gui-ufw - en to ro translation catalogue (646 entries)

en:  (out)
ro:  (ieșire)

en:  ALLOW
ro:  PERMITE

en:  DENY
ro:  REFUZĂ

en:  IN
ro:  INTRARE

en:  LIMIT
ro:  LIMITEAZĂ

en:  OUT
ro:  IEȘIRE

en:  REJECT
ro:  RESPINGE

en:  on
ro:  pornit

en: "Nothing Will Change"
ro: „NU se va schimba nimic”

en: 3D Flying FPS by Outrage Entertainment
ro: Joc FPS 3D Flying de la Outrage Entertainment

en: <b>Listening Report</b>
ro: <b>Raport de urmărire</b>

en: <b>Profiles</b>
ro: <b>Profiluri</b>

en: A 2D space combat game
ro: Joc 2D de lupte în spațiu

en: A 2D/3D dungeon adventure game
ro: Joc de aventuri 2D/3D

en: A 3D clone of the Light Cycle game in Tron
ro: Clonă 3D a Light Cycle din Tron

en: A 3D flight simulator
ro: Simulator 3D de zbor

en: A 3D sandbox construction game by Markus Persson
ro: Joc 3D de construcții de Markus Persson

en: A 3D space combat game by NovaLogic
ro: Joc 3D de lupte în spațiu de la NovaLogic

en: A 3D tank combat game by BraveTree Productions using the Torque Game Engine
ro: Joc 3D de luptă cu tancurile de la BraveTree Productions care utilizează motorul Torque Game Engine

en: A Breakout clone
ro: O clonă a Breakout

en: A Comanche RAH-66 helicopter simulation by NovaLogic
ro: Simulator de elicopter  Comanche RAH-66 de la NovaLogic

en: A Doom source port that accurately reproduces the experience of Doom as it was played in the 1990s
ro: Portare a jocului Doom care reproduce exact experiența jocului din anii '90

en: A F-16 simulation by NovaLogic
ro: Simulator F-16 de la NovaLogic

en: A F-22 Raptor simulation by NovaLogic
ro: Un simulator pentru F-22 Raptor de la NovaLogic

en: A FPS based on Darkplaces/Quake engine by id Software
ro: Joc FPS bazat pe motorul Darkplaces/Quake de la id Software

en: A FPS based on the Fasa Battletech universe
ro: Joc FPS bazat pe Fasa battletech

en: A FPS based on the Torque Engine
ro: Joc FPS bazat pe motorul Torque

en: A FPS by Epic Games
ro: Joc PFS de la Epic Games

en: A FPS by Monolith Productions
ro: Joc FPS de la Monolith Productions

en: A FPS by Padworld Entertainment based on Quake III, server on port 27960
ro: Un FPS de la Padworld Entertainment bazat pe Quake III, server pe portul 27960

en: A FPS by Padworld Entertainment based on Quake III, server on port 27961
ro: Un FPS de la Padworld Entertainment bazat pe Quake III, server pe portul 27961

en: A FPS by Padworld Entertainment based on Quake III, server on port 27962
ro: Un FPS de la Padworld Entertainment bazat pe Quake III, server pe portul 27962

en: A FPS by Padworld Entertainment based on Quake III, server on port 27963
ro: Un FPS de la Padworld Entertainment bazat pe Quake III, server pe portul 27962

en: A FPS by Ritual Entertainment
ro: Un FPS de la Ritual Entertainment

en: A FPS by Running with Scissors (uses the Unreal engine)
ro: Un FPS de la Running with Scissors (utilizează motorul Unreal)

en: A FPS by Splash Damage
ro: Un FPS de la Splash Damage

en: A FPS by Xatrix Entertainment
ro: Un FPS de la Xatrix Entertainment

en: A FPS by id Software
ro: Un FPS de la id Software

en: A FPS by id Software, server on port 27660
ro: FPS de la id Software, server pe portul 27660

en: A FPS by id Software, server on port 27961
ro: FPS de la id Software, server pe portul 27661

en: A FPS by id Software, server on port 27962
ro: FPS de la id Software, server pe portul 27661

en: A FPS by id Software, server on port 27963
ro: FPS de la id Software, server pe portul 27663

en: A FPS combat game by NovaLogic
ro: Un joc de luptă FPS de la NovaLogic

en: A FPS from Monolith Productions
ro: Un FPS de la Monolith Productions

en: A FPS game based on the Cube engine
ro: Joc FPS bazat pe motorul Cube

en: A FPS tank battle capture the flag game
ro: Joc cu tancuri gen World of Tanks

en: A M1A2 Abrams tank simulation by NovaLogic
ro: Simulator tanc M1A2 Abrams de la Novalogic

en: A MMORPG game by Blizzard Entertainment
ro: Joc MMORPG de la Blizzard Entertainment

en: A MUSH/MUD server
ro: Server MUSH/MUD

en: A Mikoyan-Gurevich MiG-29 Fulcrum simulation by NovaLogic
ro: Simulator Mikoyan-Gurevich MiG-29 Fulcrum de la NovaLogic

en: A Peripheral Bus Extension for Device Sharing over IP Network
ro: Extensie USB pentru partajare de dispozitive într-o rețea IP

en: A RTS
ro: Un RTS

en: A RTS by Cyberlore Studios, ported to Linux by Linux Game Publishing
ro: Un RTS de la Cyberlore Studios, portat pe Linux de Linux Game Publishing

en: A RTS by Joymania
ro: Un RTS de Joymania

en: A RTS game by Pumpkin Studios
ro: Un joc RTS de la Pumpkin Studios

en: A RTS game with RPG and stealth elements from Nival Interactive
ro: Un joc RTS cu elemente RPG și stealth de la Nival Interactive

en: A RTS similar to The Settlers I & II from Blue Byte Software
ro: Un joc RTS similar cu The Settlers I și II de la Blue Byte Software

en: A RTS snowball fight
ro: Joc RTS de bătaie cu zăpadă

en: A RTS/FPS from S2 Games
ro: Joc RTS/FPS de la S2 Games

en: A SciFi FPS action adventure by 3D Realms
ro: Joc SF de aventuri de la 3D Realms

en: A SciFi competitive FPS based on the CRX/id Tech 2 engine
ro: Joc SF FPS bazat pe motorul CRX/id Tech 2

en: A WWII FPS from Digital Illusions CE
ro: Un joc FPS cu Al dilea război mondial de la Digital Illusions CE

en: A clone of Puzzle Bobble/Bust-a-Move
ro: Clonă a Puzzle Bobble/Bust-a-Move

en: A clone of Rampart from Atari Games
ro: Clonă a Rampart de la Atari Games

en: A clone of Risk
ro: O clonă a Risk

en: A clone of TrackMania from Nadeo
ro: Clonă a TrackMania de la Nadeo

en: A clone of Warlords
ro: O clonă a Warlords

en: A clone of strategy game Moonbase Commander by Humongous Entertainment
ro: O clonă a jocului de strategie Moonbase Commander de la Humongous Entertainment

en: A common framework for building turn based space empire building games
ro: Cadru (framework) comun pentru construirea de jocuri de strategie și lupte spațiale

en: A competitive FPS based on ioquake3/id tech 3 engine
ro: Un FPS-concurs bazat pe motorul ioquake3/id tech 3

en: A competitive FPS based on the Qfusion 3D/id tech 2 engine
ro: Joc FPS bazat pe motorul Qfusion 3D/id tech 2

en: A dark 2D side-scrolling platform game developed by Crack dot Com
ro: Joc 2D derulant de la Crack dot Com

en: A decentralized peer-to-peer networking framework with file sharing and messaging
ro: Un cadru descentralizat pentru rețele P2P cu partajare de fișiere și mesagerie

en: A dragon-riding action-adventure from Surreal Software
ro: Joc de aventuri cu dragoni de la Surreal Software

