gui-ufw - en to pt translation catalogue (672 entries)

en:  (out)
pt:  (saída)

en:  ALLOW
pt:  PERMITIR

en:  DENY
pt:  NEGAR

en:  FWD
pt:  AVANÇAR

en:  IN
pt:  ENTRADA

en:  LIMIT
pt:  LIMITE

en:  OUT
pt:  SAÍDA

en:  REJECT
pt:  REJEITAR

en:  on
pt:  ligar

en: 3D Flying FPS by Outrage Entertainment
pt: FPS 3D de voo da Outrage Entertainment

en: <b>Listening Report</b>
pt: <b>Relatório de Escuta</b>

en: <b>Profiles</b>
pt: <b>Perfis</b>

en: A 2D space combat game
pt: Um jogo 2D de combate espacial

en: A 2D/3D dungeon adventure game
pt: Um jogo de aventuras em masmorras 2D/3D

en: A 3D clone of the Light Cycle game in Tron
pt: Um clone 3D do jogo Light Cycle no Tron

en: A 3D flight simulator
pt: Um simuldador de voo 3D

en: A 3D sandbox construction game by Markus Persson
pt: Um jogo de construção de caixas de areia em 3D da Markus Persson

en: A 3D space combat game by NovaLogic
pt: Um jogo 3D de combate espacial da NovaLogic

en: A 3D tank combat game by BraveTree Productions using the Torque Game Engine
pt: Um jogo de tanques de combate 3D da BraveTree Productions usando o motor de jogo Torque

en: A Breakout clone
pt: Um clone Breakout

en: A Comanche RAH-66 helicopter simulation by NovaLogic
pt: Um simulador de helicoptero Comanche RAH-66 da NovaLogic

en: A Doom source port that accurately reproduces the experience of Doom as it was played in the 1990s
pt: uma porta fonte Doom que reproduz precisamente a experiencia do Doom tal como foi reproduzido nos anos 90

en: A F-16 simulation by NovaLogic
pt: Uma simulação de F-16 por NovaLogic

en: A F-22 Raptor simulation by NovaLogic
pt: Um simulador F-22 Raptor da NovaLogic

en: A FPS based on Darkplaces/Quake engine by id Software
pt: Um jogo FPS baseado no motor Darkplaces/Quake da ID Software

en: A FPS based on the Fasa Battletech universe
pt: Um FPS baseado no Fasa Battletech universe

en: A FPS based on the Torque Engine
pt: Um jogo FPS baseado em mecanismo Torque

en: A FPS by Epic Games
pt: Um FPS da Epic Games

en: A FPS by Monolith Productions
pt: Um FPS da Monolith Productions

en: A FPS by Padworld Entertainment based on Quake III, server on port 27960
pt: Um FPS da Padworld Entertainment baseado em Quake III, servidor na porta 27960

en: A FPS by Padworld Entertainment based on Quake III, server on port 27961
pt: Um FPS da Padworld Entertainment baseado em Quake III, servidor na porta 27961

en: A FPS by Padworld Entertainment based on Quake III, server on port 27962
pt: Um FPS da Padworld Entertainment baseado em Quake III, servidor na porta 27962

en: A FPS by Padworld Entertainment based on Quake III, server on port 27963
pt: Um FPS da Padworld Entertainment baseado em Quake III, servidor na porta 27963

en: A FPS by Ritual Entertainment
pt: um FPS da Ritual Entertainment

en: A FPS by Running with Scissors (uses the Unreal engine)
pt: Um FPS da Running with Scissors (utiliza o motor do Unreal)

en: A FPS by Splash Damage
pt: Um FPS da Splash Damage

en: A FPS by Xatrix Entertainment
pt: Um FPS da Xatrix Entertainment

en: A FPS by id Software
pt: Um FPS pela id Software

en: A FPS by id Software, server on port 27660
pt: Um FPS da id Software, servidor na porta 27660

en: A FPS by id Software, server on port 27961
pt: Um FPS da id Software, servidor na porta 27961

en: A FPS by id Software, server on port 27962
pt: Um FPS da id Software, servidor na porta 27962

en: A FPS by id Software, server on port 27963
pt: Um FPS por id Software, servidor na porta 27963

en: A FPS combat game by NovaLogic
pt: Um jogo FPS de combate produzido por NovaLogic

en: A FPS from Monolith Productions
pt: Um FPS da Monolith Productions

en: A FPS game based on the Cube engine
pt: Um jogo FPS baseado no motor Cube

en: A FPS tank battle capture the flag game
pt: Um jogo FPS de batalha de tanques e captura da bandeira do jogo

en: A M1A2 Abrams tank simulation by NovaLogic
pt: Uma simulação do tanque M1A2 Abrams da NovaLogic

en: A MMORPG game by Blizzard Entertainment
pt: Um jogo MMORPG da Blizzard Entertainment

en: A MUSH/MUD server
pt: Um servidor MUSH/MUD

en: A Mikoyan-Gurevich MiG-29 Fulcrum simulation by NovaLogic
pt: Uma simulação de voo Mikoyan-Gurevich MiG-29 Fulcrum da NovaLogic

en: A Peripheral Bus Extension for Device Sharing over IP Network
pt: Uma extensão periférica Bus para partilha de dispositivos através de IP's da rede

en: A RTS by Cyberlore Studios, ported to Linux by Linux Game Publishing
pt: Um jogo RTS da Cyberlore Studios, portado para Linux através da Linux Game Publishing

en: A RTS by Joymania
pt: A RTS produzido por Joymania

en: A RTS game by Pumpkin Studios
pt: Um jogo RTS da Pumpkin Studios

en: A RTS game with RPG and stealth elements from Nival Interactive
pt: Copiar texto A RTS game with RPG and stealth elements from Nival Interactive

en: A RTS similar to The Settlers I & II from Blue Byte Software
pt: Um RTS similar ao The Settlers I & II da Blue Byte Software

en: A RTS snowball fight
pt: Um jogo RTS snowball fight

en: A RTS/FPS from S2 Games
pt: A RTS/FPS da S2 Games

en: A SciFi FPS action adventure by 3D Realms
pt: Um jogo de acção e aventura de ficção cientifica FPS porduzido por 3D Realms

en: A SciFi competitive FPS based on the CRX/id Tech 2 engine
pt: Um FPS competitivo de Ficção Cientifica FPS baseado no mecanismo CRX/id Tech 2

en: A clone of Puzzle Bobble/Bust-a-Move
pt: Um clone do Puzzle Bobble/Bust-a-Move

en: A clone of Rampart from Atari Games
pt: Um clone do Rampart da Atari Games

en: A clone of Risk
pt: Um clone do Risk

en: A clone of TrackMania from Nadeo
pt: Um clone do TrackMania da Nadeo

en: A clone of Warlords
pt: Um clone do Warlords

en: A clone of strategy game Moonbase Commander by Humongous Entertainment
pt: Um clone de jogo de estratégia Moonbase Commander por Humongous Entertainment

en: A common framework for building turn based space empire building games
pt: Um estrutura comum para a construção de jogos de turnos baseados em construção de impérios espaciais

en: A competitive FPS based on ioquake3/id tech 3 engine
pt: Copiar texto Um FPS competitivo baseado no motor ioquake3/id tech 3

en: A competitive FPS based on the Qfusion 3D/id tech 2 engine
pt: Um FPS competitivo baseado no mecanismo 3D/id tech 2 Qfusion

en: A dark 2D side-scrolling platform game developed by Crack dot Com
pt: Dark 2D, uma plataforma de jogo de corredor lateral desenvolvida por Crack dot Com

en: A decentralized peer-to-peer networking framework with file sharing and messaging
pt: Uma P2P descentralizada de estrutura de rede com partilha de ficheiros e mensagens

en: A dragon-riding action-adventure from Surreal Software
pt: Um jogo de acção e aventura a cavalo num dragão da Surreal Software

en: A fantasy FPS by Raven Software, server on port 26901
pt: Um jogo FPS de fantasia da Raven Software, servidor na porta 26901

en: A fantasy FPS by Raven Software, server on port 26902
pt: Um jogo FPS de fantasia da Raven Software, servidor na porta 26902

