gnome-packagekit master - en to ja translation catalogue (671 entries)

en: %d %B %Y
ja: %Y年 %B %d日

en: %i additional package is required for %s | %i additional packages are required for %s
ja[0]: 追加のパッケージ %i が %s に必要です。

en: %i blocked update | %i blocked updates
ja[0]: %i個の更新のブロック

en: %i bug fix update | %i bug fix updates
ja[0]: %i 個のバグ修正更新

en: %i enhancement update | %i enhancement updates
ja[0]: %i 個の機能追加更新

en: %i file installed by %s | %i files installed by %s
ja[0]: %i 個のファイルが %s によってインストールされます

en: %i hour | %i hours
ja[0]: %i時間

en: %i important update | %i important updates
ja[0]: %i 個の重要な更新

en: %i minute | %i minutes
ja[0]: %i分

en: %i package requires %s | %i packages require %s
ja[0]: %i個のパッケージが%sを要求します。

en: %i second | %i seconds
ja[0]: %i秒

en: %i security update | %i security updates
ja[0]: %i 個のセキュリティ更新

en: %i trivial update | %i trivial updates
ja[0]: %i 個のちょっとした更新

en: %i update | %i updates
ja[0]: %i 個の更新

en: %i update selected | %i updates selected
ja[0]: %i個の更新が選択されました

en: %i update selected (%s) | %i updates selected (%s)
ja[0]: %i個の更新が選択されました (%s)

en: %s and %s
ja: %s と %s

en: %s is running as a privileged user
ja: %s は管理者ユーザーで実行しています

en: %s requires a new mime type | %s requires new mime types
ja[0]: 新たな MIME 型が %s に必要です

en: %s requires an additional plugin for this operation | %s requires additional plugins for this operation
ja[0]: この操作を行うには追加のプラグインが %s に必要です

en: %s requires an additional plugin to decode this file | %s requires additional plugins to decode this file
ja[0]: このファイルをデコードするには追加のプラグインが %s に必要です

en: %s requires an additional plugin to encode this file | %s requires additional plugins to encode this file
ja[0]: このファイルをエンコードするには追加のプラグインが %s に必要です

en: %s wants to install a file | %s wants to install files
ja[0]: %s はファイルをインストールします

en: %s wants to install a font | %s wants to install fonts
ja[0]: %s はフォントをインストールします

en: %s wants to install a package | %s wants to install packages
ja[0]: %s はパッケージをインストールします

en: %s wants to remove a file | %s wants to remove files
ja[0]: %s はファイルを削除します

en: %s, %s and %s
ja: %s、 %s そして %s

en: %s, %s, %s and %s
ja: %s、 %s、 %s そして %s

en: %s, %s, %s, %s and %s
ja: %s、 %s、 %s、 %s そして %s

en: 32-bit
ja: 32 bit

en: 64-bit
ja: 64 bit

en: A media change is required
ja: メディアを入れ替えてください

en: A package could not be found that allows the action to complete.
    More information is available in the detailed report.
ja: 操作を完了するためのパッケージが見つかりません。
    詳細は、レポートを見てください。

en: A package manager lock is required.
ja: パッケージマネージャーのロックが必要です。

en: A package source contains packages that can be installed on this computer.
ja: パッケージの提供元は、このコンピューターにインストール可能なパッケージを含んでいます。

en: A previous package management transaction was interrupted.
ja: 前回のパッケージ管理トランザクションが中断されました。

en: A problem that we were not expecting has occurred.
    Please report this bug in your distribution bug tracker with the error description.
ja: 予期しない問題が発生しました。
    お使いのディストリビューションのバグ管理システムへエラーの詳細を付けてこのバグを報告してください。

en: A program is running that has to be closed before the update can proceed.
    More information is available in the detailed report.
ja: 更新処理を行う前に終了すべきプログラムが実行中です。
    詳細はレポートを見てください。

en: A program requires a new mime type | A program requires new mime types
ja[0]: 新たな MIME 型がプログラムに必要です

en: A program requires an additional plugin for this operation | A program requires additional plugins for this operation
ja[0]: この操作を行うには追加のプラグインがプログラムに必要です

en: A program requires an additional plugin to decode this file | A program requires additional plugins to decode this file
ja[0]: このファイルをデコードするには追加のプラグインがプログラムに必要です

en: A program requires an additional plugin to encode this file | A program requires additional plugins to encode this file
ja[0]: このファイルをエンコードするには追加のプラグインがプログラムに必要です

en: A program wants to install a file | A program wants to install files
ja[0]: プログラムがインストールするファイル

en: A program wants to install a font | A program wants to install fonts
ja[0]: プログラムはフォントをインストールします

en: A program wants to install a package | A program wants to install packages
ja[0]: プログラムはパッケージをインストールします

en: A program wants to remove a file | A program wants to remove files
ja[0]: プログラムが削除するファイル

en: A restart is required to remain secure.
ja: セキュリティを保つため再起動が必要です。

en: A restart is required.
ja: 再起動が必要です。

en: A restart will be required due to a security update.
ja: このセキュリティ更新のため再起動が必要です。

en: A restart will be required.
ja: 再起動が必要です。

en: A security signature is not present
ja: セキュリティ署名が存在しません

en: A security trust relationship could not be made with package source.
    Please check your security settings.
ja: パッケージの提供元とのセキュリティの信頼関係が作成できませんでした。
    セキュリティ設定を調べてみてください。

en: A thread could not be created to service the user request.
ja: ユーザーが要求したサービスのスレッドが作成できません

en: About
ja: このアプリケーションについて

en: Accepted EULA
ja: EULAへの同意

en: Accepting EULA
ja: EULAへの同意作業中

en: Accessibility
ja: アクセシビリティ

en: Accessories
ja: アクセサリ

en: Action
ja: アクション

en: Add or remove software installed on the system
ja: システムにインストールされたパッケージの追加と削除

en: Additional confirmation required
ja: 追加の承認が必要です

en: Additional media is required to complete the transaction.
ja: トランザクションを完了するため、追加メディアが必要です。

en: Additional media is required. Please insert the %s labeled '%s' to continue.
ja: 追加のメディアが必要です。'%2$s'ラベルがついた%1$sを挿入して続行してください。

en: Admin tools
ja: 管理者ツール

en: All of the packages selected for install are already installed on the system.
ja: インストールするよう選択されたパッケージは、すべてシステムにインストール済みです。

en: All packages
ja: すべてのパッケージ

en: All packages are already installed
ja: すべてのパッケージはインストール済みです

en: All packages are up to date
ja: すべてのパッケージは最新です

en: All updates were installed successfully.
ja: インストールされているもののすべての更新が成功しました。

en: Allow applications to invoke the codec installer
ja: アプリケーションによるコーデックインストーラーの起動を許可する

en: Allow applications to invoke the codec installer.
ja: アプリケーションによるコーデックインストーラーの起動を許可します。

en: Allow applications to invoke the font installer
ja: アプリケーションによるフォントインストーラーの起動を許可

en: Allow applications to invoke the font installer.
ja: アプリケーションによるフォントインストーラーの起動を許可します。

en: Allow applications to invoke the mime type installer
ja: アプリケーションによる mime タイプインストーラーの起動を許可する

en: Allow applications to invoke the mime type installer.
ja: アプリケーションによる mime タイプインストーラーの起動を許可する

en: An additional font is required to view this document correctly. | Additional fonts are required to view this document correctly.
ja[0]: このドキュメントを正しく表示するため、追加のフォントが必要です。

en: An additional package is required: | Additional packages are required:
ja[0]: 追加のパッケージが必要です

en: An additional program is required to open this type of file:
ja: この形式のファイルを開くため、追加のプログラムが必要です:

en: An internal system error has occurred
ja: 内部システムエラーが発生しました

en: An unspecified transaction error has occurred.
    More information is available in the detailed report.
ja: 特定できないトランザクションエラーが発生しました。
    詳細は、レポートを見てください。

en: Application
ja: アプリケーション

en: Applications that can open this type of file
ja: この形式のファイルを開くことが可能なアプリケーション

en: Apply Changes
ja: 変更を適用

en: Are you <b>sure</b> you want to install this package?
ja: このパッケージを<b>本当に</b>インストールしますか?

en: Are you <b>sure</b> you want to update this package?
ja: このパッケージを<b>本当に</b>更新しますか?

en: Ask the user if additional packages should be installed
ja: 追加のパッケージをインストールすべきかどうかをユーザーに問い合わせる

en: Ask the user if additional packages should be installed.
ja: 追加のパッケージをインストールすべきかどうかをユーザーに問い合わせます。

en: Authorization failed
ja: 認証できません

en: Automatically remove unused dependencies
ja: 未使用の依存パッケージを自動的に削除

en: Available
ja: 利用可能

en: Bad security signature
ja: セキュリティ署名が違います

en: Bash - Command Not Found
ja: Bash - コマンドが見つかりません

en: Blocked update
ja: 更新のブロック

en: Blocked updates
ja: ブロックされた更新

en: Bug fix update
ja: バグ修正更新

en: Bug fix updates
ja: バグ修正更新

en: Cancel search
ja: 検索のキャンセル

en: Canceled
ja: キャンセルしました

en: Canceling
ja: キャンセル中

en: Cannot disable source
ja: リポジトリを無効にできません

en: Cannot fetch install sources
ja: インストールの提供元を取得できません

en: Cannot get lock
ja: ロックできませんでした

en: Cannot get package requires
ja: 必要なパッケージを取得できません

en: Cannot get the exclusive lock on the packaging backend.
    Please close any other legacy packaging tools that may be open.
ja: パッケージの排他的ロックを取得できません。
    他のパッケージツールを開いている場合は終了してください。

en: Cannot get the file list
ja: ファイル一覧が取得できません

en: Cannot install from untrusted source
ja: 信頼していない提供元からはインストールできません

en: Cannot update from untrusted source
ja: 信頼していない提供元からは更新できません

en: Cannot write repository configuration
ja: リポジトリ設定が書き込めません

en: Changes are not applied instantly, this button applies all changes
ja: 変更はすぐに適用されませんが、このボタンですべての変更を適用します

en: Changes not applied
ja: 変更は適用されませんでした

en: Check for Updates
ja: 更新の確認

en: Checking for applications currently in use
ja: 現在使用しているアプリケーションの確認中

en: Checking for libraries currently in use
ja: 現在使用しているライブラリの確認中

en: Checking for updates…
ja: 更新の確認中…

en: Checking signatures
ja: 署名の確認中

en: Cleaned up
ja: 終了処理

en: Cleaning up
ja: 終了処理中

en: Cleaning up packages
ja: パッケージのクリーンアップ中

en: Clear
ja: クリア

en: Clear current selection
ja: 選択しているものをクリアします

en: Close _Anyway
ja: 無視して閉じる(_A)

en: Command line client
ja: コマンドラインのクライアント

en: Committing changes
ja: 変更点のコミット中

en: Communication
ja: コミュニケーション

en: Connectivity is being provided by wireless broadband, and it may be expensive to update this package. | Connectivity is being provided by wireless broadband, and it may be expensive to update these packages.
ja[0]: ワイヤレスブロードバンドで接続しているので、このパッケージの更新に時間がかかるかもしれません。

en: Continue
ja: 続行

en: Continue _Anyway
ja: 無視して継続する(_A)

en: Copying files
ja: ファイルのコピー中

en: Could not find packages
ja: パッケージが見つかりませんでした

en: Could not find plugin in any configured package source
ja: 設定されているパッケージの提供元からはプラグインが見つかりませんでした

en: Could not find service in any configured package source
ja: 設定されているどのパッケージの提供元からもサービスは見つかりませんでした

en: Could not get list of distribution upgrades
ja: ディストリビューションのアップグレード一覧が取得できませんでした

en: Could not get package details
ja: パッケージの詳細を取得できませんでした

en: Could not get update details
ja: 更新の詳細を取得できませんでした

en: Could not get updates
ja: 更新できませんでした

en: Could not remove a protected system package
ja: 保護されているシステムパッケージは削除できません

en: Could not restart
ja: 再起動できませんでした

en: Could not run upgrade script
ja: 更新スクリプトが実行できません

en: Could not update packages
ja: パッケージを更新できませんでした

en: Date
ja: 日時

en: Debugging Options
ja: デバッグオプション

en: Decompressed
ja: 展開完了

en: Decompressing
ja: 展開中

en: Dependency resolution failed
ja: 依存関係の解決に失敗しました

en: Dependent Packages
ja: 依存パッケージ

en: Details
ja: 詳細

en: Do not exit after the request has been processed
ja: 要求の完了後でも終了しません

en: Do not install this package unless you are sure it is safe to do so.
ja: 安全だと確認されるまで、このパッケージはインストールされません。

en: Do not show this again
ja: 二度と表示しない

en: Do not update this package unless you are sure it is safe to do so.
ja: 安全だと確認されるまで、このパッケージは更新されません。

en: Do you recognize the user and trust this key?
ja: ユーザーを認識しており、この鍵を信用しますか?

en: Do you trust the source of the packages?
ja: パッケージの提供元を信用しますか?

en: Do you want to install this file? | Do you want to install these files?
ja[0]: このファイルをインストールしますか?

en: Do you want to install this package now? | Do you want to install these packages now?
ja[0]: このパッケージをインストールしますか?

en: Do you want to remove this file now? | Do you want to remove these files now?
ja[0]: このファイルをすぐに削除しますか?

en: Do you want to search for a program to open this file type now?
ja: このファイル形式を開くためのプログラムをすぐに検索しますか?

en: Do you want to search for a suitable package now? | Do you want to search for suitable packages now?
ja[0]: 適切なパッケージをすぐに検索しますか?

en: Do you want to search for and install this package now? | Do you want to search for and install these packages now?
ja[0]: このパッケージを検索してインストールしますか?

en: Do you want to search for this file now? | Do you want to search for these files now?
ja[0]: このファイルをすぐに検索しますか?

en: Do you want to search for this now? | Do you want to search for these now?
ja[0]: これをすぐに検索しますか?

en: Documentation
ja: ドキュメント

en: Downgrade
ja: ダウングレード

en: Download size
ja: ダウンロード時のサイズ

en: Downloaded
ja: ダウンロード済み

en: Downloaded packages
ja: パッケージをダウンロードしました

en: Downloading
ja: ダウンロード中

en: Downloading file lists
ja: ファイル一覧の取得中

en: Downloading groups
ja: グループのダウンロード中

en: Downloading list of packages
ja: パッケージ情報をダウンロード中

en: Downloading lists of changes
ja: 変更一覧のダウンロード中

en: Downloading packages
ja: パッケージをダウンロード中

en: Downloading repository information
ja: リポジトリ情報の取得中

en: Downloading update information
ja: 更新情報の取得中

en: Education
ja: 教育・教養

en: Electronics
ja: 電気系

en: Enable or disable package repositories
ja: パッケージのリポジトリを有効ないし無効にする

en: Enabled
ja: 有効

en: Enabled repository
ja: 有効なリポジトリ

en: Enabling repository
ja: リポジトリの有効化中

en: Enhancement update
ja: 機能追加更新

en: Enhancement updates
ja: 機能追加更新

en: Enter a search word or click a category to get started.
ja: 検索する単語を入力するかカテゴリをクリックして作業を開始してください。

en: Enter a search word to get started.
ja: 検索する単語を入力して作業を開始してください。

en: Error details
ja: エラーの詳細

en: Exiting as backend details could not be retrieved
ja: バックエンドの詳細が取得不能なので終了します

en: Exiting as properties could not be retrieved
ja: プロパティが取得不能なので終了します

en: Failed to change status
ja: ステータスの変更に失敗

en: Failed to close down the backend instance.
    This error can normally be ignored.
ja: バックエンド処理の終了に失敗しました。
    通常、このエラーは無視してもかまいません。

en: Failed to create a thread
ja: スレッドの作成に失敗しました

en: Failed to finalize
ja: 終了処理に失敗しました

en: Failed to find font | Failed to find fonts
ja[0]: フォントの検索に失敗しました

en: Failed to find package
ja: パッケージの検索に失敗しました

en: Failed to find package for this file
ja: このファイルが必要とするパッケージの検索に失敗しました

en: Failed to find software
ja: ソフトウェアの検索に失敗しました

en: Failed to get the list of sources
ja: ソース一覧の取得に失敗しました

en: Failed to initialize
ja: 初期化に失敗しました

en: Failed to initialize packaging backend.
    This may occur if other packaging tools are being used simultaneously.
ja: バックエンド処理の初期化に失敗しました。
    他のパッケージツールを使用している場合、このエラーが発生します。

en: Failed to install a package to provide a file
ja: ファイルを提供しているパッケージのインストールに失敗しました

en: Failed to install file | Failed to install files
ja[0]: ファイルのインストールに失敗しました

en: Failed to install package
ja: パッケージのインストールに失敗しました

en: Failed to install software
ja: ソフトウェアのインストールに失敗しました

en: Failed to process request.
ja: 要求の処理に失敗しました

en: Failed to remove package
ja: パッケージの削除に失敗しました

en: Failed to search for Plasma service
ja: Plasma サービスの検索に失敗しました

en: Failed to search for plugin
ja: プラグインの検索に失敗しました

en: Failed to search for provides
ja: 指定されたものの検索に失敗しました

en: Failed with unknown error code
ja: 不明なエラーコードで終了しました

en: Failed with unknown error code.
ja: 不明なエラーコードで終了しました

en: Files
ja: ファイル

en: Files to install
ja: インストールするファイル

en: Filter
ja: フィルター

en: Filter package lists using basename in gpk-application.
ja: gpk-application では basename を使ってパッケージ一覧のフィルターをかける

en: Filter using basename in gpk-application
ja: gpk-application では basename を使ってフィルターをかける

en: Finished
ja: 終了しました

en: Fonts
ja: フォント

en: For more information about bugs fixed by this update please visit this website: | For more information about bugs fixed by this update please visit these websites:
ja[0]: この更新で修正されるバグの詳細については次のウェブサイトを参照してください。

en: For more information about this security update please visit this website: | For more information about this security update please visit these websites:
ja[0]: このセキュリティ更新の詳細については次のウェブサイトを参照してください。

en: For more information about this update please visit this website: | For more information about this update please visit these websites:
ja[0]: この更新の詳細については次のウェブサイトを参照してください。

en: Force installing package
ja: 強制的にパッケージをインストール

en: GNOME Package Updater
ja: GNOME パッケージアップデーター

en: GNOME Packages
ja: GNOME パッケージ

en: GNOME Session
ja: GNOME セッション

en: GNOME desktop
ja: GNOME デスクトップ

en: Games
ja: ゲーム

en: Generating package lists
ja: パッケージ一覧の生成中

en: Getting categories
ja: カテゴリの取得中

en: Getting dependencies
ja: 依存情報を取得中

en: Getting details
ja: 詳細の取得中

en: Getting distribution upgrade information
ja: ディストリビューションの更新情報の取得中

en: Getting file list
ja: ファイル一覧を取得中

en: Getting information
ja: 情報の取得中

en: Getting list of repositories
ja: リポジトリから一覧の取得中

en: Getting old transactions
ja: 以前のトランザクションの取得中

en: Getting package lists
ja: 更新情報の取得中

en: Getting package source list not supported by backend
ja: パッケージの提供元一覧の取得は、バックエンドではサポートされていません

en: Getting requires
ja: 依存関係の取得中

en: Getting the list of updates
ja: 更新一覧の取得中

en: Getting update detail
ja: 更新詳細の取得中

en: Getting updates
ja: 更新情報の取得中

en: Getting what provides
ja: 提供しているものを取得中

en: Got categories
ja: カテゴリを取得しました

en: Got dependencies
ja: 依存関係を取得しました

en: Got details
ja: 詳細を取得しました

en: Got distribution upgrades
ja: ディストリビューションのアップグレードを取得しました

en: Got file list
ja: ファイル一覧を取得しました

en: Got list of repositories
ja: リポジトリ一覧を取得しました

en: Got old transactions
ja: 過去のトランザクションを取得しました

en: Got package lists
ja: ファイル一覧を取得しました

en: Got requires
ja: 要求されたものを取得しました

en: Got update detail
ja: 詳細を取得しました

en: Got updates
ja: 更新パッケージを取得しました

en: Got what provides
ja: 提供されているものを取得しました

en: Graphics
ja: グラフィックス

en: Help
ja: ヘルプ

en: Icon
ja: アイコン

en: If search terms should be completed automatically
ja: 検索語句を自動的に補完するかどうか

en: If search terms should be completed automatically.
ja: 検索語句を自動的に補完するかどうかです。

en: Ignore this update
ja: この更新を無視する

en: Important update
ja: 重要な更新

en: Important updates
ja: 重要な更新

en: Incorrect response from search
ja: 検索で奇妙な結果が届きました

en: Install
ja: インストール

en: Install Package
ja: パッケージをインストール

en: Install Software
ja: ソフトウェアのインストール

en: Install local file | Install local files
ja[0]: ローカルファイルのインストール

en: Install package
ja: パッケージのインストール

en: Install root is invalid
ja: インストール先のルートディレクトリが正しくありません

en: Install selected packages on the system
ja: 選択されたパッケージをシステムにインストールします

en: Install selected software on the system
ja: 選択されたソフトウェアをシステムにインストールします

en: Install the following driver | Install the following drivers
ja[0]: 以下のドライバーをインストール

en: Install the following plugin | Install the following plugins
ja[0]: 以下のプラグインをインストール

en: Installation of this package prevented by your packaging system's configuration.
ja: このパッケージのインストールは、パッケージシステムの設定によって許可されていません。

en: Installed
ja: インストール済

en: Installed local files
ja: ローカルファイルからインストール

en: Installed packages
ja: インストールされたパッケージ

en: Installed signature
ja: インストールされた署名

en: Installed size
ja: インストール後のサイズ

en: Installing
ja: インストール中

en: Installing file
ja: ファイルのインストール中

en: Installing packages
ja: パッケージのインストール中

en: Installing signature
ja: 署名のインストール中

en: Installing the local file failed.
    More information is available in the detailed report.
ja: ローカルファイルのインストールに失敗しました。
    詳細はレポートを見てください。

en: Installing updates
ja: 更新をインストール中

en: Internet
ja: インターネット

en: Invalid
ja: 無効

en: Invalid package file
ja: 無効なパッケージです

en: Invalid search text
ja: 検索文字列が無効です

en: KDE desktop
ja: KDE デスクトップ

en: Language code not matched
ja: 言語コードが一致しません

en: Language tag not parsed
ja: 言語タグはパースしません

en: Legacy
ja: レガシー

en: License
ja: ライセンス

en: License Agreement Required
ja: ライセンスの承諾が必要です

en: Licensed under the GNU General Public License Version 2
ja: このソフトウエアは GNU 一般公衆利用許諾契約書バージョン2の元にライセンスされています。

en: Loading cache
ja: キャッシュのロード中

en: Loading…
ja: 読み込み中…

en: Local file conflict between packages
ja: ローカルファイルが他のパッケージと衝突しています

en: Local file installer
ja: ローカルファイルインストーラー

en: Local install failed
ja: ローカルインストールに失敗しました

en: Localization
ja: 多言語化

en: Lock required
ja: ロックが必要です

en: Log Out
ja: ログアウト

en: Log viewer
ja: ログビューアー

en: Malicious software can damage your computer or cause other harm.
ja: 悪意のあるソフトウェアはコンピューターに障害を与えたり、他のコンピューターに危害を及ぼす可能性があります

en: Maps
ja: 地図

en: Missing security signature
ja: セキュリティ署名がありません

en: More details
ja: 詳細

en: More information
ja: 詳細

en: Multimedia
ja: マルチメディア

en: Multiple packages exist that are not compatible with each other.
    This is usually due to mixing packages from different sources.
ja: 互いに互換性の無い複数のパッケージが存在しています。
    これは通常、異なる提供元のパッケージが混在しているために発生します。

en: Name
ja: 名前

en: Network
ja: ネットワーク

en: New distribution upgrade release '%s' is available
ja: ディストリビューションの新規アップグレードリリース '%s' が利用可能です

en: Newest packages
ja: 最新のパッケージ

en: No applications were chosen to be installed
ja: インストールするアプリケーションが選択されていません

en: No distribution upgrade data is available
ja: 利用可能なディストリビューションの更新データはありません

en: No files
ja: ファイルが有りません

en: No more mirrors are available
ja: 利用可能なミラーがありません

en: No network connection available
ja: ネットワークに接続できませんでした

en: No network connection was detected.
ja: ネットワーク接続が見つかりません

en: No new applications can be found to handle this type of file
ja: この形式のファイルを処理する新規アプリケーションはありません

en: No new fonts can be found for this document
ja: この文章の新規フォントが見つかりません

en: No other packages require this package
ja: これを要求する他のパッケージはありません。

en: No package cache is available.
ja: キャッシュにパッケージが有りません

en: No packages
ja: パッケージが見つかりません

en: No packages to update
ja: 更新するパッケージが見つかりません

en: No restart is necessary.
ja: 再起動は不要です。

en: No restart is required.
ja: 再起動は不要です。

en: No results were found.
ja: 見つかりませんでした。

en: No results were returned.
ja: 結果が返ってきませんでした。

en: No space is left on the disk
ja: ディスクの空き容量がありません

en: No update details available.
ja: 更新の詳細が取得できません。

en: No updates are available
ja: 利用可能な更新がありません

en: None of the selected packages could be updated.
ja: 選択されたパッケージは更新されていません。

en: Normal update
ja: 通常の更新

en: Not supported by this backend
ja: このパッケージはインストールされていません

en: Nothing to do.
ja: 何もすることはありません。

en: Now
ja: 今すぐ

en: Obsoleted
ja: 時代遅れで削除済み

en: Obsoleting
ja: 時代遅れで削除中

en: Obsoleting packages
ja: 時代遅れのパッケージ削除中

en: Office
ja: オフィス

en: One of the selected packages failed to be removed correctly.
    More information is available in the detailed report.
ja: 選択されたパッケージのうち、1つを正しく削除できませんでした。
    詳細はレポートを見てください。

en: One of the selected packages failed to build correctly.
    More information is available in the detailed report.
ja: 選択されたパッケージのうち、1つを正しくビルドできませんでした。
    詳細はレポートを見てください。

en: One of the selected packages failed to configure correctly.
    More information is available in the detailed report.
ja: 選択されたパッケージのうち、1つの設定が正しくできませんでした。
    詳細はレポートを見てください。

en: One of the selected packages failed to install correctly.
    More information is available in the detailed report.
ja: 選択されたパッケージのうち、1つを正しくインストールできませんでした。
    詳細はレポートを見てください。

en: Only Native Packages
ja: ネイティブなパッケージのみ

en: Only Newest Versions
ja: 最新バージョンのみ

en: Only show native packages in the file lists
ja: ファイル一覧にはネイティブのパッケージのみを表示する

en: Only show native packages matching the machine architecture in the file lists.
ja: ファイル一覧には、マシンのアーキテクチャに一致するネイティブのパッケージのみを表示します。

en: Only show supported packages in the file lists
ja: ファイル一覧には対応パッケージのみを表示する

en: Only show supported packages in the file lists.
ja: ファイル一覧には対応パッケージのみを表示します。

en: Only show the newest packages in the file lists
ja: ファイル一覧には最新のパッケージのみを表示する

en: Only show the newest packages in the file lists.
ja: ファイル一覧には最新のパッケージのみを表示します。

en: Only show the newest packages in the update list, and filter out older updates that are still available.
ja: 更新一覧には最新のパッケージのみを表示し、まだ利用可能な古い更新パッケージは一覧から除外します。

en: Only show the newest updates in the list
ja: 一覧には最新の更新のみを表示

en: Other
ja: その他

en: Other desktops
ja: その他のデスクトップ環境

en: Other updates
ja: その他の更新

en: Other updates are held back as some important system packages need to be installed first.
ja: 重要なシステムのパッケージをいくつか先にインストールする必要があるため、他の更新は保留されています。

en: Out of memory
ja: メモリ不足です

en: Package
ja: パッケージ

en: Package Install
ja: パッケージのインストール

en: Package Manager error details
ja: パッケージマネジャーのエラーの詳細

en: Package Manager for GNOME
ja: GNOMEのためのパッケージマネジャー

en: Package Source
ja: パッケージソース

en: Package Sources
ja: パッケージソース

en: Package Updater
ja: パッケージアップデーター

en: Package collections
ja: パッケージコレクション

en: Package failed to be removed
ja: パッケージの削除に失敗しました

en: Package failed to build
ja: パッケージのビルドに失敗しました

en: Package failed to configure
ja: パッケージの設定に失敗しました

en: Package failed to install
ja: パッケージのインストールに失敗しました

en: Package install blocked
ja: パッケージインストールがブロックされました

en: Package installer
ja: パッケージインストーラー

en: Package is corrupt
ja: パッケージが壊れています

en: Package is incompatible with this system
ja: パッケージはこのシステムとは互換性がありません

en: Package management applications are security sensitive.
ja: パッケージマネジャーのアプリケーションは、セキュリティに深く関連しています。

en: Package sources
ja: パッケージソース

en: Package updates correct errors, eliminate security vulnerabilities, and provide new features.
ja: パッケージを更新することで、エラーやセキュリティ脆弱性が修正され、新機能が利用できます。

en: Package:
ja: パッケージ:

en: PackageKit File Installer
ja: PackageKit ファイルインストーラー

en: PackageKit Website
ja: PackageKit のウェブサイト

en: Packages
ja: パッケージ

en: Packages are not compatible
ja: パッケージに互換性がありません

en: Packages listed below are required for %s to function correctly. | Packages listed below are required for %s to function correctly.
ja[0]: 以下の一覧のパッケージが%sの機能をきちんと使用するために必要です。

en: Packages listed below require %s to function correctly. | Packages listed below require %s to function correctly.
ja[0]: 以下のパッケージが正常に機能するためには %s が必要です。

en: Pending
ja: 保留中

en: Plasma requires an additional service for this operation | Plasma requires additional services for this operation
ja[0]: この操作を行うには追加のサービスが Plasma に必要です

en: Power management
ja: 電源管理

en: Prepared
ja: 準備完了

en: Preparing
ja: 準備中

en: Problem connecting to a package source
ja: パッケージの提供元への接続時に問題が発生しました

en: Programming
ja: プログラミング

en: Programs that should be ignored when they issue session D-Bus requests
ja: セッション D-Bus 要求を発行した場合は無視すべきプログラム

en: Programs that should be ignored when they issue session D-Bus requests, separated by commas.
ja: セッション D-Bus 要求を発行した場合は無視すべきプログラムをコンマで区切って入力します。

en: Publishing
ja: 印刷・出版

en: Querying
ja: 検索中

en: Reading the configuration file failed
ja: 設定ファイル読み込みに失敗しました

en: Refresh Package Lists
ja: パッケージ一覧の表示を更新

en: Refreshed package cache
ja: パッケージのキャッシュが更新されました

en: Refreshing package cache
ja: パッケージ一覧のキャッシュを更新中

en: Refreshing software list
ja: ソフトウェア一覧の更新中

en: Reinstall
ja: 再インストール

en: Reinstalled
ja: 再インストール済み

en: Reinstalling
ja: 再インストール中

en: Remaining time: %s
ja: 残り時間: %s

en: Remove
ja: 削除

en: Remove Package
ja: パッケージの削除

en: Removed
ja: 削除済み

en: Removed packages
ja: 削除されたパッケージ

en: Removed repository
ja: 削除されたリポジトリ

en: Removing
ja: 削除中

en: Removing a protected system package is not allowed.
ja: 保護されているシステムパッケージの削除は許可されていません。

en: Removing packages
ja: パッケージを削除中

en: Removing repository
ja: リポジトリの削除中

en: Repackaging files
ja: ファイルの再パック中

en: Repaired the system
ja: システムを修復しました

en: Repairing the system
ja: システムの修復中

en: Repository configuration invalid
ja: リポジトリ設定が無効なものです

en: Repository configuration was invalid and could not be read.
ja: リポジトリ設定が無効なため読み込めませんでした。

en: Repository name was not found
ja: リポジトリ名が見つかりません

en: Repository name:
ja: リポジトリ名:

en: Requesting data
ja: データのリクエスト中

en: Required Packages
ja: 被依存パッケージ

en: Required data could not be found on any of the configured package sources.
    There were no more download mirrors that could be tried.
ja: どの設定されたパッケージの提供元からも必要なデータが見つかりません。
    試行するダウンロードミラーはこれ以上ありません。

en: Required upgrade data could not be found in any of the configured package sources.
    The list of distribution upgrades will be unavailable.
ja: どの設定されたパッケージの提供元からも必要なアップグレードデータが見つかりません。
    ディストリビューションのアップグレード一覧は利用できません。

en: Rescheduled due to priority
ja: 優先度により再スケジュールされました

en: Resolved
ja: 依存性を解決しました

en: Resolving
ja: 解決中

en: Resolving dependencies
ja: 依存関係の解決中

en: Restart Computer
ja: コンピューターの再起動

en: Run new application?
ja: 新規アプリケーションを実行しますか?

en: Running
ja: 実行中

en: Running graphical applications as a privileged user should be avoided for security reasons.
ja: 管理者ユーザーでGUIアプリケーションを実行することは、セキュリティ上避けるべきです。

en: Running the transaction failed
ja: トランザクションの実行に失敗しました

en: Scanning installed applications
ja: インストールされているアプリケーションのスキャン

en: Science
ja: サイエンス

en: Scroll to packages as they are downloaded
ja: ダウンロードするパッケージにスクロールする

en: Scroll to packages in the update list as they are downloaded or installed.
ja: ダウンロードまたはインストールが行われるのに従い、更新一覧内のそのパッケージにスクロールしていきます。

en: Search
ja: 検索

en: Search by description
ja: 説明から検索

en: Search by file name
ja: ファイル名で検索

en: Search by name
ja: 名前で検索

en: Search filter was invalid
ja: 検索フィルターが無効なものです

en: Searched for file
ja: ファイルから検索

en: Searched for package details
ja: パッケージの詳細を検索

en: Searched for package name
ja: パッケージ名で検索

en: Searched groups
ja: グループで検索

en: Searching by description
ja: 説明から検索

en: Searching by file
ja: ファイルで検索

en: Searching by name
ja: 名前で検索

en: Searching details
ja: 詳細の検索中

en: Searching for file
ja: ファイルを検索中

en: Searching for file handlers
ja: ファイルハンドラーを検索中

en: Searching for font | Searching for fonts
ja[0]: フォントを検索中

en: Searching for package name
ja: パッケージ名の検索中

en: Searching for packages
ja: パッケージ名の検索中

en: Searching for plugin: %s
ja: プラグインを検索中: %s

en: Searching for plugins
ja: プラグインを検索中

en: Searching for service: %s
ja: サービスを検索中: %s

en: Searching for services
ja: サービスを検索中

en: Searching groups
ja: グループを検索中

en: Security
ja: セキュリティ

en: Security update
ja: セキュリティ更新

en: Security updates
ja: セキュリティ更新

en: Select all
ja: すべて選択する

en: Select security updates
ja: セキュリティ更新を選択する

en: Servers
ja: サーバー関係

en: Session D-Bus service for PackageKit
ja: PackageKit 向けセッション D-Bus サービス

en: Set repository data
ja: リポジトリ情報の設定

en: Set the filter to this value
ja: フィルターをこの値に設定します

en: Set the parent window to make this modal
ja: 親ウィンドウをモーダルウィンドウに設定します

en: Setting repository data
ja: リポジトリデータの設定中

en: Show all packages
ja: すべてのパッケージを表示

en: Show all repositories in the package source viewer
ja: パッケージソースビューアーにすべてのリポジトリを表示する

en: Show all repositories in the package source viewer.
ja: パッケージソースビューアーにすべてのリポジトリを表示します。

en: Show debugging information for all files
ja: すべてのファイルのデバッグ情報を表示

en: Show debugging options
ja: デバッグオプションを表示する

en: Show details
ja: 詳細の表示

en: Show the 'All Packages' group menu
ja: 「すべてのパッケージ」のグループメニューを表示する

en: Show the all packages menu item. This takes a long time to populate on most backends and is not generally required by end users.
ja: すべてのパッケージのメニューアイテムを表示します。ほとんどのバックエンドで時間を要します。一般的にエンドユーザーからは必要とされません。

en: Show the category group menu
ja: カテゴリのグループメニューを表示する

en: Show the category group menu. This is more complete and custom to the distribution, but takes longer to populate.
ja: カテゴリのグループメニューを表示します。ディストリビューションに対してより正確でカスタマイズされたメニューを表示しますが、時間がかかります。

en: Show the program version and exit
ja: プログラムのバージョンを表示し終了します

en: Signature URL:
ja: 署名の URL:

en: Signature identifier:
ja: 署名の識別子:

en: Signature user identifier:
ja: 署名のユーザー識別子

en: Size
ja: サイズ

en: Software Install
ja: ソフトウェアのインストール

en: Software Log
ja: ソフトウェアの更新履歴

en: Software Log Viewer
ja: ソフトウェア更新履歴ビューアー

en: Software signature is required
ja: ソフトウェアへの署名が必要です

en: Some of the updates that were installed require the computer to be restarted before the changes will be applied.
ja: インストールされた更新で、変更を適用する前に、コンピューターを再起動する必要があります。

en: Some of the updates that were installed require the computer to be restarted to remain secure.
ja: インストールされた更新で、セキュリティ対応のため、コンピューターを再起動する必要があります。

en: Some of the updates that were installed require you to log out and back in before the changes will be applied.
ja: インストールされた更新で、変更を適用する前に一度ログアウトする必要があります。

en: Some of the updates that were installed require you to log out and back in to remain secure.
ja: インストールされた更新で、セキュリティ対応のため、一度ログアウトする必要があります。

en: Some updates were not installed
ja: それらのパッケージはインストールされていません

en: Source
ja: 提供元

en: Source packages are not normally installed this way.
    Check the extension of the file you are trying to install.
ja: ソースパッケージは通常この方法ではインストールされません。
    インストールしようとしているファイルの拡張子を調べてください。

en: Source packages cannot be installed
ja: ソースパッケージはインストールできませんでした

en: Stable
ja: 安定版

en: Starting
ja: 開始

en: Status
ja: 状態

en: System
ja: システム

en: Testing
ja: テスト版

en: Testing changes
ja: 変更のテスト中

en: The %s package already provides this file
ja: %s パッケージが既にこのファイルを提供しています

en: The action cannot be canceled
ja: トランザクションのキャンセルができませんでした

en: The action cannot be canceled at this time.
ja: 現在の操作を安全にキャンセルできません。

en: The action is not supported by this backend.
    Please report a bug in your distribution bug tracker as this should not have happened.
ja: この動作はバックエンドでサポートされていません。
    予期しない動作です。お使いのディストリビューションのバグ管理システムへ報告してください。

en: The action was canceled
ja: 操作がキャンセルされました

en: The action was canceled successfully and no packages were changed.
ja: 操作は正しくキャンセルされ、パッケージは変更されませんでした。

en: The action was canceled successfully and no packages were changed.
    The backend did not exit cleanly.
ja: 操作は正しくキャンセルされ、パッケージは変更されませんでした。
    バックエンドは正しく終了していません。

en: The action was forcibly canceled
ja: 操作は強制的にキャンセルされました

en: The classification of this update is unstable which means it is not designed for production use.
ja: この更新は不安定なバージョンとして分類されています。 実稼働での使用を目的としては設計されていません。

en: The computer will have to be restarted after the update for the changes to take effect.
ja: 変更を有効にするために、コンピューターを再起動する必要があります。

en: The developer logs will be shown as no description is available for this update:
ja: 更新の説明が利用可能ではないので、開発用ログが表示されます。

en: The download could not be done automatically and should be done manually.
    More information is available in the detailed report.
ja: ダウンロードを自動的に終了できないので、手動で終了してください。
    詳細は、レポートを見てください。

en: The download failed
ja: ダウンロードに失敗しました

en: The file could not be found in any packages
ja: そのファイルが存在するパッケージはありません

en: The file list is not available for this package.
ja: このパッケージに対するファイル一覧は利用できません。

en: The following file is required: | The following files are required:
ja[0]: 以下のファイルが必要です:

en: The following file will be removed: | The following files will be removed:
ja[0]: 以下のファイルが削除されます:

en: The following plugin is required: | The following plugins are required:
ja[0]: 以下のプラグインが必要です:

en: The following service is required: | The following services are required:
ja[0]: 以下のサービスが必要です:

en: The following software also needs to be downgraded
ja: 以下のソフトウェアをダウングレードする必要があります

en: The following software also needs to be installed
ja: 以下のパッケージもインストールする必要があります

en: The following software also needs to be processed
ja: 以下のソフトウェアも処理する必要があります

en: The following software also needs to be re-installed
ja: 以下のソフトウェアを再インストールする必要があります

en: The following software also needs to be removed
ja: 以下のソフトウェアを削除する必要があります

en: The following software also needs to be updated
ja: 以下のソフトウェアも更新する必要があります

en: The group list could not be loaded.
    Refreshing your cache may help, although this is normally a software source error.
ja: グループの一覧がロードできません。
    キャッシュを更新することも有効ですが、これは通常はソフトウェアの提供元のエラーです

en: The group list was invalid
ja: グループ一覧が無効なものです

en: The group type was not found.
    Please check your group list and try again.
ja: グループ形式が見つかりません。
    グループの一覧を確認し、再試行してください。

en: The group was not found
ja: グループが見つかりません

en: The information about what requires this package could not be obtained.
ja: このパッケージが要求する情報が不明瞭です。

en: The install root is invalid. Please contact your administrator.
ja: インストール先のルートが正しくありません。システム管理者に相談してください。

en: The license agreement failed
ja: ライセンスの同意に失敗しました

en: The license agreement was not agreed to.
    To use this software you have to accept the license.
ja: ライセンスが承諾されませんでした。
    このソフトウェアを使用するためにライセンスを承諾してください。

en: The list of package sources could not be downloaded.
ja: パッケージの提供元の一覧をダウンロードできません。

en: The native package configuration file could not be opened.
    Please make sure configuration is valid.
ja: ディストリビューション固有パッケージの設定ファイルが開けません。
    設定が有効かどうか確認してください。

en: The package could not be installed from untrusted source.
ja: このパッケージは信頼していないソースからはインストールできません。

en: The package could not be updated from untrusted source.
ja: このパッケージは信頼していないソースからは更新できません。

en: The package database was changed
ja: パッケージデータベースが変更されました

en: The package database was changed while the request was running.
ja: パッケージデータベースが要求の実行中に変更されました。

en: The package download failed
ja: パッケージのインストールに失敗しました

en: The package download failed.
    Please check your network connectivity.
ja: パッケージのダウンロードに失敗しました。
    ネットワーク接続を確認してみてください。

en: The package identifier was not well formed
ja: パッケージ識別子の書式が正しくありません

en: The package identifier was not well formed when sent to the server.
    This normally indicates an internal error and should be reported.
ja: サーバーに送ったパッケージ識別子の書式が正しくありません。
    これは、通常内部エラーです。バグを報告してください。

en: The package is already installed | The packages are already installed
ja[0]: 既にインストールされているパッケージです

en: The package is not installed
ja: そのパッケージはインストールされていません

en: The package list needs to be rebuilt.
    This should have been done by the backend automatically.
ja: パッケージ一覧の再生成が必要です。
    本来ならバックエンドで自動的に行われます。

en: The package security signature could not be verified.
ja: このパッケージのセキュリティ署名が検証できませんでした。

en: The package security signature is missing and this package is untrusted.
    This package was not signed when created.
ja: パッケージのセキュリティ署名が無いため、このパッケージは信用できません。
    パッケージの作成時に署名されていません。

en: The package that is being modified was not found on your system or in any package source.
ja: 変更されたパッケージはシステムにもパッケージの提供元にも存在しません。

en: The package that is trying to be installed is already installed.
ja: インストールしようとしているパッケージは既にインストールされています。

en: The package that is trying to be installed is incompatible with this system.
ja: インストールしようとしているパッケージは、このシステムとは互換性がありません。

en: The package that is trying to be removed or updated is not already installed.
ja: 削除または更新しようとしているパッケージは、まだインストールされていません。

en: The package that was downloaded is corrupt and needs to be downloaded again.
ja: ダウンロードしたパッケージが壊れているので、もう一度ダウンロードする必要があります

en: The package was not found
ja: パッケージは見つかりませんでした

en: The package you are attempting to install is not valid.
    The package file could be corrupt, or not a proper package.
ja: インストールを試みているパッケージが無効です。
    パッケージファイルが壊れている、または適切なパッケージではありません。

en: The packages could not be found in any package source
ja: どのパッケージソースにもそのパッケージは見つかりませんでした

en: The remote package source name was not found.
    You may need to enable an item in Package Sources.
ja: 指定されたリモートパッケージの提供元が見つかりません。
    パッケージの提供元の設定で利用可能にする必要があります。

en: The repository configuration could not be modified.
ja: リポジトリ設定を変更できませんでした。

en: The search could not be completed
ja: 検索が完了しませんでした

en: The search filter was not correctly formed.
ja: 検索フィルターの書式が間違っています。

en: The search mode used by default
ja: デフォルトで使用される検索モード

en: The search mode used by default. Options are "name", "details", or "file".
ja: デフォルトで使用される検索モードです。オプションは「名前」、「詳細」、「ファイル」のいずれかになります。

en: The search text contains invalid characters
ja: 検索文字列に無効な文字列が含まれています

en: The selected updates were installed successfully.
ja: 選択された更新のインストールに成功しました。

en: The service that is responsible for handling user requests is out of memory.
    Please restart your computer.
ja: ユーザーの要求を処理するためのメモリが不足しています。
    コンピューターを再起動してください。

en: The software is not signed by a trusted provider.
ja: ソフトウェアは信頼するプロバイダーによって署名されていません。

en: The specified file could not be found
ja: 指定されたファイルが見つかりません

en: The specified file could not be found on the system.
    Check the file still exists and has not been deleted.
ja: 指定したファイルがシステムで見つかりません。
    ファイルが存在し、削除されてないことを確認してください。

en: The specified package source could not be disabled.
ja: 指定されたパッケージの提供元を無効にできませんでした。

en: The specified update could not be found.
    It could have already been installed or no longer available on the remote server.
ja: 指定された更新が見つかりません。
    既にインストールしている、またはリモートサーバーで利用不可能になっている可能性があります。

en: The transaction has been canceled and will be retried when the system is idle.
ja: トランザクションがキャンセルされました。システムのアイドル時に再度実行します。

en: The virtual provide type is not supported by this system.
ja: 仮想提供形式はこのシステムではサポートされていません。

en: There are no package updates available for your computer at this time.
ja: 現在コンピューターで利用可能なパッケージの更新はありません。

en: There are no packages queued to be installed or removed.
ja: インストールまたは削除するパッケージはありません。

en: There are no updates available
ja: 利用可能な更新はありません

en: There is %i update available | There are %i updates available
ja[0]: %i個の更新が利用可能です

en: There is insufficient space on the device.
    Free some space on the system disk to perform this operation.
ja: デバイスの空き容量が十分ではありません。
    この操作を実行するため、システムディスクのスペースをあけてください。

en: There is no network connection available.
    Please check your connection settings and try again.
ja: 利用可能なネットワーク接続が見つかりません。
    接続設定を確認しもう一度試してください

en: There was a (possibly temporary) problem connecting to a package source.
    Please check the detailed error for further details.
ja: (おそらく一時的に)パッケージの提供元との接続に問題が発生しています。
    詳細はエラーを確認してください。

en: These changes will be lost if you close this window.
ja: これらの変更は、このウィンドウを閉じると失われます。

en: This application is running as a privileged user
ja: このアプリケーションは管理者ユーザーで実行しています

en: This is a test update, and is not designed for normal use. Please report any problems or regressions you encounter.
ja: これはテスト用の更新であり、通常時での使用を目的としていません。何か問題やリグレッションに遭遇した場合は、ぜひ報告してください。

en: This notification was issued on %s and last updated on %s.
ja: この更新は %s に公開されました。前回の更新日は %s です。

en: This notification was issued on %s.
ja: この更新は %s に公開されました。

en: This package does not depend on any others
ja: このパッケージは他のパッケージに依存していません

en: This update is blocked.
ja: この更新はブロックされました。

en: This update is important as it may solve critical problems.
ja: この更新は致命的な問題を修正する重要なものです。

en: This update is needed to fix a security vulnerability with this package.
ja: この更新は必ず適用してください。パッケージのセキュリティ脆弱性が修正されます。

en: This update will add new features and expand functionality.
ja: この更新により新機能が追加され、また機能が拡張されます。

en: This update will fix bugs and other non-critical problems.
ja: この更新によりバグやその他の致命的でない問題が修正されます。

en: To install this file, additional software also has to be modified. | To install these files, additional software also has to be modified.
ja[0]: このファイルをインストールするため、追加のソフトウェアも変更する必要があります。

en: To install this package, additional software also has to be modified. | To install these packages, additional software also has to be modified.
ja[0]: このパッケージをインストールするため、追加のソフトウェアも変更する必要があります。

en: To process this transaction, additional software also has to be modified.
ja: この処理を実施するため、追加のソフトウェアも変更する必要があります。

en: To remove this package, additional software also has to be modified. | To remove these packages, additional software also has to be modified.
ja[0]: このパッケージを削除するため、追加のソフトウェアも変更する必要があります。

en: To update this package, additional software also has to be modified. | To update these packages, additional software also has to be modified.
ja[0]: このパッケージを更新するため、追加のソフトウェアも変更する必要があります。

en: Transaction error
ja: トランザクションエラー

en: Trivial update
ja: ちょっとした更新

en: Trivial updates
ja: ちょっとした更新

en: Trusted
ja: 信頼済み

en: Try again with a different search term.
ja: 異なる文字列で再検索してください。

en: Try entering a package name in the search bar.
ja: 検索バーにパッケージ名を入力してください。

en: Try searching package descriptions by clicking the icon next to the search text.
ja: 検索テキストの横のアイコンをクリックして「説明から検索」を試してください。

en: Two packages provide the same file.
    This is usually due to mixing packages from different sources.
ja: 二つのパッケージが同じファイルを提供しています。
    これは通常、異なる提供元のパッケージが混在しているために発生します。

en: Unfinished transaction
ja: 未終了のトランザクション

en: Unknown error. Please refer to the detailed report and report in your distribution bug tracker.
ja: 不明なエラーです。詳細レポートを参照してから、お使いのディストリビューションのバグ管理システムへ報告してください。

en: Unknown group
ja: 不明なグループ

en: Unknown role type
ja: 不明なロールタイプ

en: Unknown state
ja: 不明

en: Unselect all
ja: すべての選択を解除する

en: Unstable
ja: 不安定版

en: Untrusted
ja: 信頼済みではない

en: Update
ja: 更新

en: Update Icon
ja: 更新アイコン

en: Update Packages
ja: パッケージを更新する

en: Update System
ja: システムの更新

en: Update failed due to running process
ja: プロセスが実行中のため、更新に失敗しました

en: Update not found
ja: 更新が見つかりません

en: Update software installed on the system
ja: システムにインストールされたパッケージの更新

en: Updated
ja: 更新済み

en: Updated packages
ja: 更新されたパッケージ

en: Updates installed
ja: インストールされているものを更新します

en: Updates;Upgrade;Sources;Repositories;Preferences;Install;Store;
ja: Updates;Upgrade;Sources;Repositories;Preferences;Install;Store;アップデート;アップグレード;更新;ソース;リポジトリ;レポジトリ;設定;インストール;ストア;Software;package;パッケージ;

en: Updating
ja: 更新中

en: Updating packages
ja: パッケージの更新中

en: Updating the list of running applications
ja: 実行しているアプリケーション一覧の更新中

en: User name
ja: ユーザー名

en: Vendor
ja: ベンダー

en: View past package management tasks
ja: 以前のパッケージ管理作業の閲覧

en: Virtual provide type is not supported
ja: 仮想提供形式はサポートされていません

en: Virtualization
ja: 仮想化

en: Visit Project Website
ja: プロジェクトの Web サイトへ

en: Visit home page for selected package
ja: 選択されたパッケージのホームページを訪問する

en: Waiting for authentication
ja: 認証待ち

en: Waiting for package manager lock
ja: パッケージマネジャーのロック解除待ち

en: Waiting in queue
ja: キュー待ち

en: When displaying UI from a session D-Bus request, automatically use these options by default.
ja: セッション D-Bus 要求から UI を表示する場合、デフォルトで次のオプションを自動的に使用します。

en: When displaying UI from a session D-Bus request, force these options to be turned on.
ja: セッション D-Bus 要求から UI を表示する場合、次のオプションを強制的にオンにします。

en: When removing a package, also remove those dependencies that are not required by other packages.
ja: パッケージを削除する際に、他のパッケージでは必要とされない依存パッケージも合わせて削除します。

en: Xfce desktop
ja: XFCE デスクトップ

en: You have failed to provide correct authentication.
    Please check any passwords or account settings.
ja: 正しく認証できませんでした。
    パスワードやアカウント設定を確認してください。

en: You have made changes that have not yet been applied.
ja: 適用していない変更があります。

en: You need to log out and log back in to remain secure.
ja: セキュリティを保つため一度ログオンしなおす必要があります。

en: You need to log out and log back in.
ja: 一度ログオンしなおす必要があります。

en: You need to restart the application.
ja: アプリケーションの再起動が必要です。

en: You need to specify a file to install
ja: インストールするファイルを指定する必要があります

en: You will be required to log out and back in due to a security update.
ja: セキュリティ更新のため、一度ログオンしなおす必要があります。

en: You will be required to log out and back in.
ja: ログオンしなおす必要があります。

en: You will be required to restart this application.
ja: アプリケーションの再起動が必要です。

en: You will need to log out and back in after the update for the changes to take effect.
ja: 変更を有効にするために、更新終了後に一度ログオンしなおす必要があります。

en: _Accept Agreement
ja: 承諾します(_A)

en: _Force install
ja: 強制的にインストール(_F)

en: _Install
ja: インストール(_I)

en: _Install Update | _Install Updates
ja[0]: 更新をインストール(_I)

en: _Install Updates
ja: 更新をインストール(_I)

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

en: _Run
ja: 実行(_R)

en: _Show debug and development package sources
ja: デバッグ及び開発用パッケージのリポジトリを表示(_S)

en: _Upgrade
ja: アップグレード(_U)

en: disc
ja: ディスク

en: hour | hours
ja[0]: 時間

en: many packages
ja: 多くのパッケージ

en: media
ja: メディア

en: minute | minutes
ja[0]: 分

en: second | seconds
ja[0]: 秒