en: A fantasy FPS by Raven Software, server on port 26901
ro: Joc FPS fantastic de la Raven Software, server pe portul 26901

en: A fantasy FPS by Raven Software, server on port 26902
ro: Joc FPS fantastic de la Raven Software, server pe portul 27902

en: A fantasy FPS by Raven Software, server on port 26903
ro: Joc FPS fantastic de la Raven Software, server pe portul 27903

en: A fantasy FPS by Raven Software, server on port 27660
ro: Joc FPS fantastic de la Raven Software, server pe portul 27660

en: A fantasy MMORPG
ro: Un MMORPG fantastic

en: A fantasy strategy game by 3DO
ro: Joc de strategie de la 3DO

en: A fighting game based on the physics sandbox model with customizable moves
ro: Joc de luptă cu mișcări personalizabile

en: A free MP3 streaming server
ro: Server gratuit de fluxuri MP3

en: A free and open source team-based first-person shooter with real-time strategy elements
ro: Joc FPS gratuit cu sursă deschisă și cu elemente de strategie în timp real

en: A free, multiplayer, first-person shooter game
ro: Joc FPS gratuit, multiplayer

en: A free, open source 3D RTS game server
ro: Server de jocuri 3D RTS gratuit, cu sursă deschisă

en: A free/open-source RTS game of ancient warfare from Wildfire Games
ro: Joc RTS gratuit/cu sursă deschisă cu lupte din antichitate de la Wildfire Games

en: A futuristic RTS based on the Stratagus engine
ro: Un joc RTS futuristic cu motor Stratagus

en: A game based on The Settlers of Catan by Klaus Teuber
ro: Joc bazat pe The Settlers of Catan de Klaus Teuber

en: A game server browser from GameRanger Technologies
ro: Browser pentru servere de jocuri de la GameRanger Technologies

en: A game server for Monopoly-like board games
ro: Server pentru jocuri în stil Monopoly

en: A map/chat/dice-rolling tool to allow players to play tabletop games on-line
ro: Utilitar pentru jocuri on-line cu zaruri și altele de genul ăsta

en: A massively multiplayer online role-playing game
ro: Joc MMORPG

en: A maze combat game in 3D
ro: Joc cu labirinturi 3D

en: A mech FPS based on the Dream Pod 9 universe from Activision and Loki Software
ro: Joc FPS în rețea pe baza universului DreamPod 9 de la Activision și Loki Software

en: A mesh networking protocol
ro: Protocol pentru rețele tip „mesh”

en: A modernization of the classic DOS game Scorched Earth
ro: Varianta modernizată a jocului clasic pentru DOS Scorched Earth

en: A multiplayer combat online game by Dynamix - main port
ro: Joc online multiplayer de la Dynamix - portul principal

en: A multiplayer combat online game by Dynamix, all suggested ports open
ro: Joc online multiplayer de la Dynamix - toate porturile recomandate deschise

en: A real-time strategy game by TimeGate Studios
ro: Joc de strategie în timp real de la TimeGate Studios

en: A real-time tactics game from Bungie
ro: Joc de strategie în timp real de la Bungie

en: A realistic FPS by Frozen Sand, based on Quake III by id Software, server on port 27660
ro: Joc FPS realistic de la Frozen Sand, bazat pe Quake III de la id Software, server pe portul 27660

en: A realistic FPS by Frozen Sand, based on Quake III by id Software, server on port 27961
ro: Joc FPS realistic de la Frozen Sand, bazat pe Quake III de la id Software, server pe portul 27961

en: A realistic FPS by Frozen Sand, based on Quake III by id Software, server on port 27962
ro: Joc FPS realistic de la Frozen Sand, bazat pe Quake III de la id Software, server pe portul 27962

en: A realistic FPS by Frozen Sand, based on Quake III by id Software, server on port 27963
ro: Joc FPS realistic de la Frozen Sand, bazat pe Quake III de la id Software, server pe portul 27963

en: A simultaneous-turns strategy game from Sillysoft influenced by Diplomacy and Axis & Allies
ro: Un joc de strategie de la Sillysoft influențat de Diplomacy și Axis & Allies

en: A soccer game played with tanks by QuantiCode
ro: Joc de fotbal cu tancurile de la QuantiCode

en: A source port of Descent II, the 3D Flying FPS by Outrage Entertainment
ro: Portare a surselor de la Descent II, joc 3D FPS de la Outrage Entertainment

en: A source port of Descent, the 3D Flying FPS by Outrage Entertainment
ro: Portarea sursei jocului Descent, joc 3D cu zboruri, de la Outrage Entertainment

en: A source port of id Software's Doom engine which supports Doom, Heretic, and Hexen
ro: Portare a motorului de jocuri de la id Software care suportă Doom, Heretic și Hexen

en: A space warfare game
ro: Joc cu lupte în spațiu

en: A strategy game by Blizzard Entertainment
ro: Joc de strategie de la Blizzard Entertainment

en: A thermo-nuclear war strategy game from Introversion Software
ro: Un joc de strategie cu război termo-nuclear de la Introversion Software

en: A third-person fantasy combat game by Human Head Studios
ro: Un joc SF de lupte de la Human Head Studios

en: A top-down 2D clone of Valve Software's Counter-Strike by Unreal Software
ro: Clonă 2D a jocului Counter Strike (făcut de Valve Software) de la Unreal Software

en: A top-down arcade shooter with hovertanks by Kot-in-Action Creative Artel
ro: Joc arcade shooter cu tancuri, creat de Kot-in-Action Creative Artel

en: A turn-based 4X strategy game inspired by Master of Orion from MicroProse
ro: Un joc de strategie 4X inspirat de Master of Orion de la MicroProse

en: A turn-based strategy game from Firaxis Games
ro: Joc de strategie de la Firaxis Games

en: A turn-based strategy game similar to Civilization I & II by Microprose
ro: Joc de strategie asemănător cu Civilization I & II de la Microprose

en: A turn-based strategy game similar to Colonization by Microprose
ro: Joc de strategie similar cu Colonization de la Microprose

en: A twitch-based, science fiction massively multiplayer online role-playing game (MMORPG)
ro: Un joc MMORPG Science Fiction

en: A unofficial online BattleTech game
ro: Un joc online BattleTech neoficial

en: A volleyball game
ro: Joc de volei

en: A web-based file hosting service
ro: Un serviciu de găzduire de fișiere bazat pe web

en: A webcam viewer for web servers with an optional Java-based viewer
ro: Vizualizare camere web pentru servere, cu utilitar opțional de vizualizare bazat pe Java

en: AIM talk protocol
ro: Protocol AIM  pentru voce

en: About Gufw Firewall
ro: Despre firewall-ul Gufw

en: Add
ro: Adaugă

en: Add a Firewall Rule
ro: Adăugare regulă firewall

en: Add a profile
ro: Adăugare profil

en: Add a rule...
ro: Adaugă o regulă...

en: Additional Ports for Call of Duty: Modern Warfare 2 Multiplayer
ro: Porturi adiționale pentru Call of Duty: Modern Warfare 2 Multiplayer

en: Address
ro: Adresă

en: Advanced
ro: Avansat

en: All
ro: Toate

en: All Interfaces
ro: Toate interfețele

en: All Services
ro: Toate serviciile

en: All files
ro: Toate fișierele

en: All the ufw rules will be appear in all profiles.
ro: Toate regulile ufw vor apărea în toate profilurile.

en: Allow
ro: Permite

en: Allow: Will allow traffic.
ro: Permite: va permite traficul.

en: Alternate 25600 remote administration Telnet port for Serious Engine dedicated server
ro: Port alternativ 25600 pentru administrarea Telnet de la distanță a serverului dedicat pentru Serious Engine

en: An ASCII-art 2D deathmatch game
ro: Joc de artă ASCII 2D

en: An action/RTS/platform game by RedWolf Design; LAN game discovery port
ro: Un joc de acțiune/RTS de la RedWolf Design; port pentru detectarea jocului în LAN

en: An action/RTS/platform game by RedWolf Design; host ports
ro: Un joc de acțiune/RTS de la RedWolf Design; porturi pentru gazdă

en: An action/RTS/platform game by RedWolf Design; standard ports
ro: Un joc de acțiune/RTS de la RedWolf Design; porturi standard

en: An arcade combat game inspired by Worms from Team17 Software
ro: Joc arcade inspirat de Worms de la Team17 Software

en: An audio streaming server
ro: Server pentru fluxuri audio

en: An easy way to configure your firewall
ro: O cale mai ușoară pentru configurarea firewall-ului

en: An enhanced clone of Chris Sawyer's Transport Tycoon Deluxe
ro: Clonă îmbunătățită a Transport Tycoon Deluxe a lui Chris Sawyer

en: An enhanced clone of RTS game Total Annihilation by Cavedog Entertainment
ro: O clonă îmbunătățită a jocului Total Annihilation de la Cavedog Entertainment

en: An enhanced multiplayer version of Quake by id Software
ro: O versiune multiplayer îmbunătățită a Quake de la id Software

en: An enhanced port of Marathon 2: Durandal from Bungie Software
ro: O versiune îmbunătățită a Marathon2:Durandal de la Bungie Software

en: An enhanced version of Duke Nukem 3D
ro: O versiune îmbunătățită de Duke Nukem3D

en: An enhanced version of Star Control II from 3DO
ro: Versiune îmbunătățită a Star Control II de la 3DO

en: An online multiplayer adaptation of the Scotland Yard board game
ro: O adaptare multiplayer online a jocului Scotland Yard

en: An online multiplayer tactical warfare game
ro: Un joc multiplayer online de strategie/război

en: An online tactical turn-based MMORPG
ro: Joc MMORPG tactic online

en: An open source first-person shooter that runs on the Cube Engine 2
ro: Joc FPS cu sursă deschisă care rulează pe Cube Engine 2

en: An open source sidescrolling multiplayer shooting game
ro: Joc cu sursă deschisă, multiplayer cu împușcături

en: An open source, cooperative multiplayer graphical RPG and adventure game
ro: Joc RPG și de aventuri, multiplayer, cu sursă deschisă

en: An open-source 3D RTS inspired by X-COM
ro: Un joc RTS 3D cu sursă deschisă inspirat de X-COM

en: An open-source MMORPG
ro: Un MMORPG cu sursă deschisă

en: An original shortest path algorithm and core concept
ro: Algoritm original pentru calea cea mai scurtă și un concept de bază

en: An uncomplicated way to manage your firewall, powered by ufw. Easy, simple, nice and useful! :)
ro: Mod simplu de administrare a firewall-ului, oferit de ufw. Ușor, simplu, drăguț și util! :)

en: Anywhere
ro: Oriunde

en: Appending new rules:
ro: Se adaugă regulile noi:

en: Application
ro: Aplicație

en: Application Filter
ro: Filtru de aplicație

en: Application:
ro: Aplicație:

en: Asterisk
ro: Asterisc

en: At the end
ro: La final

en: Authentication is required to run the Firewall Configuration
ro: Este necesară introducerea parolei pentru a putea configura firewall-ul

en: Backup server from Zmanda; standard port with nf_conntrack_amanda
ro: Server de backup de la Zmanda; port standard cu nf_conntrack_amanda

en: Basic
ro: Elementar

en: Battlefield 1942 Console
ro: Battlefield 1942 - consolă

en: BitTorrent Full
ro: BitTorrent complet

en: BitTorrent client used to transfer files via the BitTorrent protocol. Vuze uses the Azureus Engine
ro: Client BitTorrent pentru tranferul de fișiere prin protocolul BitTorrent. Vuze utilizează motorul Azureus

en: BitTorrent client which features a simple interface on top of a cross-platform backend
ro: Client BitTorrent multi-sistem cu o interfață simplă

en: BitTorrent peer-peer file sharing
ro: Partajare de fișiere BitTorrent

en: Black Hawk Down. A FPS combat game by NovaLogic
ro: Black Hawk Down, joc de luptă de la NovaLogic

en: Bonjour protocol
ro: Protocol Bonjour

en: Both
ro: Ambele

en: By default, the firewall does not open ports to the outside world.
ro: Implicit, firewall-ul nu deschide porturi către exterior.

en: Category:
ro: Categorie:

en: Changing profile:
ro: Profil de modificat:

en: Choose a TCP or UDP Protocol with a range of ports
ro: Alegeți un protocol TCP sau UDP cu o serie de porturi

en: Client, Dedicated Servers, P2P and Voice Chat
ro: Client, Servere Dedicate, Mesagerie Vocală și P2P

en: Client, dedicated servers, P2P and voice chat
ro: Client, servere dedicate, mesagerie vocală și P2P

en: Clonk Host
ro: Gazdă Clonk

en: Computer system monitor, network monitoring and infrastructure monitoring software application
ro: Aplicație pentru monitorizare sistem, rețea și infrastructură

en: Confirm Delete Dialog: Disabled
ro: Confirmare dialog de ștergere: dezactivată

en: Confirm Delete Dialog: Enabled
ro: Confirmare dialog de ștergere: activată

en: Conquest Metaserver
ro: Metaserver Conquest

en: Copy app values and jump to Advanced Tab
ro: Copiază valorile aplicației și sari la fila Avansat

en: Copy log to clipboard
ro: Copiere jurnal în clipboard

en: Create a rule from the listening report...
ro: Creați regulă din raportul de urmărire...

en: Created Profile:
ro: Profil creat:

en: Cross-platform BitTorrent client GUI written with Qt4
ro: Client cu interfață grafică pentru BitTorrent scris în Qt4

en: Cross-platform BitTorrent client written with Python and GTK+
ro: Client BitTorrent multi-platformă scris în Python și GTK+

en: Crossfire Metaserver
ro: Metaserver Crossfire

en: Cue sports simulation with Carambol, Snooker, and Pool
ro: Simulare jocuri cu bile ca Snooker, Carambol și Biliard

en: Current profile
ro: Profil curent

en: DAAP audio server formerly known as mt-daapd
ro: Server audio DAAP cunoscut înainte ca mt-daapd

en: DOS system emulator
ro: Emulator DOS

en: DXX-Rebirth, a source port of Descent, connected through YANG
ro: DXX-Rebirth, portare a  Descent, conectat prin YANG

en: Data storage device temperature data server
ro: Server pentru stocarea datelor privind temperatura dispozitivelor de stocare

en: Dedicated Servers
ro: Servere dedicate

en: Dedicated server for the FPS by Croteam
ro: Server dedicat pentru jocuri de la Croteam

en: Dedicated server for the FPS by Croteam, alternate game port 25601
ro: Server dedicat pentru jocuri FPS de la Croteam, port alternativ 25601

en: Default port for Neverwinter Nights, a RPG from Bioware
ro: Portul implicit pentru Neverwinter Nights, un joc RPG de la Bioware

en: Default remote administration Telnet port for Serious Engine dedicated server
ro: Portul implicitTelnet de administrare de la distanță pentru serverul dedicat Serious Engine

en: Delete rule
ro: Șterge regula

en: Deleted Profile:
ro: Profil șters:

en: Deleting previous rules:
ro: Se șterg regulile anterioare:

en: Delux, Ancient Empires and American History: A turn-based strategy game from Sillysoft influenced by Risk
ro: Delux, Imperii Vechi și Istorie Americană: joc de strategie de la Sillysoft influențat de Risk

en: Deny
ro: Refuză

en: Deny: Will deny traffic.
ro: Refuză: va refuza traficul.

en: Digital Audio Access Protocol
ro: Protocol Acces Audio Digital (DAAP)

en: Direction:
ro: Direcție:

en: Do not Log
ro: Fără jurnalizare

en: Do you want to continue?
ro: Doriți să continuați?

en: Domain Name System
ro: Sistem nume domeniu (DNS)

en: Dynamic Host Configuration Protocol
ro: Protocol DHCP

en: Edit the selected rule
ro: Editează regula selectată

en: Edited Profile:
ro: Profil editat:

en: Editing rule (Adding):
ro: Regulă de editat (Se adaugă):

en: Editing rule (Removing):
ro: Regulă de editat (Se elimină):

en: Enter at least one character
ro: Introduceți cel puțin un caracter

en: Error
ro: Eroare

en: Error running:
ro: Eroare de funcționare:

en: Error. Review Gufw Log
ro: Eroare: verificați jurnalul Gufw

en: Error: Firewall is disabled
ro: Eroare: firewall-ul este dezactivat

en: Error: No rules added. Review the log
ro: Eroare: Nu s-a adăugat nicio regulă. Verificați jurnalul

en: Export Profile
ro: Exportare profil

en: Export cancelled
ro: Exportare anulată

en: Extensible Messaging and Presence Protocol (Jabber) client connection with SSL encryption
ro: Conexiune pentru client Jabber pe protocol Extensible Messaging and Presence cu criptare SSL

en: Extensible Messaging and Presence Protocol client connection (Jabber)
ro: Conexiune pentru client Jabber pe protocol Extensible Messaging and Presence

en: Extensible Messaging and Presence Protocol link-local messaging/serverless messaging
ro: Mesagerie fără server/locală pe protocol Extensible Messaging and Presence

en: Extensible Messaging and Presence Protocol server-server connection
ro: Conexiune server-server pe protocol Extensible Messaging and Presence

en: FAQ
ro: Întrebări frecvente

en: FPS by Croteam
ro: FPS de la Croteam

en: Fantasy combat FPS by Raven Software
ro: FPS fantastic de la Raven Software

en: Fantasy combat game by Blizzard Entertainment
ro: Joc fantasy de la Blizzard Entertainment

en: Feature rich BitTorrent client by KDE
ro: Client Bittorrent KDE cu multe funcții

en: File Transfer Protocol
ro: Protocol transfer fișiere

en: File hosting service, that offers cloud storage, file synchronization and client software
ro: Serviciu de găzduire de fișiere ce oferă stocare „cloud”, sincronizare de fișiere și aplicații client

en: File synchronization utility
ro: Utilitar de sincronizare de fișiere

en: Filename has not valid characters. Rename the file
    to only letters, numbers, dashes and underscores
ro: Numele de fișier are caractere invalide. Redenumiți fișierul
    ca să conțină doar litere, cifre, cratime și underscore

en: Firefly Media Server
ro: Server multimedia Firefly

en: Firewall Configuration
ro: Configurare Firewall

en: Firewall Preferences
ro: Preferințe firewall

en: Firewall disabled
ro: Firewall dezactivat

en: Firewall enabled
ro: Firewall activat

en: For Steam Client see the category: Games / Steam
ro: Pentru clientul Steam mergeți la: Jocuri / Steam

en: Free peer-to-peer file sharing application that works with the EDonkey network and the Kad network
ro: Aplicație gratuită pentru partajare de fișiere P2P care funcționează cu rețele EDonkey și Kad

en: From:
ro: De la:

en: Frostwire peer-peer file sharing on default port
ro: Partajare de fișiere cu Frostwire - port implicit

en: Full
ro: Complet

en: Full Metal Soccer master server
ro: Server principal Full Metal Soccer

en: Full Metal Soccer ranking server
ro: Server de clasament Full Metal Soccer

en: Full Metal Soccer server
ro: Server Full Metal Soccer

en: Game client traffic, typically Matchmaking and HLTV and Steam downloads
ro: Trafic pentru clientul de jocuri, în general descărcări pentru Matchmaking, HLTV  și Steam

en: GameSpy Arcade gaming network
ro: Rețea de jocuri GameSpy Arcade

en: Games for Windows - Live
ro: Jocuri pentru Windows-Live

en: Games using MSN Gaming Zone API
ro: Jocuri care utilizează API-ul MSN Gaming Zone

en: Games;
ro: Jocuri;

en: Games;Action;
ro: Jocuri;Acțiune;

en: Games;Adventure;
ro: Jocuri;Aventură;

en: Games;Arcade;
ro: Jocuri;Arcade;

en: Games;Board;
ro: Jocuri;Jocuri pe tablă;

en: Games;Role;
ro: Jocuri;Jocuri de rol;

en: Games;Simulation;
ro: Jocuri;Simulatoare;

en: Games;Sports;
ro: Jocuri;Sport;

en: Games;Steam;
ro: Jocuri;Steam;

en: Games;Strategy;
ro: Jocuri;Strategie;

en: Games;Strategy;Java;
ro: Jocuri;Strategie;Java;

en: Getting started
ro: Primii pași

en: Gufw Log removed
ro: Jurnal Gufw șters

en: Gufw Log: Removed
ro: Jurnal Gufw: Șters

en: Gufw Logging: Disabled
ro: Jurnalizare Gufw: dezactivată

en: Gufw Logging: Enabled
ro: Jurnalizare Gufw: activată

en: Gufw is already running. If this is wrong, remove the file:
ro: Gufw rulează deja. Dacă este o eroare, eliminați fișierul:

en: Gufw profile
ro: Profil Gufw

en: H.323 Call Signaling
ro: Semnalizare apel H.323

en: H.323 discovery
ro: Descoperire H.323

en: HP Linux Imaging and Printing
ro: Tipărire și scanare HP pentru Linux (HPLIP)

en: HexenWorld server by Raven Software
ro: Server HexenWorld de la Raven Software

en: High
ro: Ridicată

en: Home
ro: Acasă

en: How to autostart Gufw with the system?
ro: Cum se pornește Gufw odată cu sistemul?

en: I see some rules in all profiles
ro: Văd niște reguli în toate profilurile.

en: I want even more!
ro: Vreau mai mult!

en: IPX network emulator from Morpheus Software
ro: Emulator de rețele IPX de la Morpheus Software

en: Icecast stream
ro: Flux Icecast

en: Icecast with SHOUTcast-compatible stream
ro: Flux Icecast compatibil cu SHOUTcast

en: If you are a normal user, you will be safe with this setting (Status=On, Incoming=Deny, Outgoing=Allow). Remember to append allow rules for your P2P apps:
ro: Dacă sunteți un utilizator obișnuit, este bine să păstrați aceste configurări (Stare=Activat, Intrare=Refuză,Ieșire=Permite). Nu uitați să adăugați regulile pentru aplicațiile P2P:

en: Immutable Rule
ro: Regulă invariabilă

en: Import Profile
ro: Importare profil

en: Import cancelled
ro: Importare anulată

en: In
ro: Intrare

en: Incoming policy changed
ro: Politică de intrare schimbată

en: Incoming:
ro: Intrare:

en: Insert IP/Ports
ro: Introduceți IP/porturi

en: Insert Port
ro: Introducere port

en: Insert:
ro: Introduceți:

en: Interface daemon for GPS receivers
ro: Interfață pentru receptoare GPS

en: Interface:
ro: Interfață:

en: Internet Message Access Protocol
ro: Protocol IMAP

en: Internet Printing Protocol
ro: Protocol de tipărire pe internet

en: Internet Relay Chat on SSL default port 6697
ro: IRC cu SSL pe portul implicit 6697

en: Internet Relay Chat on common default port 6667, using nf_conntrack_irc DCC helper
ro: IRC pe portul implicit 6667, care utilizează nf_conntrack_irc DCC helper

en: Internet Relay Chat on official port 194 (rarely used)
ro: IRC pe portul oficial 194 (rar utilizat)

en: Internet game browser and IPX network emulator
ro: Browser pentru jocuri pe internet și emulator de rețele IPX

en: It's also known as The Saga of Ryzom, is a massively multiplayer online role-playing game (MMORPG)
ro: Cunoscut și ca The Saga of Ryzom, un joc MMORPG

en: Kerberos v5 Full
ro: Kerberos v5 complet

en: Kerberos v5 KDC server
ro: Server Kerberos v5 KDC

en: Kerberos v5 password
ro: Parolă Kerberos v5

en: Kerberos v5 server
ro: Server Kerberos v5

en: LDAP server
ro: Server LDAP

en: LDAP server (LDAPS)
ro: Server LDAP (LDAPS)

en: LPD server
ro: Server LPD

en: Land Warrior. A FPS combat game by NovaLogic
ro: Land Warrior, joc FPS de lupte de la NovaLogic

en: Less seconds uses more CPU
    This interval will apply the next time you expand the Listening Report
ro: Un interval mai mic solicită mai mult procesorul
    Acest interval va fi configurat data viitoare când extindeți Raportul de urmărire

en: Limit
ro: Limitează

en: Limit: Will deny traffic if an IP tried several connections.
ro: Limitează: va refuza traficul dacă un IP a încercat să facă mai multe conexiuni.

en: Lo_gging Gufw activity
ro: Jurna_l de activități Gufw

en: Log
ro: Jurnal

en: Log All
ro: Scrie tot în jurnal

en: Log:
ro: Jurnal:

en: Lore Invasion. A mech-style FPS by Max Gaming Technologies using the Torque Game Engine
ro: Lore Invasion, un FPS de la Max Gaming Technologies care utilizează motorul de jocuri Torque Game Engine

en: Low
ro: Redusă

en: MSN chat protocol (with file transfer and voice)
ro: Protocol MSN cu transfer de fișier și voce

en: MSN chat protocol SSL
ro: Protocol SSL pentru mesagerie MSN

en: ManiaDrive game server
ro: Server jocuri ManiaDrive

en: ManiaDrive/Raydium game monitor HTTP server
ro: Server HTTP de monitorizare jocuri ManiaDrive/Raydium

en: Medium
ro: Medie

en: Metaserver for Crossfire RPG
ro: Metaserver pentru jocul RPG  Crossfire

en: Metaserver for Pioneers
ro: Metaserver pentru  Pioneers

en: Modular printing system for Unix-like computer operating systems
ro: Sistem de tipărire modular pentru sistemele de operare bazate pe Unix

en: Murmur voice chat server (counterpart to Mumble client)
ro: Server de mesagerie vocală Murmur (în pereche cu clientul Mumble)

en: Music Player Daemon. A server for streaming music
ro: Utilitar redare muzică (mpd). Server pentru fluxuri audio

en: MySQL Database
ro: Bază de date MySQL

en: MythTV backend
ro: Backend MythTV

en: NASCAR Racing 2002/03 1 player
ro: NASCAR Racing 2002/03 un jucător

en: NASCAR Racing 2002/03 16 players
ro: NASCAR Racing 2002/03 16 jucători

en: NASCAR Racing 2002/03 2 players
ro: NASCAR Racing 2002/03 2 jucători

en: NASCAR Racing 2002/03 32 players
ro: NASCAR Racing 2002/03 32 jucători

en: NASCAR Racing 2002/03 4 players
ro: NASCAR Racing 2002/03 4 jucători

en: NASCAR Racing 2002/03 42 players
ro: NASCAR Racing 2002/03 42 jucători

en: NFS Quota & TLDP NFS
ro: Limită NFS & TLDP NFS

en: NFS with user/group filesystem usage quota support with static ports at 32765:32769 (some conflicts with popular games)
ro: Suport NFS cu limită de utilizare pe utilizator/grup cu porturi statice la  32765:32769 (unele intră în conflict cu jocuri populare)

en: NFS with user/group filesystem usage quota support with static ports at 4000:4003 (some conflicts with popular games; statd broadcast on random port)
ro: Suport pentru NFS cu limită de utilizare pe utilizator/grup cu porturi statice 4000:4003  (unele intră în conflict cu jocuri populare; statd emite pe un port aleatoriu)

en: Name
ro: Nume

en: Name:
ro: Nume:

en: Network File System
ro: Sistem Fișiere Rețea (NFS)

en: Network File System protocol with filesystem usage quota support with static ports at relatively unused 4194:4198 (4195 broadcast out)
ro: Suport pentru protocol NFS cu limită pentru utilizarea sistemului de fișiere cu porturile statice rar utilizate 4194:4198 (4195 broadcast out - emitere spre rețea)

en: Network File System protocol with static ports at 32765:32768 (some conflicts with popular games)
ro: Protocol NFS cu porturi statice la 32765:32768 (unele intră în conflict cu jocuri populare)

en: Network File System protocol with static ports at 4000:4002 (some conflicts with popular games; statd broadcast on random port)
ro: Protocol de sistem de fișiere în rețea (NFS) cu porturi statice la 4000:4002 (unele intră în conflict cu jocuri populare; statd emite pe un port aleatoriu)

en: Network File System protocol with static ports at relatively unused 4194:4197 (4195 broadcast out)
ro: Protocol NFS cu porturi statice relativ neutilizate 4194:4197 (4195 broadcast out - emitere spre rețea)

en: Network UPS Tools
ro: Utilitare UPS de rețea

en: Network games using DirectX 7 API
ro: Jocuri în rețea care folosesc API-ul DirectX 7

en: Network games using DirectX 8 API
ro: Jocuri în rețea care folosesc API-ul DirectX 8

en: Network games using Games for Windows - Live API
ro: Jocuri în rețea care utilizează API-ul Games for Windows-Live

en: Network support for GNOME Games
ro: Suport rețea pentru jocuri Gnome

en: Network;
ro: Rețea;

en: Network;Archiving;
ro: Rețea;Arhivare;

en: Network;Audio Video;
ro: Rețea;Audio Video;

en: Network;Audio Video;Audio;
ro: Rețea;Audio Video;Audio;

en: Network;Audio Video;Video;
ro: Rețea;Audio Video;Video;

en: Network;Cloud;
ro: Rețea;Cloud;

en: Network;File Transfer;
ro: Rețea:Transfer fișiere;

en: Network;File Transfer;P2P;
ro: Rețea;Transfer fișiere;P2P;

en: Network;Geography;
ro: Rețea;Geografie;

en: Network;IRC;
ro: Rețea;IRC;

en: Network;P2P;
ro: Rețea;P2P;

en: Network;Printing;
ro: Rețea;Tipărire;

en: Network;Remote Access;
ro: Rețea;Acces la distanță;

en: Network;Scanning;
ro: Rețea;Scanare;

en: Network;Services;
ro: Rețea;servicii;

en: Network;Shell;
ro: Rețea;Shell;

en: Network;Telephony;
ro: Rețea;Telefonie;

en: Network;Telephony;Instant Messaging;
ro: Rețea;Telefonie;Mesagerie Instantanee;

en: Network;Telephony;Video Conference;
ro: Rețea;Telefonie;Conferințe video;

en: Network;Time;
ro: Rețea;Timp;

en: Network;Video Conference;
ro: Rețea;Video conferință;

en: Networked sound server
ro: Server de sunet în rețea

en: Neverwinter Nights server
ro: Server Neverwinter Nights

en: Nicotine is a SoulSeek client written in Python, based on the PySoulSeek project
ro: Nicotine este un client SoulSeek scris în Pyhton, bazat pe proiectul PySoulSeek

en: No rule selected
ro: Nicio regulă selectată

en: Not Forward
ro: Nu se înaintează

en: Off
ro: Oprit

en: Office
ro: Aplicații de birou

en: Office;Database;
ro: Birou;Baze de date;

en: Only the rules added from Gufw will be exported (not ufw rules)
ro: Doar regulile adăugate din Gufw vor fi exportate (nu și regulile ufw)

en: OpenMeetings Desktop Sharing Protocol (ODSP)
ro: Protocol de partajare a desktopului OpenMeetings (ODSP)

en: OpenMeetings HTTP server
ro: server HTTP OpenMeetings

en: OpenMeetings Real Time Messaging Protocol over HTTP
ro: Protocol de mesagerie prin HTTP în timp real OpenMeetings

en: OpenMeetings Real Time Messaging Protocol over SSL
ro: Protocol de mesagerie prin SSL în timp real OpenMeetings

en: OpenTTD server
ro: Server OpenTTD

en: Operation cancelled
ro: Operațiune anulată

en: Optimized Link State Routing
ro: Rutare optimizată pentru starea legăturii

en: Out
ro: Ieșire

en: Outgoing policy changed
ro: Politică de ieșire schimbată

en: Outgoing:
ro: Ieșire:

en: P2P and Voice Chat
ro: Mesagerie vocală și P2P

en: Paste your current local IP
ro: Lipește IP-ul local actual

en: People Nearby (Bonjour/Salut) functionality in Empathy
ro: Funcționalitate People Nearby (Bonjour/Salut) în Empathy

en: Pioneers Metaserver
ro: MEtaserver Pioneers

en: Player vs Player Gaming Network Address translation port
ro: Port de translație a adresei de rețea pentru Player vs Player Gaming Network

en: Player vs Player Gaming Network server emulation based on bnetd
ro: Emulare a unui server Player vs Player Gaming Network bazat pe bnetd

en: Please, just one Gufw's instance
ro: Vă rugăm, doar o singură rulare a Gufw

en: Policy:
ro: Politică:

en: Port Mapping Protocol
ro: Protocol de mapare a porturilor

en: Port or service
ro: Port sau serviciu

en: Ports:
ro: Porturi:

en: Post Office Protocol
ro: Protocol Post Office (POP)

en: Postfix Mail Server SMTP
ro: Server de mail Postfix SMTP

en: Postfix Mail Server SMTPS
ro: Server Postfix SMTPS de mail

en: Postfix Mail Server Submission
ro: Trimitere către server de mai Postfix

en: Postfix is a high-performance mail transport agent
ro: Postfix este un agent de mail de înaltă performanță

en: Preconfigured
ro: Preconfigurat

en: Profile
ro: Profil

en: Profile already exists
ro: Profilul există deja

en: Profile exist
ro: Profilul există

en: Profile exported
ro: Profil exportat

en: Profile exported:
ro: Profil exportat:

en: Profile imported, now you can choose it in the profiles
ro: Profil importat, îl puteți alege acum

en: Profile imported:
ro: Profil importat:

en: Profile not erasable
ro: Profilul nu poate fi șters

en: Profile not valid
ro: Profil nevalid

en: Proprietary Voice over IP service and software application
ro: Aplicație proprietară de VoIP

en: Public
ro: Publică

en: PvPGN Address Translation
ro: Translație de adrese PvPGN

en: RTMP Real Time Messaging Protocol
ro: Protocol RTMP

en: Racing simulators from Papyrus Design Group
ro: Simulatoare de curse de la Papyrus Design Group

en: Railroad strategy game by PopTop Software
ro: Joc de strategie pe calea ferată de la PopTop Software

en: Refresh Interval:
ro: Interval de reîmprospătare:

en: Refresh Interval:
ro: Interval reîmprospătare:

en: Reject
ro: Respinge

en: Reject: Will deny traffic and will inform that it has been rejected.
ro: Respinge: va refuza traficul și va informa utilizatorul că a fost refuzat traficul.

en: Remember to open the ports on the router
ro: Nu uitați să deschideți porturile la router

en: Remote Assistance/Remote Desktop Protocol/Terminal Services (RDP)
ro: Asistență de la distanță/Protocol Remote Desktop/Terminal Services (RDP)

en: Remote Desktop Protocols
ro: Protocoale Remote Desktop

en: Remote Plugin Executor
ro: Executare modul la distanță

en: Remote control for Transmission
ro: Controlează Transmission de la distanță

en: Remote control for Vuze
ro: Controlează Vuze de la distanță

en: Remove
ro: Elimină

en: Remove log
ro: Șterge jurnal

en: Remove the selected profile
ro: Eliminare profil selectat

en: Remove the selected rule(s)
ro: Şterge regula/regulile selectat(e)

en: Removed rules and reset firewall!
ro: S-au eliminat regulile și s-a reinițializat firewall-ul!

en: Renamed profile:
ro: Profil redenumit:

en: Report
ro: Raport

en: Reset Firewall
ro: Reinițializare firewall-ul

en: Restart your firewall to refresh to the real status
    and please report this bug
ro: Reproniți firewall-ul pentru a actualizarea starea sa reală,
    vă rugăm să raportați acest defect

en: Restart your firewall to refresh to the real status and please report this bug
ro: Reporniți firewall-ul pentru a actualiza starea reală și vă rugăm să raportați defectul

en: Review that ports are the same in /etc/asterisk/rtp.conf
ro: Verificați dacă sunt aceleași porturi în /etc/asterisk/rtp.conf

en: Rule
ro: Regulă

en: Rule Description
ro: Descrierea regulii

en: Rule number to insert
ro: Număr regulă pentru inserare

en: Rule(s) added
ro: Regulă/reguli adăugată/e

en: Rule(s) deleted
ro: Regulă/reguli adăugată/e

en: Rules
ro: Reguli

en: Rune admin
ro: Administrator Rune

en: SANE Manual
ro: Manual SANE

en: SANE scanner
ro: Scaner SANE

en: SEDS Admin - port 25600
ro: Administrator SEDS - port 25600

en: SEDS Remote Admin
ro: Administrator de la distanță SEDS

en: SMB/CIFS protocol for Unix systems, allowing you to serve files and printers to Windows, NT, OS/2 and DOS clients
ro: Protocol SMB/CIFS pentru sisteme Unix care permite partajarea de fișiere și imprimante cu clienți Windows, NT, OS/2 și DOS

en: SOCKS protocol for proxy server support
ro: Protocol SOCKS pentru suport server proxy

en: SRCDS Rcon port
ro: Port SRCDS Rcon

en: S_tatus:
ro: S_tare:

en: Sacred - ports 2005:2006
ro: Sacred - porturi 2005:2006

en: Sacred - ports 2005:2007
ro: Sacred - porturi 2005:2007

en: Sacred - ports 2005:2008
ro: Sacred - porturi 2005:2008

en: Sacred - ports 2005:2009
ro: Sacred - porturi 2005:2009

en: Sacred - ports 2005:2010
ro: Sacred - porturi 2005:2010

en: Scanner Access Now Easy - scanner sharing server
ro: SANE - Server partajare scanner

en: Scanner Access Now Easy - scanner sharing server, manual ports without nf_conntrack_sane module
ro: SANE - server partajare scanner, porturi manuale fără modulul nf_conntrack_sane

en: SciFi strategy game by Firaxis
ro: Joc SF de strategie de la Firaxis

en: Scorched 3D server
ro: Server Scorched 3D

en: Secure Shell
ro: Shell Securizat

en: Secure mail server
ro: Server sigur de poștă electronică

en: Select a profile
ro: Alegeți un profil

en: Select just one row
ro: Selectați doar un rând:

en: Server port for the fantasy RPG by Ascaron Entertainment
ro: Port pentru server pentru jocul de fantezie de la Ascaron Entertainment

en: Session Initiation Protocol with TLS encryption
ro: Protocol de inițializare sesiune cu criptare TLS

en: Session Initiation Protocol, unencrypted, using nf_conntrack_sip module
ro: Protocol de inițializare sesiune, ne-criptat, utilizând modulul  nf_conntrack_sip

en: Session Traversal Utilities for NAT
ro: Utilitare Session Traversal pentru NAT (STUN)

en: Session Traversal Utilities for NAT with TLS encryption
ro: Utilitare Session Traversal pentru NAT (STUN) cu criptare TLS

en: Show confirm dialog for deleting rules
ro: Arată dialogul de confirmare pentru ștergerea de reguli

en: Simple
ro: Simplu

en: Simple Mail Transfer Protocol
ro: Protocol SMTP

en: Simple Service Discovery Protocol
ro: Protocol Descoperire servicii simple (Simple Service Discovery)

en: Software distribution service and game server browser from Valve
ro: Serviciu de distribuire de software și browser de servere de la Valve

en: Soldier of Fortune - A FPS by Raven Software
ro: Soldier of Fortune -  FPS de la Raven Software

en: Some rules are added by themselves?
ro: Unele reguli se adaugă singure?

en: Space combat simulation by Volition
ro: Simulator bătălii spațiale de la Volition

en: Spring game engine
ro: Motor de jocuri Spring

en: Status: Disabled
ro: Stare: dezactivat

en: Status: Enabled
ro: Stare: activat

en: Steamworks P2P Networking and Steam Voice Chat
ro: Mesagerie vocală și rețea P2P pentru Steam și Steamworks

en: Store files online and sync them between computers and mobile devices, as well as stream audio and music from cloud to mobile devices
ro: Stocați fișierele online și sincronizați-le cu calculatoarele și dispozitivele dvs. mobile, redați fluxuri audio (streaming) din „cloud” pe dispozitivele mobile

en: Strategy game by Blizzard Entertainment
ro: Joc de strategie de la Blizzard Entertainment

en: Subcategory:
ro: Subcategorie:

en: Subversion Server
ro: Server Subversion

en: Subversion server for access to Subversion repositories
ro: Server Subversion pentru acces la depozite Subversion

en: System logging
ro: Jurnalizare sistem

en: System;
ro: Sistem;

en: System;Emulator;
ro: Sistem;Emulator;

en: System;General;
ro: Sistem;General;

en: System;Monitor;
ro: Sistem;Monitorizare;

en: Task Force Dagger. A FPS combat game by NovaLogic
ro: Task Force Dagger. Joc FPS de la NovaLogic

en: Team-based SciFi/alien FPS from Dark Legion Development
ro: FPS SF pentru echipe de la Dark Legion Development

en: TeamSpeak 2 TCP query
ro: Căutare TCP Pentru TeamSpeak 2

en: TeamSpeak 2 voice
ro: TeamSpeak 2 voce

en: TeamSpeak 2 voice service
ro: Serviciu pentru voce TeamSpeak 2

en: TeamSpeak 2 web interface
ro: Interfața web TeamSpeak 2

en: TeamSpeak 3 File
ro: Fișier teamSpeak 3

en: TeamSpeak 3 Query
ro: Interogare TeamSpeak 3

en: TeamSpeak 3 TCP query
ro: Interogare TCP pentru TeamSpeak 3

en: TeamSpeak 3 file transfer
ro: Transfer de fișiere pentru TeamSpeak 3

en: TeamSpeak 3 voice service
ro: Serviciu de voce pentru TeamSpeak 3

en: Telnet is like SSH but without security. It'd be better to use the 'Telnet SSL'
ro: Telnet este ca SSH, dar fără securitate. Mai bine utilizați „Telnet SSL”

en: Text copied to clipboard
ro: Text copiat în clipboard

en: Text-based remote access (like SSH but without the security)
ro: Acces la distanță pe bază de text (ca SSH dar fără securitate)

en: Text-based remote access (like SSH but without the security) SSL
ro: Acces la distanță din consolă SSL (ca SSH, dar fără securitate)

en: The RemoteConsole administration tool for Battlefield 1942
ro: Utilitar de administrare de la distanță pentru Battlefield 1942

en: The Rule Name will help you to identify your rules in the future:
ro: Numele regulii vă ajută să identificați regulile în viitor:

en: The firewall has to be enabled first
ro: Firewall-ul trebuie activat mai întâi

en: The ports on the live system in the listening state for TCP and the open state for UDP.
ro: Porturile TCP și UDP deschise de pe sistem.

en: The rule will be moved to the end of the list
ro: Regula va fi mutată la sfârșitul listei

en: There is a profile with the same name
ro: Mai există un profil cu acest nume

en: There was an error changing the firewall status
ro: Eroare la schimbarea stării firewall-ului

en: There was an error changing the incoming policy
ro: A apărut o eroare la schimbarea politicii de intrare

en: There was an error changing the outgoing policy
ro: A apărut o eroare la schimbarea politicii de ieșire

en: This will remove all rules in the current
    profile and disable the firewall
ro: Se vor șterge toate regulile din profilul
    curent și se va dezactiva firewall-ul

en: Thousand Parsec Admin
ro: Administrator Thousand Parsec

en: To:
ro: Până la:

en: Too long! (max. 15 characters)
ro: Prea lung! (max. 15 caractere)

en: Tor anonymity network
ro: Rețea anonimă Tor

en: Toribash Full
ro: Toribash complet

en: Transmission Daemon
ro: Daemon Transmission

en: Transparent Proxy
ro: Proxy transparent

en: Transparent proxy
ro: Proxy transparent

en: Trivial File Transfer Protocol
ro: Protocol Trivial pentru transfer fișiere

en: Turn-based tactical strategy game
ro: Joc de strategie și tactică

en: UPS Tools daemon
ro: daemon utilitar UPS

en: USB Redirector
ro: Redirectare USB

en: USB device sharing system from INCENTIVES Pro
ro: Sistem de partajare USB de la INCENTIVES Pro

en: Unreal Tournament 2004 Admin
ro: Administrator Unreal Tournament 2004

en: Update a Firewall Rule
ro: Actualizare regulă firewall

en: Updated rule
ro: Regulă actualizată

en: Use only letters, numbers, dashes and underscores
ro: Utilizați doar litere, cifre, cratime și underscore

en: Used to monitor Windows machines from a Nagios Server
ro: Utilizat pentru monitorizarea sistemelor Windows de pe un server Nagios

en: VLC HTTP stream
ro: Flux  HTTP pentru VLC

en: VLC MMS HTTP stream
ro: Flux HTTP  MMS pentru VLC

en: VLC RTP stream
ro: Flux RTP pentru VLC

en: VLC UDP stream
ro: Flux UDP pentru VLC

en: VLC media player HTTP stream default port
ro: Port implicit pentru flux HTTP pentru playerul media VLC

en: VLC media player Icecast stream default port
ro: Port implicit pentru VLC și flux Icecast

en: VLC media player Microsoft Media Server stream over HTTP (Windows Media HTTP Streaming Protocol/MS-WMSP) default port
ro: Port implicit pentru flux Microsoft Media Server pe HTTP (Windows Media HTTP Streaming Protocol/MS-WMSP) pentru Playerul VLC

en: VLC media player Real-time Transport Protocol default port
ro: Port implicit pentru VLC și Real-time Transport Protocol

en: VLC media player User Datagram Protocol default port
ro: Port implicit pentru VLC și User Datagram Protocol

en: VNC displays :0-:1
ro: ecrane server VNC :0-:1

en: VNC displays :0-:3
ro: ecrane server VNC :0-:3

en: VNC displays :0-:7
ro: ecrane server VNC :0-:7

en: VNC http server display :0
ro: ecran server http VNC :0

en: VNC server display :0
ro: ecran server VNC :0

en: Violent combat game from Running With Scissors
ro: Joc de lupte violente de la Running with Scissors

en: Virtual Network Computing
ro: Virtualizare în rețea (VNC)

en: Virtual Network Computing http server display :0
ro: Afișaje pentru server http VNC :0

en: Virtual Network Computing http server displays :0 through :1
ro: Afișaje pentru server http VNC de la :0 la :1

en: Virtual Network Computing http server displays :0 through :3
ro: Afișaje pentru server http VNC de la :0 la :3

en: Virtual Network Computing http server displays :0 through :7
ro: Afișaje pentru server http VNC de la :0 la :7

en: Virtual Network Computing standard server display :0
ro: Afișaj pentru server standard VNC:0

en: Virtual Network Computing standard server displays :0 through :1
ro: Afișaje pentru server standard VNC de la :0 la :1

en: Virtual Network Computing standard server displays :0 through :3
ro: Afișaje pentru server standard VNC de la :0 la :3

en: Virtual Network Computing standard server displays :0 through :7
ro: Afișaje pentru server standard VNC de la :0 la :7

en: Visit this web (please, copy & paste in your browser):
ro: Vizitați acest site (copiați și lipiți în navigatorul dvs.):

en: VoIP client
ro: Client VoIP

en: VoIP client, suggested alternate port
ro: Client VoIP, port alternativ sugerat

en: Vuze Remote
ro: Vuze - Remote

en: WINE: Warcraft III all ports
ro: WINE:Toate porturile Warcraft III

en: WWII FPS and sequel from Splash Damage, Gray Matter Interactive, Nerve Software, and id Software
ro: Joc FPS cu Al Doilea Război Mondial de la Splash Damage, Gray Matter Interactive, Nerve Software, și id Software

en: WWW standard protocol on port 80/tcp (IANA/Debian www, http)
ro: Protocol WWW standard pe portul 80/tcp (IANA/Debian www, http)

en: WWW standard protocol on port 8008/tcp (IANA http-alt)
ro: Protocol WWW standard pe portul 8008/tcp (IANA htttp-alt)

en: WWW standard protocol on port 8090/tcp (IANA unassigned, commonly http_alt_alt)
ro: Protocol WWW standard pe portul 8090/tcp (IANA neatribuit, de obicei http_alt_alt)

en: WWW standard protocol with SSL/TLS on port 443/tcp (IANA https)
ro: Protocol WWW standard cu SSL/TLS pe portul 443/tcp (IANA https)

en: Warcraft III with 6112-6119 TCP ports open
ro: Porturi TCP 6112-6119  deschise pentru Warcraft III

en: Warning: Some rules added. Review the log
ro: Atenție: s-au adăugat niște reguli. Verificați jurnalul

en: Web Server (8080)
ro: Server web (8080)

en: Web Server (HTTP,HTTPS)
ro: Server web (HTTP, HTTPS)

en: Web-based administration for the FPS by Epic Games
ro: Administrare web pentru jocul FPS de la Epic Games

en: Web-based administration for the Rune game by Human Head Studios
ro: Administrare web pentru jocul Rune de la Human Head Studios

en: Web-page based system management utility
ro: Utilitar web de administrare a sistemului

en: Webcam_server
ro: server_webcam

en: What do I see in the Listening Report?
ro: Ce văd în raportul de urmărire?

en: What is Allow, Deny, Reject and Limit?
ro: Ce înseamnă Permite, Refuză, Respinge și Limitează?

en: Why is Gufw disabled by default?
ro: De ce Gufw este dezactivat implicit?

en: Windows Messenger Assistance
ro: Ajutor Windows Messenger

en: Windows Messenger File
ro: Fișier Windows Messenger

en: Windows Messenger/MSN Messenger file transfer
ro: Transfer fișiere Windows Messenger/MSN Messenger

en: Windows Messenger/Windows Live Messenger application sharing and whiteboard (requires SIP)
ro: Partajare de aplicații și elemente grafice în Windows Messenger/Windows Live Messsenger (necesită SIP)

en: XMPP Interserver
ro: Interserver XMPP

en: XMPP Serverless
ro: XMPP fără server

en: XPilot 16-players
ro: XPilot 16-jucători

en: XPilot 2-players
ro: XPilot 2-jucători

en: XPilot 4-players
ro: XPilot 4-jucători

en: XPilot 8-players
ro: XPilot 8-jucători

en: YANG - Yet Another Netplay Guider, default game connection
ro: YANG - Yet Another Netplay Guider, conexiune implicită a jocului

en: YANG - Yet Another Netplay Guider, room hosting
ro: YANG - Yet Another Netplay Guider, găzduire

en: Yahoo chat protocol
ro: Protocol mesagerie yahoo

en: Yet Another Netplay Guider Hosting
ro: Găzduire Yet Another Netplay Guider

en: You can create a rule from just one row selected
ro: Puteți crea o regulă doar dintr-un singur rând selectat

en: You can edit just one rule
ro: Puteți edita doar o regulă

en: You can rename your profiles with just 2 clicks on them:
ro: Puteți redenumi profilurile cu doar 2 clickuri pe numele lor:

en: You can write a port as '22' or a port range as '22:24'
ro: Nu se poate scrie un port ca „22” sau o serie de porturi ca „22:24”

en: You can write a port as '22' or a port range as '22:24'.
    If you're editing a Preconfigured or Simple rule, Interface field must be 'All Interfaces' and the IPs and From Port fields must be empty.
ro: Puteți scrie un port ca„22” sau o serie de porturi ca „22:24”.
    Dacă editați o regulă simplă sau pre-configurată, în câmpul Interfață trebuie să fie completat cu „Toate interfețele” și câmpurile pentru IP-uri și „Porturi de la” trebuie să fie goale.

en: You can write a port as '22', a port range as '22:24' or a service as 'http'
ro: Puteți scrie un port ca „22”, o serie de porturi ca „22:24” sau un serviciu ca „http”

en: You can't edit a rule added from ufw
ro: Nu se poate edita o regulă adăugată de ufw

en: You can't remove the current profile
ro: Nu se  poate șterge profilul curent

en: You can't rename the current profile
ro: Nu se poate redenumi profilul curent

en: You can't use this profile name
ro: Nu se poate utiliza acest nume de profil

en: You do not need it. After you do all of the changes in Gufw, the settings are still in place until the next changes.
ro: Nu vă trebuie. După ce faceți toate modificările în Gufw, configurarea rămâne validă până la următoarele modificări.

en: You have to select a rule
ro: Trebuie să selectați o regulă

en: You need to add the main random port too that you selected the first time
ro: Trebuie să adăugați și portul aleator principal pe care l-ați ales prima dată

en: You need to insert IP/ports in to/from fields
ro: Trebuie să introduceți IP-uri/porturi în câmpurile „la/de la”

en: You need to insert a port in the port field
ro: Trebuie să introduceți un port în câmpul corespunzător

en: You need to select a profile for deleting
ro: Trebuie să alegeți un profil care va fi șters

en: You need to set an Interface
ro: Trebuie să configurați o interfață

en: You will delete all selected rules
ro: Veți șterge toate regulile

en: You'll find more information in the community documentation :)
ro: Găsiți mai multe informații în documentația pusă la dispoziție de comunitate :)

en: _Edit
ro: _Editare

en: _Export this profile
ro: _Exportați profilul

en: _File
ro: _Fișier

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _Import profile
ro: _Importă profil

en: _Incoming:
ro: _Intrare:

en: _Logging:
ro: Jurna_lizare:

en: _Outgoing:
ro: Ieși_re:

en: _Profile:
ro: _Profil:

en: _Reset Current Profile
ro: _Resetare profil curent

en: _Routed:
ro: _Rutat:

en: rsync daemon
ro: daemon rsync

en: ufw Logging:
ro: Jurnal ufw:
