gui-ufw - en to it translation catalogue (667 entries)

en:  (out)
it:  (in uscita)

en:  ALLOW
it:  CONSENTI

en:  DENY
it:  NEGA

en:  IN
it:  IN INGRESSO

en:  LIMIT
it:  LIMITA

en:  OUT
it:  IN USCITA

en:  REJECT
it:  RIFIUTA

en:  on
it:  su

en: "Nothing Will Change"
it: "Niente cambierà"

en: 3D Flying FPS by Outrage Entertainment
it: Sparatutto in prima persona con astronavi in 3D della Outrage Entertainment

en: <b>Listening Report</b>
it: <b>Rapporto d'ascolto</b>

en: <b>Profiles</b>
it: <b>Profili</b>

en: A 2D space combat game
it: Gioco di combattimenti spaziali in 2D

en: A 2D/3D dungeon adventure game
it: Un gioco di avventure 2D/3D a livelli

en: A 3D clone of the Light Cycle game in Tron
it: Un clone in 3D del gioco Light Cycle di Tron

en: A 3D flight simulator
it: Un simulatore di volo in 3D

en: A 3D sandbox construction game by Markus Persson
it: Costruzione di giochi sandbox 3D di Markus Persson

en: A 3D space combat game by NovaLogic
it: Un gioco di combattimenti nello spazio in 3D della NovaLogic

en: A 3D tank combat game by BraveTree Productions using the Torque Game Engine
it: Un gioco di battaglie con carri armati in 3D della BraveTree Productions che usa il motore Torque

en: A Breakout clone
it: Un clone di Breakout

en: A Comanche RAH-66 helicopter simulation by NovaLogic
it: Un simulatore dell'elicottero Comanche RAH-66 della NovaLogic

en: A F-16 simulation by NovaLogic
it: Un simulatore di F-16 della NovaLogic

en: A F-22 Raptor simulation by NovaLogic
it: Una simulazione di F-22 Raptor della NovaLogic

en: A FPS based on Darkplaces/Quake engine by id Software
it: Uno sparatutto in prima persona basato sul motore Darkplaces/Quake della id Software

en: A FPS based on the Fasa Battletech universe
it: Uno sparatutto in prima persona basato sull'universo Fasa Battletech

en: A FPS based on the Torque Engine
it: Uno sparatutto in prima persona basato sul motore Torque

en: A FPS by Epic Games
it: Uno sparatutto in prima persona della Epic Games

en: A FPS by Monolith Productions
it: Uno sparatutto in prima persona della Monolith Productions

en: A FPS by Padworld Entertainment based on Quake III, server on port 27960
it: Uno sparatutto in prima persona della Padworld Entertainment basato su Quake III, server sulla porta 27960

en: A FPS by Padworld Entertainment based on Quake III, server on port 27961
it: Uno sparatutto in prima persona della Padworld Entertainment basato su Quake III, server sulla porta 27961

en: A FPS by Padworld Entertainment based on Quake III, server on port 27962
it: Uno sparatutto in prima persona della Padworld Entertainment basato su Quake III, server sulla porta 27962

en: A FPS by Padworld Entertainment based on Quake III, server on port 27963
it: Uno sparatutto in prima persona della Padworld Entertainment basato su Quake III, server sulla porta 27963

en: A FPS by Ritual Entertainment
it: Uno sparatutto in prima persona della Ritual Entertainment

en: A FPS by Running with Scissors (uses the Unreal engine)
it: Uno sparatutto in prima persona (che usa il motore Unreal) della Running with Scissors

en: A FPS by Splash Damage
it: Uno sparatutto in prima persona della Splash Damage

en: A FPS by Xatrix Entertainment
it: Uno sparatutto in prima persone della Xatrix Entertainment

en: A FPS by id Software
it: Uno sparatutto in prima persona della id Software

en: A FPS by id Software, server on port 27660
it: Uno sparatutto in prima persona della id Software, server sulla porta 27660

en: A FPS by id Software, server on port 27961
it: Uno sparatutto in prima persona della id Software, server sulla porta 27961

en: A FPS by id Software, server on port 27962
it: Uno sparatutto in prima persona della id Software, server sulla porta 27962

en: A FPS by id Software, server on port 27963
it: Uno sparatutto in prima persona della id Software, server sulla porta 27963

en: A FPS combat game by NovaLogic
it: Uno sparatutto in prima persona della NovaLogic

en: A FPS from Monolith Productions
it: Uno sparatutto in prima persona della Monolith Productions

en: A FPS game based on the Cube engine
it: Uno sparatutto in prima persona basato sul motore Cube

en: A FPS tank battle capture the flag game
it: Uno sparatutto in prima persona con battaglie di carri armati e "cattura la bandiera"

en: A M1A2 Abrams tank simulation by NovaLogic
it: Un simulatore del carro armato M1A2 Abrams della NovaLogic

en: A MMORPG game by Blizzard Entertainment
it: Un gioco MMORPG della Blizzard Entertainment

en: A MUSH/MUD server
it: Un server MUSH/MUD

en: A Mikoyan-Gurevich MiG-29 Fulcrum simulation by NovaLogic
it: Un simulatore del Mikoyan-Gurevich MiG-29 Fulcrum della NovaLogic

en: A Peripheral Bus Extension for Device Sharing over IP Network
it: Una estensione periferica del Bus per la condivisione di dispositivi attraverso indirizzi IP

en: A RTS
it: Un gioco di strategia in tempo reale

en: A RTS by Cyberlore Studios, ported to Linux by Linux Game Publishing
it: Un gioco di strategia in tempo reale della Cyberlore Studios, portata su Linx dalla Linux Game Publishing

en: A RTS by Joymania
it: Un gioco di strategia in tempo reale della Joymania

en: A RTS game by Pumpkin Studios
it: Un gioco di strategia in tempo reale della Pumpkin Studios

en: A RTS game with RPG and stealth elements from Nival Interactive
it: Un gioco di strategia in tempo reale con RPG ed elementi invisibili della Nival Interactive

en: A RTS similar to The Settlers I & II from Blue Byte Software
it: Un giodo di strategia in tempo reale simile a The Settlers I e II della Blue Byte Software

en: A RTS snowball fight
it: Un gioco di strategia in tempo reale di battaglie con palle di neve

en: A RTS/FPS from S2 Games
it: Un gioco di strategia in tempo reale e sparatutto della S2 Games

en: A SciFi FPS action adventure by 3D Realms
it: Uno sparatutto in prima persona di azione, avventura e fantascienza della 3D Realms

en: A SciFi competitive FPS based on the CRX/id Tech 2 engine
it: Uno sparatutto in prima persona competitivo di fantascienza basato sul motore CRX/id Tech 2

en: A WWII FPS from Digital Illusions CE
it: Uno sparatutto in prima persona ambientato nella seconda guerra mondiale della Digital Illusions CE

en: A clone of Puzzle Bobble/Bust-a-Move
it: Un clone di Puzzle Bobble/Bust a Move

en: A clone of Rampart from Atari Games
it: Un clone di Rampart della Atari Games

en: A clone of Risk
it: Un clone di Risk

en: A clone of TrackMania from Nadeo
it: Un clone di TrackMania della Nadeo

en: A clone of Warlords
it: Un clone di Warlords

en: A clone of strategy game Moonbase Commander by Humongous Entertainment
it: Un clone del gioco di strategia Moonbase Commander della Humongous Entertainment

en: A common framework for building turn based space empire building games
it: Un comune framework per creare giochi a turni per costruire imperi spaziali

en: A competitive FPS based on ioquake3/id tech 3 engine
it: Uno sparatutto in prima persona competitivo basato sul motore ioquake3/id tech 3

en: A competitive FPS based on the Qfusion 3D/id tech 2 engine
it: Uno sparatutto in prima persona competitivo basato sul motore Qfusion 3D/id tech 2

en: A dark 2D side-scrolling platform game developed by Crack dot Com
it: Un tenebroso gioco a scorrimento laterale in 2D sviluppato dalla Crack dot Com

en: A decentralized peer-to-peer networking framework with file sharing and messaging
it: Un framework di rete peer-to-peer decentralizzato con condivisione di file e messaggistica

en: A dragon-riding action-adventure from Surreal Software
it: Un gioco di azione e avventura alla guida di draghi della Surreal Software

en: A fantasy FPS by Raven Software, server on port 26901
it: Uno sparatutto in prima persona di fantasia della Raven Software, server sulla porta 26901

en: A fantasy FPS by Raven Software, server on port 26902
it: Uno sparatutto in prima persona di fantasia della Raven Software, server sulla porta 26902

en: A fantasy FPS by Raven Software, server on port 26903
it: Uno sparatutto in prima persona di fantasia della Raven Software, server sulla porta 26903

en: A fantasy FPS by Raven Software, server on port 27660
it: Uno sparatutto in prima persona di fantasia della Raven Software, server sulla porta 27660

en: A fantasy MMORPG
it: Un MMORPG di fantasia

en: A fantasy strategy game by 3DO
it: Un gioco di strategia e fantasia della 3DO

en: A fighting game based on the physics sandbox model with customizable moves
it: Un gioco di combattimento basato sul modello fisico del sandbox con movimenti personalizzabili

en: A free MP3 streaming server
it: Un server per streaming MP3 libero

en: A free and open source team-based first-person shooter with real-time strategy elements
it: Uno sparatutto in prima persona gratuito e open source con elementi di strategia in tempo reale

en: A free, multiplayer, first-person shooter game
it: Un gioco sparatutto in prima persona multigiocatore gratuito

en: A free, open source 3D RTS game server
it: Server per giochi di strategia in tempo reale in 3D libero e open source

en: A free/open-source RTS game of ancient warfare from Wildfire Games
it: Un gioco di strategia in tempo reale ambientato in antiche guerre libero e open source della Wildfire Games

en: A futuristic RTS based on the Stratagus engine
it: Un futuristico gioco di strategia in tempo reale basato sul motore Stratagus

en: A game based on The Settlers of Catan by Klaus Teuber
it: Un gioco basato su The Settlers of Catan della Klaus Teuber

en: A game server browser from GameRanger Technologies
it: Un browser per server di gioco della GameRanger Technologies

en: A game server for Monopoly-like board games
it: Un server per giochi da tavolo come il Monopoli

en: A map/chat/dice-rolling tool to allow players to play tabletop games on-line
it: Un strumento per mappe, chat e rotolamento dei dadi che consente di utilizzare giochi da tavolo online

en: A massively multiplayer online role-playing game
it: Un gioco di ruolo online multigiocatore di massa

en: A maze combat game in 3D
it: Un gioco 3D di combattimenti in labirinti

en: A mech FPS based on the Dream Pod 9 universe from Activision and Loki Software
it: Uno sparatutto in prima persona con mech basato sull'universo di Dream Pod 9 della Activision e della Loki Software

en: A mesh networking protocol
it: Un protocollo per rete mesh

en: A modernization of the classic DOS game Scorched Earth
it: Una modernizzazione del classico gioco DOS Scorched Earth

en: A multiplayer combat online game by Dynamix - main port
it: Un gioco online di combattimenti, multi-giocatore, della Dynamix - porta principale

en: A multiplayer combat online game by Dynamix, all suggested ports open
it: Un gioco online di combattimenti, multi-giocatore, della Dynamix, tutte le porte suggerite aperte

en: A real-time strategy game by TimeGate Studios
it: Un gioco di strategia in tempo reale della TimeGate Studios

en: A real-time tactics game from Bungie
it: Gioco di tattiche in tempo reale della Bungie

en: A realistic FPS by Frozen Sand, based on Quake III by id Software, server on port 27660
it: Un realistico sparatutto in prima persona  della Frozen Sand basato su Quake III della id Software, server sulla porta 27660

en: A realistic FPS by Frozen Sand, based on Quake III by id Software, server on port 27961
it: Un realistico sparatutto in prima persona  della Frozen Sand basato su Quake III della id Software, server sulla porta 27961

en: A realistic FPS by Frozen Sand, based on Quake III by id Software, server on port 27962
it: Un realistico sparatutto in prima persona  della Frozen Sand basato su Quake III della id Software, server sulla porta 27962

en: A realistic FPS by Frozen Sand, based on Quake III by id Software, server on port 27963
it: Un realistico sparatutto in prima persona  della Frozen Sand basato su Quake III della id Software, server sulla porta 27963

en: A simultaneous-turns strategy game from Sillysoft influenced by Diplomacy and Axis & Allies
it: Un gioco di strategia a turni simultanei della Sillysoft influenzato Diplomacy e Axis & Allies

en: A soccer game played with tanks by QuantiCode
it: Gioco del calcio usando carri armati della QuantiCode

en: A source port of Descent II, the 3D Flying FPS by Outrage Entertainment
it: Una versione di Descent II, lo sparatutto in prima persona con astronavi 3D della Outrage Entertainment

en: A source port of Descent, the 3D Flying FPS by Outrage Entertainment
it: Una versione di Descent, lo sparatutto in prima persona con astronavi in 3D della Outrage Entertainment

en: A source port of id Software's Doom engine which supports Doom, Heretic, and Hexen
it: Una versione del motore Doom della id Software che supporta Doom, Heretic e Hexen

en: A space warfare game
it: Un gioco di guerra nello spazio

en: A strategy game by Blizzard Entertainment
it: Un gioco di strategia della Blizzard Entertainment

en: A thermo-nuclear war strategy game from Introversion Software
it: Un gioco di strategia di guerra termonucleare della Introversion Software

en: A third-person fantasy combat game by Human Head Studios
it: Un gioco di combattimenti di fantasia in terza persona della Human Head Studios

en: A top-down 2D clone of Valve Software's Counter-Strike by Unreal Software
it: Un clone 2D top-down del software Valve Counter-Strike della Unreal Software

en: A top-down arcade shooter with hovertanks by Kot-in-Action Creative Artel
it: Uno shooter arcade con visuale dall'alto creato da Kot-in-Action Creative Artel

en: A turn-based 4X strategy game inspired by Master of Orion from MicroProse
it: Un gioco di strategia a turni di 4 giocatori ispirato da Master of Orion della MicroProse

en: A turn-based strategy game from Firaxis Games
it: Un gioco di strategia a turni della Firaxis Games

en: A turn-based strategy game similar to Civilization I & II by Microprose
it: Un gioco di strategia a turni simile a Civilization I e II della Microprose

en: A turn-based strategy game similar to Colonization by Microprose
it: Un gioco di strategia a turni simile a Colonization della Microprose

en: A unofficial online BattleTech game
it: Un gioco online non ufficiale BattleTech

en: A voice chat application for groups
it: Un'applicazione di messaggistica vocale per gruppi

en: A volleyball game
it: Un gioco di pallavolo

en: A web-based file hosting service
it: Un servizio per l'archiviazione di file basato sul web

en: A webcam viewer for web servers with an optional Java-based viewer
it: Un visualizzatore di webcam per server web con un visualizzatore opzionale basato su Java

en: AIM talk protocol
it: Protocollo AIM talk

en: About Gufw Firewall
it: Informazioni su Gufw

en: Access to the Plex DLNA Server
it: Accesso al server Plex DLNA

en: Add
it: Aggiungi

en: Add a Firewall Rule
it: Aggiungi regola del firewall

en: Add a profile
it: Aggiunge un profilo

en: Add a rule...
it: Aggiunge una regola...

en: Additional Ports for Call of Duty: Modern Warfare 2 Multiplayer
it: Porte aggiuntive per Call of Duty: Modern Warfare 2 multi-giocatore

en: Address
it: Indirizzo

en: Advanced
it: Avanzata

en: All
it: Tutte

en: All Interfaces
it: Tutte le interfacce

en: All Services
it: Tutti i servizi

en: All files
it: Tutti i file

en: All the ufw rules will be appear in all profiles.
it: Tutte le regole di ufw appariranno in tutti i profili.

en: Allow
it: Consenti

en: Allow: Will allow traffic.
it: "Consenti": permetterà il traffico;

en: Alternate 25600 remote administration Telnet port for Serious Engine dedicated server
it: Porta Telnet alternativa 25600 per l'amministrazione remota del motore Serious su server dedicato

en: An ASCII-art 2D deathmatch game
it: Un gioco in arte ASCII 2D di combattimenti mortali

en: An action/RTS/platform game by RedWolf Design; LAN game discovery port
it: Un gioco di azione e strategia in tempo reale della RedWolf Design; porta per il rilevamento di giochi di rete

en: An action/RTS/platform game by RedWolf Design; host ports
it: Un gioco di azione e strategia in tempo reale della RedWolf Design; porte host

en: An action/RTS/platform game by RedWolf Design; standard ports
it: Un gioco di azione e strategia in tempo reale della RedWolf Design; porte standard

en: An arcade combat game inspired by Worms from Team17 Software
it: Un gioco arcade di combattimento ispirato dalla Team17 Software

en: An audio streaming server
it: Un server per lo streaming audio

en: An easy way to configure your firewall
it: Un modo semplice per configurare il firewall

en: An enhanced clone of Chris Sawyer's Transport Tycoon Deluxe
it: Un clone migliorato di Transport Tycoon Deluxe di Chris Sawyer

en: An enhanced clone of RTS game Total Annihilation by Cavedog Entertainment
it: Un clone migliorato del gioco di strategia in tempo reale Total Annihilation della Cavedog Entertainment

en: An enhanced multiplayer version of Quake by id Software
it: Una versione multi-giocatore migliorata di Quake della id Software

en: An enhanced port of Marathon 2: Durandal from Bungie Software
it: Una versione migliorata di Marathon 2: Durandal della Bungie Software

en: An enhanced version of Duke Nukem 3D
it: Una versione migliorata di Duke Nukem 3D

en: An enhanced version of Star Control II from 3DO
it: Una versione migliorata di Star Control II della 3DO

en: An online multiplayer adaptation of the Scotland Yard board game
it: Una versione online multi-giocatore adattata del gioco da tavolo Scotland Yard

en: An online multiplayer tactical warfare game
it: Piattaforma online multi-giocatore sulle strategie di guerra

en: An online tactical turn-based MMORPG
it: Un MMORPG a turni tattico on line

en: An open source first-person shooter that runs on the Cube Engine 2
it: Uno sparatutto in prima persona open source che utilizza Cube Engine 2

en: An open source sidescrolling multiplayer shooting game
it: Uno shoot 'em up multigiocatore open source a scorrimento laterale

en: An open source, cooperative multiplayer graphical RPG and adventure game
it: Un gioco RPG di avventura open source, cooperativo e multi-giocatore

en: An open-source 3D RTS inspired by X-COM
it: An gioco di strategia in tempo reale open source in 3D ispirato da X-COM

en: An open-source MMORPG
it: Un MMORPG open-source

en: An uncomplicated way to manage your firewall, powered by ufw. Easy, simple, nice and useful! :)
it: Un modo semplice di gestire il potente firewall ufw. Facile, semplice, bello e utile.

en: Another port for Plex DLNA Server
it: Un'altra porta per il server Plex DLNA

en: Anywhere
it: Ovunque

en: Appending new rules:
it: Aggiunta nuove regole:

en: Application
it: Applicazione

en: Application Filter
it: Filtro applicazioni

en: Application:
it: Applicazione:

en: At the end
it: Alla fine

en: Audio Video;
it: Audio;VIdeo;

en: Audio Video;TV;
it: Audio;Video;TV;

en: Authentication is required to run the Firewall Configuration
it: È richiesta l'autenticazione per eseguire la configurazione del firewall

en: Backup server from Zmanda; standard port with nf_conntrack_amanda
it: Server di backup della Zmanda; porta standard con nf_conntrack_amanda

en: Basic
it: Informazioni di base

en: Battlefield 1942 Console
it: Console Battlefield 1942

en: BitTorrent Full
it: BitTorrent completo

en: BitTorrent Minimum
it: BitTorrent minimo

en: BitTorrent client used to transfer files via the BitTorrent protocol. Vuze uses the Azureus Engine
it: Client BitTorrent usato per trasferire file attraverso il protocollo BitTorrent. Vuze utilizza il motore Azureus

en: BitTorrent client which features a simple interface on top of a cross-platform backend
it: Client BitTorrent che fornisce una semplice interfaccia per un back end multi piattaforma

en: BitTorrent peer-peer file sharing
it: Condivisione BitTorrent peer-to-peer

en: Black Hawk Down. A FPS combat game by NovaLogic
it: Black Hawk Down. Uno sparatutto in prima persona delle NovaLogic

en: Bonjour protocol
it: Protocollo Bonjour

en: Both
it: Entrambi

en: By default, the firewall does not open ports to the outside world.
it: Perché, per impostazione predefinita, il firewall non apre alcuna porta al mondo esterno.

en: By example, if you have 3 rules, you can't insert a rule into position 4
it: Per esempio, se ci sono 3 regole, non è possibile inserire una regola in posizione 4.

en: Category:
it: Categoria:

en: Changing profile:
it: Modifica del profilo:

en: Choose a TCP or UDP Protocol with a range of ports
it: Scegliere un protocollo TCP o UDP con un intervallo di porte

en: Client, Dedicated Servers, P2P and Voice Chat
it: Client, server dedicati, P2P e chat vocale

en: Client, dedicated servers, P2P and voice chat
it: Client, server dedicati, P2P e chat vocale

en: Computer system monitor, network monitoring and infrastructure monitoring software application
it: Applicazione per il monitoraggio del sistema, della rete e dell'infrastruttura

en: Confirm Delete Dialog: Disabled
it: Dialogo di conferma dell'eliminazione: disabilitato

en: Confirm Delete Dialog: Enabled
it: Dialogo di conferma dell'eliminazione: abilitato

en: Conquest Metaserver
it: Metaserver Conquest

en: Controlling Plex Home Theater via Plex Companion
it: Controllo di Plex Home Theater tramite Plex Companion

en: Controlling Plex for Roku via Plex Companion
it: Controllo Plex per Roku tramite Plex Companion

en: Copy app values and jump to Advanced Tab
it: Copia i valori dell'applicazione e apre la scheda "Avanzate"

en: Copy log to clipboard
it: Copia il registro negli appunti

en: Created Profile:
it: Profilo creato:

en: Cross-platform BitTorrent client GUI written with Qt4
it: Interfaccia grafica per client BitTorrent multi-piattaforma scritta in Qt4

en: Cross-platform BitTorrent client written with Python and GTK+
it: Client BitTorrent multi-piattaforma scritto in Python e Gtk+

en: Crossfire Metaserver
it: Metaserver Crossfire

en: Cue sports simulation with Carambol, Snooker, and Pool
it: Simulazione del gioco del biliardo con Carambola, Snooker (biliardo inglese) e Pool (biliardo americano)

en: Current profile
it: Profilo attuale

en: DAAP audio server formerly known as mt-daapd
it: Server audio DAAP conosciuto precedentemente come mt-daapd

en: DOS system emulator
it: Emulatore di sistema DOS

en: DXX-Rebirth on YANG
it: DXX-Rebirth su YANG

en: DXX-Rebirth, a source port of Descent, connected through YANG
it: DXX-Rebirth, una versione di Descent Descent, connesso attraverso YANG

en: Data storage device temperature data server
it: Server di dati per l'archiviazione delle temperature del dispositivo

en: Dedicated Servers
it: Server dedicati

en: Dedicated server for the FPS by Croteam
it: Server dedicato per lo sparatutto in prima persona della Croteam

en: Dedicated server for the FPS by Croteam, alternate game port 25601
it: Server dedicato per lo sparatutto in prima persona della Croteam, porta di gioco alternativa 25601

en: Default port for Neverwinter Nights, a RPG from Bioware
it: Porta predefinita per Neverwinter Nights, un RPG della Bioware

en: Default remote administration Telnet port for Serious Engine dedicated server
it: Porta Telnet predefinita per l'amministrazione remota del motore Serious su server dedicato

en: Delete rule
it: Elimina regola

en: Deleted Profile:
it: Profilo eleiminato:

en: Deleting previous rules:
it: Eliminazione delle regole precedenti:

en: Delux, Ancient Empires and American History: A turn-based strategy game from Sillysoft influenced by Risk
it: Delux, Ancient Empires e American History: un gioco di strategia a turni della Sillysoft influenzato da Risk

en: Deny
it: Nega

en: Deny: Will deny traffic.
it: "Nega": non consentirà il traffico;

en: Digital Audio Access Protocol
it: DAAP (Digital Audio Access Protocol)

en: Direction:
it: Direzione:

en: Do not Log
it: Non registrare

en: Do you want to continue?
it: Continuare?

en: Domain Name System
it: DNS (Domain Name System)

en: Dropbox LanSync
it: Sincronizzazione LAN Dropbox

en: Dynamic Host Configuration Protocol
it: DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol)

en: Edit the selected rule
it: Modifica la regole selezionata

en: Edited Profile:
it: Profilo modificato:

en: Editing rule (Adding):
it: Modifica della regola (aggiunta):

en: Editing rule (Removing):
it: Modifica della regola (rimozione):

en: Edward Snowden's Greatest Fear
it: La più grande paura di Edward Snowden

en: Enter at least one character
it: Inserire almeno un carattere

en: Error
it: Errore

en: Error running:
it: Errore nell'esecuzione:

en: Error. Review Gufw Log
it: Errore. Consultare il registro di Gufw

en: Error: Firewall is disabled
it: Errore: il firewall è disabilitato

en: Error: No rules added. Review the log
it: Errore: nessuna regola aggiunta. Consultare il registro

en: Export Profile
it: Esporta profilo

en: Export cancelled
it: Esportazione annullata

en: Extensible Messaging and Presence Protocol (Jabber) client connection with SSL encryption
it: Connessione client Jabber XMPP (Extensible Messaging and Presence Protocol) con cifratura SSL

en: Extensible Messaging and Presence Protocol client connection (Jabber)
it: Connessione client Jabber XMPP (Extensible Messaging and Presence Protocol)

en: Extensible Messaging and Presence Protocol link-local messaging/serverless messaging
it: Messaggistica link-local/senza server XMPP (Extensible Messaging and Presence Protocol)

en: Extensible Messaging and Presence Protocol server-server connection
it: Connessione server-server XMPP (Extensible Messaging and Presence Protocol)

en: FAQ
it: Domande frequenti

en: FPS by Croteam
it: Sparatutto in prima persona della Croteam

en: Fantasy combat FPS by Raven Software
it: Sparatutto in prima persona in combattimenti di fantasia della Raven Software

en: Fantasy combat game by Blizzard Entertainment
it: Gioco di combattimento di fantasia delle Blizzard Entertainment

en: Feature rich BitTorrent client by KDE
it: Client BitTorrent ricco di funzionalità per KDE

en: File Transfer Protocol
it: FTP (File Transfer Protocol)

en: File hosting service, that offers cloud storage, file synchronization and client software
it: Servizio di archiviazione di file che offre spazio cloud; sincronizzazione dei file e un software client

en: File synchronization utility
it: Utilità per la sincronizzazione di file

en: Filename has not valid characters. Rename the file
    to only letters, numbers, dashes and underscores
it: Il nome del file contiene cartteri non validi. Rinominarlo
    usando solo lettere, numeri, trattini e trattini bassi

en: Firewall Configuration
it: Configurazione del firewall

en: Firewall Preferences
it: Preferenze firewall

en: Firewall disabled
it: Firewall disabilitato

en: Firewall enabled
it: Firewall abilitato

en: For Steam Client see the category: Games / Steam
it: Per i client Steam vedere la categoria: Giochi / Steam

en: Free peer-to-peer file sharing application that works with the EDonkey network and the Kad network
it: Applicazione gratuita di condivisione file peer-to-peer che funziona con le reti EDonkey e Kad

en: From:
it: Da:

en: Frostwire peer-peer file sharing on default port
it: Condivisione file P2P Frostwire sulla porta predefinita

en: Full
it: Completa

en: Full Metal Soccer master server
it: Server principale Full Metal Soccer

en: Full Metal Soccer ranking server
it: Serve per le classifiche Full Metal Soccer

en: Full Metal Soccer server
it: Server Full Metal Soccer

en: GDM network discovery
it: Esplorazione di rete GDM

en: GameSpy Arcade gaming network
it: Rete di gioco GameSpy Arcade

en: Gamer's Internet Tunnel
it: GIT (Gamer's Internet Tunnel)

en: Games using MSN Gaming Zone API
it: Giochi che usano le API MSN Gaming Zone

en: Games;
it: Giochi;

en: Games;Action;
it: Giochi;Azione

en: Games;Adventure;
it: Giochi;Avventura;

en: Games;Arcade;
it: Giochi;Arcade;

en: Games;Board;
it: Giochi;Tavolo;

en: Games;Role;
it: Giochi;Ruolo;

en: Games;Simulation;
it: Giochi;Simulazione;

en: Games;Sports;
it: Giochi;Sport;

en: Games;Steam;
it: Giochi;Steam;

en: Games;Strategy;
it: Giochi;Strategia;

en: Games;Strategy;Java;
it: Giochi;Strategia;Java;

en: Getting started
it: Per iniziare

en: Gufw Log removed
it: Registro di Gufw rimosso

en: Gufw Log: Removed
it: Registro di Gufw: rimosso

en: Gufw Logging: Disabled
it: Registrazione Gufw: disabilitata

en: Gufw Logging: Enabled
it: Registrazione Gufw: abilitata

en: Gufw is already running. If this is wrong, remove the file:
it: Gufw è già in esecuzione. Se non è così, rimuovere il file:

en: Gufw profile
it: Profilo gufw

en: H.323 Call Signaling
it: Call Signaling H.323

en: H.323 Gatekeeper Registration, Admission and Status (H.225)
it: Registrazione gatekeeper, ammissione e stato H.323 (H.225)

en: H.323 multicast gatekeeper discovery (H.225)
it: Multicast gatekeeper discovery H.323 (H.225)

en: HP Linux Imaging and Printing
it: HPLIP (HP Linux Imaging and Printing)

en: HexenWorld server by Raven Software
it: Server HexenWorld della Raven Software

en: High
it: Elevata

en: Home
it: Casa

en: How to autostart Gufw with the system?
it: Come avviare automaticamente Gufw con il sistema?

en: I see some rules in all profiles
it: Alcune regole sono presenti i tutti i profili

en: IPX network emulator from Morpheus Software
it: Emulatore di rete IPX per Morpheus Software

en: Icecast stream
it: Stream Icecast

en: Icecast with SHOUTcast-compatible stream
it: Icecast con stream compatibile per SHOUTcast

en: If you are a normal user, you will be safe with this setting (Status=On, Incoming=Deny, Outgoing=Allow). Remember to append allow rules for your P2P apps:
it: Per utente normale, la configurazione ottimale è (Stato=On, In ingresso=Nega, In uscita=Consenti). Aggiungere inoltre le regole per le applicazioni P2P:

en: Immutable Rule
it: Regola immutabile

en: Import Profile
it: Importa profilo

en: Import cancelled
it: Importazione annullata

en: In
it: Ingresso

en: Incoming policy changed
it: Politica del traffico in ingresso cambiata

en: Incoming:
it: In entrata:

en: Insert IP/Ports
it: Inserire IP e porte

en: Insert Port
it: Inserire porta

en: Insert number bigger that number of rules
it: Inserire un numero più grande del numero delle regole

en: Insert:
it: Inserisci:

en: Interface daemon for GPS receivers
it: ODSP (OpenMeetings Desktop Sharing Protocol)

en: Interface:
it: Interfaccia:

en: Internet Message Access Protocol
it: IMAP (Internet Message Access Protocol)

en: Internet Printing Protocol
it: IPP (Internet Printing Protocol)

en: Internet Relay Chat on SSL default port 6697
it: IRC (Internet Relay Chat) sulla porta SSL predefinita 6697

en: Internet Relay Chat on common default port 6667, using nf_conntrack_irc DCC helper
it: IRC (Internet Relay Chat) sulla porta comunemente predefinita 6667, che usa il DCC helper nf_conntrack_irc

en: Internet Relay Chat on official port 194 (rarely used)
it: IRC (Internet Relay Chat) sulla porta ufficiale 194 (raramente usata)

en: Internet game browser and IPX network emulator
it: Browser per giochi in internet ed emulatore di reti IPX

en: It's also known as The Saga of Ryzom, is a massively multiplayer online role-playing game (MMORPG)
it: Conosciuto anche come The Saga of Ryzom, è un gioco di ruolo online multi giocatore di massa (MMORPG)

en: Kerberos v5 Full
it: Kerberos v5 - completo

en: Kerberos v5 KDC server
it: Server Kerberos v5 KDC

en: Kerberos v5 admin
it: Kerberos v5 - amministrazione

en: Kerberos v5 password
it: Password Kerberos v5

en: Kerberos v5 server
it: Server Kerberos v5

en: LDAP server
it: Server LDAP

en: LDAP server (LDAPS)
it: Server LDAP (LDAPS)

en: LPD server
it: Serevr LPD

en: Land Warrior. A FPS combat game by NovaLogic
it: Land Warrior. Uno sparatutto in prima persona della NovaLogic

en: Limit
it: Limita

en: Limit: Will deny traffic if an IP tried several connections.
it: "Limita": non consentirà il traffico se un IP tenta diverse connessioni.

en: Lo_gging Gufw activity
it: Re_gistrare l'attività di Gufw

en: Log
it: Registra

en: Log All
it: Registra tutto

en: Log:
it: Registro:

en: Lore Invasion. A mech-style FPS by Max Gaming Technologies using the Torque Game Engine
it: Lore Invasion. Uno sparatutto in prima persona in stile Mech della Max Gaming Technologies che usa il motore di gioco Torque

en: Low
it: Bassa

en: MSN Chat
it: Chat MSN

en: MSN Chat (SSL)
it: Chat MSN (SSL)

en: MSN chat protocol (with file transfer and voice)
it: Protocollo di chat MSN (con trasferimento file e voce)

en: MSN chat protocol SSL
it: Protocollo di chat MSN SSL

en: ManiaDrive game server
it: Server di gioco ManiaDrive

en: ManiaDrive/Raydium game monitor HTTP server
it: Server HTTP per game-monitor ManiaDrive/Raydium

en: Medium
it: Media

en: Metaserver for Crossfire RPG
it: Metaserver per Crossfire RPG

en: Metaserver for Pioneers
it: Metaserver per Pioneers

en: Modular printing system for Unix-like computer operating systems
it: Sistema di stampa modulare per computer con sistemi operativi tipo Unix

en: Murmur voice chat server (counterpart to Mumble client)
it: Server di chat vocal Murmur (controparte del client Mumble)

en: Music Player Daemon. A server for streaming music
it: MPD (Music Player Daemon), Un server per lo streaming musicale

en: MySQL Database
it: Database MySQL

en: MythTV backend
it: Back end MythTV

en: NASCAR Racing 2002/03 1 player
it: NASCAR Racing 2002/03 1 giocatore

en: NASCAR Racing 2002/03 16 players
it: NASCAR Racing 2002/03 16 giocatori

en: NASCAR Racing 2002/03 2 players
it: NASCAR Racing 2002/03 2 giocatori

en: NASCAR Racing 2002/03 32 players
it: NASCAR Racing 2002/03 32 giocatori

en: NASCAR Racing 2002/03 4 players
it: NASCAR Racing 2002/03 4 giocatori

en: NASCAR Racing 2002/03 42 players
it: NASCAR Racing 2002/03 42 giocatori

en: NFS Quota & TLDP NFS
it: NFS Quota e TLDP NFS

en: NFS with user/group filesystem usage quota support with static ports at 32765:32769 (some conflicts with popular games)
it: NFS con supporto alla gestione delle quote del file system per utenti e gruppi con porte statiche a 32765:32769 (alcuni conflitti con popolari giochi)

en: NFS with user/group filesystem usage quota support with static ports at 4000:4003 (some conflicts with popular games; statd broadcast on random port)
it: NFS con supporto alla gestione delle quote del file system per utenti e gruppi con porte statiche a 4000:4003 (alcuni conflitti con popolari giochi; brodcast statd su porta casuale)

en: Name
it: Nome

en: Name:
it: Nome:

en: Network File System
it: NFS (Network File System)

en: Network File System protocol with filesystem usage quota support with static ports at relatively unused 4194:4198 (4195 broadcast out)
it: Protocollo NFS con supporto alla gestione delle quote del file system con porte statiche a 4194:4198 (4195 per il broadcast in uscita)

en: Network File System protocol with static ports at 32765:32768 (some conflicts with popular games)
it: Protocollo NFS (Network File System) con porte statiche a 32765:32768 (alcuni conflitti con popolari giochi)

en: Network File System protocol with static ports at 4000:4002 (some conflicts with popular games; statd broadcast on random port)
it: Protocollo Network File System con porte statiche a 4000:4002 (alcuni conflitti con popolari giochi; broadcast statd su porte casuali)

en: Network File System protocol with static ports at relatively unused 4194:4197 (4195 broadcast out)
it: Protocollo NFS (Network File System) con porte statiche a 4194:4197 relativamente inutilizzate (4195 per il broadcast in uscita)

en: Network Time Protocol
it: NTP (Network Time Protocol)

en: Network UPS Tools
it: NUT (Network UPS Tools)

en: Network games using DirectX 7 API
it: Giochi in rete che usano le API Directx 7

en: Network games using DirectX 8 API
it: Giochi in rete che usano le API Directx 8

en: Network games using Games for Windows - Live API
it: Giochi in rete che usano le API Games for Windows - Live

en: Network support for GNOME Games
it: Supporto di rete per i giochi di GNOME

en: Network;
it: Rete;

en: Network;Archiving;
it: Rete;Archiviazione;

en: Network;Audio Video;
it: Rete;Audio;Video;

en: Network;Audio Video;Audio;
it: Rete;Audio;Video;

en: Network;Audio Video;Video;
it: Rete;Audio;Video;

en: Network;Cloud;
it: Rete;Cloud;

en: Network;File Transfer;
it: Rete;Trasferimento file;

en: Network;File Transfer;P2P;
it: Rete;Trasferimento file;P2P;

en: Network;Games;
it: Rete;Giochi;

en: Network;Geography;
it: Rete;Geografia;

en: Network;IRC;
it: Rete;IRC;

en: Network;P2P;
it: Rete;P2P;

en: Network;Printing;
it: Rete;Stampa;

en: Network;Remote Access;
it: Rete;Accesso remoto;

en: Network;Scanning;
it: Rete;Scanner;Acquisizione;

en: Network;Services;
it: Rete;Servizi;

en: Network;Shell;
it: Rete;Shell;

en: Network;Telephony;
it: Rete;Telefonia;

en: Network;Telephony;Instant Messaging;
it: Rete;Telefonia;Messaggistica istantanea;

en: Network;Telephony;Video Conference;
it: Rete;Telefonia;Video conferenza;

en: Network;Time;
it: Rete;Ora;

en: Network;Video Conference;
it: Rete;Video conferenza;

en: Networked sound server
it: Server audio collegato in rete

en: Neverwinter Nights server
it: Server Neverwinter Nights

en: Nicotine is a SoulSeek client written in Python, based on the PySoulSeek project
it: Nicotine è un client per SoulSeek scritto in Python, basato sul progetto PySoulSeek

en: No changes were made!
it: Non sono state apportate modifiche.

en: No rule selected
it: Nessuna regola selezionata

en: Not Forward
it: Non inoltrare

en: Nº
it: N°

en: Off
it: Disattivata

en: Office
it: Ufficio

en: Office;Database;
it: Ufficio;Database;

en: Older Bonjour/Avahi network discovery
it: Esplorazione di rete Bonjour/Avahi

en: Only the rules added from Gufw will be exported (not ufw rules)
it: Solo le regole aggiunte da Gufw verranno esportate (non le regole di ufw)

en: OpenMeetings Desktop Sharing Protocol (ODSP)
it: ODSP (OpenMeetings Desktop Sharing Protocol)

en: OpenMeetings HTTP server
it: Server HTTP OpenMeetings

en: OpenMeetings Real Time Messaging Protocol over HTTP
it: Protocollo di messaggistica in tempo reale via HTTP OpenMeetings

en: OpenMeetings Real Time Messaging Protocol over SSL
it: Protocollo di messaggistica in tempo reale via SSL OpenMeetings

en: OpenMeetings Secure RTMP
it: OpenMeetings RTMP sicuro

en: OpenMeetings Tunneled RTMP
it: OpenMeetings RTMP con tunneling

en: OpenTTD server
it: Server OpenTTD

en: Operation cancelled
it: Operazione annullata

en: Out
it: Uscita

en: Outgoing policy changed
it: Politica del traffico in uscita cambiata

en: Outgoing:
it: In uscita:

en: P2P and Voice Chat
it: P2P e chat vocale

en: PLEX Avahi discovery
it: Scoperta Avahi PLEX

en: PLEX DLNA Server (Other port)
it: Server Plex DLNA (altra porta)

en: Paste your current local IP
it: Incolla l'attuale indirizzo IP locale

en: Pause
it: Pausa

en: People Nearby
it: Persone nelle vicinanze

en: People Nearby (Bonjour/Salut) functionality in Empathy
it: Funzionalità di Empathy "Persone nelle vicinanze" (Bonjour/Salut)

en: Pioneers Metaserver
it: Metaserver Pioneers

en: Please, just one Gufw's instance
it: Solo un'istanza di Gufw possibile

en: Plex Media Server (Main port)
it: Plex Media Server (porta principale)

en: Policy:
it: Politica:

en: Port
it: Porta

en: Port or service
it: Porta o servizio

en: Port:
it: Porta:

en: Ports:
it: Porte:

en: Post Office Protocol
it: POP (Post Office Protocol)

en: Postfix Mail Server SMTP
it: Server email SMTP Postfix

en: Postfix Mail Server SMTPS
it: Server email SMTPS Postfix

en: Postfix is a high-performance mail transport agent
it: Postfix è un server mail ad alte prestazioni

en: Preconfigured
it: Preconfigurata

en: Profile
it: Profilo

en: Profile already exists
it: Profilo già esistente

en: Profile exist
it: Profilo esistente

en: Profile exported
it: Profilo esportato

en: Profile exported:
it: Profilo esportato:

en: Profile imported, now you can choose it in the profiles
it: Profilo importato. È ora possibile selezionarlo tra i profili

en: Profile imported:
it: Profilo importato:

en: Profile not erasable
it: Profilo non eliminabile

en: Profile not valid
it: Profilo non valido

en: Proprietary Voice over IP service and software application
it: Servizio VoIP e applicazione proprietari

en: Protocol
it: Protocollo

en: Protocol:
it: Protocollo:

en: Public
it: Pubblico

en: PulseAudio
it: Pulseaudio

en: PvPGN Address Translation
it: Traduzione indirizzo PvPGN

en: RTMP Real Time Messaging Protocol
it: RTMP (Real Time Messaging Protocol)

en: Racing simulators from Papyrus Design Group
it: Simulatori di corse della Papyrus Design Group

en: Railroad strategy game by PopTop Software
it: Gioco di strategia Railroad della PopTop Software

en: Real Time Messaging Protocol (Adobe Flash)
it: RTMP (Real Time Messaging Protocol - Adobe Flash)

en: Refresh Interval:
it: Intervallo di aggiornamento:

en: Refresh Interval:
it: Intervallo di aggiornamento:

en: Reject
it: Rifiuta

en: Reject: Will deny traffic and will inform that it has been rejected.
it: "Respingi": non consentirà il traffico e informerà che è stato respinto;

en: Remember to open the ports on the router
it: Ricordarsi di aprire le porte sul router

en: Remote Assistance/Remote Desktop Protocol/Terminal Services (RDP)
it: Assistena remota/Remote Desktop Protocol/Terminal Service (RDP)

en: Remote Desktop Protocols
it: RDP (Remote Desktop Protocols)

en: Remote Plugin Executor
it: RPE (Remote Plugin Executor)

en: Remote control for Transmission
it: Controllo remoto per Transmission

en: Remote control for Vuze
it: Controllo remoto per Vuze

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove log
it: Rimuove il registro

en: Remove the selected profile
it: Rimuove il profilo selezionato

en: Remove the selected rule(s)
it: Rimuove le regole selezionate

en: Removed rules and reset firewall!
it: Regole rimosse e firewall reimpostato.

en: Renamed profile:
it: Profilo rinominato:

en: Reset Firewall
it: Reimposta firewall

en: Restart your firewall to refresh to the real status
    and please report this bug
it: Riavviare il firewall per aggiornarlo allo stato reale
    e segnalare il problema

en: Restart your firewall to refresh to the real status and please report this bug
it: Riavviare il firewall per aggiornarlo allo stato reale e segnalare il problema

en: Routed policy changed
it: Strategia di instradamento cambiata

en: Routed:
it: Instradato:

en: Rule
it: Regola

en: Rule Description
it: Descrizione regola

en: Rule number to insert
it: Numero della regola da inserire

en: Rule(s) added
it: Regole aggiunte

en: Rule(s) deleted
it: Regole eliminate

en: Rules
it: Regole

en: Rune admin
it: Rune - amministrazione

en: SANE Manual
it: Manuale SANE

en: SANE scanner
it: Scanner SANE

en: SEDS Admin - port 25600
it: Amministrazione SEDS - porta 25600

en: SEDS Remote Admin
it: Amministrazione remota SEDS

en: SMB/CIFS protocol for Unix systems, allowing you to serve files and printers to Windows, NT, OS/2 and DOS clients
it: Protocollo SMB/CIFS per sistemi unix che consente di rendere disponibili file e stampanti a client WIndows, NT, OS/2 e DOS

en: SOCKS protocol for proxy server support
it: Protocollo SOCKS per supporto ai server proxy

en: SRCDS Rcon port
it: Porta SRCDS Rcon

en: S_tatus:
it: S_tato:

en: Sacred - ports 2005:2007
it: Sacred - porte 2005:2007

en: Sacred - ports 2005:2009
it: Sacred - porte 2005:2009

en: Scanner Access Now Easy - scanner sharing server
it: SANE (Scanner Access Now Easy) - server per la condivisione di scanner

en: Scanner Access Now Easy - scanner sharing server, manual ports without nf_conntrack_sane module
it: SANE (Scanner Access Now Easy) - server per la condivisione di scanner, porte manuali senza il modulo nf_conntrack_sane

en: SciFi strategy game by Firaxis
it: Gioco di strategia e fantascienza della Firaxis

en: Scorched 3D server
it: Server Scorched 3D

en: Secure mail server
it: Server Securemail

en: Select a profile
it: Selezionare un profilo

en: Select just one row
it: Selezionare una sola riga

en: Server port for the fantasy RPG by Ascaron Entertainment
it: Porta del server per RGP di fantasia della Ascaron Entertainment

en: Serves media files (music, pictures, and video) to clients on a network
it: Fornisce ai client di una rete file multimediali (musica, foto e video)

en: Session Initiation Protocol with TLS encryption
it: SIP (Session Initiation Protocol) con cifratura TLS

en: Session Initiation Protocol, unencrypted, using nf_conntrack_sip module
it: SIP (Session Initiation Protocol), non cifrata, usa il modulo nf_conntrack_sip

en: Session Traversal Utilities for NAT
it: Session Traversal Utilities per NAT

en: Session Traversal Utilities for NAT with TLS encryption
it: Session Traversal Utilities per NAT con cifratura TLS

en: Show confirm dialog for deleting rules
it: Mostrare un dialogo  di conferma per eliminare le regole

en: Sid Meier's Alpha Centauri
it: Alpha Centauri di Sid Meier

en: Sid Meier's Civilization IV
it: Civilization IV di Sid Meier

en: Simple
it: Semplice

en: Simple Mail Transfer Protocol
it: SMTP (Simple Mail Transfer Protocol)

en: Simple Service Discovery Protocol
it: SSDP (Simple Service Discovery Protocol)

en: Skype Normal
it: Skype normale

en: Socks Proxy
it: Proxy SOCKS

en: Software distribution service and game server browser from Valve
it: Servizio di distribuzione software e browser di server di gioco della Valve

en: Soldier of Fortune - A FPS by Raven Software
it: Soldier of Fortune - uno sparatutto in prima persona della Raven Software

en: Some rules are added by themselves?
it: Alcune regole vengono aggiunte automaticamente?

en: Space combat simulation by Volition
it: Simulazione di combattimento spaziale della Volition

en: Spring game engine
it: Motore di gioco Spring

en: Status: Disabled
it: Stato: Disabilitato

en: Status: Enabled
it: Stato: Abilitato

en: Steamworks P2P Networking and Steam Voice Chat
it: Rete Steamworks P2P e Steam Voice Chat

en: Store files online and sync them between computers and mobile devices, as well as stream audio and music from cloud to mobile devices
it: Archivia file online e li sincronizza tra computer e dispositivi mobili, così come lo stream audio e la musica dal cloud nei dispositivi mobili

en: Strategy game by Blizzard Entertainment
it: Gioco di strategia della Blizzard Entertainment

en: Subcategory:
it: Sotto-categoria:

en: Subversion Server
it: Server Subversion

en: Subversion server for access to Subversion repositories
it: Serve Subversion per l'accesso ai repository di Subversion

en: Syslog
it: Registro di sistema

en: System logging
it: Registrazione di sistema

en: System;
it: Sistema;

en: System;Emulator;
it: Sistema;Emulatore;

en: System;General;
it: Sistema;Generale;

en: System;Monitor;
it: Sistema;Monitor;

en: Task Force Dagger. A FPS combat game by NovaLogic
it: Task Force Dagger. Uno sparatutto in prima persona della NovaLogic

en: Team-based SciFi/alien FPS from Dark Legion Development
it: Sparatutto in prima persona di fantascienza a squadre della Dark Legion Development

en: TeamSpeak 2 TCP query
it: Interrogazione TCP per TeamSpeak 2

en: TeamSpeak 2 voice
it: TeamSpeak 2 voce

en: TeamSpeak 2 voice service
it: Servizio vocale TeamSpeak 2

en: TeamSpeak 2 web interface
it: Interfaccia web per TeamSpeak 2

en: TeamSpeak 3 TCP query
it: Interrogazione TCP per TeamSpeak 3

en: TeamSpeak 3 file transfer
it: Trasferimento file per TeamSpeak 3

en: TeamSpeak 3 voice service
it: Servizio vocale TeamSpeak 3

en: Telnet is like SSH but without security. It'd be better to use the 'Telnet SSL'
it: Telnet è come SSH ma senza sicurezza. Sarebbe meglio usare "Telnet SSL"

en: Text copied to clipboard
it: Testo copiato negli appunti

en: Text-based remote access (like SSH but without the security)
it: Accesso remoto testuale (simili a SSH senza sicurezza)

en: Text-based remote access (like SSH but without the security) SSL
it: Accesso remoto testuale SSL (simile a SSH senza sicurezza)

en: The IP/Port will be forward to this interface
it: La combinazione IP/porta verrà inoltrata su questa interfaccia

en: The RemoteConsole administration tool for Battlefield 1942
it: Lo strumento di amministrazione da console remota per Battlefield 1942

en: The Rule Name will help you to identify your rules in the future:
it: Il "Nome della regola" consentirà una semplice identificazione delle regole in futuro:

en: The firewall has to be enabled first
it: È necessario abilitare il firewall prima

en: The ports on the live system in the listening state for TCP and the open state for UDP.
it: Le porte del sistema attivo in stato di ascolto per il protocollo TCP e quelle in stato aperto per il protocollo UDP.

en: The rule will be moved to the end of the list
it: La regola verrà spostata alla fine dell'elenco

en: There is a profile with the same name
it: Esiste un profilo con lo stesso nome

en: There was an error changing the firewall status
it: Si è verificato un errore cambiando lo stato del firewall

en: There was an error changing the incoming policy
it: Si è verificato un errore cambiando la politica del traffico in ingresso

en: There was an error changing the outgoing policy
it: Si è verificato un errore cambiando la politica del traffico in uscita

en: There was an error changing the routed policy
it: Si è verificato un errore nel modificare la strategia d'instradamento

en: This will remove all rules in the current
    profile and disable the firewall
it: Questo rimuoverà tutte le regole del
    profilo attuale e disabiliterà il firewall

en: Thousand Parsec Admin
it: Thousand Parsec - amministrazione

en: To:
it: A:

en: Too long! (max. 15 characters)
it: Troppo lungo. (Lunghezza massima 15 caratteri)

en: Tor Normal
it: Tor normale

en: Tor anonymity network
it: Rete di anonimato Tor

en: Toribash Full
it: Toribash completo

en: Transmission Daemon
it: Demone di Transmission

en: Transparent Proxy
it: Proxy trasparente

en: Transparent proxy
it: Proxy trasparente

en: Trivial File Transfer Protocol
it: TFTP (Trivial File Transfer Protocol)

en: Turn-based tactical strategy game
it: Gioco di strategia a turni

en: UPS Tools daemon
it: Demone UPS Tools

en: USB device sharing system from INCENTIVES Pro
it: Sistema per la condivisione di dispositivi USB della INCENTIVES Pro

en: Universal Plug and Play. It is a framework which can be used to make networked applications
it: Universal Plug and Play. È un framework che può essere usato per creare applicazioni di rete

en: Unreal Tournament 2004 Admin
it: Unreal Tournament 2004 - amministrazione

en: Update a Firewall Rule
it: Aggiorna una regole del firewall

en: Updated rule
it: Regola aggiornata

en: Use only letters, numbers, dashes and underscores
it: Usare solo lettere, numeri trattini e trattini bassi

en: Used to monitor Windows machines from a Nagios Server
it: Usato per controllare macchine Windows da un server Nagios

en: VLC HTTP stream
it: Flusso HTTP di VLC

en: VLC MMS HTTP stream
it: Flusso MMS HHTP di VLC

en: VLC RTP stream
it: Flusso RPT di VLC

en: VLC UDP stream
it: Flusso UDP di VLC

en: VLC media player HTTP stream default port
it: Porta predefinita per lo stream HTTP di VLC media player

en: VLC media player Icecast stream default port
it: Porta predefinita per lo stream Icecast di VLC media player

en: VLC media player Microsoft Media Server stream over HTTP (Windows Media HTTP Streaming Protocol/MS-WMSP) default port
it: Porta predefinita per lo stream Microsoft Media Server su HTTP (Windows Media HTTP Streaming Protocol/MS-WMSP) di VLC media player

en: VLC media player Real-time Transport Protocol default port
it: Porta predefinita per il Real-time Transport Protocol di VLC media player

en: VLC media player User Datagram Protocol default port
it: Porta predefinita per lo User Datagram Protocol di VLC media player

en: VNC displays :0-:1
it: Display VNC :-:1

en: VNC displays :0-:3
it: Display VNC :0-:3

en: VNC displays :0-:7
it: Display VNC :0-:7

en: VNC http server display :0
it: Display server http VNC :0

en: VNC server display :0
it: Display server VNC :0

en: Violent combat game from Running With Scissors
it: Gioco di violenti combattimenti della Running With Scissors

en: Virtual Network Computing
it: VNC (Virtual Network Computing)

en: Virtual Network Computing http server display :0
it: VNC (Virtual Network Computing) display server http :0

en: Virtual Network Computing http server displays :0 through :1
it: VNC (Virtual Network Computing) display server http :0 attraverso :1

en: Virtual Network Computing http server displays :0 through :3
it: VNC (Virtual Network Computing) display server http :0 attraverso :3

en: Virtual Network Computing http server displays :0 through :7
it: VNC (Virtual Network Computing) display server http :0 attraverso :7

en: Virtual Network Computing standard server display :0
it: VNC (Virtual Network Computing) display server standard :0

en: Virtual Network Computing standard server displays :0 through :1
it: VNC (Virtual Network Computing) display server standard :0 attraverso :1

en: Virtual Network Computing standard server displays :0 through :3
it: VNC (Virtual Network Computing) display server standard :0 attraverso :3

en: Virtual Network Computing standard server displays :0 through :7
it: VNC (Virtual Network Computing) display server standard :0 attraverso :7

en: Visit this web (please, copy & paste in your browser):
it: Visitare questa pagina web (copiare e incollare l'indirizzo nel browser):

en: VoIP client
it: Client VoIP

en: VoIP client, suggested alternate port
it: Client VoIP, porta alternativa suggerita

en: WINE: Warcraft III all ports
it: WINE: Warcraft III tutte le porte

en: WWII FPS and sequel from Splash Damage, Gray Matter Interactive, Nerve Software, and id Software
it: Sparatutto in prima persona ambientato nella seconda guerra mondiale e gli eventi successivi della Splash Damage, Gray Matter Interactive, Nerve Software e id Software

en: WWW standard protocol on port 80/tcp (IANA/Debian www, http)
it: Protocollo standard WWW sulla porta 80/tcp (IANA/Debian www, http)

en: WWW standard protocol on port 8008/tcp (IANA http-alt)
it: Protocollo standard WWW sulla porta 8008/tcp (IANA http-alt)

en: WWW standard protocol on port 8090/tcp (IANA unassigned, commonly http_alt_alt)
it: Protocollo standard WWW sulla porta 8090/tcp (IANA non assegnato, comunemente http_alt_alt)

en: WWW standard protocol with SSL/TLS on port 443/tcp (IANA https)
it: Protocollo standard WWW con SSL/TLS sulla porta 443/tcp (IANA https)

en: Warcraft III with 6112-6119 TCP ports open
it: Warcraft III con le porte TCP 6112-6119 aperte

en: Warning: Some rules added. Review the log
it: Attenzione: alcune regole aggiunte. Consultare il registro

en: Web Server (8080)
it: Server web 8080

en: Web Server (HTTP,HTTPS)
it: Server web (HTTP,HTTPS)

en: Web-based administration for the FPS by Epic Games
it: Amministrazione basata sul web per lo sparatutto in prima persona della Epic Games

en: Web-based administration for the Rune game by Human Head Studios
it: Amministrazione basat sul web per il gioco Rune della Human Head Studios

en: Web-page based system management utility
it: Utilità di gestione del sistema basata su una pagina web

en: Webmin fast RPC
it: Veloce RPC Webmin

en: What is Allow, Deny, Reject and Limit?
it: Cosa significano "Concenti", "Nega", "Respingi" e "Limita"?

en: Why is Gufw disabled by default?
it: Perché Gufw è disabilitato per impostazione predefinita?

en: Windows Messenger Assistance
it: Assistenza Windows Messenger

en: Windows Messenger File
it: File Windows Messenger

en: Windows Messenger/MSN Messenger file transfer
it: Trasferimento file per Windows Messenger/MSN Messenger

en: Windows Messenger/Windows Live Messenger application sharing and whiteboard (requires SIP)
it: Condivisione applicazioni e lavagna per Windows Messenger/Windows Live Messenger (richiede SIP)

en: XMPP Serverless
it: XMPP senza server

en: XPilot 16-players
it: XPilot 16 giocatori

en: XPilot 2-players
it: XPilot 2 giocatori

en: XPilot 4-players
it: XPilot 4 giocatori

en: XPilot 8-players
it: XPilot 8 giocatori

en: YANG - Yet Another Netplay Guider, default game connection
it: YANG - Yet Another Netplay Guider, connessione di gioco predefinito

en: YANG - Yet Another Netplay Guider, room hosting
it: YANG - Yet Another Netplay Guider, host della stanza

en: Yahoo Chat
it: Chat Yahoo!

en: Yahoo chat protocol
it: Protocollo chat di Yahoo!

en: Yet Another Netplay Guider Hosting
it: Host per YANG (Yet Another Netplay Guider)

en: You can create a rule from just one row selected
it: È possibile creare una regola solo da una riga selezionata

en: You can edit just one rule
it: È possibile modificare solo una regola

en: You can rename your profiles with just 2 clicks on them:
it: È possibile rinominare un profilo facendo doppio-clic sul nome:

en: You can write a port as '22' or a port range as '22:24'
it: È possibile indicare una porta inserendo "22" o un intervallo di porte usando "22:24"

en: You can write a port as '22' or a port range as '22:24'.
    If you're editing a Preconfigured or Simple rule, Interface field must be 'All Interfaces' and the IPs and From Port fields must be empty.
it: È possibile indicare una porta inserendo "22" o un intervallo di porte usando "22:24".
    Se si sta modificando una regola "Semplice" o "Preconfigurata", il campo "Interfaccia" deve essere impostato su "Tutte le interfacce" e i campi "IP" e "Da" devono essere vuoti.

en: You can write a port as '22', a port range as '22:24' or a service as 'http'
it: È possibile indicare una porta inserendo "22", un intervallo di porte usando "22:24" o un servizio come "http"

en: You can't edit a rule added from ufw
it: Impossibile modificare una regola aggiunta da ufw

en: You can't remove the current profile
it: Impossibile rimuovere il profilo attuale

en: You can't rename the current profile
it: Impossibile rinominare il profilo attuale

en: You can't use this profile name
it: Impossibile usare questo nome di profilo

en: You do not need it. After you do all of the changes in Gufw, the settings are still in place until the next changes.
it: Non è necessario. Dopo aver apportato le necessarie modifiche in Gufw, le impostazioni rimarranno memorizzate fino alle successive modifiche.

en: You have to select a rule
it: È necessario selezionare una regola

en: You need to add the main random port too that you selected the first time
it: È necessario aggiungere anche la porta casuale principale selezionata la prima volta

en: You need to insert IP/ports in to/from fields
it: È necessario inserire gli IP e el porte nei campo "Da" e "A"

en: You need to insert a port in the port field
it: È necessario inserire una porta nel relativo campo

en: You need to select a profile for deleting
it: È necessario selezionare un profilo da eliminare

en: You need to set an Interface
it: È necessario impostare un'interfaccia

en: You need to set an Interface for forwarding to this another interface
it: È necessario impostare un'interfaccia per inoltrarla su quest'altra

en: You will delete all selected rules
it: Verranno eliminate le regole selezionate

en: _Edit
it: _Modifica

en: _Export this profile
it: _Esporta questo profilo

en: _Help
it: A_iuto

en: _Import profile
it: _Importa profilo

en: _Incoming:
it: _In ingresso:

en: _Logging:
it: _Registrazione:

en: _Outgoing:
it: In _uscita:

en: _Profile:
it: _Profilo:

en: _Reset Current Profile
it: _Reimposta profilo attuale

en: _Routed:
it: Inst_radato:

en: rsync daemon
it: Demone rsync

en: ufw Logging:
it: Registrazioni di ufw:
