer-to-peer networking framework with file sharing and messaging
sv: Ett decentraliserat peer-till-peernätverksramverk med fildelning och meddelanden

en: A dragon-riding action-adventure from Surreal Software
sv: Ett drakryttar-actionäventyr från Surreal Software

en: A fantasy FPS by Raven Software, server on port 26901
sv: En fantasy-FPS från Raven Software, server på port 26901

en: A fantasy FPS by Raven Software, server on port 26902
sv: En fantasy-FPS från Raven Software, server på port 26902

en: A fantasy FPS by Raven Software, server on port 26903
sv: En fantasy-FPS från Raven Software, server på port 26903

en: A fantasy FPS by Raven Software, server on port 27660
sv: En fantasy-FPS från Raven Software, server på port 27660

en: A fantasy MMORPG
sv: En fantasy-MMORPG

en: A fantasy strategy game by 3DO
sv: Ett fantasy-strategispel från 3DO

en: A fighting game based on the physics sandbox model with customizable moves
sv: Ett slagsmålsspel baserat på fysiska sandlådemodellen med anpassningsbara rörelser

en: A free MP3 streaming server
sv: En fri strömningserver för MP3

en: A free and open source team-based first-person shooter with real-time strategy elements
sv: En fri teambaserad förstapersonsskjutare med strategielement i realtid, byggd med öppen källkod

en: A free, multiplayer, first-person shooter game
sv: Ett fritt, multispelare, förstapersonsskjutarespel

en: A free, open source 3D RTS game server
sv: En fri 3d-RTS-spelserver med öppen källkod

en: A free/open-source RTS game of ancient warfare from Wildfire Games
sv: Ett fritt RTS-spel med uråldrig krigsföring från Wildfire Games, byggt med öppen källkod

en: A futuristic RTS based on the Stratagus engine
sv: Ett framtids-RTS baserat på motorn Stratagus

en: A game based on The Settlers of Catan by Klaus Teuber
sv: Ett spel baserat på The Settlers of Catan av Klaus Teuber

en: A game server browser from GameRanger Technologies
sv: En spelserverutforskare från GameRanger Technologies

en: A game server for Monopoly-like board games
sv: En spelserver för Monopol-liknande brädspel

en: A map/chat/dice-rolling tool to allow players to play tabletop games on-line
sv: Ett kart-/chatt-/tärningskastverktyg för att tillåta spelare att spela bordsspel på nätet

en: A massively multiplayer online role-playing game
sv: Ett massivt multispelarrollspel på nätet

en: A maze combat game in 3D
sv: Ett labyrintstridsspel i 3d

en: A mech FPS based on the Dream Pod 9 universe from Activision and Loki Software
sv: En mecha-FPS baserad på universumet Dream Pod 9 från Activision och Loki Software

en: A mesh networking protocol
sv: Ett protokoll för mesh-nätverk

en: A modernization of the classic DOS game Scorched Earth
sv: En moderniserad version av det klassiska DOS-spelet Scorched Earth

en: A multiplayer combat online game by Dynamix - main port
sv: Ett multispelarkrigsspel på nätet från Dynamix - huvudport

en: A multiplayer combat online game by Dynamix, all suggested ports open
sv: Ett multispelarkrigsspel på nätet från Dynamix, alla föreslagna portar öppna

en: A real-time strategy game by TimeGate Studios
sv: Ett realtidsstrategispel från TimeGate Studios

en: A real-time tactics game from Bungie
sv: Ett realtidsstrategispel från Bungie

en: A realistic FPS by Frozen Sand, based on Quake III by id Software, server on port 27660
sv: En realistisk FPS från Frozen Sand, baserad på Quake III från id Software, server på port 27660

en: A realistic FPS by Frozen Sand, based on Quake III by id Software, server on port 27961
sv: En realistisk FPS från Frozen Sand, baserad på Quake III från id Software, server på port 27961

en: A realistic FPS by Frozen Sand, based on Quake III by id Software, server on port 27962
sv: En realistisk FPS från Frozen Sand, baserad på Quake III från id Software, server på port 27962

en: A realistic FPS by Frozen Sand, based on Quake III by id Software, server on port 27963
sv: En realistisk FPS från Frozen Sand, baserad på Quake III från id Software, server på port 27963

en: A simultaneous-turns strategy game from Sillysoft influenced by Diplomacy and Axis & Allies
sv: Ett strategispel med samtidiga omgångar, från Sillysoft, influerat av Diplomacy och Axis & Allies

en: A soccer game played with tanks by QuantiCode
sv: Ett fotbollsspel med stridsvagnar från QuantiCode

en: A source port of Descent II, the 3D Flying FPS by Outrage Entertainment
sv: En källkodsport av Descent II, 3d-flygFPS:et från Outrage Entertainment

en: A source port of Descent, the 3D Flying FPS by Outrage Entertainment
sv: En källkodsport av Descent, en 3d-flyg-FPS från Outrage Entertainment

en: A source port of id Software's Doom engine which supports Doom, Heretic, and Hexen
sv: En källkodsport av id Softwares Doom-motor som stöder Doom, Heretic och Hexen

en: A space warfare game
sv: Ett rymdkrigsspel

en: A strategy game by Blizzard Entertainment
sv: Ett strategispel från Blizzard Entertainment

en: A thermo-nuclear war strategy game from Introversion Software
sv: Ett termo-nukleärt strategikrigsspel från Introversion Software

en: A third-person fantasy combat game by Human Head Studios
sv: Ett tredjepersons-fantasy-krigsspel från Human Head Studios

en: A top-down 2D clone of Valve Software's Counter-Strike by Unreal Software
sv: Ett 2d-klon sedd ovanifrån av Valve Softwares Counter-Strike, från Unreal Software

en: A top-down arcade shooter with hovertanks by Kot-in-Action Creative Artel
sv: En arkadskjutare sedd uppifrån med stridsvagnar från Kot-in-Action Creative Artel

en: A turn-based 4X strategy game inspired by Master of Orion from MicroProse
sv: Ett turordningsbaserat 4X strategispel inspirerat av Master of Orion från MicroProse

en: A turn-based strategy game from Firaxis Games
sv: Ett turordningsbaserat strategispel från Firaxis Games

en: A turn-based strategy game similar to Civilization I & II by Microprose
sv: Ett turordningsbaserat strategispel liknande Civilization I & II från Microprose

en: A turn-based strategy game similar to Colonization by Microprose
sv: Ett turordningsbaserat strategispel liknande Colonization från Microprose

en: A twitch-based, science fiction massively multiplayer online role-playing game (MMORPG)
sv: Ett twitch-baserat, science fiction, massivt multispelarrollspel på nätet (MMORPG)

en: A unofficial online BattleTech game
sv: Ett inofficiellt BattleTech-spel på nätet

en: A voice chat application for groups
sv: Ett röstchattprogram för grupper

en: A volleyball game
sv: Ett volleybollspel

en: A web-based file hosting service
sv: En webbaserad fillagrartjänst

en: A webcam viewer for web servers with an optional Java-based viewer
sv: En webbkameravisare för webbservrar med en valfri Java-baserad visare

en: AIM talk protocol
sv: AIM Talk-protokollet

en: About Gufw Firewall
sv: Om Gufw-brandväggen

en: Access to the Plex DLNA Server
sv: Tillgång till Plex-DLNA-servern

en: Add
sv: Lägg till

en: Add a Firewall Rule
sv: Lägg till en brandväggsregel

en: Add a profile
sv: Lägg till en profil

en: Add a rule...
sv: Lägg till en regel…

en: Additional Ports for Call of Duty: Modern Warfare 2 Multiplayer
sv: Ytterliga portar för Call of Duty: Modern Warfare 2 Multiplayer

en: Address
sv: Adress

en: Advanced
sv: Avancerad

en: All
sv: Alla

en: All Interfaces
sv: Alla gränssnitt

en: All Services
sv: Alla tjänster

en: All files
sv: Alla filer

en: All the ufw rules will be appear in all profiles.
sv: Alla ufw-regler kommer att visas i alla profiler

en: Allow
sv: Tillåt

en: Allow: Will allow traffic.
sv: Tillåt: Kommer att tillåta trafik.

en: Alternate 25600 remote administration Telnet port for Serious Engine dedicated server
sv: Alternativ telnetport 25600 fjärradministration för Serious Engine dedicerad server

en: An ASCII-art 2D deathmatch game
sv: Ett ASCII-konst-2d-dödsmatchspel

en: An action/RTS/platform game by RedWolf Design; LAN game discovery port
sv: Ett action/RTS/plattformsspel från RedWolf Design; prot för LAN-spelutforskning

en: An action/RTS/platform game by RedWolf Design; host ports
sv: Ett action/RTS/plattformsspel från RedWolf Design; värdportar

en: An action/RTS/platform game by RedWolf Design; standard ports
sv: Ett action/RTS/plattformsspel från RedWolf Design; standardportar

en: An arcade combat game inspired by Worms from Team17 Software
sv: Ett arkadstridsspel inspirerat av Worms från Team 17 Software

en: An audio streaming server
sv: En ljudströmningsserver

en: An easy way to configure your firewall
sv: Ett lätt sätt att konfigurera din brandvägg

en: An enhanced clone of Chris Sawyer's Transport Tycoon Deluxe
sv: En förbättrad klon av Chris Sawyers Transport Tycoon Deluxe

en: An enhanced clone of RTS game Total Annihilation by Cavedog Entertainment
sv: En förbättrad klon av RTS-spelet Total Annihilation från Cavedog Entertainment

en: An enhanced multiplayer version of Quake by id Software
sv: En förbättrad multispelarversion av Quake från id Software

en: An enhanced port of Marathon 2: Durandal from Bungie Software
sv: En förbättrad port av Marathon 2: Durandal från Bungie Software

en: An enhanced version of Duke Nukem 3D
sv: En förbättrad version av Duke Nukem 3d

en: An enhanced version of Star Control II from 3DO
sv: En förbättrad version av Star Control II från 3DO

en: An online multiplayer adaptation of the Scotland Yard board game
sv: En multispelaranpassning av Scotland Yard-brädspelet på nätet

en: An online multiplayer tactical warfare game
sv: Ett taktiskt multispelarkrigsspel på nätet

en: An online tactical turn-based MMORPG
sv: Ett taktiskt nätbaserad turordningsbaserat MMORPG

en: An open source first-person shooter that runs on the Cube Engine 2
sv: En förstapersonsskjutare i öppen källkod som körs på Cube Engine 2

en: An open source sidescrolling multiplayer shooting game
sv: Ett sidorullande skjutaspel för flera spelare byggt med öppen källkod

en: An open source telephony switching and private branch exchange service
sv: En telefonväxel och  abonnentväxel (PBX)-tjänst byggd med öppen källkod

en: An open source, cooperative multiplayer graphical RPG and adventure game
sv: Ett grafiskt multispelar-RPG och äventyr i öppen källkod

en: An open-source 3D RTS inspired by X-COM
sv: Ett 3d-RTS i öppen källkod inspirerat av X-Com

en: An open-source MMORPG
sv: Ett MMORPG i öppen källkod

en: An original shortest path algorithm and core concept
sv: Ett originellt kortaste-vägen-algoritm och kärnkoncept

en: An uncomplicated way to manage your firewall, powered by ufw. Easy, simple, nice and useful! :)
sv: Ett okomplicerat sätt att hantera din brandvägg, med kraften från ufw. Lätt, enkelt, trevligt och användbart! :)

en: Another port for Plex DLNA Server
sv: Annan port för Plex DLNA-server

en: Anywhere
sv: Var som helst

en: Appending new rules:
sv: Lägg till nya regler:

en: Application
sv: Program

en: Application Filter
sv: Programfilter

en: Application:
sv: Program:

en: At the end
sv: Vid slutet

en: Audio Video;
sv: Ljud och video;

en: Audio Video;TV;
sv: Ljud och video;TV;

en: Authentication is required to run the Firewall Configuration
sv: Autentisering krävs för att köra Brandväggskonfigurationen

en: Backup server from Zmanda; standard port with nf_conntrack_amanda
sv: Säkerhetskopia från Zmanda; standardport med nf_conntrack_amanda

en: Basic
sv: Grundläggande

en: Battlefield 1942 Console
sv: Battlefield 1942-konsol

en: BitTorrent client used to transfer files via the BitTorrent protocol. Vuze uses the Azureus Engine
sv: BitTorrent-klienten som används för att överföra filer via BitTorrent-protokollet. Vuze använder motorn Azureus

en: BitTorrent client which features a simple interface on top of a cross-platform backend
sv: BitTorrent-klient med enkelt gränssnitt ovanpå en multiplattformsbakände

en: BitTorrent peer-peer file sharing
sv: BitTorrent peer-peer-fildelning

en: Black Hawk Down. A FPS combat game by NovaLogic
sv: Black Hawk Down. Ett FPS-stridsspel från NovaLogic

en: Bonjour protocol
sv: Bonjour-protokollet

en: Both
sv: Båda

en: By default, the firewall does not open ports to the outside world.
sv: Som standard öppnar brandväggen inte portarna till världen utanför.

en: By example, if you have 3 rules, you can't insert a rule into position 4
sv: Exempelvis, om du har tre regler så kan du inte ange en regel i position fyra

en: Category:
sv: Kategori:

en: Changing profile:
sv: Ändrar profil:

en: Choose a TCP or UDP Protocol with a range of ports
sv: Välj ett TCP- eller UDP-protokoll med ett intervall av portar

en: Client
sv: Klient

en: Client, Dedicated Servers, P2P and Voice Chat
sv: Klient, dedicerade servrar, P2P och röstsamtal

en: Client, dedicated servers, P2P and voice chat
sv: Klient, dedicerade servrar, P2P och röstsamtal

en: Clonk Host
sv: Clonk värd

en: Communicate across all your devices
sv: Kommunicera över alla dina enheter

en: Computer system monitor, network monitoring and infrastructure monitoring software application
sv: Datorsystems-, nätverks- och infrastrukturövervakningsprogramvara

en: Confirm Delete Dialog: Disabled
sv: Bekräfta borttagningsdialog: Inaktiverad

en: Confirm Delete Dialog: Enabled
sv: Bekräfta borttagningsdialog: Aktiverad

en: Controlling Plex Home Theater via Plex Companion
sv: Styrning av Plex hemmabiosystem via Plex Companion

en: Controlling Plex for Roku via Plex Companion
sv: Styrning av Plex för Roku via Plex Companion

en: Copy app values and jump to Advanced Tab
sv: Kopiera programvärden och hoppa till fliken Avancerat

en: Copy log to clipboard
sv: Kopiera logg till urklipp

en: Counter-Strike 2D
sv: Counter-Strike 2d

en: Create a rule from the listening report...
sv: Skapa en regel från lyssningsrapporten…

en: Created Profile:
sv: Skapad profil:

en: Cross-platform BitTorrent client GUI written with Qt4
sv: Multiplattform BitTorrent-klient-GUI skrivet med Qt4

en: Cross-platform BitTorrent client written with Python and GTK+
sv: Multiplattform BitTorrent-klient skriven med Python och GTK+

en: Cue sports simulation with Carambol, Snooker, and Pool
sv: Biljardsimulering med Carambol, Snooker och Pool

en: Current profile
sv: Aktuell profil

en: DAAP audio server formerly known as mt-daapd
sv: DAAP-ljudserver tidigare känd som mt-daapd

en: DOS system emulator
sv: DOS-systememulator

en: DXX-Rebirth on YANG
sv: DXX-Rebirth på YANG

en: DXX-Rebirth, a source port of Descent, connected through YANG
sv: DXX-Rebirth, en källkodsport på Descent, ansluten genom YANG

en: Data storage device temperature data server
sv: Datalagringenhetstemperatur-dataserver

en: Dedicated Servers
sv: Dedicerade servrar

en: Dedicated server for the FPS by Croteam
sv: Dedicerad server för FPS:et från Croteam

en: Dedicated server for the FPS by Croteam, alternate game port 25601
sv: Dedicerad server för FPS:et från Croteam, alternativ spelport 25601

en: Default port for Neverwinter Nights, a RPG from Bioware
sv: Standardport för Neverwinter Nights, ett RPG från Bioware

en: Default remote administration Telnet port for Serious Engine dedicated server
sv: Standardtelnetport för fjärradministration av Serious Engine dedicerad server.

en: Delete it before from the Preferences Window or rename the file (the profile will be the filename)
sv: Ta bort den före från Inställningsfönstret eller döp om filen (profilen kommer att vara filnamnet)

en: Delete rule
sv: Ta bort regel

en: Deleted Profile:
sv: Borttagen profil:

en: Deleting previous rules:
sv: Ta bort föregående regler:

en: Delux, Ancient Empires and American History: A turn-based strategy game from Sillysoft influenced by Risk
sv: Delux, Ancient Empires and American History: Ett turordningsbaserat strategispel från Sillysoft influerat av Risk

en: Deny
sv: Neka

en: Deny: Will deny traffic.
sv: Neka: Kommer att neka trafik.

en: Direction:
sv: Riktning:

en: Do not Log
sv: Logga inte

en: Do you want to continue?
sv: Vill du fortsätta?

en: Edit the selected rule
sv: Redigera den valda regeln

en: Edited Profile:
sv: Redigerad profil:

en: Editing rule (Adding):
sv: Redigerar regel (Lägger till):

en: Editing rule (Removing):
sv: Redigerar regel (Tar bort):

en: Edward Snowden's Greatest Fear
sv: Edward Snowdens största fasa

en: Enter at least one character
sv: Ange minst ett tecken

en: Error
sv: Fel

en: Error running:
sv: Fel vid körning:

en: Error. Review Gufw Log
sv: Fel. Undersök Gufw-loggen

en: Error: Firewall is disabled
sv: Fel: Brandväggen är inaktiverad

en: Error: No rules added. Review the log
sv: Fel: inga regler tillagda. Undersök loggen

en: Export Profile
sv: Exportera profil

en: Export cancelled
sv: Export avbruten

en: Extensible Messaging and Presence Protocol (Jabber) client connection with SSL encryption
sv: Extensible Messaging and Presence Protocol (Jabber)-klientanslutning med SSL-kryptering

en: Extensible Messaging and Presence Protocol client connection (Jabber)
sv: Extensible Messaging and Presence Protocol-klientanslutning (Jabber)

en: Extensible Messaging and Presence Protocol link-local messaging/serverless messaging
sv: Extensible Messaging and Presence Protocol länk-lokalmeddelande/serverfritt meddelande

en: Extensible Messaging and Presence Protocol server-server connection
sv: Extensible Messaging and Presence Protocol server-server-anslutning

en: FPS by Croteam
sv: FPS från Croteam

en: Fantasy combat FPS by Raven Software
sv: Fantasy-stridsFPS från Raven Software

en: Fantasy combat game by Blizzard Entertainment
sv: Fantasy-stridsspel från Blizzard Entertainment

en: Feature rich BitTorrent client by KDE
sv: Funktionsrik BitTorrent-klient från KDE

en: File Transfer Protocol
sv: Filöverföringsprotokoll (FTP)

en: File hosting service, that offers cloud storage, file synchronization and client software
sv: Webbhotell som erbjuder molnlagring, filsynkronisering och klientprogramvara

en: File synchronization utility
sv: Filsynkroniseringsverktyg

en: Filename has not valid characters. Rename the file
    to only letters, numbers, dashes and underscores
sv: Filnamnet har ogiltiga tecken. Döp om filen
    till bokstäver, siffror, streck och understreck

en: Filename has wrong permissions (not 600). Trust only on your exported profiles
sv: Filnamnet har fel rättigheter (ej 600). Lita endast på dina exporterade profiler

en: Firefly Media Server
sv: Firefly Mediaserver

en: Firewall
sv: Brandvägg

en: Firewall Configuration
sv: Brandväggs-konfiguration

en: Firewall Preferences
sv: Brandväggsinställningar

en: Firewall disabled
sv: Brandvägg inaktiverad

en: Firewall enabled
sv: Brandvägg aktiverad

en: For Steam Client see the category: Games / Steam
sv: För Steam-klient se kategorin: Spel / Steam

en: Free peer-to-peer file sharing application that works with the EDonkey network and the Kad network
sv: Fritt peer-till-peer-fildelningsprogram som fungerar bäst med EDonkey- och Kadnätverket

en: From:
sv: Från:

en: Frostwire peer-peer file sharing on default port
sv: Frostwire peer-peer-fildelning på standardport

en: Full Metal Soccer master server
sv: Full Metal Soccer master-server

en: Full Metal Soccer ranking server
sv: Full Metal Soccer ranking-server

en: GDM network discovery
sv: Identifiera GDM-nätverk

en: Game client traffic, typically Matchmaking and HLTV and Steam downloads
sv: Spelklienttrafik, typiskt Ihopmatchning och HLTV samt Steam-nedladdningar

en: GameSpy Arcade
sv: GameSpy Arkad

en: GameSpy Arcade gaming network
sv: GameSpy Arkadspelnätverk

en: Games using MSN Gaming Zone API
sv: Spel som använder MSN Gaming Zone API

en: Games;
sv: Spel;

en: Games;Action;
sv: Spel;Action;

en: Games;Adventure;
sv: Spel;Äventyr;

en: Games;Arcade;
sv: Spel;Arkad;

en: Games;Board;
sv: Spel;Brädspel;

en: Games;Role;
sv: Spel;Rollspel;

en: Games;Simulation;
sv: Spel;Simulering;

en: Games;Sports;
sv: Spel;Sport;

en: Games;Steam;
sv: Spel;Steam;

en: Games;Strategy;
sv: Spel;Strategi;

en: Games;Strategy;Java;
sv: Spel;Strategi;Java;

en: Getting started
sv: Kom igång

en: Gufw Log removed
sv: Gufw-logg borttagen

en: Gufw Log: Removed
sv: Gufw-logg: Borttagen

en: Gufw Logging: Disabled
sv: Gufw-loggning: Inaktiverad

en: Gufw Logging: Enabled
sv: Gufw-loggning: Aktiverad

en: Gufw is already running. If this is wrong, remove the file:
sv: Gufw körs redan. Om detta inte stämmer, ta bort denna fil:

en: Gufw profile
sv: Gufw-profil

en: HexenWorld server by Raven Software
sv: HexenWorld-server från Raven Software

en: High
sv: Hög

en: Home
sv: Hem

en: How to autostart Gufw with the system?
sv: Hur autostartar man Gufw med systemet?

en: I see some rules in all profiles
sv: Jag ser några regler i alla profiler

en: I want even more!
sv: Jag vill veta mer!

en: IPX network emulator from Morpheus Software
sv: IPX-nätverksemulator från Morpheus Software

en: Icecast stream
sv: Icecast-ström

en: Icecast with SHOUTcast-compatible stream
sv: Icecast med SHOUTcast-kompatibel ström

en: If you are a normal user, you will be safe with this setting (Status=On, Incoming=Deny, Outgoing=Allow). Remember to append allow rules for your P2P apps:
sv: Om du är en vanlig användare, kommer du att vara säker med denna inställning: (Status = På, Inkommande = Neka, Utgående = Tillåt). Kom ihåg att lägga till regler för dina P2P-program:

en: Immutable Rule
sv: Oföränderlig regel

en: Import Profile
sv: Importera profil

en: Import cancelled
sv: Import avbruten

en: Incoming policy changed
sv: Policy för inkommande ändrad

en: Incoming:
sv: Inkommande:

en: Insert IP/Ports
sv: Ange IP/portar

en: Insert Port
sv: Ange port

en: Insert number bigger that number of rules
sv: Ange ett nummer större än antalet regler

en: Insert:
sv: Infoga:

en: Interface daemon for GPS receivers
sv: Gränssnittsdemon för GPS-mottagare

en: Interface:
sv: Gränssnitt:

en: Internet Relay Chat on SSL default port 6697
sv: Internet Relay Chat med SSL standardport 6697

en: Internet Relay Chat on common default port 6667, using nf_conntrack_irc DCC helper
sv: Internet Relay Chat på vanliga standardporten 6667, använder nf_conntrack_irc DCC helper

en: Internet Relay Chat on official port 194 (rarely used)
sv: Internet Relay Chat på officiella port 194 (sällan använd)

en: Internet game browser and IPX network emulator
sv: Internetspelläsare och emulator för IPX-nätverk

en: It may be a security risk to use a default allow policy
sv: Det kan vara en säkerhetsrisk att använda policyn tillåta som standard

en: It's also known as The Saga of Ryzom, is a massively multiplayer online role-playing game (MMORPG)
sv: Också känd som The Saga of Ryzom, är ett massivt multispelarrollspel (MMORPG) på nätet

en: KDE Connect
sv: KDE-Anslut

en: Kerberos v5 password
sv: Kerberos v5 lösenord

en: LDAP server
sv: LDAP-server

en: LDAP server (LDAPS)
sv: LDAP-server (LDAPS)

en: LPD server
sv: LPD-server

en: Land Warrior. A FPS combat game by NovaLogic
sv: Land Warrior. Ett strids-FPS-spel från NovaLogic

en: Less seconds uses more CPU
    This interval will apply the next time you expand the Listening Report
sv: Mindre sekunder använder mer CPU
    Detta intervall kommer att tillämpas nästa gång du expanderar lyssningsrapporten

en: Limit
sv: Begränsa

en: Limit: Will deny traffic if an IP tried several connections.
sv: Begränsa: Kommer att neka trafik om ett IP försöker ansluta flera gånger.

en: Lo_gging Gufw activity
sv: Lo_ggar Gufw-aktivitet

en: Log
sv: Logg

en: Log All
sv: Logga alla

en: Log:
sv: Logg:

en: Lore Invasion. A mech-style FPS by Max Gaming Technologies using the Torque Game Engine
sv: Lore Invasion. En FPS i mechastil från Max Gaming Technologies som använder spelmotorn Torque

en: Low
sv: Låg

en: MSN chat protocol (with file transfer and voice)
sv: MSN Chat-protokollet (med filöverföring och röst)

en: MSN chat protocol SSL
sv: MSN Chat-protokoll med SSL

en: ManiaDrive game server
sv: ManiaDrive spelserver

en: ManiaDrive/Raydium game monitor HTTP server
sv: ManiaDrive/Raydium spelövervakning-HTTP-server

en: Medium
sv: Mellan

en: Metaserver for Crossfire RPG
sv: Metaserver för Crossfire RPG

en: Metaserver for Pioneers
sv: Metaserver för Pioneers

en: Modular printing system for Unix-like computer operating systems
sv: Modulärt utskriftssystem för Unix-liknande operativsystem

en: Murmur voice chat server (counterpart to Mumble client)
sv: Murmur chattserver (motpart till klienten Mumble)

en: Music Player Daemon. A server for streaming music
sv: Music Player Daemon. En server för att strömma musik

en: MySQL Database
sv: MySQL Databas

en: MythTV backend
sv: MythTV-bakände

en: NASCAR Racing 2002/03 1 player
sv: NASCAR Racing 2002/03 1 spelare

en: NASCAR Racing 2002/03 16 players
sv: NASCAR Racing 2002/03 16 spelare

en: NASCAR Racing 2002/03 2 players
sv: NASCAR Racing 2002/03 2 spelare

en: NASCAR Racing 2002/03 32 players
sv: NASCAR Racing 2002/03 32 spelare

en: NASCAR Racing 2002/03 4 players
sv: NASCAR Racing 2002/03 4 spelare

en: NASCAR Racing 2002/03 42 players
sv: NASCAR Racing 2002/03 42 spelare

en: NFS (Chris Lowth)
sv: Return To Castle Wolfenstein

en: NFS with user/group filesystem usage quota support with static ports at 32765:32769 (some conflicts with popular games)
sv: NFS med användar-/gruppkvotstöd över filsystemsanvändning med statiska portarna 32765:32769 (några konflikter med populära spel)

en: NFS with user/group filesystem usage quota support with static ports at 4000:4003 (some conflicts with popular games; statd broadcast on random port)
sv: NFS med användar/grupp-kvotstöd för filsystemsanvändning med statiska portar 4000:40003 (en del konflikter med populära spel; statd-utsändning på slumpmässig port)

en: Name
sv: Namn

en: Name:
sv: Namn:

en: Network File System protocol with filesystem usage quota support with static ports at relatively unused 4194:4198 (4195 broadcast out)
sv: Network File System-protokoll med filsystemsanvändningkvotastöd med statiska portar vid de relativt oanvända 4194:4198 (4195 utsändning ut)

en: Network File System protocol with static ports at 32765:32768 (some conflicts with popular games)
sv: Network File System-protokollet med statiska portarna 32765:32768 (en del konflikter med populära spel)

en: Network File System protocol with static ports at 4000:4002 (some conflicts with popular games; statd broadcast on random port)
sv: Network File System-protokoll med statiska portar 4000:4002 (en del konflikter med populära spel; statd-utsändning på slumpmässig port)

en: Network File System protocol with static ports at relatively unused 4194:4197 (4195 broadcast out)
sv: Network File System-protokoll med statiska portar vid de relativt oanvända 4194:4197 (4195 utsändning ut)

en: Network games using DirectX 7 API
sv: Nätverksspel som använder DirectX 7 API

en: Network games using DirectX 8 API
sv: Nätverksspel som använder DirectX 8 API

en: Network games using Games for Windows - Live API
sv: Nätverksspel som använder Games for Windows - Live API

en: Network support for GNOME Games
sv: Nätverksstöd för GNOME-spel

en: Network;
sv: Nätverk;

en: Network;Archiving;
sv: Nätverk;Arkiv;

en: Network;Audio Video;
sv: Nätverk;Ljud och video;

en: Network;Audio Video;Audio;
sv: Nätverk;Ljud och video;Ljud;

en: Network;Audio Video;Video;
sv: Nätverk;Ljud och video;Video;

en: Network;Cloud;
sv: Nätverk;Moln;

en: Network;File Transfer;
sv: Nätverk;Filöverföring;

en: Network;File Transfer;P2P;
sv: Nätverk;Filöverföring;P2P;

en: Network;Games;
sv: Nätverk;Spel;

en: Network;Geography;
sv: Nätverk;Geografi;

en: Network;IRC;
sv: Nätverk;IRC;

en: Network;P2P;
sv: Nätverk;P2P;

en: Network;Printing;
sv: Nätverk;Utskrift

en: Network;Remote Access;
sv: Nätverk;Fjärråtkomst;

en: Network;Scanning;
sv: Nätverk;Skanner;

en: Network;Services;
sv: Nätverk;Tjänster;

en: Network;Shell;
sv: Nätverk;Skal;

en: Network;Telephony;
sv: Nätverk;Telefoni;

en: Network;Telephony;Instant Messaging;
sv: Nätverk;Telefoni;Snabbmeddelanden;

en: Network;Telephony;Video Conference;
sv: Nätverk;Telefoni;Videokonferens;

en: Network;Time;
sv: Nätverk;Tid;

en: Network;Video Conference;
sv: Nätverk;Videokonferens;

en: Networked sound server
sv: Nätverksljudserver

en: Nicotine is a SoulSeek client written in Python, based on the PySoulSeek project
sv: Nicotine är en SoulSeek-klient skriven i Python, baserad på PySoulSeek-projektet

en: No changes were made!
sv: Inga ändringar gjorda!

en: No rule selected
sv: Ingen regel vald

en: Not Forward
sv: Vidarebefordra inte

en: Off
sv: Av

en: Office
sv: Kontor

en: Office;Database;
sv: Kontor;Databas;

en: Older Bonjour/Avahi network discovery
sv: Upptäck äldre Bonjour/Avahi-nätverk

en: Only the rules added from Gufw will be exported (not ufw rules)
sv: Endast reglerna tillagda från Gufw kommer att exporteras (inte ufw-regler)

en: OpenMeetings HTTP server
sv: OpenMeetings HTTP-server

en: OpenMeetings Real Time Messaging Protocol over HTTP
sv: OpenMeetings Real Time Messaging Protocol över HTTP

en: OpenMeetings Real Time Messaging Protocol over SSL
sv: OpenMeetings realtidsmeddelandeprotokoll över SSL

en: Operation cancelled
sv: Åtgärden avbröts

en: Out
sv: Ut

en: Outgoing policy changed
sv: Policy för utgående ändrad

en: Outgoing:
sv: Utgående:

en: P2P and Voice Chat
sv: P2P och röstsamtal

en: PLEX Avahi discovery
sv: PLEX Avahi-identifiering

en: PLEX DLNA Server (Other port)
sv: PLEX DLNA-server (annan port)

en: Paste your current local IP
sv: Klistra in ditt aktuella lokala IP

en: Pause
sv: Paus

en: Pause Listening Report
sv: Pausa lyssningsrapport

en: People Nearby
sv: Personer i närheten

en: People Nearby (Bonjour/Salut) functionality in Empathy
sv: Funktionen ”Personer i närheten” (Bonjour/Salut) i Empathy

en: Player vs Player Gaming Network Address translation port
sv: Player vs Player Gaming Network-adressöversättningsport

en: Player vs Player Gaming Network server emulation based on bnetd
sv: Player vs Player Gaming Network serveremulering baserad på bnetd

en: Please, just one Gufw's instance
sv: Bara en Gufw-instans

en: Plex Media Server (Main port)
sv: Plex-mediaservern (huvudport)

en: Port Mapping Protocol
sv: Portmappningsprotokoll

en: Port or service
sv: Port eller tjänst

en: Ports:
sv: Portar:

en: Postfix Mail Server SMTP
sv: Postfix E-postserver SMTP

en: Postfix is a high-performance mail transport agent
sv: Postfix är en högpresterande agent för e-posttransport

en: Preconfigured
sv: Förkonfigurerad

en: Profile
sv: Profil

en: Profile already exists
sv: Profilen finns redan

en: Profile exist
sv: Profilen finns redan

en: Profile exported
sv: Profilen är exporterad

en: Profile exported:
sv: Profil exporterad:

en: Profile imported, now you can choose it in the profiles
sv: Profil importerad, nu kan du välja den bland profilerna

en: Profile imported:
sv: Profil importerad:

en: Profile not erasable
sv: Profilen kan inte raderas

en: Profile not valid
sv: Profil inte giltig

en: Proprietary Voice over IP service and software application
sv: Sluten Voice-over-IP-tjänst och programvara

en: Protocol
sv: Protokoll

en: Protocol:
sv: Protokoll:

en: Public
sv: Offentlig

en: PvPGN Address Translation
sv: PvPGN Addressöversättning

en: Racing simulators from Papyrus Design Group
sv: Racersimulatorer från Papyrus Design Group

en: Railroad strategy game by PopTop Software
sv: Järnvägsstrategispel från PopTop Software

en: Refresh Interval:
sv: Uppdateringsintervall:

en: Refresh Interval:
sv: Uppdateringsintervall:

en: Reject
sv: Avvisa

en: Reject: Will deny traffic and will inform that it has been rejected.
sv: Avvisa: Kommer att neka trafik och informera om att den har avvisats.

en: Remember to open the ports on the router
sv: Kom ihåg att öppna portarna på routern

en: Remote Assistance/Remote Desktop Protocol/Terminal Services (RDP)
sv: Fjärrassistans/Remote Desktop Protocol/Terminal Services (RDP)

en: Remote control for Transmission
sv: Fjärrkontroll för Transmission

en: Remote control for Vuze
sv: Fjärrkontroll för Vuze

en: Remote control, desktop sharing, online meetings, web conferencing and file transfer between computers
sv: Fjärrkontroll, skrivbordsdelning, webbmöten, webbkonferenser och filöverföring mellan datorer

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove log
sv: Ta bort loggen

en: Remove the selected profile
sv: Ta bort den valda profilen

en: Remove the selected rule(s)
sv: Ta bort markerade regler

en: Removed rules and reset firewall!
sv: Tog bort regler och återställde brandväggen!

en: Renamed profile:
sv: Omdöpt profil:

en: Report
sv: Rapport

en: Reset Firewall
sv: Nollställ brandvägg

en: Restart your firewall to refresh to the real status
    and please report this bug
sv: Starta om din brandvägg för uppdatera till den riktiga
    statusen och lämna en felrapport

en: Restart your firewall to refresh to the real status and please report this bug
sv: Starta om din brandvägg för att uppdatera statusen och rapportera detta fel

en: Review that ports are the same in /etc/asterisk/rtp.conf
sv: Kontrollera att portarna är lika i /etc/asterisk/rtp.conf

en: Routed policy changed
sv: Policy för rutt ändrad

en: Routed:
sv: Dirigerad:

en: Rule
sv: Regel

en: Rule Description
sv: Regelbeskrivning

en: Rule number to insert
sv: Regelnummer att infoga

en: Rule(s) added
sv: Lagt till regler

en: Rule(s) deleted
sv: Regler togs bort

en: Rules
sv: Regler

en: SANE Manual
sv: SANE-manual

en: SANE scanner
sv: SANE-skanner

en: SMB/CIFS protocol for Unix systems, allowing you to serve files and printers to Windows, NT, OS/2 and DOS clients
sv: SMB/CIFS-protokoll för Unix systems, tillåter dig att dela filer och skrivare till Windows, NT, OS/2 och DOS-klienter

en: SOCKS protocol for proxy server support
sv: SOCKS-protokoll för proxyserverstöd

en: Sacred - ports 2005:2006
sv: Sacred - portarna 2005:2006

en: Sacred - ports 2005:2007
sv: Sacred - portarna 2005:2007

en: Sacred - ports 2005:2008
sv: Sacred - portarna 2005:2008

en: Sacred - ports 2005:2009
sv: Sacred - portarna 2005:2009

en: Sacred - ports 2005:2010
sv: Sacred - portarna 2005:2010

en: Scanner Access Now Easy - scanner sharing server
sv: Scanner Access Now Easy - delningsserver för skanner

en: Scanner Access Now Easy - scanner sharing server, manual ports without nf_conntrack_sane module
sv: Scanner Access Now Easy - skannerdelningsserver, manuella portar utan nf_conntrack_sane module

en: SciFi strategy game by Firaxis
sv: SciFi-strategispel från Firaxis

en: Scorched 3D server
sv: Scorched 3d-server

en: Secure mail server
sv: Säker e-postserver

en: See current Listening Report
sv: Se aktuell lyssningsrapport

en: Select a profile
sv: Välj en profil

en: Select just one row
sv: Välj bara en rad

en: Server port for the fantasy RPG by Ascaron Entertainment
sv: Serverport för fantasy-RPG:et från Ascaron Entertainment

en: Serves media files (music, pictures, and video) to clients on a network
sv: Serverar mediefiler (musik, bilder och video) till klienter i ett nätverk

en: Session Initiation Protocol with TLS encryption
sv: Session Initiation Protocol med TLS-kryptering

en: Session Initiation Protocol, unencrypted, using nf_conntrack_sip module
sv: Session Initiation Protocol, okrypterad, använder nf_conntrack_sip module

en: Show confirm dialog for deleting rules
sv: Visa bekräftelsedialog för att ta bort regler

en: Simple
sv: Enkel

en: Software distribution service and game server browser from Valve
sv: Distributionstjänst för programvara och spelserverläsare från Valve

en: Soldier of Fortune - A FPS by Raven Software
sv: Soldier of Fortune - En FPS från Raven Software

en: Some rules are added by themselves?
sv: En del regler läggs till av sig själv?

en: Space combat simulation by Volition
sv: Rymdstridssimulering från Volition

en: Spring game engine
sv: Spring spelmotor

en: Status: Disabled
sv: Status: Inaktiverad

en: Status: Enabled
sv: Status: Aktiverad

en: Steamworks P2P Networking and Steam Voice Chat
sv: Steamworks P2P-nätverkande och Steam-röstsamtal

en: Store files online and sync them between computers and mobile devices, as well as stream audio and music from cloud to mobile devices
sv: Lagra filer på nätet och synkronisera dem mellan datorer och mobila enheter, samt strömma ljud och musik från moln till mobila enheter

en: Strategy game by Blizzard Entertainment
sv: Strategispel från Blizzard Entertainment

en: Subcategory:
sv: Underkategori:

en: Subversion server for access to Subversion repositories
sv: Subversion-server för åtkomst till Subversion-förråd

en: System logging
sv: Systemloggning

en: System;General;
sv: System;Allmänt;

en: System;Monitor;
sv: System;Övervakare;

en: Task Force Dagger. A FPS combat game by NovaLogic
sv: Task Force Dagger. En krigs-FPS från NovaLogic

en: Team-based SciFi/alien FPS from Dark Legion Development
sv: Lagbaserat SciFi/alien FPS från Dark Legion Development

en: TeamSpeak 2 TCP query
sv: TeamSpeak 2 TCP-fråga

en: TeamSpeak 2 voice
sv: TeamSpeak 2 röst

en: TeamSpeak 2 voice service
sv: TeamSpeak 2 rösttjänst

en: TeamSpeak 2 web interface
sv: TeamSpeak 2 webbgränssnitt

en: TeamSpeak 3 TCP query
sv: TeamSpeak 3 TCP-fråga

en: TeamSpeak 3 file transfer
sv: TeamSpeak 3 filöverföring

en: TeamSpeak 3 voice service
sv: TeamSpeak 3 rösttjänst

en: Telnet is like SSH but without security. It'd be better to use the 'Telnet SSL'
sv: Telnet är som SSH men utan säkerhet. Det är bättre att använda ”Telnet SSL”

en: Text copied to clipboard
sv: Texten kopierad till urklipp

en: Text-based remote access (like SSH but without the security)
sv: Textbaserad fjärråtkomst (som SSH men utan säkerhet)

en: Text-based remote access (like SSH but without the security) SSL
sv: Textbaserad fjärråtkomst (som SSH men utan säkerheten) SSL

en: The IP/Port will be forward to this interface
sv: IP/porten kommer att vidarebefordras till detta gränssnitt

en: The RemoteConsole administration tool for Battlefield 1942
sv: Adminfjärrkonsolsverktyget för Battlefield 1942

en: The Rule Name will help you to identify your rules in the future:
sv: Regelnamnet kommer att hjälpa dig med att identifiera dina regler i framtiden:

en: The firewall has to be enabled first
sv: Brandväggen måste vara aktiverad först

en: The ports on the live system in the listening state for TCP and the open state for UDP.
sv: Portarna på live-systemet i lyssningstillstånd för TCP och öppet-tillstånd för UDP.

en: The rule will be moved to the end of the list
sv: Regeln kommer att flyttas till slutet av listan

en: There is a profile with the same name
sv: Det finns en profil med samma namn

en: There was an error changing the firewall status
sv: Det uppstod ett fel vid ändring av brandväggens status

en: There was an error changing the incoming policy
sv: Det uppstod ett fel vid ändring av inkommande policy

en: There was an error changing the outgoing policy
sv: Det uppstod ett fel vid ändring av utgående policy

en: There was an error changing the routed policy
sv: Det uppstod ett fel när policy för rutt skulle ändras

en: This will remove all rules in the current
    profile and disable the firewall
sv: Detta kommer att ta bort alla regler i den nuvarande
    profilen och inaktivera brandväggen

en: To:
sv: Till:

en: Too long! (max. 15 characters)
sv: För långt! (max. 15 tecken)

en: Tor anonymity network
sv: Tor anonymitetsnätverk

en: Transmission Daemon
sv: Transmission-demon

en: Turn-based tactical strategy game
sv: Turordningsbaserat taktiskt strategispel

en: USB device sharing system from INCENTIVES Pro
sv: USB-enhetsdelningssystem från INCENTIVES Pro

en: Universal Plug and Play. It is a framework which can be used to make networked applications
sv: Universal Plug and Play. Ett ramverk som kan användas för att skapa nätverksanslutna program.

en: Update a Firewall Rule
sv: Uppdatera en brandväggsregel

en: Updated rule
sv: Uppdaterad regel

en: Ur-Quan Masters
sv: OpenArena

en: Use only letters, numbers, dashes and underscores
sv: Använd endast bokstäver, streck och understreck

en: Used to monitor Windows machines from a Nagios Server
sv: Används för att övervaka Windows-maskiner från en Nagios-server

en: VLC HTTP stream
sv: VLC HTTP-ström

en: VLC MMS HTTP stream
sv: VLC MMS HTTP-ström

en: VLC RTP stream
sv: VLC RTP-ström

en: VLC UDP stream
sv: VLC UDP-ström

en: VLC media player HTTP stream default port
sv: VLC-mediaspelare HTTP-ström-standardport

en: VLC media player Icecast stream default port
sv: VLC-mediaspelare Icecast-ström standardport

en: VLC media player Microsoft Media Server stream over HTTP (Windows Media HTTP Streaming Protocol/MS-WMSP) default port
sv: VLC-mediaspelare Microsoft Mediaserverström över HTTP (Windows Media HTTP Streaming Protocol/MS-WMSP) standardport

en: VLC media player Real-time Transport Protocol default port
sv: VLC-mediaspelare Real-time Transport-protokoll standardport

en: VLC media player User Datagram Protocol default port
sv: VLC-mediaspelare User Datagram Protokoll-standardport

en: VNC displays :0-:1
sv: VNC displayer :0-:1

en: VNC displays :0-:3
sv: VNC-displayer:0-:3

en: VNC displays :0-:7
sv: VNC-displayer:0-:7

en: VNC http server display :0
sv: VNC http-serverdisplay :0

en: VNC server display :0
sv: VNC-serverdisplay :0

en: Violent combat game from Running With Scissors
sv: Våldsamt stridsspel från Running With Scissors

en: Virtual Network Computing http server display :0
sv: Virtual Network Computing http-serverdisplay :0

en: Virtual Network Computing http server displays :0 through :1
sv: Virtual Network Computing http-serverdisplayer :0 till :1

en: Virtual Network Computing http server displays :0 through :3
sv: Virtual Network Computing http-serverdisplayer :0 till :3

en: Virtual Network Computing http server displays :0 through :7
sv: Virtual Network Computing http-serverdisplayer :0 till :7

en: Virtual Network Computing standard server display :0
sv: Virtual Network Computing standardserverdisplay :0

en: Virtual Network Computing standard server displays :0 through :1
sv: Virtual Network Computing standardserverdisplayer :0 till :1

en: Virtual Network Computing standard server displays :0 through :3
sv: Virtual Network Computing standardserverdisplayer :0 till :3

en: Virtual Network Computing standard server displays :0 through :7
sv: Virtual Network Computing standardserverdisplayer :0 till :7

en: Visit this web (please, copy & paste in your browser):
sv: Besök denna webbplats (kopiera & klistra in i din webbläsare):

en: VoIP client
sv: VoIP-klient

en: VoIP client, suggested alternate port
sv: VoIP-klient, föreslagen alternativ port

en: WINE: Starcraft
sv: WINE;Starcraft

en: WINE: Warcraft III all ports
sv: WINE: Warcraft III alla portar

en: WWII FPS and sequel from Splash Damage, Gray Matter Interactive, Nerve Software, and id Software
sv: Andra världskriget-FPS och uppföljare från Splash Damage, Gray Matter Interactive, Nerve Software, och id Software

en: WWW standard protocol on port 80/tcp (IANA/Debian www, http)
sv: Standardprotokoll för WWW på port 80/tcp (IANA/Debian www, http)

en: WWW standard protocol on port 8008/tcp (IANA http-alt)
sv: Standardprotokoll för WWW på port 8080/tcp (IANA http-alt)

en: WWW standard protocol on port 8090/tcp (IANA unassigned, commonly http_alt_alt)
sv: Standardprotokoll för WWW på port 8090/tcp (IANA ej tilldelat, vanligtvis http_alt_alt)

en: WWW standard protocol with SSL/TLS on port 443/tcp (IANA https)
sv: Standardprotokoll för WWW med SSL/TLS på port 443/tcp (IANA https)

en: Warcraft III with 6112-6119 TCP ports open
sv: Warcraft III med TCP-portarna 6112-6119 öppna

en: Warning: Some rules added. Review the log
sv: Varning: Vissa regler tillagda. Undersök loggen

en: Web Server (8080)
sv: Webbserver (8080)

en: Web Server (HTTP,HTTPS)
sv: Webbserver (HTTP,HTTPS)

en: Web-based administration for the FPS by Epic Games
sv: Webbaserad administration för FPS:et från Epic Games

en: Web-based administration for the Rune game by Human Head Studios
sv: Webbaserad administration för spelet Rune från Human Head Studios

en: Web-page based system management utility
sv: Webbsidebaserat systemhanteringsverktyg

en: Well, the behaviour is such that when you change or import a profile, or when you edit a rule, Gufw will add that rule again, then ufw re-adds that rule for IPv4 and IPv6.
sv: Beteendet är sådant att när du ändrar eller importerar en profil, eller, när du redigerar en regel, kommer Gufw att lägga till den regeln igen, och sedan lägger Gufw till regeln för IPv4 och IPv6.

en: What do I see in the Listening Report?
sv: Vad ser jag i lyssnarrapporten?

en: What is Allow, Deny, Reject and Limit?
sv: Vad är Tillåt, Neka, Avvisa och Begränsa?

en: Why is Gufw disabled by default?
sv: Varför är Gufw inaktiverat till en början?

en: Windows Messenger/MSN Messenger file transfer
sv: Windows Messenger/MSN Messenger filöverföring

en: Windows Messenger/Windows Live Messenger application sharing and whiteboard (requires SIP)
sv: Windows Messenger/Windows Live Messenger-programdelning och whiteboard (kräver SIP)

en: XPilot 16-players
sv: XPilot 16 spelare

en: XPilot 2-players
sv: XPilot 2 spelare

en: XPilot 4-players
sv: XPilot 4 spelare

en: XPilot 8-players
sv: XPilot 8 spelare

en: YANG - Yet Another Netplay Guider, default game connection
sv: YANG - Yet Another Netplay Guider, standardspelanslutning

en: Yahoo chat protocol
sv: Yahoo Chat-protokollet

en: You can create a rule from just one row selected
sv: Du kan skapa en regel från endast en markerad rad

en: You can edit just one rule
sv: Du kan bara ändra en regel

en: You can rename your profiles with just 2 clicks on them:
sv: Du kan ändra namnet på dina profiler genom att dubbelklicka på dem:

en: You can write a port as '22' or a port range as '22:24'
sv: Du kan skriva en port som ”22” eller ett portintervall som ”22:24”

en: You can write a port as '22' or a port range as '22:24'.
    If you're editing a Preconfigured or Simple rule, Interface field must be 'All Interfaces' and the IPs and From Port fields must be empty.
sv: Du kan skriva en port som ”22” eller ett portintervall som ”22:24”.
    Om du redigerar en förkonfigurerad eller enkel regel måste gränssnittsfältet vara ”Alla gränssnitt” och IP- samt från-portfälten måste vara tomma.

en: You can write a port as '22', a port range as '22:24' or a service as 'http'
sv: Du kan ange en port som ”22”, ett portintervall som ”22:24” eller en tjänst som ”http”

en: You can't edit a rule added from ufw
sv: Du kan inte ändra en regel tillagd från ufw

en: You can't remove the current profile
sv: Du kan inte ta bort den nuvarande profilen

en: You can't rename the current profile
sv: Du kan inte döpa om den aktuella profilen

en: You can't use this profile name
sv: Du kan inte använda detta profilnamn

en: You do not need it. After you do all of the changes in Gufw, the settings are still in place until the next changes.
sv: Det behöver du inte. Efter att du har gjort alla ändringar i Gufw gäller inställningarna till nästa ändring.

en: You have to select a rule
sv: Du måste välja en regel

en: You need to add the main random port too that you selected the first time
sv: Du behöver lägga till slumpmässiga huvudporten du valde första gången

en: You need to insert IP/ports in to/from fields
sv: Du behöver ange IP/portar i fälten till/från

en: You need to insert a port in the port field
sv: Du behöver ange en port i portfältet

en: You need to select a profile for deleting
sv: Du måste välja en profil att ta bort

en: You need to set an Interface
sv: Du måste ange ett gränssnitt

en: You need to set an Interface for forwarding to this another interface
sv: Du behöver ange ett gränssnitt för att vidarebefordra detta till ett annat gränssnitt

en: You will delete all selected rules
sv: Du kommer ta bort alla valda regler

en: You'll find more information in the community documentation :)
sv: Du finner mer information i dokumentationen :)

en: _Edit
sv: R_edigera

en: _Export this profile
sv: _Exportera denna profil

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Import profile
sv: _Importera profil

en: _Incoming:
sv: _Inkommande:

en: _Logging:
sv: _Loggning:

en: _Outgoing:
sv: _Utgående:

en: _Profile:
sv: _Profil:

en: _Reset Current Profile
sv: _Återställ aktuell profil

en: _Routed:
sv: _Dirigerade:

en: iMaze
sv: iMazw

en: rsync daemon
sv: rsync-demon

en: ufw Logging:
sv: ufw-loggning:
