colord - en to sv translation catalogue (206 entries)

en: %B %e %Y, %I:%M:%S %p
sv: %e %B %Y, %H:%M:%S

en: Add a metadata item to the profile
sv: Lägg till ett metadataobjekt till profilen

en: Add a profile to a device that already exists
sv: Lägg till en profil till en enhet som redan existerar

en: Alias to %s
sv: Alias till %s

en: Ambient
sv: Omgivande

en: Authentication is required to create a color managed device
sv: Autentisering krävs för att skapa en färghanterad enhet

en: Authentication is required to create a color profile
sv: Autentisering krävs för att skapa en färgprofil

en: Authentication is required to disable profile matching for a device
sv: Autentisering krävs för att inaktivera profilmatchning för en enhet

en: Authentication is required to install the color profile for all users
sv: Autentisering krävs för att installera färgprofilen för alla användare

en: Authentication is required to modify a color profile
sv: Autentisering krävs för att ändra en färgprofil

en: Authentication is required to modify the color settings for a device
sv: Autentisering krävs för att ändra färginställningarna för en enhet

en: Authentication is required to remove a color managed device
sv: Autentisering krävs för att ta bort en färghanterad enhet

en: Authentication is required to remove a color profile
sv: Autentisering krävs för att ta bort en färgprofil

en: Authentication is required to use the color sensor
sv: Autentisering krävs för att använda färgsensorn

en: Automatically fix metadata in the profile
sv: Fixa automatiskt metadata i profilen

en: Blue
sv: Blå

en: Calibrate with a 3200K light source.
sv: Kalibrera med en 3200K ljuskälla.

en: Calibration
sv: Kalibrering

en: Capabilities
sv: Förmågor

en: Clear any metadata in the profile
sv: Rensa metadata i profilen

en: Client version:
sv: Klientversion:

en: Color
sv: Färg

en: Color Management
sv: Färghantering

en: Color Management D-Bus Service
sv: D-Bus-tjänst för färghantering

en: Colorspace
sv: Färgrymd

en: Command not found, valid commands are:
sv: Kommandot hittades inte. Giltiga kommandon är:

en: Compatible with Adobe RGB (1998)
sv: Kompatibel med Adobe RGB (1998)

en: Crayon Colors
sv: Crayonfärger

en: Create a CCMX from reference and measurement data
sv: Skapa en CCMX från referens och uppmätt data

en: Create a CMF from CSV data
sv: Skapa en CMF från CSV-data

en: Create a color managed device
sv: Skapa en färghanterad enhet

en: Create a color profile
sv: Skapa en färgprofil

en: Create a device
sv: Skapa en enhet

en: Create a dummy sensor for testing
sv: Skapa en attrappsensor för testning

en: Create a profile
sv: Skapa en profil

en: Create a spectrum from CSV data
sv: Skapa ett spektrum från CSV-data

en: Created
sv: Skapad

en: Daemon version:
sv: Demonversion:

en: Dark Calibration
sv: Mörkerkalibrering

en: Debugging Options
sv: Felsökningsflaggor

en: Default display target whitepoint
sv: Standardvitpunkt för skärm

en: Default gamma for the display
sv: Standard gamma för skärmen

en: Delay between sample intervals
sv: Fördröjning mellan sampelintervall

en: Deletes a device
sv: Tar bort en enhet

en: Deletes a profile
sv: Tar bort en profil

en: Device ID
sv: Enhets-ID

en: Dump all debug data to a file
sv: Dumpa all felsökningsdata till en fil

en: Embedded
sv: Inbäddad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Enables or disables the device
sv: Aktiverar eller inaktiverar enheten

en: Exit after a small delay
sv: Avsluta efter en kort fördröjning

en: Exit after the engine has loaded
sv: Avsluta efter att motorn har lästs in

en: Export the tag data
sv: Exportera taggdatan

en: FOGRA27L Coated
sv: FOGRA27L Bestruket

en: FOGRA28L Web Coated
sv: FOGRA28L Rull Bestruket

en: FOGRA29L Uncoated
sv: FOGRA29L Obestruket

en: FOGRA30L Uncoated Yellowish
sv: FOGRA30L Obestruket Gulaktigt

en: FOGRA39L Coated
sv: FOGRA39L Bestruket

en: FOGRA40L SC Paper
sv: FOGRA40L SC-papper

en: FOGRA45L Lightweight Coated
sv: FOGRA45L Lättviktsbestruket

en: FOGRA47L Uncoated
sv: FOGRA47L Obestruket

en: Failed to parse arguments
sv: Misslyckades med att tolka argument

en: Filename
sv: Filnamn

en: Filter object properties when displaying
sv: Filtrera objektegenskaper när de visas

en: Find a device from the device ID
sv: Hitta en enhet från enhets-ID:t

en: Find a device with a given property value
sv: Hitta en enhet med ett givet egenskapsvärde

en: Find a profile by filename
sv: Hitta en profil via filnamn

en: Find a profile from the profile ID
sv: Hitta en profil från profil-ID:t

en: GRACoL TR006 Coated
sv: GRACoL TR006 Obestruket

en: Gamma Table
sv: Gammatabell

en: Generate the VCGT calibration of a given size
sv: Generera VCGT-kalibrering med en given storlek

en: Get a standard colorspace
sv: Hämta en standardfärgrymd

en: Gets a reading from a sensor
sv: Hämtar en avläsning från en sensor

en: Gets a spectral reading from a sensor
sv: Hämtar en spektralmätning från en sensor

en: Gets all the available color profiles
sv: Hämtar alla tillgängliga färgprofiler

en: Gets all the available color sensors
sv: Hämtar alla tillgängliga färgsensorer

en: Gets all the color managed devices
sv: Hämtar alla färghanterade enheter

en: Gets all the color managed devices of a specific kind
sv: Hämtar alla färghanterade enheter av en specifik typ

en: Gets the default profile for a device
sv: Anger standardprofilen för en enhet

en: ICC profile creation program
sv: ICC-profilsskapare

en: ICC profile dump program
sv: ICC-profil dumpprogram

en: IFRA26S 2004 Newsprint
sv: IFRA26S 2004 Tidningspapper

en: ITU-R recommendation BT.709 is a high-definition television standard that was first approved in 1990. The Rec. 709 profile uses the same range of colors as sRGB although the luminance curve is different.
sv: ITU-R rekommendationen BT.709 är en högupplöst televisionsstandard som först godkändes 1990. Rek.709-profilen använder samma mängd färger som sRGB även om luminanskurvan är olika.

en: Import a profile and install it for the user
sv: Importera en profil och installera den för användaren

en: Inhibit color profile selection
sv: Hämma färgprofilval

en: Inhibitors
sv: Hämmare

en: Inhibits color profiles for this device
sv: Hämmar färgprofiler för denna enhet

en: Initialize any metadata for the profile
sv: Initiera metadata för profilen

en: Install system color profiles
sv: Installera färgprofiler på systemet

en: Irradiance Calibration
sv: Irradianskalibrering

en: LCD CCFL
sv: LCD kallkatodslampa

en: LCD Generic
sv: LCD generell

en: LCD White LED
sv: LCD vit LED

en: LED Generic
sv: LED generell

en: Locked
sv: Låst

en: Locks the color sensor
sv: Låser färgsensorn

en: Makes a profile default for a device
sv: Gör en profil till standard för en enhet

en: Model
sv: Modell

en: Modified
sv: Ändrad

en: Modify a color profile
sv: Ändra en färgprofil

en: Modify color settings for a device
sv: Ändra färginställningar för en enhet

en: Native
sv: Inbyggd

en: No connection to colord:
sv: Ingen anslutning till colord:

en: No output filename specified
sv: Inget utmatningsfilnamn angivet

en: No spectral capability
sv: Ingen spektral förmåga

en: Object Path
sv: Objektsökväg

en: Options
sv: Alternativ

en: Originally designed by Eastman Kodak and called ROMM RGB, this profile can display a very large range of colors and is used by many photographers for rendering, editing and archiving RAW images. Unless you are working with 16 bits per channel precision, you may see color banding when editing images.
sv: Denna profil, från början designad av Eastman Koak och kallad ROMM RGB, kan visa en stor mängd färger och används av många fotografer för rendering, redigering och arkivering av RAW-bilder. Om du inte arbetar med 16 bitars precision per kanal, kan du komma att se färgbandning när du redigerar bilder.

en: Owner
sv: Ägare

en: Printer
sv: Skrivare

en: Profile
sv: Profil

en: Profile ID
sv: Profil-ID

en: Profile to create
sv: Profil att skapa

en: Projector
sv: Projektor

en: Put the device in a dark place and press enter.
sv: Placera enheten på en mörk plats och tryck retur.

en: Put the device on the color to be measured and press enter.
sv: Placera enheten på färgen som ska mätas och tryck retur.

en: Qualifier
sv: Kvalificerare

en: Remove a color managed device
sv: Ta bort en färghanterad enhet

en: Remove a color profile
sv: Ta bort en färgprofil

en: Remove a metadata item from the profile
sv: Ta bort ett metadataobjekt från profilen

en: Returns all the profiles that match a qualifier
sv: Returnerar alla profiler som matchar en kvalificerare

en: SNAP TR002 Newsprint
sv: SNAP TR002 Tidningspapper

en: SWOP TR003 Coated
sv: SWOP TR003 Bestruket

en: SWOP TR005 Coated
sv: SWOP TR005 Bestruket

en: Scope
sv: Omfattning

en: Seat
sv: Säte

en: Sensor ID
sv: Sensor-ID

en: Serial
sv: Serienummer

en: Serial number
sv: Serienummer

en: Set the ICC profile version
sv: Sätt versionen för ICC-profilen

en: Set the device to the calibrate position and press enter.
sv: Ställ in enheten på kalibreringspositionen och tryck retur.

en: Set the device to the surface position and press enter.
sv: Ställ in enheten på ytpositionen och tryck retur.

en: Sets extra properties on the profile
sv: Ställer in extra egenskaper för profilen

en: Sets one or more sensor options
sv: Ställer in en eller flera sensorinställningar

en: Sets the copyright string
sv: Sätter upphovsrättssträngen

en: Sets the description string
sv: Sätter beskrivningssträngen

en: Sets the device kind
sv: Anger enhetens typ

en: Sets the device model
sv: Anger enhetens modell

en: Sets the device serial
sv: Anger enhetens serienummer

en: Sets the device vendor
sv: Anger enhetens tillverkare

en: Sets the manufacturer string
sv: Sätter tillverkarsträngen

en: Sets the model string
sv: Sätter modellsträngen

en: Show client and daemon versions
sv: Visa klient- och demonversioner

en: Show debugging information for all files
sv: Visa felsökningsinformation för alla filer

en: Show debugging options
sv: Visa felsökningsflaggor

en: Show extra debugging information
sv: Visa extra felsökningsinformation

en: Show the value without any header
sv: Visa värdet utan något huvud

en: Spectral
sv: Spektral

en: Spot
sv: Punkt

en: State
sv: Tillstånd

en: Swapped Red and Green
sv: Utbytt röd och grön

en: System Wide
sv: Systemtäckande

en: System model:
sv: Systemmodell:

en: System vendor:
sv: Systemtillverkare:

en: The URI of the web service that allows the calibration tools to upload a specific profile to the Internet.
sv: URI:n för webbtjänsten som låter kalibreringsverktyget ladda upp en specifik profil till internet.

en: The default target gamma value for the display. Common values are 1.8, 2.2 and 2.4.
sv: Standardmålvärde för gamma för skärmen. Vanliga värden är 1,8, 2,2 och 2,4.

en: The default target whitepoint in Kelvin for display calibration, with 0 meaning display native. Common values are 6500 for D65 and 5000 for D50.
sv: Standardvitpunkt i Kelvin för skärmkalibrering, där 0 betyder skärmberoende. Vanliga värden är 6500 för D65 och 5000 för D50.

en: The locale to use when setting localized text
sv: Lokalen att använda när lokaliserad text används

en: There are no supported sensors attached
sv: Det finns inga anslutna sensorer som stöds

en: This ISO 12647-2 compliant profile is used for printing on 115 gsm uncoated white (paper type 4) for 60 l/cm sheetfed offset printing.
sv: Denna ISO 12647-2-kompatibla profil används för tryck på 115 gsm obestruket vitt (papperstyp 4) för 60l/cm arkoffsettryck.

en: This ISO 12647-2:2004 compliant profile is used for printing on improved light-weight coated (LWC) paper for 60 l/cm heatset web offset printing. It replaces FOGRA28L.
sv: Denna ISO 12647-2:2004-kompatibla profil används för tryck på förbättrat lättviktsbestruket papper (LWC) för 60 l/cm värmehärdat rulloffsettryck. Den ersätter FOGRA28L.

en: This editing space can display more saturated colors than Adobe RGB and is suitable for images with highly saturated colors often used in advertisements.
sv: Denna redigeringsrymd kan visa fler mättade färger än Adobe RGB och är lämplig för bilder med väldigt mättade färger som ofta används i reklam.

en: This editing space can display more saturated colors than Adobe RGB and is suitable for images with highly saturated colors often used in advertisements. It is very similar to DonRGB4, but can show super-saturated red colors sometimes present in Fujichrome Velvia.
sv: Denna redigeringsfärgrymd kan visa fler mättade färger än Adobe RGB och är lämplig för bilder med väldigt mättade färger som ofta används i reklam. Den är väldigt lik DonRGB4, men kan visa övermättade röda färger som ibland förekommer i Fujichrome Velvia.

en: This editing space can display more saturated colors than Adobe RGB. It is less prone to quantisation errors compared to ProPhoto RGB, although more shadow detail is preserved. In most instances ProPhoto RGB is probably a better choice.
sv: Denna redigeringsrymd kan visa fler mättade färger än Adobe RGB. Den är mindre benägen att skapa kvantiseringsfel jämfört med ProPhoto RGB även om fler skuggdetaljer bevaras. I de flesta fall är ProPhoto RGB troligtvis ett bättre val.

en: This editing space was designed as SMPTE-240M and encompasses most of the possible colors available on a CMYK color printer. This is a popular choice for editing photographs and for use in printing, as all the SWOP colors can be reproduced.
sv: Denna redigeringsrymd designades som SMPTE-240M och täcker merparten av de möjliga färgerna som finns tillgängliga i en CMYK-färgskrivare. Detta är ett populärt alternativ för att redigera fotografier och för användning inom tryckning då alla SWOP-färgerna kan återges.

en: This editing space was designed by Adobe Systems to capture many more colors than Adobe RGB. This profile is used to print to devices such as film recorders and can define many colors that cannot be displayed on a computer screen. Unless you are working with 16 bits per channel precision, you may see color banding when editing images.
sv: Denna redigeringsrymd designades av Adobe Systems för att täcka många fler färger än Adobe RGB. Denna profil används för att trycka på enheter så som filminspelare och kan definiera många färger som inte kan visas på en datorskärm. Om du inte arbetar med 16 bitars precision per kanal, kan du komma att se färgbandning när du redigerar bilder.

en: This general purpose profile was designed by Hewlett-Packard and Microsoft and lives on as the default profile on the Internet for untagged RGB colors and used in HDTV. Most uncalibrated displays are able to display most of the colors available in sRGB, although this profile is sometimes a poor choice for printing.
sv: Denna generella profil designades av Hewlett-Packard och Microsoft och lever vidare som standardprofilen på internet för RGB-färger utan angiven färgprofil och används i HDTV. De flesta okalibrerade skärmar kan visa de flesta av färgerna som finns i sRGB, även om denna profil ibland är ett dåligt val för tryck.

en: This is an ANSI CGATS/SNAP TR 002-2007 based profile for printing on newsprint in the U.S., coldset offset. The TVI (dot gain) is 26%.
sv: Detta är en ANSI CGAT/SNAP TR 002-2007-baserad profil för tryck på tidningspapper i U.S kallhärdad offset. TVI (punktförstoringen) är 26%.

en: This is an RGB editing space for use with Adobe Photoshop 5.0 and later. It was designed as an output-centric compromise between ColorMatch RGB and Adobe RGB and used to be preferred by some photograph printing services.
sv: Detta är en RGB-redigeringsrymd som kan användas med Adobe Photoshop 5.0 och senare. Den designades som en utmatningsfokuserad kompromiss mellan ColorMatch RGB och Adobe RGB och brukade föredras av vissa fototrycktjänster.

en: This is the current standard used by North America and Japan for studio recording. You should only use this profile to encode or decode video.
sv: Detta är den nuvarande standard som används av Nordamerika och Japan för studioinspelning. Du bör bara använda denna profil för att koda eller avkoda video.

en: This is the delay between setting the sample color and asking the measuring instrument to take a sample. It is required because both the graphics driver and the display itself introduce latency.
sv: Detta är fördröjningen mellan då sampelfärgen ställs in och när mätinstrumentet ombes att ta ett sampel. Det krävs eftersom både grafikdrivrutinen och skärmen själv introducerar latens.

en: This legacy profile was originally created by Adobe for use with Photoshop and Illustrator. As it is based on the original Apple 13" RGB monitor and is similar to sRGB, it should not be used as a display profile or for new images.
sv: Denna föråldrade profil skapades från början av Adobe för att användas med Photoshop och Illustrator. Eftersom den är baserad på Apples 13" originalfärgskärm och liknar sRGB, bör den inte användas som skärmprofil för nya bilder.

en: This named color profile contains all the Crayola crayon colors in popular use. It is a test profile designed for testing embedding named colors into documents.
sv: Denna färgnamnsprofil innehåller alla Crayola-kritfärger som vanligtvis förekommer. Detta är en testprofil designad för att testa att bädda in namngivna färger i dokument.

en: This named color profile contains all the colors defined by X11, assuming the source colors were supposed to be sRGB.
sv: Denna färgnamnsprofil innehåller alla färger som definieras av X11, under antagandet att källfärgerna avsågs vara sRGB.

en: This profile defines the range of colors used with the NTSC video standard. It is an obsolete standard that has been replaced by SMTE-C. You should only use this profile to decode archived video.
sv: Denna profil definierar mängden färger som används av NTSC-videostandarden. Det är en föråldrad standard som har ersatts av SMTE-C. Du bör bara använda denna profil för att avkoda arkiverad video.

en: This profile defines the range of colors used with the PAL and SECAM video standards and is very similar to sRGB. You should only use this profile to encode or decode video.
sv: Denna profil definierar mängden färger som används i PAL- och SECAM-videostandarderna och är väldigt lik sRGB. Du bör bara använda denna profil för att koda eller avkoda video.

en: This profile is free of known copyright restrictions
sv: Denna profil är fri från kända upphovsrättsbegränsningar

en: This profile is recommended by the ECI (European Color Initiative) as a editing space for professional image editing and aims to cover all colors that can be printed on printing presses. This is sometimes used as a color data exchange format between publishers and printing houses.
sv: Denna profil rekommenderas av ECI (European Color Initiative) som en redigeringsrymd för professionell bildredigering och ämnar att täcka alla färger som kan skrivas ut av en tryckpress. Den används ibland som ett utbytesformat av färgdata mellan utgivare och tryckerier.

en: This profile is use for printing on newsprint, and is an ISO12647-3:2005 compliant profile designed for a printing press exhibiting 26% TVI (dot gain). It is recommended by WAN-IFRA for coldset printing on newsprint worldwide.
sv: Denna profil används för tryck på tidningspapper och är en ISO 12647-3:2005-kompatibel profil designad för en tryckpress med 26% TVI (punktförstoring). Den rekommenderas av WAN-IFRA för kallhärdat tryck på tidningspapper över hela världen.

en: This profile is used for positive plate making, printing on paper type 3 (LWC), webfed offset. This profile should no longer be used for production, use FOGRA45 instead.
sv: Denna profil används för positiv plåtframställning, tryck på papperstyp 3 (LWC), rulloffset. Denna profil bör inte längre användas för produktion, använd FOGRA45 istället.

en: This profile is used for positive plate making, printing on paper type 4 (uncoated white), sheetfed offset. This profile should no longer be used for production, use FOGRA47 instead.
sv: Denna profil används för positiv plåtframställning, tryck på papperstyp 4 (obestruket vitt), arkoffset. Denna profil bör inte längre användas för produktion, använd FOGRA47 istället.

en: This profile is used for positive plate making, printing on paper type 5 (uncoated yellowish), sheetfed offset.
sv: Denna profil används för positiv plåtframställning, tryck på papperstyp 5 (obestruket gulaktig), arkoffset.

en: This profile is used for positive plate making, printing on paper types 1 and 2 (coated or matte), sheetfed offset. This profile set should no longer be used for production, use FOGRA39L instead.
sv: Denna profil används för positiv plåtframställning, tryck på papper av typ 1 och 2 (bestruket eller matt), arkoffset. Denna profiluppsättning bör inte längre användas för produktion, använd FOGRA39L istället.

en: This profile is used for printing on SC (supercalendered) paper, webfed offset. There is no known U.S. equivalent.
sv: Denna profil används för tryck på SC (superkalendrerat) papper, rulloffset. Det finns ingen känd U.S.-motsvarighet.

en: This profile is used for printing on U.S. grade 1 and 2 coated paper, sheetfed offset and gravure. It is the U.S. equivalent of FOGRA39.
sv: Denna profil används för tryck på U.S. klass 1 och 2 bestruket papper, arkoffsettryck och gravyr. Det är U.S.-motsvarigheten till FOGRA39.

en: This profile is used for printing on U.S. grade 3 coated paper, sheetfed offset and gravure. It is used for high quality magazine printing with white paper.
sv: Denna profil används för tryck på U.S. klass 3 bestruket papper, arkoffset och gravyr. Den används för högkvalitativt tidskriftstryck med vitt papper.

en: This profile is used for printing on U.S. grade 5 coated paper, sheetfed offset and gravure. It is use for standard magazine printing with yellowish paper.
sv: Denna profil används för tryck på U.S. klass 5 bestruket papper, arkmatad offset och gravyr. Den används för standard tidskriftstryck med gulaktigt papper.

en: This profile is used for printing on paper types 1 and 2 (coated or matte), sheetfed offset. This profile is not significantly different from U.S. GRACoL 2006 (TR 006).
sv: Denna profil används för tryck på papperstyperna 1 och 2 (bestruket eller matt), arkoffset. Denna profil är inte väsentligt annorlunda än U.S. GRACoL 2006 (TR 006).

en: This profile was designed by Radius for the PressView monitor. Only use this profile as a display profile or as a editing space as the profile is not significantly different to sRGB. You should only need to use this profile if viewing images created on a PressView monitor.
sv: Denna profil designades av Radius för PressView-skärmen. Använd bara denna profil som en skärmprofil eller som en redigeringsrymd då profilen inte är väsentligt annorlunda än sRGB. Du bör bara behöva använda denna profil om du ska visa bilder som skapats på en PressView-skärm.

en: This profile was designed for storing archives of scanned transparency film. It is suitable for storing images from color negatives, although nowadays ProPhoto RGB is a more popular profile for archival.
sv: Denna profil designades för att lagra arkiv av inskannad transparent film. Den är lämplig för att spara bilder från färgnegativ, även om ProPhoto RGB idag är en mer populär profil för arkivering.

en: This profile was designed with a lightness gamma curve which means the monitor will have to be also calibrated in the same way. This profile is only useful for advanced users and is not recommended for general use.
sv: Denna profil designades med en ljusstyrkegammakurva vilket innebär att skärmen också måste kalibreras på samma sätt. Denna profil är endast användbar för avancerade användare och rekommenderas inte för allmänt bruk.

en: This test profile is used to make all colors on the screen slightly more blue by altering the video card lookup table. This allows the user to check the calibration is being applied correctly.
sv: Denna testprofil används för att göra alla färger på skärmen något mer blå genom att justera grafikkortets uppslagstabell. Detta låter användaren kontrollera att kalibreringen tillämpas korrekt.

en: This test profile swaps the red and green channels and is useful as a visual check that profiles are being applied correctly. If this profile is applied twice, the image looks unchanged.
sv: Denna testprofil byter ut de röda och gröna färgkanalerna och är användbar som en visuell kontroll att profilerna tillämpas korrekt. Om denna profil tillämpas två gånger ser bilden oförändrad ut.

en: This theoretical profile is designed for use in color experiments. You probably don't want to use this profile as a editing space or a display profile.
sv: Denna teoretiska profil är designad för att användas i färgexperiment. Du vill troligen inte använda denna profil som en redigeringsrymd eller en skärmprofil.

en: Title
sv: Titel

en: Type
sv: Typ

en: Unknown
sv: Okänd

en: Use color sensor
sv: Använd färgsensor

en: Vendor
sv: Tillverkare

en: Warning
sv: Varning

en: Web service profile upload URI
sv: Profiluppladdnings-URI för webbtjänst

en: Wide Gamut LCD CCFL
sv: Bred färgomfångs-LCD kallkatodslampa

en: Wide Gamut LCD RGB LED
sv: Bred färgomfångs-LCD RGB LED

en: Wide Gamut RGB
sv: Bred färgomfångs-RGB

en: Write embedded creation timestamps
sv: Skriv inbäddade skapelsetidsstämplar

en: X11 Colors
sv: X11-färger