en: A fantasy FPS by Raven Software, server on port 26903
pt: Um jogo FPS de fantasia da Raven Software, servidor na porta 26903

en: A fantasy FPS by Raven Software, server on port 27660
pt: Um jogo FPS de fantasia da Raven Software, servidor na porta 27660

en: A fantasy strategy game by 3DO
pt: Um jogo de estratégia e fantasia da 3DO

en: A fighting game based on the physics sandbox model with customizable moves
pt: Um jogo de luta baseado no modelo physics sandbox com movimentos configuraveis

en: A free MP3 streaming server
pt: Um servidor reprodução de MP3 grátis

en: A free and open source team-based first-person shooter with real-time strategy elements
pt: Jogo Grátis e de fonte aberta basesado em equipa FPS com elementos de estratégia em tempo real

en: A free, multiplayer, first-person shooter game
pt: Jogo livre de tiro na primeira pessoa, multijogador

en: A free, open source 3D RTS game server
pt: Um servidor de jogo livre e de fonte aberta 3D RTS

en: A free/open-source RTS game of ancient warfare from Wildfire Games
pt: Um jogo RTS livre/fonte-aberta medieval da Wildfire Games

en: A futuristic RTS based on the Stratagus engine
pt: Um RTS futuristico baseado no motor Stratagus

en: A game based on The Settlers of Catan by Klaus Teuber
pt: Um jogo baseado no The Settlers of Catan de Klaus Teuber

en: A game server browser from GameRanger Technologies
pt: Um servidor de navegação de jogos da GameRanger Technologies

en: A game server for Monopoly-like board games
pt: Um servidor de jogos para jogos de mesa parecidos tais como Monopólio

en: A map/chat/dice-rolling tool to allow players to play tabletop games on-line
pt: Uma ferramenta mapa/chat/atirar dados para permitir jogadores a jogar jogos de mesa online

en: A massively multiplayer online role-playing game
pt: Um jogo on-line de RPG macivamente multijogador

en: A maze combat game in 3D
pt: Um jogo de combate de labirinto em 3D

en: A mech FPS based on the Dream Pod 9 universe from Activision and Loki Software
pt: Um mecanismo FPS baseado no Dream Pod 9 universe da Activision e Loki Software

en: A mesh networking protocol
pt: Um protocolo de malha de rede

en: A modernization of the classic DOS game Scorched Earth
pt: Uma modernização do jogo clássico Scorched Earth em DOS

en: A multiplayer combat online game by Dynamix - main port
pt: Um jogo online de combate multijogador da Dynamix - Porta principal

en: A multiplayer combat online game by Dynamix, all suggested ports open
pt: Um jogo online de combate multi-jogador da Dynamix, todas as portas sugeridas abertas

en: A real-time strategy game by TimeGate Studios
pt: Um jogo de estratégia em tempo real da TimeGate Studios

en: A real-time tactics game from Bungie
pt: Um jogo táctico em tempo real da Bungie

en: A realistic FPS by Frozen Sand, based on Quake III by id Software, server on port 27660
pt: Um FPS realístico da Frozen Sand, Baseado em Quake III da id Software, servidor na porta 27600

en: A realistic FPS by Frozen Sand, based on Quake III by id Software, server on port 27961
pt: Um FPS realístico da Frozen Sand, Baseado em Quake III da id Software, servidor na porta 27961

en: A realistic FPS by Frozen Sand, based on Quake III by id Software, server on port 27962
pt: Um FPS realístico da Frozen Sand, Baseado em Quake III da id Software, servidor na porta 27962

en: A realistic FPS by Frozen Sand, based on Quake III by id Software, server on port 27963
pt: Um FPS realístico da Frozen Sand, Baseado em Quake III da id Software, servidor na porta 27963

en: A simultaneous-turns strategy game from Sillysoft influenced by Diplomacy and Axis & Allies
pt: Um jogo simultâneo de turnos e estratégia baseado no Sillysoft da Diplomacy e Axis & Allies

en: A soccer game played with tanks by QuantiCode
pt: Jogo de futebol jogado com tanques da Quanticode

en: A source port of Descent II, the 3D Flying FPS by Outrage Entertainment
pt: Uma porta fonte do of Descent II, o jogo FPS 3D de Voo da Outrage Entertainment

en: A source port of Descent, the 3D Flying FPS by Outrage Entertainment
pt: Uma porta de origem do Descent, o Flying FPS 3D produzido por Outrage Entertainment

en: A source port of id Software's Doom engine which supports Doom, Heretic, and Hexen
pt: Uma porta fonte do motor Doom da id Software's com suporte Doom, Heretic, e Hexen

en: A space warfare game
pt: Um jogo de guerra espacial

en: A strategy game by Blizzard Entertainment
pt: Jogo de estratégia produzido por Blizzard Entertainment

en: A thermo-nuclear war strategy game from Introversion Software
pt: Um jogo de estratégia de guerra termo-nuclear da Introversion Software

en: A third-person fantasy combat game by Human Head Studios
pt: Jogo de combate fantasia na terceira pessoa por Human Head Studios

en: A top-down 2D clone of Valve Software's Counter-Strike by Unreal Software
pt: Um clone 2D em declínio do Valve Software de contra ataque da Unreal Software

en: A top-down arcade shooter with hovertanks by Kot-in-Action Creative Artel
pt: Um jogo decadente de tiro em masmorras com Hovertanks da Kot-in-Action Creative Artel

en: A turn-based 4X strategy game inspired by Master of Orion from MicroProse
pt: Jogo de estratégia baseada em turnos 4x inspirado no Master of Orion da MicroProse

en: A turn-based strategy game from Firaxis Games
pt: Um jogo de estratégia baseado em turnos da Firaxis Games

en: A turn-based strategy game similar to Civilization I & II by Microprose
pt: Jogo de estratégia baseado em turnos parecido com o Civilization I & II da Microprose

en: A turn-based strategy game similar to Colonization by Microprose
pt: Um jogo de estratégia baseado em turnos similar ao Colonization da Microprose

en: A twitch-based, science fiction massively multiplayer online role-playing game (MMORPG)
pt: A baseada pela contracção em ficção científica, massivamente multi-jogador RPG (MMORPG) on-line

en: A unofficial online BattleTech game
pt: Um jogo não oficial BattleTech on-line

en: A volleyball game
pt: Um jogo de voleibol

en: A web-based file hosting service
pt: Um serviço de hospedagem de ficheiros baseado em web

en: A webcam viewer for web servers with an optional Java-based viewer
pt: Um visualizador de câmara web para servidores web com um visualizador opcional baseado em Java

en: AIM talk protocol
pt: Protocolo AIM talk

en: About Gufw Firewall
pt: Sobre a Firewall Gufw

en: Abuse
pt: Abuso

en: Add
pt: Adicionar

en: Add a Firewall Rule
pt: Adicionar uma regra à Firewall

en: Add a profile
pt: Adicionar um perfil

en: Add a rule...
pt: Adicionar uma regra...

en: Additional Ports for Call of Duty: Modern Warfare 2 Multiplayer
pt: Portas adicionais para o Call of Duty: Modern Warfare 2 Multijogador

en: Address
pt: Endereço

en: Advanced
pt: Avançado

en: All
pt: Todos

en: All Interfaces
pt: Todos os Interfaces

en: All Services
pt: Todos os Serviços

en: All files
pt: Todos os ficheiros

en: All the ufw rules will be appear in all profiles.
pt: Todas as regras ufw irão aparecer em todos os perfis

en: Allow
pt: Permitir

en: Allow: Will allow traffic.
pt: Permitir: Irá permitir tráfego

en: Alternate 25600 remote administration Telnet port for Serious Engine dedicated server
pt: Porta alternada de administração remota 25600 para servidor dedicado Serious Engine

en: An ASCII-art 2D deathmatch game
pt: Um jogo ASCII-art 2D de Combate Mortal

en: An action/RTS/platform game by RedWolf Design; LAN game discovery port
pt: Uma plataforma de jogo de acção/RTS da RedWolf Design; a LAN do jogo procura a porta

en: An action/RTS/platform game by RedWolf Design; host ports
pt: Uma plataforma de jogo de acção/RTS da RedWolf Design; portas predefinidas

en: An action/RTS/platform game by RedWolf Design; standard ports
pt: Uma plataforma de jogo de acção/RTS da RedWolf Design; portas predefinidas

en: An arcade combat game inspired by Worms from Team17 Software
pt: Um jogo de combate em masmorras inspirado no Worms da Team17 Software

en: An audio streaming server
pt: Um servdor de reprodução de audio

en: An easy way to configure your firewall
pt: Uma forma fácil de configurar a sua firewall

en: An enhanced clone of Chris Sawyer's Transport Tycoon Deluxe
pt: Um clone aprimorado do Chris Sawyer's Transport Tycoon Deluxe

en: An enhanced clone of RTS game Total Annihilation by Cavedog Entertainment
pt: Um clone melhorado do jogo RTS Total Annihilation da Cavedog Entertainment

en: An enhanced multiplayer version of Quake by id Software
pt: Uma versão multijogador melhorada do Quake da ID Software

en: An enhanced port of Marathon 2: Durandal from Bungie Software
pt: Uma porta aprimorada do Marathon 2: Durandal da Bungie Software

en: An enhanced version of Duke Nukem 3D
pt: Uma versão melhorada do Duke Nukem 3D

en: An enhanced version of Star Control II from 3DO
pt: Uma versão melhorada do Star Control II da 3DO

en: An online multiplayer adaptation of the Scotland Yard board game
pt: Um jogo multi-jogador adaptado do jogo Scotland Yard board

en: An online multiplayer tactical warfare game
pt: Um Jogo de guerra Tática multiplayer online

en: An online tactical turn-based MMORPG
pt: Um jogo online tactico baseado em turnos MMORPG

en: An open source first-person shooter that runs on the Cube Engine 2
pt: Um jogo de fonte aberta de tiro na primeira pessoa que corre em motor 2 do Cube

en: An open source sidescrolling multiplayer shooting game
pt: Um jogo de tiros por movimento lateral multi-jogador de código aberto

en: An open source telephony switching and private branch exchange service
pt: Um sistema de PBX em código aberto.

en: An open source, cooperative multiplayer graphical RPG and adventure game
pt: Um jogo RPG grafico, multijogador cooperativo  de aventura e de fonte aberta

en: An open-source 3D RTS inspired by X-COM
pt: Um RTS 3D de fonte-aberta inspirado por X-COM

en: An open-source MMORPG
pt: Um fonte aberta MMORPG

en: An original shortest path algorithm and core concept
pt: Um curtissimo e original caminho algorítmico e conceito de núcleo

en: An uncomplicated way to manage your firewall, powered by ufw. Easy, simple, nice and useful! :)
pt: Uma forma descomplicada para gerir a sua firewall, distribuído por ufw. Fácil, simples, agradável e útil! :)

en: Anywhere
pt: Qualquer lado

en: Appending new rules:
pt: Acrescentando novas regras:

en: Application
pt: Aplicação

en: Application Filter
pt: Filtro da Aplicação

en: Application:
pt: Aplicação:

en: Asterisk
pt: Asterisco

en: At the end
pt: No final

en: Authentication is required to run the Firewall Configuration
pt: Autenticação é necessária para configurar a Firewall

en: Backup server from Zmanda; standard port with nf_conntrack_amanda
pt: Servidor de backup da Zmanda; porta predefinida com nf_conntrack_amanda

en: Basic
pt: Básico

en: Battlefield 1942 Console
pt: Consola Battlefield 1942

en: BitTorrent Full
pt: BitTorrent Completo

en: BitTorrent Minimum
pt: BitTorrent Minimo

en: BitTorrent client used to transfer files via the BitTorrent protocol. Vuze uses the Azureus Engine
pt: Cliente BitTorrent usado para transferir ficheiros através do protocolo BitTorrent. Vuze usa o motor Azureus

en: BitTorrent client which features a simple interface on top of a cross-platform backend
pt: Cliente BitTorrent que apresenta uma interface simples em cima de um backend multi-plataforma

en: BitTorrent peer-peer file sharing
pt: Partilha de ficheiro peer-peer BitTorrent

en: Black Hawk Down. A FPS combat game by NovaLogic
pt: Black Hawk Down. Um jogo de combate FPS da NovaLogic

en: Bonjour protocol
pt: Protocolo Bonjour

en: Both
pt: Ambos

en: By default, the firewall does not open ports to the outside world.
pt: Por defeito, a firewall não abre portas para o mundo exterior.

en: By example, if you have 3 rules, you can't insert a rule into position 4
pt: Por exemplo, se tiver 3 regras, pode inserir uma regra na posição 4

en: Category:
pt: Categoria:

en: Changing profile:
pt: Alterando o perfil:

en: Choose a TCP or UDP Protocol with a range of ports
pt: Escolha um protocolo TCP ou UDP com um intervalo de portas

en: Client
pt: Cliente

en: Client, Dedicated Servers, P2P and Voice Chat
pt: Cliente, Servidores Dedicados, P2P e Chat de voz

en: Client, dedicated servers, P2P and voice chat
pt: Servidores cliente dedicados, P2P e chat de voz.

en: Computer system monitor, network monitoring and infrastructure monitoring software application
pt: Aplicação de software monitor de sistema do computador, monitor de rede e monitor de infraestrutura

en: Confirm Delete Dialog: Disabled
pt: Confirmar informação de eliminação: Desactivar

en: Confirm Delete Dialog: Enabled
pt: Confirmar informação de eliminação: Activa

en: Conquest
pt: Conquista

en: Conquest Metaserver
pt: Metaservidor Conquest

en: Copy app values and jump to Advanced Tab
pt: Copie os valores da aplicação e salte para Separador Avançado

en: Copy log to clipboard
pt: Copiar registo para área de transferência

en: Create a rule from the listening report...
pt: Criar uma regra a partir do relatório de escuta...

en: Created Profile:
pt: Criar Perfil:

en: Cross-platform BitTorrent client GUI written with Qt4
pt: Multi-plataforma cliente BitTorrent GUI escrito com Qt4

en: Cross-platform BitTorrent client written with Python and GTK+
pt: Cliente BitTorrent multi-plataforma escrito com Python e GTK+

en: Crossfire Metaserver
pt: Meta servidor Crossfire

en: Cue sports simulation with Carambol, Snooker, and Pool
pt: Sugestão de simulação de desportos com Carambola, Snooker, e Piscina

en: Current profile
pt: Perfil actual

en: DAAP audio server formerly known as mt-daapd
pt: Servidor audio DAAP formalmente conhecida como mt-daapd

en: DHCP
pt: DHCP (Protocolo de configuração dinâmica de host)

en: DOS system emulator
pt: Emulador de sistema DOS

en: DOSBox Modem
pt: Modem DOSBox

en: DXX-Rebirth on YANG
pt: DXX-Rebirth no YANG

en: DXX-Rebirth, a source port of Descent, connected through YANG
pt: DXX-Rebirth, uma porta fonte do Descent, ligada através do YANG

en: Data storage device temperature data server
pt: Um dispositivo de medição de temperatura de armazenamento de dados num servidor de dados

en: Dedicated Servers
pt: Servidores dedicados

en: Dedicated server for the FPS by Croteam
pt: Servidor dedicado para o FPS da Croteam

en: Dedicated server for the FPS by Croteam, alternate game port 25601
pt: Servidor dedicado para o FPS da Croteam, porta alternada de jogo 25601

en: Default port for Neverwinter Nights, a RPG from Bioware
pt: Porta predefinida para Neverwinter Nights, um RPG da Bioware

en: Default remote administration Telnet port for Serious Engine dedicated server
pt: Administração remota predefinida porta Telnet para o servidor dedicado Serious Engine

en: Delete it before from the Preferences Window or rename the file (the profile will be the filename)
pt: Elimine-o primeiro a partir da Janela de Preferências ou renomeie o ficheiro (o perfil será o nome do ficheiro)

en: Delete rule
pt: Eliminar regra

en: Deleted Profile:
pt: Perfil Eliminado:

en: Deleting previous rules:
pt: Eliminando regras anteriores:

en: Delux, Ancient Empires and American History: A turn-based strategy game from Sillysoft influenced by Risk
pt: Delux, Ancient Empires and American History: Um jogo de estratégia por turnos da Sillysoft influenced pela Risk

en: Deny
pt: Negar

en: Deny: Will deny traffic.
pt: Negar: Irá negar tráfego.

en: Digital Audio Access Protocol
pt: Protocolo de acesso audio digital

en: Direction:
pt: Direção:

en: Do not Log
pt: Não registrar

en: Do you want to continue?
pt: Deseja continuar

en: Domain Name System
pt: Sistema de Nomes de Domínios

en: Drakan: Order of the Flame
pt: Drakan: A ordem da Chama

en: Dropbox
pt: Dropbox - Backups

en: Dynamic Host Configuration Protocol
pt: Protocolo de configuração dinâmica de host

en: Edit the selected rule
pt: Editar a regra seleccionada

en: Edited Profile:
pt: Editar o Perfil:

en: Editing rule (Adding):
pt: Editando regra (Adicionando):

en: Editing rule (Removing):
pt: Editando regra (Removendo):

en: Enemy Territory: Quake Wars
pt: Território Inimigo; Quake Wars

en: Enter at least one character
pt: Introduzo pelo menos um caractér

en: Error
pt: Erro

en: Error running:
pt: Erro ao executar:

en: Error. Review Gufw Log
pt: Erro. Reveja o registo do Gufw

en: Error: Firewall is disabled
pt: Erro: Firewall está desactivada

en: Error: No rules added. Review the log
pt: Erro: Nenhuma regra adicionada. Reveja o registo

en: Export Profile
pt: Exportar Perfil

en: Export cancelled
pt: Exportação cancelada

en: Extensible Messaging and Presence Protocol (Jabber) client connection with SSL encryption
pt: Mensagem extensível e Protocolo presente (Jabber) com conexão cliente com encriptação SSL

en: Extensible Messaging and Presence Protocol client connection (Jabber)
pt: Mensageiro extensível e presença de protocolo de ligação de cliente (Jabber)

en: Extensible Messaging and Presence Protocol link-local messaging/serverless messaging
pt: Mensagem extensível e Protocolo presente ligação-local mensagens/servidor transmissão de mensagem

en: Extensible Messaging and Presence Protocol server-server connection
pt: Mensagem extensível e protocolo presente com conexão servidor-servidor

en: F-16 Multirole Fighter
pt: F-16 combatente multipapel

en: FAQ
pt: FAQ (Perguntas frequentes)

en: Fantasy combat FPS by Raven Software
pt: Fantasy combat FPS da Raven Software

en: Fantasy combat game by Blizzard Entertainment
pt: Jogo de combate e fantasia da Blizzard Entertainment

en: Feature rich BitTorrent client by KDE
pt: Característica de alcançe do cliente BitTorrent pelo KDE

en: File Transfer Protocol
pt: Protocolo de Transferência de Ficheiros

en: File hosting service, that offers cloud storage, file synchronization and client software
pt: Serviço de alojamento de ficheiros, que oferece armazenamento em nuvem, sincronização de ficheiros e software de cliente

en: File synchronization utility
pt: Utilitário de sincronização de ficheiros

en: Filename has not valid characters. Rename the file
    to only letters, numbers, dashes and underscores
pt: O nome do ficheiro não tem caracteres válidos. Renomeie o ficheiro
    só para letras, números, barras e traços

en: Filename has wrong permissions (not 600). Trust only on your exported profiles
pt: Nome do ficheiro tem permissões erradas (não 600). Confie apenas nos seus perfis exportados

en: Firefly Media Server
pt: Servidor de Media Firefly

en: Firewall Configuration
pt: Configuração da firewall

en: Firewall Preferences
pt: Preferências da Firewall

en: Firewall disabled
pt: Firewall desactivada

en: Firewall enabled
pt: Firewall activada

en: For Steam Client see the category: Games / Steam
pt: Para cliente Steam veja a categoria: Jogos / Steam

en: Free peer-to-peer file sharing application that works with the EDonkey network and the Kad network
pt: Aplicação de partilha de ficheiros P2P livre que trabalha com rede EDonkey e rede KAD

en: From:
pt: De:

en: Frostwire peer-peer file sharing on default port
pt: Frostwire P2P partilha de ficheiros na porta predefinida

en: Full
pt: Completo

en: Full Metal Soccer master server
pt: Servidor principal do Full Metal Soccer

en: Full Metal Soccer ranking server
pt: Servidor de classificação do Full Metal Soccer

en: Full Metal Soccer server
pt: Servidor Full Metal Soccer

en: GGZ Gaming Zone
pt: Zona de Jogos GGZ

en: Game client traffic, typically Matchmaking and HLTV and Steam downloads
pt: Trafico de cliente de Jogos, tipicamente encontros e HLTV e transferências Steam

en: GameSpy Arcade gaming network
pt: Jogo de rede GameSpy Arcade

en: Games for Windows - Live
pt: Jogos para o Windows - Live

en: Games using MSN Gaming Zone API
pt: Jogos usando o API MSN Gaming Zone

en: Games;
pt: Jogos;

en: Games;Action;
pt: Jogos;Ação;

en: Games;Adventure;
pt: Jogos;Aventura;

en: Games;Arcade;
pt: Jogos;Galeria;

en: Games;Board;
pt: Jogos;Tabuleiro;

en: Games;Role;
pt: Jogos;Regra;

en: Games;Simulation;
pt: Jogos;Simulação;

en: Games;Sports;
pt: Jogos;Desportos;

en: Games;Steam;
pt: Jogos;Reprodução;

en: Games;Strategy;
pt: Jogos;Estratégia;

en: Games;Strategy;Java;
pt: Jogos;Estratégia;Java;

en: Getting started
pt: Iniciar a instalação

en: Globulation 2
pt: Copiar texto Globulation 2

en: Gufw Log removed
pt: Registo Gufw removido

en: Gufw Log: Removed
pt: Registo Gufw: Removido

en: Gufw Logging: Disabled
pt: Registo Gufw: Desligado

en: Gufw Logging: Enabled
pt: Registo Gufw: Ligado

en: Gufw is already running. If this is wrong, remove the file:
pt: Gufw já está em execução. Se isto é errado, remova o ficheiro:

en: Gufw profile
pt: Perfil Gufw

en: H.323 Call Signaling
pt: Sinalização de chamada H.323

en: H.323 Gatekeeper Registration, Admission and Status (H.225)
pt: Registo, Admissão e Estado de Gatekeeper H.323 (H.225)

en: H.323 discovery
pt: Descoberta H.323

en: H.323 multicast gatekeeper discovery (H.225)
pt: Descoberta de gatekeeper multicast (H.225)

en: HP Linux Imaging and Printing
pt: Imagem e Impressão Linux HP

en: HexenWorld server by Raven Software
pt: Servidor HexenWorld da Raven Software

en: High
pt: Alto

en: Home
pt: Casa

en: How to autostart Gufw with the system?
pt: Como iniciar automaticamente o Gufw com o sistema?

en: I see some rules in all profiles
pt: Eu vejo algumas regras em todos os perfis

en: I want even more!
pt: Eu preciso ainda mais!

en: IPX network emulator from Morpheus Software
pt: Emulador de rede IPX da Morpheus Software

en: Icecast stream
pt: Transmissão Icecast.

en: Icecast with SHOUTcast-compatible stream
pt: Icecast com reprodução compativel SHOUTcast

en: If you are a normal user, you will be safe with this setting (Status=On, Incoming=Deny, Outgoing=Allow). Remember to append allow rules for your P2P apps:
pt: Se for um utilizador normal, ficará seguro com este perfil (Estado=Ligado, Entrada=Negar, Saída=Permitir). Lembre-se de anexar regras de permissão para o suas aplicações P2P:

en: Immutable Rule
pt: Regra imutavél

en: Import Profile
pt: Importar Perfil

en: Import cancelled
pt: Importação cancelada

en: In
pt: Entrada

en: Incoming policy changed
pt: Politica de entrada alterada

en: Incoming:
pt: Entrada:

en: Insert IP/Ports
pt: Inserir IP/Portas

en: Insert Port
pt: Insira a Porta

en: Insert number bigger that number of rules
pt: Inserir um número maior do que o numero de regras

en: Insert:
pt: Inserir:

en: Interface daemon for GPS receivers
pt: Interface daemon para receptores GPS

en: Internet Printing Protocol
pt: Protocolo de Impressão via Internet

en: Internet Relay Chat on SSL default port 6697
pt: Internet Relay Chat no SSL no porto 6697 por defeito

en: Internet Relay Chat on common default port 6667, using nf_conntrack_irc DCC helper
pt: Internet Relay Chat no porto por defeito 6667, usando nf_conntrack_irc DCC helper

en: Internet Relay Chat on official port 194 (rarely used)
pt: Internet Relay Chat (IRC) no porto oficial 194 (raramente utilizado)

en: Internet game browser and IPX network emulator
pt: Um navegador de jogos e emulador de rede IPX

en: It's also known as The Saga of Ryzom, is a massively multiplayer online role-playing game (MMORPG)
pt: Também é conhecido como The Saga of Ryzom, massivamente um jogo  multi-jogador online (MMORPG)

en: Kerberos v5 Full
pt: Kerberos v5 Completo

en: Kerberos v5 KDC server
pt: Kerberos v5 servidor KDC

en: Kerberos v5 admin
pt: Administrador de Kerberos v5

en: Kerberos v5 password
pt: Senha do Kerberos v5

en: Kerberos v5 server
pt: Servidor Kerberos v5

en: Kingpin: Life of Crime
pt: Kingpin: Vida de Crime

en: LDAP server
pt: Servidor LDAP

en: LDAP server (LDAPS)
pt: Servidor LDAP (LDAPS)

en: LPD server
pt: Servidor LPD

en: Land Warrior. A FPS combat game by NovaLogic
pt: Land Warrior. Um jogo FPS de combate da NovaLogic

en: Legends
pt: Legendas

en: Less seconds uses more CPU
    This interval will apply the next time you expand the Listening Report
pt: Menos segundos usa mais CPU
    Este intervalo será aplicado na próxima vez que abra o relatório de escuta.

en: Limit
pt: Limitar

en: Limit: Will deny traffic if an IP tried several connections.
pt: Limitar: Irá negar o tráfego se um IP tentar várias ligações.

en: Lo_gging Gufw activity
pt: Re_gistro de actividade da Gufw

en: Log
pt: Registo

en: Log All
pt: Registar tudo

en: Log:
pt: Registo:

en: Lore Invasion. A mech-style FPS by Max Gaming Technologies using the Torque Game Engine
pt: Lore Invasion. Uma FPS estilo rede feita pela Max Gaming Technologies usando o motor de jogos Torque

en: Low
pt: Baixo

en: MSN Chat
pt: ID do MSN

en: MSN chat protocol (with file transfer and voice)
pt: Protocolo MSN Chat (com transferencia de ficheiros e voz)

en: MSN chat protocol SSL
pt: Protocolo SSL MSN chat

en: ManiaDrive game server
pt: Servidor de jogo ManiaDrive

en: ManiaDrive/Raydium game monitor HTTP server
pt: Servidor HTTP monitor do jogo ManiaDrive/Raydium

en: Medium
pt: Médio

en: Metaserver for Crossfire RPG
pt: Meta servidor para o RPG Crossfire

en: Metaserver for Pioneers
pt: Metaserver para Pioneers

en: Modular printing system for Unix-like computer operating systems
pt: Sistema modular de impressão para sistemas operativos do tipo Unix

en: Multicast DNS
pt: DNS Multidifusão

en: Multicast DNS (Avahi, Bonjour)
pt: DNS Multidifusão (Avahi, Bonjour)

en: Murmur voice chat server (counterpart to Mumble client)
pt: Servidor de chat de voz Murmur (complemento para cliente Mumble)

en: Music Player Daemon. A server for streaming music
pt: Daemon Reprodutor de Música. Um servidor de reprodução de musica

en: MySQL Database
pt: Base de Dados MySQL

en: NASCAR Racing 2002/03 1 player
pt: NASCAR Racing 2002/03 1 jogador

en: NASCAR Racing 2002/03 16 players
pt: Corrida NASCAR 2002/2003 para 16 jogadores

en: NASCAR Racing 2002/03 2 players
pt: NASCAR Racing 2002/03 2 Jogadores

en: NASCAR Racing 2002/03 32 players
pt: Corrida NASCAR 2002/2003 para 32 jogadores

en: NASCAR Racing 2002/03 4 players
pt: Corrida Nascar 2002/3  para 4 jogadores

en: NASCAR Racing 2002/03 42 players
pt: Corrida NASCAR 2002/2003 para 42 jogadores

en: NFS Quota (Chris Lowth)
pt: Quota NFS  (Chris Lowth)

en: NFS Quota (jhansonxi)
pt: Quota NFS

en: NFS with user/group filesystem usage quota support with static ports at 32765:32769 (some conflicts with popular games)
pt: NFS com suporte de quota de uso de ficheiro de sistema, utilizador/grupo com portas estáticas em 32765:32769 (alguns conflitos com jogos populares)

en: NFS with user/group filesystem usage quota support with static ports at 4000:4003 (some conflicts with popular games; statd broadcast on random port)
pt: NFS com usuário / grupo de uso do sistema de arquivos com suporte a quota portas estáticas no 4000:4003 (alguns conflitos com jogos populares; statd transmitido pela porta aleatória)

en: Name
pt: Nome

en: Name:
pt: Nome:

en: Network File System protocol with filesystem usage quota support with static ports at relatively unused 4194:4198 (4195 broadcast out)
pt: Protocolo Network File System com quota de utilização de ficheiros de sistema com portas estáticas relativamente não utilizadas em 4194:4198 (saídas de emissão 4195)

en: Network File System protocol with static ports at 32765:32768 (some conflicts with popular games)
pt: Protocolo Network File System com portas estáticas em 32765:32768 (alguns conflitos com jogos populares)

en: Network File System protocol with static ports at 4000:4002 (some conflicts with popular games; statd broadcast on random port)
pt: Protocolo Network File System com portas estáticas no 4000:4002 (alguns conflitos com jogos populares; transmissão statd na porta aleatório)

en: Network File System protocol with static ports at relatively unused 4194:4197 (4195 broadcast out)
pt: Protocolo Network File System com portas estáticas relativamente não utilizadas em 4194:4197 (saída de emissão 4195)

en: Network Time Protocol
pt: Network Time Protocol NTP

en: Network UPS Tools
pt: Ferramentas de rede UPS

en: Network games using DirectX 7 API
pt: Jogos em rede usando API DirectX 7

en: Network games using DirectX 8 API
pt: Jogos em rede usando API DirectX 8

en: Network games using Games for Windows - Live API
pt: Jogos de rede usando a API Jogos para Windows - Live

en: Network support for GNOME Games
pt: Suporte de rede para jogos GNOME

en: Network;
pt: Rede;

en: Network;Archiving;
pt: Rede;Arquivamento;

en: Network;Audio Video;
pt: Rede;Audio Video;

en: Network;Audio Video;Audio;
pt: Rede;Audio Video;Audio;

en: Network;Audio Video;Video;
pt: Rede;Audio Video;Video;

en: Network;Cloud;
pt: Rede;Nuvem;

en: Network;File Transfer;
pt: Rede;Transferência de ficheiros;

en: Network;File Transfer;P2P;
pt: Rede;Transferência de Ficheiros;P2P;

en: Network;Games;
pt: Rede;Jogos;

en: Network;Geography;
pt: Rede;Geografia;

en: Network;IRC;
pt: Rede;Internet Relay Chat

en: Network;P2P;
pt: Rede;P2P;

en: Network;Printing;
pt: Rede;Impressão;

en: Network;Remote Access;
pt: Rede;Acesso Remoto;

en: Network;Scanning;
pt: Rede;Digitalização;

en: Network;Services;
pt: Rede;Serviços;

en: Network;Shell;
pt: Rede;Shell;

en: Network;Telephony;
pt: Rede;Telefonia;

en: Network;Telephony;Instant Messaging;
pt: Rede;Telefónico;Mensagem Instantânea;

en: Network;Telephony;Video Conference;
pt: Rede;Telefonia;Vídeo Conferência;

en: Network;Time;
pt: Rede;Tempo;

en: Network;Video Conference;
pt: Rede;Video Conferência;

en: Networked sound server
pt: Servidor de som de rede

en: Neverwinter Nights server
pt: Servidor Neverwinter Nights

en: Nicotine
pt: Nicotina

en: Nicotine is a SoulSeek client written in Python, based on the PySoulSeek project
pt: O Nicotine é um cliente SoulSeek escrito em Python, baseado no projecto PySoulSeek

en: No changes were made!
pt: Sem alterações efetuadas!

en: No rule selected
pt: Nenhuma regra seleccionada

en: Not Forward
pt: Não avançado

en: Off
pt: Desligado

en: Office
pt: Escritório

en: Office;Database;
pt: Escritório; Base de dados;

en: Only the rules added from Gufw will be exported (not ufw rules)
pt: Apenas as regras adicionadas ao Gufw serão exportadas (regras ufw não)

en: OpenArena
pt: Copiar texto OpenArena

en: OpenTTD server
pt: Servidor OpenTTD

en: Operation cancelled
pt: Operação  cancelada

en: Optimized Link State Routing
pt: Roteamento de Estado da Ligação Optimizado

en: Out
pt: Saída

en: Outgoing policy changed
pt: Politica de saída alterada

en: Outgoing:
pt: Saida

en: P2P and Voice Chat
pt: P2P e Chat de Voz

en: Paste your current local IP
pt: Cole o seu IP local actual

en: People Nearby
pt: Pessoas Próximas

en: People Nearby (Bonjour/Salut) functionality in Empathy
pt: Pessoas Proximas (Bom dia/Saude) funcionalidade em Empatia

en: Player vs Player Gaming Network Address translation port
pt: Porta de tradução de endereço de rede de Jogo de Jogador contra Jogador

en: Player vs Player Gaming Network server emulation based on bnetd
pt: Emulador de servidor Jogador vs Jogador Gaming Network baseado em bnetd

en: Please, just one Gufw's instance
pt: Por favor, apenas uma instância do Gufw

en: Policy:
pt: Política:

en: Port
pt: Porta

en: Port Mapping Protocol
pt: protocolo de mapeamento de porta

en: Port or service
pt: Porta ou serviço

en: Port:
pt: Porta:

en: Ports:
pt: Portas:

en: Postfix Mail Server SMTP
pt: Servidor de e-mail SMTP Postfix

en: Postfix Mail Server SMTPS
pt: Servidor de e-mail SMTPS Postfix

en: Postfix Mail Server Submission
pt: Envio de Servidor de Correio Postfix

en: Postfix is a high-performance mail transport agent
pt: O Postfix é um agente de transporte de e-mail de alta performance

en: Preconfigured
pt: Pŕe-configurado

en: Profile
pt: Perfil

en: Profile already exists
pt: O perfil já existe

en: Profile exist
pt: Perfil já existe

en: Profile exported
pt: Perfil exportado

en: Profile exported:
pt: Perfil exportado:

en: Profile imported, now you can choose it in the profiles
pt: O perfil foi importado, agora pode escolhê-lo nos perfis

en: Profile imported:
pt: Perfil importado

en: Profile not erasable
pt: Perfil não apagável

en: Profile not valid
pt: O perfil não é valido

en: Proprietary Voice over IP service and software application
pt: Serviço propietário VoIP e aplicação de software

en: Protocol
pt: Protocolo

en: Protocol:
pt: Protocolo:

en: Public
pt: Público

en: PvPGN Address Translation
pt: Tradutor de endereços PvPGN

en: RTMP Real Time Messaging Protocol
pt: RTMP Protocolo de mensagem em tempo real

en: Racing simulators from Papyrus Design Group
pt: Simulador de corridas da Papyrus Design Group

en: Railroad strategy game by PopTop Software
pt: Jogo de extratégia de caminhos de ferro da PopTop Software

en: Real Time Messaging Protocol (Adobe Flash)
pt: Protocolo de mensagem em tempo real (Adobe Flash)

en: Refresh Interval:
pt: Intervalo de actualização:

en: Refresh Interval:
pt: Intervalo de Actualização:

en: Reject
pt: Rejeitar

en: Reject: Will deny traffic and will inform that it has been rejected.
pt: Rejeitar: Irá negar o tráfego e irá informar que foi rejeitado.

en: Remember to open the ports on the router
pt: Lembre-se de abrir as portas no router

en: Remote Plugin Executor
pt: Extensão Remota Executor

en: Remote control for Transmission
pt: Controlo remoto para o Transmission

en: Remote control for Vuze
pt: Controlo remoto para Vuze

en: Remove
pt: Remover

en: Remove log
pt: Remover registo

en: Remove the selected profile
pt: Remover o perfil seleccionado

en: Remove the selected rule(s)
pt: Remover a(s) regra(s) selecionada(s)

en: Removed rules and reset firewall!
pt: Remova as regras e reinicie a firewall

en: Renamed profile:
pt: Renomear perfil:

en: Report
pt: Relatório

en: Reset Firewall
pt: Reconfigurar a firewall

en: Restart your firewall to refresh to the real status
    and please report this bug
pt: Reinicie a firewall para atualizar para o estado real
    e por favor, reporte este erro

en: Restart your firewall to refresh to the real status and please report this bug
pt: Reinicie a sua firewall para atualizar para o estado real e por favor, reporte este erro

en: Review that ports are the same in /etc/asterisk/rtp.conf
pt: Verifique se as portas são as mesmas em /etc/asterisk/rtp.conf

en: Routed policy changed
pt: Politica de roteamento alterada

en: Routed:
pt: Roteado

en: Rule
pt: Regra

en: Rule Description
pt: Descrição da Regra

en: Rule number to insert
pt: Número da regra a inserir

en: Rule(s) added
pt: Regra(s) adicionada(s)

en: Rule(s) deleted
pt: Regra eliminada

en: Rules
pt: Regras

en: Rune admin
pt: Administrador Rune

en: SANE Manual
pt: Manual SANE

en: SANE scanner
pt: Digitalizador SANE

en: SEDS Admin - port 25600
pt: SEDS Admin - porta 25600

en: SMB/CIFS protocol for Unix systems, allowing you to serve files and printers to Windows, NT, OS/2 and DOS clients
pt: Protocolo SMB / CIFS para sistemas Unix, permitindo servir arquivos e impressoras para o Windows, NT, OS / 2 e clientes DOS

en: SOCKS protocol for proxy server support
pt: Protocolo SOCKS para suporte de servidor proxy

en: SRCDS Rcon port
pt: Porta SRCDS Rcon

en: S_tatus:
pt: E_stado:

en: Sacred - port 2005
pt: Sacred - porta 2005

en: Sacred - ports 2005:2006
pt: Sacred - portas 2005:2006

en: Sacred - ports 2005:2007
pt: Sacred - portas 2005:2007

en: Sacred - ports 2005:2008
pt: Sacred - portas 2005:2008

en: Sacred - ports 2005:2009
pt: Sacred - portas 2005:2009

en: Sacred - ports 2005:2010
pt: Sacred - portas 2005:2010

en: Scanner Access Now Easy - scanner sharing server
pt: O acesso ao digitalizador agora é fácil - Servidor de partilha do digitalizador

en: Scanner Access Now Easy - scanner sharing server, manual ports without nf_conntrack_sane module
pt: O acesso ao Scanner é agora fácil - servidor de partilha de digitalizador, portas manuais sem o módulo nf_conntrack_sane

en: SciFi strategy game by Firaxis
pt: Jogo de ficção e estratégia da Firaxis

en: Scorched 3D server
pt: Servidor Scorched 3D

en: Secure Shell
pt: Shell segura

en: Select a profile
pt: Seleccionar um perfil

en: Select just one row
pt: Seleccione só uma linha

en: Server port for the fantasy RPG by Ascaron Entertainment
pt: Porta do servidor para o jogo RPG fantasy da Ascaron Entertainment

en: Serves media files (music, pictures, and video) to clients on a network
pt: Serve ficheiros multimédia (musica, fotografia, e video) para clientes numa rede

en: Session Initiation Protocol with TLS encryption
pt: Protocolo de iniciação da sessão com encriptação TLS

en: Session Initiation Protocol, unencrypted, using nf_conntrack_sip module
pt: Protocolo de iniciação de sessão, não encriptado, utilizando o modulo nf_conntrack_sip

en: Session Traversal Utilities for NAT
pt: Sessão de utilidades transversal para NAT

en: Session Traversal Utilities for NAT with TLS encryption
pt: Sessão de Utilidades Transversal para NAT com encriptação TLS

en: Show confirm dialog for deleting rules
pt: Mostrar diálogo de confirmação para regras eliminadas

en: Simple
pt: Simples

en: Simple Mail Transfer Protocol
pt: Protocolo de transferência de correio simples

en: Simple Service Discovery Protocol
pt: Serviço Simples de Descoberta de Protocolo

en: Software distribution service and game server browser from Valve
pt: Serviço de distribuição de software e servidor de navegação de jogos da Valve

en: Soldier of Fortune
pt: Soldado da Fortuna

en: Soldier of Fortune - A FPS by Raven Software
pt: Soldado da Fortuna - Um FPS por Raven Software

en: Some rules are added by themselves?
pt: Algumas regras são adicionadas por si próprias?

en: Space combat simulation by Volition
pt: Simulação de combate no espaço por Volition

en: Spring game engine
pt: Motor de jogo Spring

en: Status: Disabled
pt: Estado: Desactivado

en: Status: Enabled
pt: Estado: Activo

en: Steamworks P2P Networking and Steam Voice Chat
pt: Steamworks P2P Networking e Steam Voice Chat

en: Store files online and sync them between computers and mobile devices, as well as stream audio and music from cloud to mobile devices
pt: Armazena ficheiros on-line e sincroniza-os através de computadores e dispositivos móveis, bem como um reprodutor de som e musica da nuvem para dispositivos móveis

en: Strategy game by Blizzard Entertainment
pt: Jogo de estratégia da Blizzard Entertainment

en: Subcategory:
pt: Sub-categoria:

en: Subversion Server
pt: Servidor Subversion

en: Subversion server for access to Subversion repositories
pt: Servidor Subversion para acesso a repositórios de subversão

en: System logging
pt: Registo do sistema

en: System;
pt: Sistema;

en: System;Emulator;
pt: Sistema;Emulador;

en: System;General;
pt: Sistema;Geral;

en: System;Monitor;
pt: Sistema;Monitor;

en: Task Force Dagger. A FPS combat game by NovaLogic
pt: Task Force Dagger. Um jogo FPS de combate da NovaLogic

en: Team-based SciFi/alien FPS from Dark Legion Development
pt: Jogo baseado em equipa SciFi/alien FPS da Dark Legion Development

en: TeamSpeak 2 TCP query
pt: Consulta TeamSpeak 2 TCP query

en: TeamSpeak 2 voice
pt: TeamSpeak 2 voz

en: TeamSpeak 2 voice service
pt: Serviço TeamSpeak 2 voz

en: TeamSpeak 2 web interface
pt: Interface TeamSpeak 2 web

en: TeamSpeak 3 File
pt: Ficheiro TeamSpeak 3

en: TeamSpeak 3 Query
pt: Consulta TeamSpeak 3

en: TeamSpeak 3 TCP query
pt: Consulta TCP TeamSpeak 3

en: TeamSpeak 3 file transfer
pt: Transferência de ficheiro do TeamSpeak 3

en: TeamSpeak 3 voice service
pt: Serviço de voz TeamSpeak 3

en: Telnet is like SSH but without security. It'd be better to use the 'Telnet SSL'
pt: Telnet é como o SSH mas sem segurança. Seria melhor usar o 'SSL Telnet'

en: Text copied to clipboard
pt: Texto copiado para a área de transferência

en: Text-based remote access (like SSH but without the security)
pt: Acesso remoto baseado em terminar de texto(tipo SSH mas sem segurança)

en: Text-based remote access (like SSH but without the security) SSL
pt: Acesso remoto baseado em terminal de texto (tipo SSH mas sem segurança) SSL

en: The IP/Port will be forward to this interface
pt: O IP/Porta será avançado para este interface

en: The RemoteConsole administration tool for Battlefield 1942
pt: A concola remota de ferramentas de administração para Battlefield 1942

en: The Rule Name will help you to identify your rules in the future:
pt: O nome da regra irá ajudá-lo a identificar as suas regras no futuro:

en: The firewall has to be enabled first
pt: A firewall tem que ser activada em primeiro

en: The ports on the live system in the listening state for TCP and the open state for UDP.
pt: As portas no sistema real no estado de escuta para o TCP e o estado aberto para UDP.

en: The rule will be moved to the end of the list
pt: A regra será movida para o fim da lista

en: There is a profile with the same name
pt: Aqui está o perfil com o mesmo nome

en: There was an error changing the firewall status
pt: Tem um erro na alteração do estado da firewall

en: There was an error changing the incoming policy
pt: Há um erro na alteração da politica de entrada

en: There was an error changing the outgoing policy
pt: Há um erro na alteração da politica de saída

en: There was an error changing the routed policy
pt: Existe um erro na alteração da politica de roteamento

en: This will remove all rules in the current
    profile and disable the firewall
pt: Isto irá remover todas as regras existentes no
    perfil atual e desactivar a firewall

en: Thousand Parsec Admin
pt: Administrador Thousand Parsec

en: To:
pt: Para:

en: Too long! (max. 15 characters)
pt: Demasiado extenso! (max. 15 caractéres)

en: Tor Normal
pt: Tor normal

en: Tor anonymity network
pt: Rede anónima Tor

en: Toribash Full
pt: Toribash Completo

en: Transparent Proxy
pt: Proxy transparente

en: Transparent proxy
pt: Proxy transparente

en: Trivial File Transfer Protocol
pt: Protocolo de Transferência de Ficheiros Trivial

en: Turn-based tactical strategy game
pt: Jogo baseado em turnos de estrattégia tactica

en: UPS Tools daemon
pt: Ferramentas UPS daemon

en: USB Redirector
pt: Redireccionador USB

en: USB device sharing system from INCENTIVES Pro
pt: Sistema de partilha de dispositivos USB da INCENTIVES Pro

en: Universal Plug and Play. It is a framework which can be used to make networked applications
pt: Plug and Play universal. É uma framework que pode ser usada para fazer aplicações de rede

en: Unreal Tournament 2004 Admin
pt: Administração do Unreal Tournament 2004

en: Update a Firewall Rule
pt: Atualize uma regra da firewall

en: Updated rule
pt: Regra atualizada

en: Use only letters, numbers, dashes and underscores
pt: Usar somente letras, números, e traços

en: Used to monitor Windows machines from a Nagios Server
pt: Usado para monitorizar maquinas windows da Nagios Server

en: VLC HTTP stream
pt: reprodutor VLC HTTP

en: VLC RTP stream
pt: Reprodução VLC RTP

en: VLC UDP stream
pt: Reprodução VLC UDP

en: VLC media player HTTP stream default port
pt: porta predefinida do VLC media player HTTP stream

en: VLC media player Icecast stream default port
pt: Porta predefinida de transmissão do Icecast para VLC media player

en: VLC media player Microsoft Media Server stream over HTTP (Windows Media HTTP Streaming Protocol/MS-WMSP) default port
pt: VLC media player Microsoft Media Server stream sobre porta padrão HTTP (Windows Media HTTP Streaming Protocol/MS-WMSP)

en: VLC media player Real-time Transport Protocol default port
pt: Porta padrão do Protocolo de transporte em tempo real do VLC media player

en: VLC media player User Datagram Protocol default port
pt: Porta padrão do protocolo do VLC media player User Datagram

en: VNC displays :0-:1
pt: Visualizador VNC :0-:1

en: VNC displays :0-:3
pt: Visualizador VNC :0-:3

en: VNC displays :0-:7
pt: Vizualizador VNC :0-:7

en: VNC http server display :0
pt: Vizualizador servidor http VNC http :0

en: VNC server display :0
pt: Visualizador do servidor VNC :0

en: Vibe Streamer
pt: Reprodutor Vibe

en: Violent combat game from Running With Scissors
pt: Jogo de combate violento da Running With Scissors

en: Virtual Network Computing
pt: Computação de Rede Virtual

en: Virtual Network Computing http server display :0
pt: Visualizador de servidor http de computação de Rede Virtual :0

en: Virtual Network Computing http server displays :0 through :1
pt: Visualizador de servidor http de computação de Rede Virtual :0 através :1

en: Virtual Network Computing http server displays :0 through :3
pt: Visualizador de servidor http de computação de Rede Virtual :0 através :3

en: Virtual Network Computing http server displays :0 through :7
pt: Visualizador de servidor http de computação de Rede Virtual :0 através :7

en: Virtual Network Computing standard server display :0
pt: Visualizador de servidor predefinido de computação de Rede Virtual :0

en: Virtual Network Computing standard server displays :0 through :1
pt: Visualizador de servidor predefinido de computação de Rede Virtual :0 através :1

en: Virtual Network Computing standard server displays :0 through :3
pt: Visualizador de servidor predefinido de computação de Rede Virtual :0 através :3

en: Virtual Network Computing standard server displays :0 through :7
pt: Visualizador de servidor predefinido de computação de Rede Virtual :0 através :7

en: Visit this web (please, copy & paste in your browser):
pt: Visite esta web (por favor, copie e cole no seu browser):

en: VoIP client
pt: Cliente VoIP

en: VoIP client, suggested alternate port
pt: Cliente VoIP, porta alternativa sugerida

en: WINE: Warcraft III all ports
pt: WINE: Warcraft III todas as portas

en: WWII FPS and sequel from Splash Damage, Gray Matter Interactive, Nerve Software, and id Software
pt: Uma sequela WWII FPS da Splash Damage, Gray Matter Interactive, Nerve Software, and id Software

en: WWW standard protocol on port 80/tcp (IANA/Debian www, http)
pt: Protocolo padrão WWW no porto 80/tcp (IANA/Debian www, http)

en: WWW standard protocol on port 8008/tcp (IANA http-alt)
pt: Protocolo predefinido WWW na porta 8008/tcp (IANA http-alt)

en: WWW standard protocol on port 8090/tcp (IANA unassigned, commonly http_alt_alt)
pt: Protocolo padrão WWW na porta 8090/tcp (IANA não assinado, habitualmente http_alt_alt)

en: WWW standard protocol with SSL/TLS on port 443/tcp (IANA https)
pt: Protocolo padrão WWW com SSL/TLS no porto 443/tcp (IANA https)

en: Warcraft III with 6112-6119 TCP ports open
pt: Warcraft III com as portas TCP 6112-6119 abertas

en: Warning: Some rules added. Review the log
pt: Aviso: Foram adicionadas algumas regras. Reveja o registo

en: Web Server (8080)
pt: Servidor Web (8080)

en: Web Server (HTTP,HTTPS)
pt: Servidor Web (HTTP,HTTPS)

en: Web-based administration for the FPS by Epic Games
pt: Administração pela WEB para os FPS da Epic Games

en: Web-based administration for the Rune game by Human Head Studios
pt: Administração baseada em Web para o jogo Rune por Human Head Studios

en: Web-page based system management utility
pt: Página Web baseada no sistema de gestão utility

en: Well, the behaviour is such that when you change or import a profile, or when you edit a rule, Gufw will add that rule again, then ufw re-adds that rule for IPv4 and IPv6.
pt: Bem, o comportamento é tal que quando você alterar ou importar um perfil, ou quando editar uma regra, Gufw irá adicionar essa regra novamente, então ufw re-adiciona essa regra para IPv4 e IPv6.

en: What do I see in the Listening Report?
pt: O que eu vejo no relatório de escuta?

en: What is Allow, Deny, Reject and Limit?
pt: O que é Permitir, Negar, Rejeitar e Limitar

en: Why is Gufw disabled by default?
pt: Porque é que o Gufw está desactivado por defeito?

en: Windows Messenger Assistance
pt: Assitência do Window Messenger

en: Windows Messenger File
pt: Ficheiro Windows Messenger

en: Windows Messenger/MSN Messenger file transfer
pt: Transferência de ficheiros Windows Messenger/MSN Messenger

en: Windows Messenger/Windows Live Messenger application sharing and whiteboard (requires SIP)
pt: Aplicação de partilha e quadro branco Windows Messenger/Windows Live Messenger (requere SIP)

en: XMPP Interserver
pt: XMPP Interservidor

en: XPilot 16-players
pt: XPilot 16-Jogadores

en: XPilot 2-players
pt: XPilot 2-Jogadores

en: XPilot 4-players
pt: XPilot 4-Jogadores

en: XPilot 8-players
pt: XPilot 8-Jogadores

en: YANG - Yet Another Netplay Guider, default game connection
pt: YANG - Ainda outro guia Netplay, ligação de jogo por defeito

en: YANG - Yet Another Netplay Guider, room hosting
pt: Ainda outro guia Netplay, sala de hospedagem

en: Yahoo chat protocol
pt: Protocolo Yahoo chat

en: Yet Another Netplay Guider
pt: Ainda outro guia Netplay

en: Yet Another Netplay Guider Hosting
pt: Ainda outro guia Netplay de hospedagem

en: You can create a rule from just one row selected
pt: Pode criar uma regra a partir de apenas uma linha seleccionada

en: You can edit just one rule
pt: Pode editar só uma regra

en: You can rename your profiles with just 2 clicks on them:
pt: Pode renomear os seus perfis apenas com clique duplo sobre eles:

en: You can write a port as '22' or a port range as '22:24'
pt: Pode escrever como porta '22' ou extensão de porta '22:24'

en: You can write a port as '22' or a port range as '22:24'.
    If you're editing a Preconfigured or Simple rule, Interface field must be 'All Interfaces' and the IPs and From Port fields must be empty.
pt: Pode escrever como porta '22' ou extensão de porta '22:24'. 
    Se estiver a editar uma regra pré-configurada ou uma regra simples, o campo de interface deverá ser 'todos os interfaces' e os campos de IPs e de origem das portas deverão ficar em branco.

en: You can write a port as '22', a port range as '22:24' or a service as 'http'
pt: Pode escrever uma porta como '22', uma extensão de portas como '22:24' ou um serviço como 'http'

en: You can't edit a rule added from ufw
pt: Não pode editar uma regra adicionada pela ufw

en: You can't remove the current profile
pt: Não pode remover o perfil actual

en: You can't rename the current profile
pt: Não pode renomear o perfil actual

en: You can't use this profile name
pt: Não pode usar este nome de perfil

en: You do not need it. After you do all of the changes in Gufw, the settings are still in place until the next changes.
pt: Não precisa disto. Após fazer todas as alterações na Gufw, as definições estarão ainda no local até às novas alterações.

en: You have to select a rule
pt: Tem que seleccionar uma regra

en: You need to add the main random port too that you selected the first time
pt: Precisa adicionar a porta aleatória principal, que também seleccionou na primeira vez

en: You need to insert IP/ports in to/from fields
pt: Precisa de inserir IP/Portas nos campos de/para

en: You need to insert a port in the port field
pt: Necessita inserir uma porta no campo da porta

en: You need to select a profile for deleting
pt: necessita seleccionar um perfil para eliminar

en: You need to set an Interface
pt: Necessita de configurar um interface

en: You need to set an Interface for forwarding to this another interface
pt: Necessita de configurar um interface para avançado para este outro interface

en: You will delete all selected rules
pt: Irá apagar todas as regras seleccionadas

en: You'll find more information in the community documentation :)
pt: Encontrará mais informação na documentação da comunidade:)

en: _Edit
pt: _Editar

en: _Export this profile
pt: _Exportar este perfil

en: _File
pt: _Ficheiro

en: _Help
pt: _Ajuda

en: _Import profile
pt: _Importar perfil

en: _Incoming:
pt: _Entrada:

en: _Logging:
pt: _Registo:

en: _Outgoing:
pt: _Saída:

en: _Profile:
pt: _Perfil:

en: _Reset Current Profile
pt: Repor Perfil Actual

en: _Routed:
pt: _Roteado:

en: ufw Logging:
pt: Registo ufw:
