Quod Libet - en to cs translation catalogue (1168 entries)

en: %(count)d song (%(time)s) | %(count)d songs (%(time)s)
cs[0]: %(count)d skladba (%(time)s)
cs[1]: %(count)d skladby (%(time)s)
cs[2]: %(count)d skladeb (%(time)s)

en: %(count)d station | %(count)d stations
cs[0]: %(count)d stanice
cs[1]: %(count)d stanice
cs[2]: %(count)d stanic

en: %(current)d/%(total)d songs saved
    (%(remaining)s remaining)
cs: %(current)d/%(total)d skladeb uloženo
    (%(remaining)s zbývá)

en: %(current)s of %(all)s
cs: %(current)s z %(all)s

en: %(file-name)s changed while the program was running. Saving without refreshing your library may overwrite other changes to the song.
cs: %(file-name)s se za běhu programu změnily. Uložení bez obnovení sbírky (refresh) by mohlo přepsat jiné změny.

en: %(n)d time | %(n)d times
cs[0]: %(n)dkrát
cs[1]: %(n)dkrát
cs[2]: %(n)dkrát

en: %(title)s and %(count)d more | %(title)s and %(count)d more
cs[0]: %(title)s a %(count)d více
cs[1]: %(title)s a %(count)d více
cs[2]: %(title)s a %(count)d více

en: %(title)s and %(count)s more | %(title)s and %(count)s more
cs[0]: %(title)s a %(count)s více
cs[1]: %(title)s a %(count)s více
cs[2]: %(title)s a %(count)s více

en: %.1f seconds
cs: %.1f vteřin

en: %d album | %d albums
cs[0]: %d album
cs[1]: %d alba
cs[2]: %d alb

en: %d day | %d days
cs[0]: %d den
cs[1]: %d dny
cs[2]: %d dnů

en: %d disc | %d discs
cs[0]: %d disk
cs[1]: %d disky
cs[2]: %d disky

en: %d duplicate group | %d duplicate groups
cs[0]: %d duplicitní skupina
cs[1]: %d duplicitní skupiny
cs[2]: %d duplicitních skupin

en: %d hour | %d hours
cs[0]: %d hodina
cs[1]: %d hodiny
cs[2]: %d hodin

en: %d minute | %d minutes
cs[0]: %d minuta
cs[1]: %d minuty
cs[2]: %d minut

en: %d second | %d seconds
cs[0]: %d vteřina
cs[1]: %d vteřiny
cs[2]: %d vteřin

en: %d selected | %d selected
cs[0]: %d vybrána
cs[1]: %d vybrány
cs[2]: %d vybráno

en: %d song | %d songs
cs[0]: %d skladba
cs[1]: %d skladby
cs[2]: %d skladby

en: %d song with no album | %d songs with no album
cs[0]: %d skladba mimo alba
cs[1]: %d skladby mimo alba
cs[2]: %d skladeb mimo alba

en: %d song with no artist | %d songs with no artist
cs[0]: %d skladba bez umělce
cs[1]: %d skladby bez umělce
cs[2]: %d skladeb bez umělce

en: %d tasks running
cs: %d úlohy běží

en: %d track | %d tracks
cs[0]: %d skladba
cs[1]: %d skladeb
cs[2]: %d skladby

en: %d year | %d years
cs[0]: %d rok
cs[1]: %d roky
cs[2]: %d let

en: %r is not a unique prefix.
cs: %r není jedinečný prefix.

en: %s could not be added. The server may be down, or the location may not be an audio feed.
cs: %s nemůže být přidán. Server může mít problémy, nebo na zadaném místě nemusí být platný audio zdroj.

en: %s is not a valid location.
cs: %s není platné umístění.

en: %s second | %s seconds
cs[0]: %s vteřina
cs[1]: %s vteřiny
cs[2]: %s vteřin

en: %s uses an unsupported protocol.
cs: %s používá nepodporovaný protokol.

en: '%(column-id)s' is not a valid column name (%(all-column-ids)s).
cs: '%(column-id)s' není platné jméno sloupce (%(all-column-ids)s).

en: (optional) Please provide a short description of what happened when the error occurred:
cs: (volitelné) Prosím, zkuste krátce popsat, co se stalo, když se chyba objevila:

en: (unknown)
cs: (neznámé)

en: A new version %(new-version)s is available
    
    You are currently using version %(old-version)s
    
    Visit the <a href='%(url)s'>website</a>
cs: Je dostupná nová verze %(new-version)s
    
    Současná verze je %(old-version)s
    
    Navštívit <a href='%(url)s'>stránku</a>

en: A restart is required for any changes to take effect
cs: Pro uplatnění změn je třeba aplikaci restartovat

en: A set of separators to use when splitting tag values in the tag editor. The list is space-separated.
cs: Seznam oddělovačů pro rozdělování hodnot tagů. Položky jsou odděleny mezerou.

en: APEv2 to ID3v2
cs: Z APEv2 na ID3v2

en: API Key Missing
cs: Chybí API klíč

en: API _key:
cs: API _klíč:

en: Accepts QL Patterns e.g. %s
cs: Akceptuje QL vzory, např. %s

en: Accepts QL tag expressions like <tt>~artist~title</tt> or <tt>musicbrainz_track_id</tt>
cs: Akceptuje výrazy QL tagů jako např. <tt>~artist~title</tt> nebo <tt>musicbrainz_track_id</tt>.

en: Access all tags, including machine-generated ones e.g. MusicBrainz or Replay Gain tags
cs: Používat všechny tagy včetně strojově generovaných, jako jsou např. MusicBrainz tegy nebo tagy Úpravy hlasitosti

en: Account
cs: Účet

en: AcoustID Web Service
cs: Webová služba AcoustID

en: Acoustic Fingerprint Lookup
cs: Vyhledávání prstokladu pro akustiku

en: Active tasks
cs: Aktivní úlohy

en: Add '[paused]'
cs: Přidat „[paused]“

en: Add Music
cs: Přidat hudbu

en: Add a Location
cs: Přidat umístění

en: Add a Tag
cs: Přidat tag

en: Add a tag value
cs: Přidat hodnotu

en: Add or remove additional column headers
cs: Přidat nebo odstranit hlavičky sloupců

en: Add the column to the list of columns to sort by
cs: Přidat sloupec do seznamu sloupců k setřídění

en: Add to Favorites
cs: Přidat do oblíbených

en: Add to _Queue
cs: Přidat do _Fronty

en: Added more recently
cs: Přidáno nedávno

en: Additional
cs: Dodatečné

en: Advanced Preferences
cs: Pokročilá nastavení

en: Alarm Clock
cs: Budík

en: Album Art
cs: Přebaly alb

en: Album Art Downloader
cs: Klient stahování přebalů

en: Album Collection
cs: Sbírka alb

en: Album Collection Preferences
cs: Nastavení sbírky alb

en: Album Display
cs: Zobrazení alba

en: Album List
cs: Seznam alb

en: Album List Preferences
cs: Nastavení seznamu skladeb

en: Album Mode
cs: Režim alba

en: Album _Collection
cs: Sbírka _Alb

en: Album includes _disc subtitle
cs: Album obsahuje podnázev _disku

en: All
cs: Vše

en: All Albums
cs: Všechna alba

en: All Stations
cs: Všechny stanice

en: All _Headers
cs: Všechny _Hlavičky

en: All _Songs
cs: Všechny _skladby

en: All information about the selected playlist will be deleted and can not be restored.
cs: Všechny informace o vybraných seznamech skladeb budou smazány a nebude je možné obnovit.

en: All stations listed are already in your library.
cs: Všechny stanice na seznamu jsou už ve sbírce.

en: Allow _ALL-CAPS in tags
cs: Povolit _Všechna velká u tagů

en: Allow editing of advanced config settings.
cs: Povolit konfiguraci pokročilých nastavení.

en: Allows GNOME Shell to search the library.
cs: Povolit prohledávání sbírky přes GNOME Shell.

en: Allows remote control of Quod Libet using an MPD Client. Streaming, playlist and library management are not supported.
cs: Povolit vzdálenou kontrolu přehrávače Quod Libet klientem MPD. Streaming, správa seznamu skladeb ani knihovny nejsou podporovány.

en: Allows setting the rating of songs with a number.
cs: Povolit nastavení hodnocení skladeb číslem.

en: Already up-to-date.
cs: Není co aktualizovat.

en: Also list programmatic tags
cs: Zobrazit také programovací tagy

en: Alternative
cs: Alternativní

en: Alternative Seek Bar
cs: Alternativní lišta prohledávání

en: Alternative seek bar which is always visible and spans the whole window width.
cs: Alternativní řádek prohledávání. Je vždy viditelný a zabírá vždy celou šíři okna.

en: An Error Occurred
cs: Vyskytla se chyba

en: An Example Album
cs: Příklad alba

en: Analyzes and updates <a href="%(rg_link)s">ReplayGain</a> information, using GStreamer. Results are grouped by album.
cs: Analýza a aktualizace informací metodou <a href="%(rg_link)s">ReplayGain</a> (s pomocí GStreameru). Výsledky jsou slučovány podle alba.

en: Analyzing
cs: Vyhodnocování

en: Animated On-Screen Display
cs: Animovaná obrazovka

en: Apply current configuration to song list, adding new columns to the end
cs: Použít coučasné nastavení pro seznam skladeb, nové sloupce na konec

en: Apply this query in addition to all others
cs: Použít tento dotaz spolu s ostatními

en: Are you sure you want to change the rating of all %d songs?
cs: Jste si jistí, že chcete změnit hodnocení u všech %d skladeb?

en: Are you sure you want to delete the playlist '%s'?
cs: Jste si jistí, že chcete smazat seznam skladeb ‚%s‘?

en: Are you sure you want to remove %d duplicate song? | Are you sure you want to remove %d duplicate songs?
cs[0]: Jste si jistí, že chcete odstranit %d duplicitní skladbu?
cs[1]: Jste si jistí, že chcete odstranit %d duplicitní skladby?
cs[2]: Jste si jistí, že chcete odstranit %d duplicitních skladeb?

en: Are you sure you want to remove all songs?
cs: Jste si jistí, že chcete odstranit všecny skladby?

en: Artist
cs: Umělec

en: Artist includes all _people
cs: Umělec obsahuje všechny tvůrce

en: Artwork URL Cover Source
cs: URL zdroj přebalu alba

en: Ask for confirmation before changing the rating of multiple songs at once
cs: Zeptat se na souhlas před změnou hodnocení u více skladeb najednou

en: Audio Compressor
cs: Kompresor

en: Audio Feeds
cs: Audio zdroje

en: Audio Pitch / Speed
cs: Audio zpomalení / rychlost

en: Audio tag editor
cs: Editor tagů

en: AudioScrobbler Submission
cs: Zasílání dat přes AudioScrobbler

en: Audioscrobbler client for Last.fm, Libre.fm and other Audioscrobbler services.
cs: AudioScrobbler, klient pro Last.fm, Libre.fm a ostatní služby.

en: Authentication failed: Invalid username '%s' or bad password.
cs: Autentizace selhala: neplatné jméno uživatele ‚%s‘ nebo heslo.

en: Authentication failed: invalid URL.
cs: Autentizace selhala: neplatné URL.

en: Authentication successful.
cs: Autentizace proběhla úspěšně.

en: Auto-save tag changes
cs: Automaticky ukládat změny tagů

en: Auto_matic
cs: Auto_maticky

en: Automatic Library Update
cs: Automatické obnovení spírky

en: Automatic Masking
cs: Automatické maskování

en: Automatic Rating
cs: Automatické hodnocení

en: Automatically masks and unmasks drives when they are unmounted or mounted.
cs: Automatické použití mask a umask u disků, které jsou připojeny a odpojeny.

en: Background:
cs: Pozadí:

en: Bayesian Average factor (C) for aggregated ratings.
    0 means a conventional average, higher values mean that albums with few tracks will have less extreme ratings. Changing this value triggers a re-calculation for all albums.
cs: Faktor Bayesovského průměru (C) pro sčítaná hodnocení.
    0 znamená běžný průměr, vyšší hodnoty pak znamenají, že album s méně skladbami bude mít menší, hladší odchylky v hodnocení.
    Změna této hodnoty spustí přepočítávání pro všechna alba!

en: Begin playing immediately
cs: Ihned začít přehrávat

en: Beginning
cs: Začátek

en: Behavior
cs: Chování

en: Bookmark Name
cs: Název záložky

en: Bookmarks
cs: Záložky

en: Broker port
cs: Port zprostředkovatele

en: Browsers
cs: Prohlížeče

en: Buffering
cs: Načítání do vyrovnávací paměti

en: Can not set %r
cs: Nelze nastavit %r

en: Can't combine '--all' with '--regexp'
cs: Nelze kombinovat '--all' s '--regexp'

en: Case _Insensitive
cs: Nezohledňovat _velikost písmen

en: Center
cs: Na střed

en: Change Language
cs: Změnit jazyk

en: Change _Rating
cs: Změnit _hodnocení

en: Change the user interface language.
cs: Změnit jazyk uživatelského rozhraní

en: Changes Gajim status message according to what you are currently listening to.
cs: Změna statusu pro Gajim podle toho, co se zrovna přehrává.

en: Changes the active GTK+ theme.
cs: Změna GTK+ tématu.

en: Changes the amplitude of all samples above a specific threshold with a specific ratio.
cs: Změnit amplitudu všech vzorků nad určitý práh na základě určitého poměru.

en: Charts
cs: Sborová

en: Check for changes in your library
cs: Zkontrolovat změny ve sbírce

en: Checking for Updates
cs: Kontrola aktualizací

en: Checking mount points
cs: Kontrola přípojných bodů

en: Checks for file changes and reloads / removes the songs if needed.
cs: Sledování změn a podle potřeby znovunačtení nebo smazání souborů skladeb.

en: Choose Squeezebox player
cs: Vybrat přehrávač pro Squeezbox

en: Choose to use artwork embedded in the audio (where available) over other sources
cs: Upřednostit náhledy přebalů vložené přímo do souborů (pokud lze) před ostatními zdroji

en: Classical
cs: Klasická

en: Client is banned. Contact the author.
cs: Klient je zakázán, kontaktujte autora.

en: Close to Chu Moy's crossfeeder (popular)
cs: Podobné směšovači Chu Moye (oblíbené)

en: Close to Jan Meier's CORDA amplifiers (little change)
cs: Přiblížit CORDA zesilovačům Jana Meiera (malá změna)

en: Closest to virtual speaker placement (30°, 3 meter)
cs: Umístění nejblíže k virtuálnímu reproduktoru  (30°, 3 metry)

en: Club
cs: Klub

en: Collapse / Expand all
cs: Sbalit / Rozbalit vše

en: Collapses the element or select the parent element
cs: Sbalí prvek nebo vybere prvek rodičovský

en: College Radio
cs: College rádio

en: Colors
cs: Barvy

en: Column Preferences
cs: Nastavení sloupce

en: Columns to display and order in terse mode (%s)
cs: Sloupce k zobrazení a seřazení ve zkráceném režimu (%s)

en: Command
cs: Příkaz

en: Compression ratio
cs: Poměr komprese

en: Conditional Query
cs: Podmíněný dotaz

en: Configure Plugins…
cs: Nastavit zásuvné moduly…

en: Configure Searches…
cs: Konfigurovat vyhledávání…

en: Confirm _multiple ratings
cs: Potvrdit _hromadné hodnocení

en: Confirm action for playlist "%s"
cs: Potvrdit akci pro seznam skladeb ‚%s‘

en: Connected
cs: Připojeno

en: Connected to broker at %(host)s:%(port)d
cs: Připojeno k zprostředkovateli na %(host)s:%(port)d

en: Connection
cs: Spojení

en: Connection Error
cs: Chyba připojení

en: Connection error
cs: Chyba připojení

en: Connection failed
cs: Připojení selhalo

en: Controls Quod Libet from the system tray.
cs: Ovládá Quod Libet ze systémové lišty.

en: Controls the pitch of an audio stream.
cs: Kontrola rychlosti přehrávání streamu.

en: Controls the tone of your music with an equalizer.
    Click or use keys to customise levels (right-click resets the band).
cs: Kontrola zvuku ekvalizérem.
    Klikněte nebo použijte klávesy pro přizpůsobení úrovní (klik pravým myšidlem resetuje dané pásmo).

en: Convert Encodings
cs: Převést kódování

en: Converts album and artist names to sort names, poorly.
cs: Převod názvu alba a umělce do jmen pro třídění, volně.

en: Converts kana/kanji to romaji before renaming.
cs: Převést kana/kanji na latinku.

en: Converts your APEv2 tags to ID3v2 tags. This will delete the APEv2 tags after conversion.
cs: Převedení APEv2 tagů na ID3v2 tagy. Po převodu budou původní APEv2 tagy smazány.

en: Copy tags from one file to another
cs: Zkopírovat tagy z jednoho souboru do druhého

en: Could not contact service '%s'.
cs: Nelze se připojit ke službě ‚%s‘.

en: Couldn't connect to %s
cs: Nelze se připojit k %s

en: Couldn't connect to notification daemon.
cs: Nelze se připojit k oznamovacímu daemonu.

en: Couldn't find GStreamer element '{element}'.
cs: Nelze najít element '{element}' GStreameru.

en: Couldn't find module '{module}'. Perhaps you need to install the package?
cs: Nelze najít modul '{module}'. Možná bude nutné doinstalovat balík.

en: Couldn't find the 'Kanji Kana Simple Inverter' (kakasi).
cs: Nelze najít 'Kanji Kana Simple Inventer' (kakasi).

en: Couldn't run visualisations using '%s'
cs: Nelze spustit vizualizace s použitím '%s'

en: Cover Grid
cs: Mřížka přebalů alb

en: Cover Grid Preferences
cs: Nastavení mřížky přebalů alb

en: Cover Magnification
cs: Zvětšení přebalu alba

en: Covers
cs: Přebaly

en: Create Sort Tags
cs: Vytvořit tagy pro třídění

en: Creates a search query based on tags of the selected songs.
cs: Vytvoření dotazu hledání na základě tagů vybraných skladeb

en: Crossfeed
cs: Směšování kanálů

en: Custom
cs: Vlastní

en: Custom Commands
cs: Vlastní příkazy

en: Custom settings
cs: Vlastní nastavení

en: Dance
cs: Taneční

en: Data to be sent:
cs: Data k odeslání:

en: Debug
cs: Ladit

en: Default
cs: Výchozí

en: Default Theme
cs: Základní téma

en: Default filename pattern:
cs: _Základní vzor názvu souborů:

en: Delete %(file_count)d file permanently? | Delete %(file_count)d files permanently?
cs[0]: Smazat %(file_count)d soubor navždy?
cs[1]: Smazat %(file_count)d soubory navždy?
cs[2]: Smazat %(file_count)d souborů navždy?

en: Delete the selected songs
cs: Smazat vybrané skladby

en: Deleting %(current)d/%(total)d.
cs: Mazání %(current)d/%(total)d.

en: Deleting one or more files failed.
cs: Odstraňování jednoho nebo více souborů selhalo.

en: Description
cs: Popis

en: Destination folder:
cs: Cílová složka:

en: Disable _gapless playback
cs: Zakázat přehrávání _bez mezer

en: Disabled
cs: Zakázáno

en: Disc
cs: Disk

en: Disc %s
cs: Disk %s

en: Discard tag changes?
cs: Zahodit změny v tagu?

en: Discogs Cover Source
cs: Přebaly alb z Discogs

en: Display
cs: Zobrazení

en: Display brief usage information
cs: Zobrazit stručné info o využití

en: Display help information
cs: Zobrazit informace o pomoci

en: Display remaining time
cs: Zobrazit zbývající čas

en: Display version and copyright
cs: Zobrazit verzi a copyright

en: Displays a notification when the song changes.
cs: Zobrazení informace při změně skladby.

en: Displays song information on your screen when it changes.
cs: Zobrazení informací o skladbě, pokud se tato změní.

en: Don't show any windows on start
cs: Při startu nezobrazovat žádná okna

en: Done
cs: Hotovo

en: Done. %(to-send)d/%(all)d songs to submit.
cs: Hotovo. %(to-send)d/%(all)d skladby k potvrzení.

en: Download Album Art
cs: Stáhnout přebal

en: Downloading station list
cs: Stahování seznamu stanic

en: Downloads album covers from various websites.
cs: Stahování přebalů alb z různých zdrojů.

en: Downloads covers from Discogs.
cs: Stahování přebalů alb z Discogs.

en: Downloads covers from Last.fm's cover art archive.
cs: Stahují se přebaly z archivu Last.fm.

en: Downloads covers from MusicBrainz's cover art archive.
cs: Stažení přebalů z archivu MusicBrainz.

en: Downmixes audio channels to mono.
cs: Sloučí oba kanály sterea do jednoho (mono).

en: Duplicate Key
cs: Duplicitní klíč

en: Duplicate key expression is '%s'
cs: Duplicitní klíčový výraz je ‚%s‘

en: Duplicates Browser
cs: Duplikuje prohlížeč

en: Duration totals
cs: Celková délka

en: Ed_it Display Pattern…
cs: U_pravit vzor zobrazení…

en: Edit Bookmarks…
cs: Upravit záložky...

en: Edit Columns
cs: Upravit sloupce

en: Edit Custom Commands
cs: Upravit uživatelský příkazy

en: Edit Display
cs: Upravit zobrazení

en: Edit Embedded Images
cs: Upravit vložené obrázky

en: Edit Playcount
cs: Upravit počet přehání

en: Edit Tags
cs: Upravit tagy

en: Edit _Tags
cs: Editovat _Tagy

en: Edit saved patterns…
cs: Upravit uložené vzory...

en: Edit saved searches…
cs: Upravit uložená vyhledávání…

en: Edit saved values…
cs: Upravit uložené hodnoty...

en: Edit search URLs
cs: Upravit URL

en: Edit tags in a text editor
cs: Editovat tagy v textovém editoru

en: Edit tags in your audio files
cs: Editovat tagy skladeb

en: Editing
cs: Úpravy

en: Editing aborted
cs: Editace zrušena

en: Effects
cs: Efekty

en: Electronic
cs: Elektronika

en: Embedded album covers
cs: Vložené přebaly alb

en: Enable _one-click ratings
cs: Povolit hodnocení _jedním klikem

en: Enable rating by clicking on the rating column in the song list
cs: Povolit hodnocení kliknutím na kolonku hodnocení v seznamu skladeb

en: Enabled
cs: Povoleno

en: Enqueue a file or query
cs: Zařadit do fronty soubor nebo dotaz

en: Enqueue comma-separated files
cs: Vyřadit z fronty soubory oddělené čárkou

en: Enter Soundcloud auth code:
cs: Vložit audorizační kód Soundcloudu:

en: Enter a name for the new folder:
cs: Jméno nové složky:

en: Enter a name for the new playlist:
cs: Zadejte jméno nového seznamu:

en: Enter code…
cs: Vložit kód…

en: Enter new tag
cs: Vložit nový tag

en: Enter the location of an Internet radio station:
cs: Zadejte umístění stanice internetového rádia:

en: Enter the location of an audio feed:
cs: Zadejte umístění audio zdroje:

en: Enter the location of an audio file:
cs: Zadejte umístění zvukového souboru:

en: Equal pane width
cs: Stejná šířka panelů

en: Equalizer
cs: Ekvalizér

en: Error
cs: Chyba

en: Error details:
cs: Podrobnosti o chybě:

en: Error encountered. Please retry.
cs: Objevila se chyba. Zkuste to, prosím, znovu.

en: Error finding %s. Please check settings
cs: Chyba při hledání %s. Zkontrolujte, prosím, nastavení.

en: Error finding Squeezebox server
cs: Chyba při hledání Squeezebox serveru

en: Events
cs: Události

en: Ex Falso Preferences
cs: Nastavení Ex Falsa

en: Ex Falso is a tag editor with the same tag editing interface as Quod Libet. It lets you display and edit any tags you want in the file, for all the file formats it supports.
cs: Ex Falso je editor tagů s uživatelským rozhraním stejným jako editor tagů v Quod Libet. Umožňuje zobrazit a upravovat jakékoli tagy v souboru, a to pro všechny podporované formáty.

en: Example Playlist
cs: Příklad seznamu skladeb

en: Exclude _filter:
cs: Vyloučit _filtr:

en: Existing Tags
cs: Stávající tagy

en: Exit Quod Libet
cs: Ukončit Quod Libet

en: Expands the element
cs: Rozbalí element

en: Export Playlist to Folder
cs: Exportovat seznam skladeb do složky

en: Export playlist to Squeezebox
cs: Exportovat seznam skladeb do Squeezeboxu

en: Export to HTML
cs: Exportovat do HTML

en: Export to Squeezebox
cs: Export pro Squeezbox

en: Export to Squeezebox playlist
cs: Exportovat seznam skladeb pro Squeezebox

en: Exports a playlist by copying files to a folder.
cs: Exportovat seznam skladeb zkopírováním do složky.

en: Exports songs to an M3U or PLS playlist.
cs: Export skladeb do M3U nebo PLS.

en: Exports the selected song list to HTML.
cs: Exportovat seznam vybraných skladeb do HTML.

en: Exposes all albums to the Rygel UPnP Media Server through the MediaServer2 D-Bus interface.
cs: Zpřístupnění všech alb pro Rygel UPnP Media Server přes MediaServer2 D-Bus rozhraní.

en: Extract embedded images to %(filepath)s
cs: Extrahovat z vložené obrázky do %(filepath)s

en: Fades out and pauses your music.
cs: Ztlumí a pozastaví přehrávání.

en: Failed to load file: %r
cs: Selhalo načítání souboru: %r

en: Failed to load image file: %r
cs: Načítání souboru %r selhalo

en: Favorites
cs: Oblíbené

en: Feed _level:
cs: Úroveň _kanálu:

en: Feed level
cs: Úroveň kanálu

en: Fetching chart for week of %s.
cs: Získávání grafu pro týden z %s.

en: File
cs: Soubor

en: File System
cs: Systém souborů

en: File exists
cs: Soubor existuje

en: File:
cs: Soubor:

en: File_name:
cs: Náze_v souboru

en: Filename
cs: Název souboru

en: Filename includes _folder
cs: Název souboru obsahuje_složku

en: Filename pattern:
cs: Vzor názvu souborů:

en: Files
cs: Soubory

en: Files:
cs: Soubory:

en: Filesystem cover
cs: Přebal ze systému souborů

en: Fill tags based on the file path
cs: Vyplnit tagy podle cest k souborům

en: Fill tracknumbers for all files
cs: Vyplnit čísla skladeb u všech souborů

en: Filter _band:
cs: Filtrovat podle _skupiny:

en: Filter _width:
cs: Šíře _filtru:

en: Filter on Any Tag
cs: Nastavit filtr

en: Filter on Directory
cs: Filtrovat složku

en: Filter on a random value
cs: Filtr s náhodnou hodnotou

en: Filter on a tag value
cs: Filtr na hodnotu tagu

en: Filter preset
cs: Přednastavení filtru

en: Filters on directory in a new browser window.
cs: Filtrovat adresář v novém okně prohlížeče.

en: Finds and displays similarly tagged versions of songs.
cs: Hledání a zobrazení všech podobně otagovaných verzí skladeb.

en: Fingerprints:
cs: Prstoklady:

en: Fit image to _window
cs: Přizpůsobit obrázek _oknu

en: Fixes misinterpreted tag value encodings in the tag editor.
cs: Opravuje špatné kódování hodnoty tagu v editoru tagů.

en: Flat
cs: Byt

en: Focus the running player
cs: Zaměřit běžící přehrávač

en: Focus the search entry
cs: Zaměřit na vyhledávané

en: Folders
cs: Složky

en: Follow Cursor
cs: Zaměřit kurzor

en: Font
cs: Písmo

en: Found Squeezebox server.
    Please choose the player
cs: Nalezen Squeezbox server.
    Vyberte, prosím, přehrávač

en: Full Bass
cs: Bohaté hloubky

en: Full Bass & Treble
cs: Plný bas i výšky

en: Full Treble
cs: Plné výšky

en: Funk
cs: Funky

en: GNOME Search Provider
cs: Poskytovatel prohledávání GNOME

en: GStreamer plugin '%(name)s' could not be initialized
cs: Zásuvný modul GStreameru '%(name)s' se nepodařilo inicializovat.

en: Gajim Status Message
cs: Gajim status

en: Generates acoustic fingerprints using chromaprint and submits them to acoustid.org.
cs: Generování prstokladů s použitím chromaprintu a odeslání výsledku na acoustid.org.

en: Generating fingerprints:
cs: Generování prstokladů:

en: Go to %s
cs: Přejít na %s

en: Go to Bookmark
cs: Přejít na záložku

en: Gothic
cs: Gotická

en: Greek
cs: Řecká

en: Grou_ping
cs: _Sloučit

en: Group by directory
cs: Seskupit podle složek

en: Headphones
cs: Sluchátka

en: Hidden Songs
cs: Skryté skladby

en: Hide main window
cs: Skrýt hlavní okno

en: Hide main window on close
cs: Skrýt hlavní okno při zavření

en: I know what I'm doing
cs: Vím, co dělám

en: If no Replay Gain information is available for a song, scale the volume by this value
cs: Jestliže není informace o úpravě hlasitosti pro tuto skladbu dostupná, upravit hlasitost na tuto hodnotu

en: If set, this will remove duplicate computed values of the pattern
cs: Pokud je nastaveno, duplicitní vypočtené hodnoty budou ze vzoru odstraněny.

en: If specified, a parameter whose occurrences in the command will be substituted with a user-supplied value, e.g. by using 'PARAM' all instances of '{PARAM}' in your command will have the value prompted for when run
cs: Je-li specifikováno,výskyty parametru v příkazu budou nahrazeny uživatelem zadanou hodnotou, např. při použití 'PARAM' budou všechny výskyty '{PARAM}' v příkazu nahrazeny hodnotou, na kterou bude uživatel dotázán při spuštění.

en: Ignore Error
cs: Ignorovat chybu

en: Ignore _All Errors
cs: Ignorovat _všechny chyby

en: Image editing not supported for %(file_name)s (%(file_format)s)
cs: Upravování obrázků není pro %(file_name)s (%(file_format)s) podporováno.

en: Import Failed
cs: Import selhal

en: Import Playlist
cs: Importovat seznam skladeb

en: Importing playlist.
    
    %(current)d/%(total)d songs added.
cs: Importování seznamu skladeb.
    
    %(current)d/%(total)d skladeb přidáno.

en: Imports ratings and song statistics from Rhythmbox.
cs: Import hodnocení a statistik skladeb z Rhythmboxu.

en: In Order
cs: V pořadí

en: Include Saved Search
cs: Použít uložené hledání

en: Indian
cs: Indická

en: Information
cs: Informace

en: Inhibit Screensaver
cs: Potlačit spořič obrazovky

en: Inline _search includes people
cs: _Hledání obsahuje osoby

en: Input value
cs: Vstupní hodnota

en: Internet Radio
cs: Internetová rádia

en: Internet Radio Log
cs: Log internetových rádií

en: Invalid GStreamer output pipeline
cs: Neplatná výstupní roura GStreameru.

en: Invalid argument for '%s'.
cs: Neplatný argument pro ‚%s‘.

en: Invalid pattern
cs: Neplatné zadání

en: Invalid tag
cs: Neplatný tag

en: Invalid tag <b>%s</b>
    
    The files currently selected do not support editing this tag.
cs: Neplatný tag %s
    
    Vybrané soubory nepodporují označení tímto tagem.

en: Invalid tags
cs: Neplatné tagy

en: Invalid tags <b>%s</b>
    
    The files currently selected do not support editing these tags.
cs: Neplatné tagy %s
    
    Vybrané položky nepodporují vkládání těchto tagů.

en: Invalid value
cs: Neplatná hodnota

en: Invalid value: <b>%(value)s</b>
    
    %(error)s
cs: Neplatná hodnota: %(value)s
    
    %(error)s

en: Japanese
cs: Japonská

en: Jump to next song
cs: Další skladba

en: Jump to previous song
cs: Předchozí skladba

en: Jump to previous song or restart if near the beginning
cs: Skočit na předchozí skladbu nebo začít znovu, pokud je přehrávání na začátku

en: Kana/Kanji Simple Inverter
cs: Kana/Kanji inverze

en: Keeps your library up to date with inotify. Requires %s.
cs: Udržovat sbírku aktuální pomocí inotify. Vyžaduje %s.

en: Language must be an ISO 639-2 three-letter code
cs: Jazyk musí být ISO 639-2 trojpísmenný kód

en: Laptop
cs: Notebook

en: Large Hall
cs: Velká hala

en: Last.fm Cover Source
cs: Přebaly alb z Last.fm

en: Last.fm Sync
cs: Synchronizace s Last.fm

en: Latin
cs: Latinskoamerické

en: Launch Visualisations
cs: Spustit vizualizace

en: Launch external visualisations.
cs: Spustit externí vizualizace.

en: Left
cs: Vlevo

en: Left click on a column header
cs: Levý klik na hlavičku sloupce

en: Level of the effect
cs: Úroveň efektu

en: Library
cs: Sbírka

en: Library Browser
cs: Prohlížeč sbírky

en: Library path:
cs: Cesta ke sbírce:

en: List accounts, separated by spaces, for changing status message. If none are specified, status message of all accounts will be changed.
cs: Vypsat účty, oddělené čárkou, pro změnu statusu. Není-li žádný účet vybrán, změní se status pro všechny účty.

en: List all common tags
cs: Vypsat všechny společné tagy

en: List available browsers
cs: Seznam dostupných prohlížečů

en: List file information
cs: Zobrazit informace o souboru

en: List tags
cs: Seznam tagů

en: Listen to, browse, or edit your audio collection
cs: Poslouchejte, procházejte nebo upravujte svou hudební sbírku

en: Live
cs: Naživo

en: Loading files
cs: Načítání souborů

en: Loading result…
cs: Načítání výsledků…

en: Local _IP:
cs: Lokální _IP adresa:

en: Log in to %s
cs: Přihlásit do %s

en: Log out of %s
cs: Odhlásit se z %s

en: Longer albums
cs: Delší alba

en: Looks up song metadata through acoustic fingerprinting.
cs: Vyhledávání metadat skladby podle přiřazených prstokladů.

en: Lookup
cs: Vyhledat

en: Low-pass filter cut frequency
cs: Low-pass filtr frekvence

en: Lullaby
cs: Ukolébavka

en: Lyrics
cs: Texty

en: MPRIS D-Bus Support
cs: MPRIS D-Bus podpora

en: MQTT Configuration
cs: Nastavení MQTT

en: MQTT Publisher
cs: MQTT vydavatel

en: Main Window
cs: Hlavní okno

en: Makes Logitech Squeezebox mirror Quod Libet output, provided both read from an identical library.
cs: Logitech Squeezebox jako zrcadlo Quod Libet, obojí načítáno ze stejné sbírky.

en: Manages bookmarks in the selected files.
cs: Úprava záložek u vybraných souborů.

en: Matching options
cs: Souhlasící možnosti

en: Media format: %(format-description)s
cs: Formát média: %(format-description)s

en: Merge
cs: Sloučit

en: Mixes the left and right channel in a way that simulates a speaker setup while using headphones, or to adjust for early Stereo recordings.
cs: Směšování levého a pravého kanálu způsobem, který napodobuje nastavení vhodné pro poslech ve sluchátkách nebo vyrovnává nastavení nejstarších stereo nahrávek, kde jsou kanály příliš oddělené.

en: Mono Downmix
cs: Sloučení kanálů (mono)

en: Move %(file_count)d file to the trash? | Move %(file_count)d files to the trash?
cs[0]: Přesunout %(file_count)d soubor do koše?
cs[1]: Přesunout %(file_count)d soubory do koše?
cs[2]: Přesunout %(file_count)d souborů do koše?

en: Moving %(current)d/%(total)d.
cs: Přesouvání %(current)d/%(total)d.

en: Moving one or more files to the trash failed.
cs: Přesouvání jednoho nebo více souborů do koše selhalo.

en: Multiple %s Values
cs: Více %s hodnot

en: Music Files
cs: Hudební soubory

en: Music Player
cs: Přehrávač hudby

en: Music is playing
cs: Přehrává se

en: MusicBrainz Cover Source
cs: Zdroj přebalů MusicBrainz

en: MusicBrainz IDs must be in UUID format.
cs: ID MusicBrainzu musí být ve formátu UUID.

en: MusicBrainz Lookup
cs: Vyhledávání na MusicBrainz

en: MusicBrainz TRM ID
cs: ID TRM na MusicBrainz

en: MusicBrainz album status
cs: Status alba na MusicBrainz

en: MusicBrainz album type
cs: Typ alba na MusicBrainz

en: MusicBrainz artist ID
cs: ID umělce na MusicBrainz

en: MusicBrainz lookup
cs: MusicBrainz vyhledávání

en: MusicBrainz recording ID
cs: ID skladby na MusicBrainz

en: MusicBrainz release ID
cs: ID vydání na MusicBrainz

en: MusicBrainz release artist ID
cs: ID umělce vydání na MusicBrainz

en: MusicBrainz release group ID
cs: ID skupiny vydání na MusicBrainz

en: MusicBrainz release status must be 'official', 'promotional', or 'bootleg'.
cs: Status MusicBrainz musí být 'official', 'promotional', nebo 'bootleg'.

en: MusicBrainz release track ID
cs: ID vydání na MusicBrainz

en: MusicIP PUID
cs: PUID MusicIP

en: Mute Radio Ads
cs: Ztlumit reklamy rádií

en: Mutes output while radio advertisements are playing.
    Stations: di.fm.
cs: Ztlumení výstupu během vysílání reklam v rádiích.
    Stanice: di.fm.

en: Never
cs: Nikdy

en: New %s
cs: Nový %s

en: New Feed
cs: Nový zdroj

en: New Folder
cs: Nová složka

en: New Name
cs: Nový název

en: New Playlist
cs: Nový seznam skladeb

en: New Station
cs: Nová stanice

en: News
cs: Zprávy

en: Next
cs: Další

en: No Bookmarks
cs: Žádné záložky

en: No Category
cs: Žádná kategorie

en: No GNOME Shell search provider for Quod Libet installed.
cs: Pro Quod Libet není instalován žádný vyhledávač přes GNOME Shell.

en: No GStreamer element found to handle media format
cs: Pro obsluhu tohoto formátu nebyl nalezen žádný element GStreameru

en: No Internet radio stations were found at %s.
cs: Na %s nebyly nalezeny žádné stanice.

en: No Songs
cs: Žádné skladby.

en: No active song
cs: Žádné aktivní skladby

en: No category
cs: Žádná kategorie

en: No changes detected
cs: Žáčné změny nenalezeny

en: No lyrics found for this song.
cs: Ke skladbě nebyly nalezeny žádné texty.

en: No plugins found.
cs: Nebyly nalezeny žádné zásuvné moduly.

en: No results found.
cs: Žádné výsledky nenalezeny.

en: No song:
cs: Žádná skladba:

en: No songs are selected.
cs: Nejsou vybrány žádné skladby.

en: No stations found
cs: Nenalezeny žádné stanice

en: No time information
cs: Informace o čase nejsou dostupné

en: No-song Text
cs: Text, pokud se nic nepřehrává

en: Not enough arguments
cs: Málo parametrů

en: Not playing
cs: Nepřehrává se

en: Notification text
cs: Oznamovací text

en: Number of times to play each song:
cs: Počet přehrání pro každou skladbu:

en: On <i>a_ll</i> song changes
cs: Při změně <i>_všech</i> skladeb

en: On Current Al_bum
cs: Podle právě přehrávaného al_ba

en: On Current _Artist(s)
cs: Podle právě přehrávaného _umělce/ů

en: On Current _Genre(s)
cs: Podle právě přehrávaného žánru(ů)

en: Online Help
cs: Online pomoc

en: Only on <i>_automatic</i> song changes
cs: Pouze při <i>_automatických</i> změnách skladeb

en: Only on <i>_manual</i> song changes
cs: Pouze při <i>_ručních</i>změnách skladby

en: Only use year for "date" tag
cs: Pro „date“ tag pužít pouze rok

en: Only when the main window is not _focused
cs: Pouze když není _aktivní hlavní okno

en: Open _Browser
cs: Otevřít _prohlížeč

en: Open a new browser
cs: Otevřít nový prohlížeč

en: Open the information window for the selected songs
cs: Otevřít informační okno k vybraným skladbám.

en: Open the tag editor for the selected songs
cs: Otevřít editor tagů pro vybrané skladby

en: Option %r not recognized.
cs: Volba %r nerozpoznána.

en: Option %r requires an argument.
cs: Volba %r vyžaduje parametry.

en: Options
cs: Možnosti

en: Other…
cs: Ostatní…

en: Output Configuration
cs: Nastavení výstupu

en: Override foreground color:
cs: Přepsat barvu popředí.

en: P_assword:
cs: H_eslo:

en: P_ause
cs: P_auza

en: Paned Browser
cs: Prohlížeč s panely

en: Paned Browser Preferences
cs: Nastavení prohlížeče s panely

en: Party
cs: Párty

en: Password:
cs: Heslo:

en: Path Patterns
cs: Vzory cesty

en: Path is not absolute
cs: Uvedená cesta není absolutní

en: Path to where the images will be saved to (defaults to the working directory)
cs: Cesta ke složce, kam se budou ukládat obrázky (defaultně do pracovního adresáře)

en: Pause on Headphone Unplug
cs: Zastavit přehrávání při odpojení sluchátek

en: Pause playback
cs: Pauza

en: Paused Pattern
cs: Pozastavený vzor

en: Paused:
cs: Zastaveno:

en: Pauses in case headphones get unplugged and unpauses in case they get plugged in again.
cs: Zastavení přehrávání, pokud jsou odpojena sluchátka, pokud jsou opět připojena, přehrávání se znovu spustí.

en: Pauses playback while the GNOME screensaver is active.
cs: Zastavení přehrávání při aktivním spořiči obrazovky (GNOME).

en: Picture Saver
cs: Ukládání obrázků

en: Plain text for status when there is no current song
cs: Text pro status, pokud není dostupná informace o aktuální skladbě

en: Plain text for when there is no current song
cs: Text, když se nic nepřehrává

en: Play Count
cs: Počet přehrání

en: Play Order
cs: Pořadí přehrávání:

en: Play a file
cs: Přehrát soubor

en: Play some albums more than others
cs: Přehrávat některá alba častěji než jiná

en: Play/Pause
cs: Přehrávat/Pauza

en: Play_lists
cs: Seznamy _skladeb

en: Playback
cs: Přehrávání

en: Playback Error
cs: Chyba přehrávání

en: Playcount Equalizer
cs: Ekvalizér počtu přehrání

en: Played more often
cs: Přehráváno častěji

en: Played more recently
cs: Přehráváno nedávno

en: Playing Pattern
cs: Vzor pro přehrávání

en: Playing:
cs: Přehrává se:

en: Playlist Browser Preferences
cs: Nastavení prohlížeče seznamu skladeb

en: Playlist display
cs: Zobrazení seznamu skladeb

en: Playlist name (will overwrite existing)
cs: Jméno seznamu skladeb (přepíše již existující)

en: Playlists
cs: Seznamy skladeb

en: Playlists must have a name
cs: Seznam skladeb musí mít jméno

en: Please enter a query.
cs: Vložte prosím dotaz.

en: Please give your desired rating on a scale from 0.0 to 1.0
cs: Použijte prosím hodnocení na škále od 0.0 do 1.0.

en: Please visit the Plugins window to set QLScrobbler up. Until then, songs will not be submitted.
cs: Pro nastavení QLSCrobbleru otevřete okno Zásuvních modulů. Do té doby nebudou informace o skladbách odesílány.

en: Plugin Errors
cs: Chyby zásuvného modulu

en: Plugins
cs: Zásuvné moduly

en: Pre_vious
cs: _Předchozí

en: Prefer _embedded art
cs: Upřednostnit _vložené grafiky alb

en: Prefer dark theme version
cs: Upřednostit tmavou variantu

en: Prefer higher rated
cs: Přednostně lépe hodnocené

en: Prefer less played
cs: Upřednostnit málo hrané

en: Preferences
cs: Nastavení

en: Preview
cs: Náhled

en: Previous
cs: Předchozí

en: Print filenames of results of query to stdout
cs: Zobrazit jména souborů z výsledku hledání na standardní výstup

en: Print player status
cs: Zobrazit stav přehrávače

en: Print tags based on the given pattern
cs: Vytisknout tagy podle zadaného vzoru

en: Print terse output
cs: Tisk stručného výpisu

en: Print the active text query
cs: Tisk aktivního dotazu

en: Print the contents of the queue
cs: Zobrazit obsah fronty

en: Print the current playlist
cs: Zobrazit současný seznam skladeb

en: Print the playing song and exit
cs: Vypsat přehrávanou skladbu a skončit.

en: Produced by %s
cs: Vydáno %s

en: Progress
cs: Průběh

en: Properties
cs: Vlastnosti

en: Publishes status messages to an MQTT topic.
cs: Zveřejní status zprávy do tématu MQTT.

en: Python Console
cs: Konzole Pythonu

en: Python Query
cs: Dotaz v Pythonu

en: Queue Only
cs: Pouze fronta

en: Queue the selected songs
cs: Zařadit vybrané skladby do fronty

en: Queued
cs: Zařazeno do fronty

en: Quod Libet is a music management program. It provides several different ways to view your audio library, as well as support for Internet radio and audio feeds. It has extremely flexible metadata tag editing and searching capabilities.
cs: Quod Libet je program pro správu hudby (audia obecně). Nabízí mnoho způsobů zobrazení hudební sbírky stejně jako podporu interenetových rádií a audiostreamů. Zároveň je skvěle vybaven pro úpravy metadat a jejich prohledávání.

en: Quod Libet is not running (add '--run' to start it)
cs: Quod Libet neběží (pro spuštění přidejte '--run')

en: R_ate:
cs: _Hodnotit:

en: R_atio:
cs: P_oměr:

en: Random
cs: Náhodně

en: Random Al_bum
cs: Náhodné al_bum

en: Random Album
cs: Náhodné album

en: Random Album Playback
cs: Přehrávání náhodného alba

en: Random _Artist
cs: Náhodný Umělec

en: Random _Genre
cs: Náhodný _Žánr

en: Randomly shuffles a playlist.
cs: Náhodně zamíchat seznam skladeb.

en: Rated higher
cs: Hodnoceno lépe

en: Rates songs automatically when they are played or skipped. This uses the 'accelerated' algorithm from vux by Brian Nelson.
cs: Automatické hodnocení skladeb, které jsou přeskočeny nebo přehrány. Používá se ‚urychlený‘ algorytmus z vux od Briana Nelsona.

en: Rating _scale:
cs: Stupnice h_odnocení:

en: Ratings
cs: Hodnocení

en: Re-tags an album based on a MusicBrainz search.
cs: Přetagovat album na základě vyhledávání v MusicBrainz.

en: Re_build Library
cs: _Znovu načíst sbírku

en: Recently _Added
cs: Nedávno _Přidané

en: Recently _Played
cs: _Nedávno hrané

en: Records the last 10 songs played on radio stations, and lists them in the seek context menu.
cs: Nahrání posledních 10 skladeb hradných v rádiích a jejich uložení do kontextového menu vyhledávání.

en: Redo the last undone change
cs: Znovu provést změnu

en: Refresh and rescan library
cs: Obnovit a znovu načíst sbírku

en: Regex Substitution
cs: Náhrada regulárním výrazem

en: Reggae / Dancehall
cs: Reggae / Taneční

en: Release
cs: Vydání

en: Religious
cs: Náboženská

en: Reload
cs: Znovu načíst

en: Reload album _cover | Reload album _covers
cs[0]: Znovu _načíst přebal
cs[1]: Znovu _načíst přebaly
cs[2]: Znovu načíst přebaly

en: Reload all songs in your library. This can take a long time.
cs: Znovu načíst všechny skladby ve sbírce (může to trvat pár minut).

en: Remove Playlist Duplicates
cs: Odstranit duplicity ze seznamu skladeb

en: Remove _Diacritics
cs: Odstranit _diakritiku

en: Remove _Punctuation
cs: Odstranit interpunkci

en: Remove _Whitespace
cs: Odstranit _bílé znaky

en: Remove a tag value
cs: Odstranit hodnotu

en: Remove active browser filters
cs: Odstranit aktivní fiiltry procházení

en: Remove all embedded images
cs: Odstranit všechny vložené obrázky

en: Remove all tags
cs: Odstranit všechny tagy

en: Remove from Favorites
cs: Odstranit z oblíbených

en: Remove tags
cs: Odstranit tagy

en: Removes duplicate entries in a playlist.
cs: Odstraní duplicity ze seznamu skladeb.

en: Removes main vocals from audio.
cs: Odstranění hlavních vokálů.

en: Removes or replaces embedded images.
cs: Odstranit nebo nahradit vložené obrázky.

en: Rename Files
cs: Přejmenovat soubory

en: Rename files based on tags
cs: Přejmenovat soubory podle tagů

en: Renaming <b>%(old-name)s</b> to <b>%(new-name)s</b> failed. Possibly the target file already exists, or you do not have permission to make the new file or remove the old one.
cs: Přejmenovávání <b>%(old-name)s</b> na <b>%(new-name)s</b> selhalo. Cílový soubor už možná existuje, nebo nemáte právo soubory vytvářet ani měnit.

en: Repeat Each Track
cs: Opakovat všechny skladby

en: Repeat all
cs: Opakovat všechny

en: Repeat this track
cs: Opakovat skladbu

en: Replace %(file-name)s?
cs: Nahradit %(file-name)s?

en: Replace _underscores with spaces
cs: Nahradit _podtržítka mezerami

en: Replace spaces with _underscores
cs: Nahradit mezery _podtržítky

en: Replay Gain
cs: Replay gain

en: Replay Gain Volume Adjustment
cs: Úprava hlasitosti

en: Replay Gain gains must be entered in 'x.yy dB' format.
cs: Úprava hlasitosti musí být zadána ve formátu 'x.yy dB'.

en: Replay Gain peaks must be entered in 'x.yy' format.
cs: Nejvyšší hodnoty úpravy hlasitosti musí být zadány ve formátu 'x.yy'.

en: ReplayGain Analyzer
cs: ReplayGain analyzér

en: Request API key
cs: Vyžádání API klíče

en: Rescan Songs
cs: Znovu načíst skladby

en: Rescan songs
cs: Znovu načíst skladby

en: Reset
cs: _Resetovat

en: Reset filters and jump to the playing song
cs: Resetovat filtry a přejít na přehrávanou skladbu

en: Resolution: %s
cs: Rozlišení: %s

en: Results <i>(drag to reorder)</i>
cs: Výsledky <i>(přetáhnout a změnit pořadí)</i>

en: Reverse
cs: Opačně

en: Revert to default pattern
cs: Zpět na základní hodnotu

en: Rhythmbox Import
cs: Import z Rhythmboxu

en: Right
cs: Pravá

en: Romanize _Japanese text
cs: _Japonský text na latinku

en: Rou_nded Corners
cs: O_blé rohy

en: Run the plugin "%(name)s" on %(count)d album? | Run the plugin "%(name)s" on %(count)d albums?
cs[0]: Spustit modul "%(name)s" pro %(count)d album?
cs[1]: Spustit modul "%(name)s" pro %(count)d alba?
cs[2]: Spustit modul "%(name)s" pro %(count)d alb?

en: Run the plugin "%(name)s" on %(count)d song? | Run the plugin "%(name)s" on %(count)d songs?
cs[0]: Spustit  zásuvný modul "%(name)s" pro %(count)d skladbu?
cs[1]: Spustit  zásuvný modul "%(name)s" pro %(count)d skladby?
cs[2]: Spustit  zásuvný modul "%(name)s" pro %(count)d skladeb?

en: Run the plugin "%(name)s" on %(count)s playlist? | Run the plugin "%(name)s" on %(count)s playlists?
cs[0]: Spustit zásuvný modul „%(name)s“ pro %(count)s seznam skladeb?
cs[1]: Spustit zásuvný modul „%(name)s“ pro %(count)s seznamy skladeb?
cs[2]: Spustit zásuvný modul „%(name)s“ pro %(count)s seznamů skladeb?

en: Runs custom commands (in batches if required) on songs using any of their tags.
cs: Spuštění uživatelských příkazů (možno v dávkách) nad skladbami s použitím tagů.

en: S_earch
cs: Vyhl_edávání

en: Save changes to tags without confirmation when editing multiple files
cs: Uložit změny tagů bez potvrzení v případě úpravy více tagů najednou

en: Saved Searches
cs: Uložené hodnoty

en: Saved Values
cs: Uložené hodnoty

en: Saves the cover image of the current song to a file.
cs: Uložení obrázku přebalu do vybraného souboru skladby.

en: Saving %(file-name)s failed. The file may be read-only, corrupted, or you do not have permission to edit it.
cs: Ukládání%(file-name)s selhalo. Soubor může být jen pro čtení, poškozený, nebo nemáte právo ho měnit.

en: Saving <b>%s</b> failed. The file may be read-only, corrupted, or you do not have permission to edit it.
cs: Ukládání %s selhalo. Soubor může být jen pro čtení, poškozený, nebo nemáte právo ho měnit.

en: Saving failed
cs: Ukládání selhalo

en: Saving the songs you changed.
cs: Ukládání změněných skladeb.

en: Scale volume for all songs by this value, as long as the result will not clip
cs: Upravit hlasitost podle této hodnoty pro všechny skladby, pokud nedojde ke snížení kvality.

en: Scan Directories
cs: Pohledávat složky

en: Scan library _on start
cs: Načíst sbírku vždy při _startu

en: Scanning %s
cs: Načítání %s

en: Scanning library
cs: Načítání sbírky

en: Schlager
cs: Šlágry

en: Screensaver Pause
cs: Zastavení spořiče obrazovky

en: Scroll _Wheel
cs: _Kolečko myši

en: Scroll wheel adjusts volume
cs: Ovládat hlasitost kolečkem myši

en: Scroll wheel changes song
cs: Přechod na další skladbu kolečkem myši

en: Search
cs: Hledání

en: Search Help
cs: Hledat pomoc

en: Search URL patterns
cs: Vyhledat URL vzory

en: Search after _typing
cs: Hledat po _psaní

en: Search at %(website)s
cs: Hledat na %(website)s

en: Search your audio library
cs: Procházet sbírku skladeb

en: Search your library, using free text or QL queries
cs: Prohledávání sbírky s použitím čistého textu nebo QL dotazů

en: Searching…
cs: Hledání…

en: Seek backwards by 10 seconds
cs: Procházet zpět po 10 vteřinách

en: Seek forward by 10 seconds
cs: Procházet vpřed po 10 vteřinách

en: Seek within the playing song
cs: Vyhledávat v přehrávané skladbě

en: Select Directories
cs: Vybrané složky

en: Select _All
cs: Vybrat _vše

en: Select all songs in all panes
cs: Vybrat všechny skladby ve všech panelech.

en: Selected Discography
cs: Vybraná diskografie

en: Send to iFP
cs: Poslat do iFP

en: Set Exact Rating
cs: Nastavit přesné hodnocení

en: Set a tag and remove existing values
cs: Nastavit tag a přepsat původní hodnoty

en: Set or toggle shuffle mode
cs: Nastavit nebo prohodit mód promíchání

en: Set the current browser
cs: Nastavit aktuální prohlížeč

en: Set the provided image as primary embedded image and remove all other embedded images
cs: Nastavit vybraný obrázek jako primární vložený obrázek a odstranit všechny ostatní vložené obrázky.

en: Set the volume
cs: Nastavit hlasitost

en: Set up library directories?
cs: Nastavit složky sbírky?

en: Short description…
cs: Krátký popis…

en: Show "All Albums" Item
cs: Zobrazit položku „Všechna alba“

en: Show "_Next" button
cs: Zobrazit tlačítko „_Další“

en: Show _Errors
cs: Ukázat _Chyby

en: Show _programmatic tags
cs: Ukázat _

en: Show album _covers
cs: Zobrazovat _přebaly alb

en: Show album _text
cs: Zobrazovat _texty alba

en: Show changes, don't apply them
cs: Náhled změn, zatím neprovádět

en: Show main window
cs: Obnovit hlavní okno

en: Show notifications
cs: Zobrazovat notifikace

en: Show or hide the queue
cs: Zobrazit nebo skrýt frontu

en: Show the inline search entry
cs: Zobrazit hodnotu řádkového hledání

en: Shuffle Playlist
cs: Zamíchat seznam skladeb

en: Size (px):
cs: Velikost (px):

en: Size: %s
cs: Velikost: %s

en: Skip Count
cs: Přeskočit počet

en: Skip tags that can't be written
cs: Přeskočit tagy, které nemohou být zapsány

en: Skipped more often
cs: Přeskočeno častěji

en: Slavic
cs: Slovanská

en: Soft
cs: Jemně

en: Song List
cs: Seznam skladeb

en: Song Notifications
cs: Oznamování skladeb

en: Songs
cs: Skladby

en: Songs either need a <i><b>musicbrainz_trackid</b></i>, or <i><b>artist</b></i> / <i><b>title</b></i> / <i><b>album</b></i> tags to get submitted.
cs: Pro pokračování jsou vyžadovány u skladeb některé z tagů: <i><b>musicbrainz_trackid</b></i>, nebo <i><b>artist</b></i> / <i><b>title</b></i> / <i><b>album</b></i>.

en: Songs in the listed folders will be added to the library during a library refresh
cs: Skladby v uvedených složkách budou přidány do sbírky při obnově (refresh)

en: Songs matching this filter will not be submitted.
cs: Informace o skladbách odpovídajících zadanému filtru nebudou odesílány.

en: Songs not in an album
cs: Skladby neobsažené v albu

en: Songs to submit:
cs: Skladby ke schválení:

en: Songs with MBIDs:
cs: Skladby s MusicBrainz ID:

en: Songs with sufficient tags:
cs: Skladby s dostatečnými tagy:

en: Sort _by…
cs: Řadit _podle…

en: Soundcloud Browser
cs: Prohlížeč Soundcloudu

en: Soundcloud authorisation
cs: Autorizace Soundcloudu

en: Sources
cs: Zdroje

en: Split Album
cs: Rozdělit album

en: Split Arranger out of Ar_tist
cs: Oddělit aranžmá od Umělce

en: Split Disc out of _Album
cs: Oddělit disk od _Alba

en: Split Tags
cs: Rozdělit tagy

en: Split _Originalartist out of Title
cs: Oddalit _Původního umělce od názvu

en: Split _Performer out of Artist
cs: Oddělit _Interpreta od umělce

en: Split _Performer out of Title
cs: Oddělit _Interpreta od názvu

en: Split _Version out of Title
cs: Oddělit _Verzi od názvu

en: Split into _Multiple Values
cs: Rozdělit do _Více položek

en: Split into multiple _values
cs: Rozdělit do více _hodnot

en: Split out disc number.
cs: Oddělit číslo disku.

en: Splits the disc number from the album and the version from the title at the same time.
cs: Oddělit současně číslo disku od alba a verzi od názvu.

en: Squeezebox OK. Using the only player (%s).
cs: Squeezbox OK. Používá se přehrávač (%s).

en: Squeezebox Server
cs: Squeezebox server

en: Squeezebox Sync
cs: Synchronizace se Squeezboxem

en: Squeezebox server at {hostname}:{port}
cs: Squeezbox server na {hostname}:{port}

en: Start Import
cs: Spustit import

en: Start Quod Libet if it isn't running
cs: Spustit Quod Libet jestliže už neběží

en: Start fro_m:
cs: Začít _od:

en: Start playback
cs: Přehrávat

en: Start without plugins
cs: Start bez zásuvných modulů

en: Started more recently
cs: Spuštěno nedávno

en: Starting text editor '%(editor-name)s' failed.
cs: Spuštění editoru '%(editor-name)s' selhalo.

en: Starts a random album when your playlist reaches its end. It requires that your active browser supports filtering by album.
cs: Začít přehrávat náhodné album, když přehrávání seznamu skladeb dosáhne konce. Je nutné nastavit v prohlížeči možnost filtrování podle alba.

en: Station lists can only contain locations of stations, not other station lists or playlists. The following locations cannot be loaded:
    %s
cs: Seznamy stanic mohou obsahovat pouze umístění stanic, nemohou obsahovat seznamy stanic nebo plylisty. Následující umístění nelze nahrát:
    %s

en: Status Patterns
cs: Vzory statusu

en: Status Text
cs: Text statusu

en: Status text when a song is paused. Accepts QL Patterns e.g. %s
cs: Text statusu, když je přehrávání pozastaveno. Je možné použít QL vzory jako např. %s.

en: Status text when a song is started.
cs: Text statusu při začátku přehrávání.

en: Status text when a song is started. Accepts QL Patterns e.g. %s
cs: Text statusu při začátku přehrávání. Je možné použít QL vzory jako např. %s.

en: Statuses for which message will be changed
cs: Statusy, pro které bude změněna zpráva.

en: Stop After This Song
cs: Po této skladbě zastavit přehrávání

en: Stop _After This Song
cs: Po této skladbě _zastavit přehrávání

en: Stop after the playing song
cs: Zastavit přehrávání po skončení skladby

en: Stop playback
cs: Přehrávat

en: Strip _Windows-incompatible characters
cs: Nahradit znaky nekompatibilní s _Windows

en: Strip _diacritical marks
cs: Nahradit _diakritiku

en: Strip non-_ASCII characters
cs: Nahradit ne-_ASCII znaky

en: Submission
cs: Odeslání

en: Submit Acoustic Fingerprints
cs: Potvrdit prstoklady pro akustiku

en: Submit Error Report
cs: Potvrdit hlášení chyby

en: Submitting fingerprints:
cs: Potvrzování prstokladů:

en: Submitting…
cs: Potvrzování…

en: Successfully imported ratings and statistics for %d songs
cs: Import hodnocení a statistik %d skladeb byl úspěšný.

en: Supported file formats include Ogg Vorbis/Opus/Speex/FLAC, MP3, FLAC, MOD/XM/IT, Musepack, Wavpack, MPEG-4 AAC, Monkeys Audio, WMA, SPC, MIDI.
cs: Podporované formáty souborů jsou Ogg Vorbis/Opus/Speex/FLAC, MP3, FLAC, MOD/XM/IT, Musepack, Wavpack, MPEG-4 AAC, Monkeys Audio, WMA, SPC, MIDI.

en: Sync complete.
cs: Synchronizace dokončena.

en: Synchronized Lyrics
cs: Synchronizované texty

en: System Default
cs: Výchozí

en: Tag Editing
cs: Úprava tagů

en: Tag expression
cs: Výraz tagu

en: Tag expression e.g. people:real or ~album~year
cs: Výraz tagu, např. people:real nebo ~album~year

en: Tag may not be accurate
cs: Tag nemusí být správně

en: Tag pattern with optional markup e.g. <tt>composer</tt> or
    <tt>%s</tt>
cs: Vzor tagu s volitelným značením, např. <tt>composer</tt> nebo
    <tt>%s</tt>

en: Tags
cs: Tagy

en: Tags From Path
cs: Tagy z cesty

en: Tags are added to existing ones
cs: Tagy jsou přidány k již existujícím

en: Tags have been changed but not saved. Save these files, or revert and discard changes?
cs: Tagy byly změněny, ale nebyly uloženy. Přejete si změny uložit, nebo zahodit?

en: Tags replace existing ones
cs: Nahradit existující tagy

en: Talk / News
cs: Rozhovory / Zprávy

en: Tap
cs: Vyťukat

en: Tap BPM
cs: Vyťukat tempo pro vybranou skladbu.

en: Telepathy Status Messages
cs: Status zprávy pro Telepathy

en: Tested Clients
cs: Otestované klienty

en: Text Entries
cs: Texty

en: Text when a song is paused.
cs: Text při zastavení přehrávání.

en: The 40 songs you've played most (more than 40 may be chosen if there are ties)
cs: 40 skladeb, které jste poslouchali nejvíc (více než 40 jich může být vybráno také)

en: The Frequency band of the filter
cs: Frekvenční pásmo filtru

en: The Frequency width of the filter
cs: Šíre frekvence filtru

en: The GStreamer output pipeline used for playback. Leave blank for the default pipeline. In case the pipeline contains a sink, it will be used instead of the default one.
cs: Roura výstupu GStreameru používaná pro přehrávání. Nechte prázdné pro použití výchozí roury. Pokud roura obsahuje sink, bude použit místo defaultního.

en: The QL pattern, e.g. <~filename>, to use to compute a value for the command. For playlists, this also supports virtual tags <~playlistname> and <~#playlistindex>.
cs: QL vzor jako např. <~filename> pro použití k výpočtu hodnoty příkazu. Pro seznamy skladeb je možné použít virtuální tagy <~playlistname> a <~#playlistindex>.

en: The audio device %r was not found. Check your Xine settings in ~/.quodlibet/config.
cs: Zařízení %r nenalezeno. Zkontrolujte nastavení Xine v ~/.quodlibet/config.

en: The current audio backend does not support URLs, Audio Feeds browser disabled.
cs: Současná obslužná aplikace nepodporuje URL, prohlížeč audio zdrojů je zakázán.

en: The current backend does not support equalization.
cs: Současná obslužná aplikace na pozadí nepodporuje ekvalizér.

en: The date must be entered in 'YYYY', 'YYYY-MM-DD' or 'YYYY-MM-DD HH:MM:SS' format.
cs: Datum musí být vloženo ve formátu 'YYYY', 'YYYY-MM-DD' nebo 'YYYY-MM-DD HH:MM:SS'.

en: The duplicate songs will be removed from the playlist '%s'.
cs: Duplikátní skladby budou ze seznamu skladeb ‚%s‘ odstraněny.

en: The files currently selected do not support multiple values for <b>%s</b>.
cs: Vybrané soubory nepodporují zadávání více položek pro <b>%s</b>.

en: The files selected cannot be copied to other song lists or the queue.
cs: Vybrané soubory nelze zkopírovat do jiných seznamů skladeb nebo do fronty.

en: The maximum number of argument to pass to the command at one time (like xargs)
cs: Nejvyšší počet argumentů k předání příkazu najednou (jako xargs).

en: The name of this command
cs: Jméno příkazu

en: The pattern
    	<b>%s</b>
    contains / but does not start from root. To avoid misnamed folders, root your pattern by starting it with / or ~/.
cs: Vzor
    	%s
    obsahuje / , ale nezačíná od kořene (root). Pro vyhnutí se nepojmenovaným složkám upravte vzor root tak, aby začínal / nebo ~/.

en: The pattern
    	<b>%s</b>
    is invalid. Possibly it contains the same tag twice or it has unbalanced brackets (&lt; / &gt;).
cs: Vzor
    	%s
    je neplatný. Možná obsahuje duplicitní tag nebo nemá uzavřené závorky (&lt; / &gt;).

en: The pattern used to format the artist name for submission. Leave blank for default.
cs: Vzor používaný pro formátování jména umělce při odesílání informací. Ponechte prázdné pro výchozí hodnotu.

en: The pattern used to format the title for submission. Leave blank for default.
cs: Vzor používaný k zformátování názvu pro odesílání. Ponechte prázdné pro výchozí hodnotu.

en: The pattern you entered was invalid. Make sure you enter &lt; and &gt; as \&lt; and \&gt; and that your tags are balanced.
    
    %s
cs: Zadaný vzor je neplatný. Ujistětě se, že vkládáte &lt; a &gt; jako \&lt; a \&gt; a že jsou vaše tagy v pořádku.
    
    %s

en: The saved ratings will be removed
cs: Uložená hodnocení budou odstraněna

en: The selected files will be deleted from disk.
cs: Vybrané soubory budou smazány z disku.

en: The selected files will be moved to the trash.
cs: Vybrané soubory budou přesunuty do koše.

en: The selected songs will be removed from the library and their files deleted from disk.
cs: Vybrané skladby budou odstraněny ze sbírky a smazány z disku.

en: The selected songs will be removed from the library and their files moved to the trash.
cs: Vybrané skladby budou odstraněny ze sbírky a jejich soubory budou odstraněny do koše.

en: The selected songs will be removed from the library.
cs: Vybrané soubory budou odstraněny ze sbírky.

en: The shell command syntax to run
cs: Spustit příkaz v syntaxi shellu

en: Theme Switcher
cs: Změna tématu

en: There is <b>%(to-process)s</b> album to update (of %(all)s) | There are <b>%(to-process)s</b> albums to update (of %(all)s)
cs[0]: Je zde <b>%(to-process)s</b> album k aktualizaci (of %(all)s).
cs[1]: Jsou zde <b>%(to-process)s</b> alba k aktualizaci (of %(all)s)l.
cs[2]: Je zde <b>%(to-process)s</b> alb k aktualizaci (of %(all)s).

en: Threshold until the filter is activated
cs: Práh dokud je aktivován filtr

en: Time
cs: Čas

en: Title
cs: Název

en: Title Case
cs: Velikost písmen u názvů

en: Title includes _version
cs: Název obsahuje _verzi

en: Title-_case Value
cs: Velikost _písmen v názvech

en: Title-cases tag values in the tag editor.
cs: Velikosti písmen názvů v editoru.

en: Toggle Menu Bar
cs: Prohodit lištu menu

en: Toggle main window visibility
cs: Přepnout viditelnost hlavního okna

en: Toggle play/pause mode
cs: Prohodit režim přehrávání/pauza

en: Toggle queue visibility
cs: Přepnout viditelnost fronty

en: Toggle repeat mode
cs: Prohodit mód opakování

en: Toggle shuffle mode
cs: Prohodit mód promíchání

en: Toggle the menu bar by pressing the Alt key.
cs: Prohodit lištu menu stiskem klávesy Alt.

en: Too many arguments
cs: Příliš mnoho parametrů

en: Tooltip Display
cs: Zobrazení tipů

en: Topic
cs: Téma

en: Total length:
cs: Celková delka:

en: Total size:
cs: Celková velikost

en: Track
cs: Skladba

en: Track %s
cs: Skladba %s

en: Track List
cs: Seznam skladeb

en: Track Numbers
cs: Čísla skladeb

en: Track unavailable
cs: Skladba je nedostupná

en: Tray Icon
cs: Ikona v oznamovací oblasti

en: Tree View
cs: Struktura složek

en: Try %s --help.
cs: Zkuste %s --help.

en: Turkish
cs: Turecká

en: Turn down volume
cs: Snížit hlasitost

en: Turn repeat off, on, or toggle it
cs: Vypnout/zapnout či přepnout opakování

en: Turn up volume
cs: Zesílit hlasitost

en: UPnP AV Media Server
cs: UPnP AV Mediální Server

en: Unable to add <b>%s</b>
cs: Nelze přidat <b>%s</b>

en: Unable to add feed
cs: Nelze přidat zdroj

en: Unable to add location
cs: Umístění nelze přidat

en: Unable to add songs
cs: Nelze přidat skladby

en: Unable to add tag
cs: Tag nelze přidat

en: Unable to copy songs
cs: Nelze kopírovat skladby

en: Unable to create audio output
cs: Nelze vytvořit audio výstup.

en: Unable to create folder
cs: Složku nelze vytvořit

en: Unable to delete files
cs: Soubory nezle smazat

en: Unable to delete folder
cs: Složku nelze smazat

en: Unable to edit song
cs: Skladbu nelze upravit

en: Unable to export playlist
cs: Seznam skladeb nelze exportovat

en: Unable to import playlist
cs: Seznam skladeb nelze importovat

en: Unable to move to trash
cs: Nelze přesunout do koše

en: Unable to rename file
cs: Soubor nelze přejmenovat

en: Unable to rename playlist
cs: Seznam skladeb nelze přejmenovat

en: Unable to run custom command %s
cs: Nelze spustit příkaz %s

en: Unable to save "%s".
cs: Nelze uložit ‚%s‘.

en: Unable to save song
cs: Skladbu nelze uložit

en: Unhide
cs: Odkrýt

en: Unknown
cs: Neznámé

en: Unknown %s
cs: Neznámé %s

en: Unqueue a file or query
cs: Vyřadit z fronty soubor nebo dotaz

en: Update Tags in Files
cs: _Aktualizovat tagy souborů

en: Update modified tags in files. This will ensure play counts and ratings are up to date.
cs: Aktualizovat změné tagy souborů. Ve výsledku budou aktualizována i všechna hodnocení a počet přehrání.

en: Updates all Telepathy-based IM accounts (as configured in Empathy etc) with a status message based on current song.
cs: Aktualizace všech účtů založených na messengeru Telepathy (Empathy apod.) statusem se zprávou o právě přehrávané skladbě.

en: Updates your library's statistics from your Last.fm profile.
cs: Aktualizace statistik sbírky z profilu na Last.fm.

en: Updating chart list.
cs: Aktualizace seznamu grafů.

en: Updating for new ratings
cs: Aktualizace nových hodnocení

en: Uploads songs to an iRiver iFP device.
cs: Nahrát skladby do zařízení iRiver iFP.

en: Usage: %(program)s %(usage)s
cs: Využití: %(program)s %(usage)s

en: Use absolute paths
cs: Použít absolutní cesty

en: Use only _lowercase characters
cs: Použít jen _malá písmena

en: Use relative paths
cs: Použít relativní cesty

en: User_name:
cs: _Jméno:

en: Username:
cs: Uživatel:

en: Uses common English rules for title casing, as in "Dark Night of the Soul"
cs: Pro velká/malá písmena použít základní pravidla z angličtiny (např. „Dark Night of the Soul“)

en: Uses commonly named images found in common directories alongside the song.
cs: Použití tradičně pojmenovaných souborů obrázků nalezených v adresářích uvnitř adresářů alb.

en: Uses covers embedded into audio files.
cs: Používají se přebaly alb vložené přímo do souborů.

en: Value
cs: Hodnota

en: Value for %s?
cs: Hodnota %s?

en: Value is a regular expression
cs: Hodnota je regulární výraz

en: Various details regarding the error and your system will be send to a third party online service (<a href='https://www.sentry.io'>www.sentry.io</a>). You can review the data before sending it below.
cs: Detaily týkající se chyby a vašeho systému budo odeslány službě třetí strany (<a href='https://www.sentry.io'>www.sentry.io</a>). Odesílaná data můžete zkontrolovat níže.

en: View Lyrics
cs: Zobrazit texty

en: Visible Columns
cs: Viditelné položky

en: Visualiser executable:
cs: Spouštěcí příkaz vizualizéru:

en: Waiting to start %s
cs: Čekání na začátek %s

en: Wakes you up with loud music.
cs: Probuzení hlasitou hudbou.

en: Waveform Seek Bar
cs: Lišta hledání ve vlnové křivce skladby

en: Website Search
cs: Vyhledávání na webu

en: Weights
cs: Rovnováha

en: What do you want to do with that %d song? | What do you want to do with those %d songs?
cs[0]: Co si přejete udělat s touto %d skladbou?
cs[1]: Co si přejete udělat s těmito %d skladbami?
cs[2]: Co si přejete udělat s těmito %d skladbami?

en: When the playing song changes, scroll to it in the song list
cs: Když se přehrávaná skladba změní, najet na ni v přehledu skladeb

en: Would you like to load a list of popular radio stations?
cs: Přejete si načíst seznam oblíbených radiostanic?

en: Write
cs: Zapsat

en: Write "_albumartist" when needed
cs: Zapsat „_albumartist“, pokud bude třeba

en: Write "labelid" tag
cs: Uveďte tag "labelid"

en: Write MusicBrainz tags
cs: Zapsat tagy MusicBrainz

en: Write _standard MusicBrainz tags
cs: Zapsat _standardní tagy MusicBrainz

en: Write album related tags and try to reduce the number of different album releases
cs: Zapsat tagy a pokusit se redukovat počet různých vydání alba.

en: Write sort tags for artist names
cs: Zapsat tagy pro třídění umělců

en: Writing to <b>%s</b> failed.
cs: Zápis do <b>%s</b> selhal.

en: Wrong system time. Submissions may fail until it is corrected.
cs: Vypadá to, že je nastaven špatný systémový čas. Informace o přehrávaných skladbách se možná nebudou odesílat, dokud nebude čas nastaven správně.

en: You are already using the newest version %(version)s
cs: Používáte aktuální verzi %(version)s

en: You can access the following objects by default:
cs: Jako základ můžete použít následující objekty:

en: You can ignore this error, but the application might be unstable until it is restarted. Submitting an error report will only take a few seconds and would help us a lot.
cs: Tuto chybu můžete ignorovat, ale pokud aplikace nebude restartována, může být nestabilní. Odeslání krátké zprávy o chybě zabere jen chvilku a hodně vývojářům pomůže.

en: You don't have any music library set up. Would you like to do that now?
cs: Zatím nemáte nastavenu žádnou hudební sbírku. Přejete si ji nastavit teď?

en: You have to specify an acoustid.org API key in the plugin preferences before you can submit fingerprints.
cs: Před schválením prstokladů je třeba mít v nastavení zásuvného modulu uveden API klíč pro acousticid.org.

en: Your current working directory is:
cs: Aktuální pracovní složka:

en: [+|-][HH:]MM:SS
cs: [+|-][ HH:] MM: SS

en: [Invalid Encoding]
cs: [Neplatné kódování]

en: [albumart] HTTP Error: %s
cs: [albumart] HTTP chyba: %s

en: [option]
cs: [volba]

en: [options]
cs: [možnosti]

en: _About
cs: _O Quod Libet

en: _Add
cs: _Přidat

en: _Add Files
cs: _Přidat soubory

en: _Add Folders
cs: _Přidat složky

en: _Add a File…
cs: _Přidat soubor...

en: _Add a Folder…
cs: _Přidat složku...

en: _Add a Location…
cs: _Přidat umístění…

en: _Add to Library
cs: _Přidat do sbírky

en: _Album Headers
cs: Hlavičky _Alb

en: _Album List
cs: _Seznam alb

en: _Album Mode
cs: _Režim alba

en: _Align text:
cs: _Zarovnat text:

en: _Apply
cs: _Použít

en: _Artist
cs: _Umělec

en: _Artist pattern:
cs: _Vzor pro umělce:

en: _Audio Feeds
cs: _Audio zdroje

en: _Bayesian averaging amount:
cs: Hodnota _Bayesovského průměru:

en: _Body:
cs: _Tělo:

en: _Browse
cs: _Procházet

en: _Browse Library
cs: _Procházet sbírku

en: _Buffer duration:
cs: _Délka mezipaměti:

en: _Cancel
cs: _Zrušit

en: _Check for Updates…
cs: _Zkontrolovat aktualizace…

en: _Close
cs: _Zavřít

en: _Continue
cs: _Pokračovat

en: _Control
cs: _Ovládání

en: _Convert Encoding…
cs: _Převést kódování…

en: _Cover Grid
cs: _Mřížka přebalů alb

en: _Cover size:
cs: _Velikost přebalu:

en: _Custom
cs: _Vlastní

en: _Customize Headers…
cs: _Upravit hlavičky...

en: _Date
cs: _Datum

en: _Date Headers
cs: Hlavičky _Dat

en: _Default rating:
cs: _Výchozí hodnocení:

en: _Delay:
cs: _Zpoždění:

en: _Delete
cs: _Smazat

en: _Delete Files
cs: _Smazat soubory

en: _Details
cs: _Pordobnosti

en: _Disc
cs: _Disk

en: _Edit Bookmarks…
cs: _Upravit záložky...

en: _Edit Display…
cs: _Upravit zobrazení…

en: _Edit image after saving
cs: _Upravit obrázek po uložení

en: _Edit…
cs: _Upravit...

en: _Embed Current Image
cs: _Vložit aktuální obrázek

en: _Enable Replay Gain volume adjustment
cs: _Povolit úpravu hlasitosti

en: _Expand Column
cs: _Rozšířit sloupec

en: _Export
cs: _Exportovat

en: _Fall-back gain (dB):
cs: _Vyrovnání hlasitosti (dB):

en: _File
cs: _Soubor

en: _File Headers
cs: Hlavičky _Souborů

en: _File System
cs: _Systém souborů

en: _Filename
cs: _Název souboru

en: _Fill:
cs: _Vyplnit:

en: _Filter on %s
cs: _Filtr na %s

en: _Filters
cs: _Filtry

en: _Font:
cs: _Písmo:

en: _Frequency cut:
cs: _Ořez frekvence:

en: _Genre
cs: _Žánr

en: _Global filter:
cs: _Globální filtr:

en: _Group duplicates by:
cs: _Seskupit duplicity podle:

en: _Help
cs: _Pomoc

en: _Human title case
cs: _Běžná velká malá písmena

en: _Import
cs: _Importovat

en: _In Order
cs: _V pořadí

en: _Information
cs: _Informace

en: _Internet Radio
cs: _Internetová rádia

en: _Jump to Playing Song
cs: _Skočit na přehrávanou skladbu

en: _Jump to playing song automatically
cs: _Rovnou automaticky přehrávat skladbu

en: _Keyboard Shortcuts
cs: _Klávesové zkratky

en: _Length
cs: _Délka

en: _Level:
cs: _Úroveň:

en: _Limit Results
cs: _Omezit výsledky

en: _Load Stations
cs: _Načíst stanice

en: _More options…
cs: _Více možností...

en: _Move to Trash
cs: _Přesunout do koše

en: _Mute
cs: _Ztlumit

en: _Name:
cs: _Jméno:

en: _New
cs: _Nový

en: _New Folder…
cs: _Nová složka…

en: _New Playlist…
cs: _Nový seznam skladeb…

en: _New Station…
cs: _Nová stanice…

en: _Next
cs: _Další

en: _Not Now
cs: _Ne teď

en: _Offline mode (don't submit anything)
cs: _Offline mód (neodesílat žádné informace)

en: _Others:
cs: _Ostatní:

en: _Outline
cs: _Obrysy

en: _Output pipeline:
cs: _Výstupní roura:

en: _Paned Browser
cs: _Prohlížeč s panely

en: _Password:
cs: _Heslo:

en: _People Headers
cs: Hlavičky _Lidí

en: _Pitch:
cs: _Zpomalení:

en: _Play
cs: _Přehrávat

en: _Playlists
cs: _Seznamy skladeb

en: _Plugins
cs: _Zásuvné moduly

en: _Position:
cs: _Poloha:

en: _Pre-amp gain (dB):
cs: _Předzesílení (dB):

en: _Preferences
cs: _Nastavení

en: _Preset:
cs: _Přednastavení:

en: _Preview
cs: _Náhled

en: _Process albums:
cs: _Zpracovat alba:

en: _Production Headers
cs: Hlavičky _Produkce

en: _Query:
cs: _Dotaz:

en: _Queue
cs: _Fronta

en: _Quit
cs: _Zavřít

en: _Random
cs: _Náhodně

en: _Rating
cs: _Hodnocení

en: _Redo
cs: _Znovu provést změny

en: _Refresh
cs: _Obnovit

en: _Remove
cs: Odstranit

en: _Remove Rating
cs: _Odstranit hodnocení

en: _Remove all Images
cs: _Odstranit všechny obrázky

en: _Remove from Playlist
cs: _Odstranit ze seznamu

en: _Rename
cs: _Přejmenovat

en: _Repeat
cs: _Opakovat

en: _Replace File
cs: _Nahradit soubor

en: _Replay Gain Mode
cs: _Replay Gain mód

en: _Revert
cs: _Obrátit

en: _Run Plugin
cs: _Spuarir zásuvný modul

en: _Save
cs: _Uložit

en: _Scan Library
cs: _Načíst sbírku

en: _Search
cs: _Hledat

en: _Select all Sub-Folders
cs: _Vybrat všechny podsložky

en: _Send
cs: _Poslat

en: _Service:
cs: _Služba:

en: _Set Up
cs: _Nastavení

en: _Shadows
cs: _Stíny

en: _Show %(application-name)s
cs: _Zobrazit %(application-name)s

en: _Show notification
cs: _Zobrazit notifikaci

en: _Shuffle
cs: _Promíchat

en: _Song
cs: _Skladba

en: _Submit
cs: _Provést

en: _Theme:
cs: _Téma:

en: _Threshold:
cs: _Práh:

en: _Title
cs: _Název

en: _Title pattern:
cs: _Vzor názvu skladeb:

en: _Title-case tags
cs: _Tagy Kapitálkami

en: _Title:
cs: _Název:

en: _Total tracks:
cs: _Celkem skladeb:

en: _Track
cs: _Skladba

en: _Track Headers
cs: Hlavičky _Skladeb

en: _Track Mode
cs: _Režim skladby

en: _Undo
cs: _Krok zpět

en: _Unhide
cs: _Odkrýt

en: _Unknown
cs: _Neznámé

en: _Update Stations
cs: _Aktualizace stanic

en: _Username:
cs: _Uživatel:

en: _Value:
cs: _Hodnota:

en: _Verify account data
cs: _Ověřit účet

en: _Verify settings
cs: O_věřit nastavení

en: _View
cs: _Zobrazení

en: _Weight
cs: _Váha

en: a music library and player
cs: hudební sbírka a přehrávač

en: added
cs: přidáno

en: album artist
cs: umělec alba

en: album gain
cs: úprava hlasitosti alba

en: album peak
cs: nejvyšší hodnota u alba

en: albums
cs: alba

en: always
cs: vždy

en: an audio tag editor
cs: editor tagů

en: and %d more…
cs: a %d více...

en: arrangement
cs: uspořádání

en: arranger
cs: aranžmá

en: arrangers
cs: aranžmá

en: artist
cs: umělec

en: artists
cs: umělci

en: author
cs: autor

en: authors
cs: autoři

en: avoid
cs: raději ne

en: away
cs: pryč

en: bookmark
cs: záložka

en: by %s
cs: podle %s

en: channel count
cs: počet kanálů

[ctx: check]
en: titlecase?
cs: Všude první velké?

en: codec
cs: kodek

en: command
cs: příkaz

[ctx: command]
en: filename
cs: název souboru

en: composer
cs: skladatel

en: composers
cs: skladatelé

en: composition
cs: skladatel

en: conducting
cs: dirigent

en: conductor
cs: dirigent

en: conductors
cs: dirigenti

en: contact
cs: kontakt

en: date
cs: rok

en: description
cs: popis

en: different across %d song | different across %d songs
cs[0]: liší se u %d skladby
cs[1]: liší se u %d skladeb
cs[2]: liší se u %d skladeb

en: directory
cs: složka

en: disc
cs: disk

en: disc subtitle
cs: podnázev disku

en: discs
cs: disky

[ctx: edittags]
en: _Revert
cs: _Obrátit pořadí

[ctx: edittags]
en: _Save
cs: _Uložit

en: empty
cs: prázdný

en: encoding
cs: kódování

en: file format
cs: formát souboru

en: file size
cs: velikost souboru

en: filename
cs: název souboru

en: format
cs: formát

en: from %(source)s
cs: z %(source)s

en: full name
cs: celé jméno

en: genre
cs: žánr

en: genres
cs: žánry

en: grouping
cs: slučování

[ctx: heading]
en: Search
cs: Vyhledávání

en: if <b>album</b> RG tags are missing
cs: pokud chybí RG tagy pro <b>album</b>

en: if <b>any</b> RG tags are missing
cs: pokud <b>jakékoli</b> RG tagy chybí

en: invisible
cs: neviditelný

en: label ID
cs: ID labelu

en: language
cs: jazyk

en: last played
cs: naposledy hrané

en: last started
cs: poslední start

en: length
cs: délka

en: license
cs: licence

en: location
cs: místo

en: lyricist
cs: texty

en: lyricists
cs: textaři

en: lyrics
cs: texty

en: missing from %d song | missing from %d songs
cs[0]: chybí u %d skladby
cs[1]: chybí u %d skladeb
cs[2]: chybí u %d skladeb

en: modified
cs: naposledy změněno

en: mount point
cs: přípojný bod

en: name
cs: jméno

en: organization
cs: organizace

en: original album
cs: původní album

en: original artist
cs: původní umělec

en: original release date
cs: datum původního vydání

en: original release year
cs: rok původního vydání

en: parameter
cs: parametr

en: path
cs: cesta

en: pattern
cs: vzor

en: paused
cs: Zastaveno

en: people
cs: lidé

en: performer
cs: interpret

en: performers
cs: interpreti

en: playlists
cs: Seznamy skladeb

en: plays
cs: přehrání

en: prefer
cs: upřednostnit

en: query
cs: dotaz

en: rating
cs: hodnocení

en: recording date
cs: datum nahrávání

en: reference loudness
cs: určující hlasitost

en: release country
cs: země vydání

en: roles
cs: role

en: seconds before starting next album
cs: vteřiny před začátkem přehrávání alba

en: skips
cs: přeskočení

en: sort
cs: řadit

en: tag=value
cs: tag=hodnota

en: title
cs: název

en: track
cs: skladba

en: track gain
cs: úprava hlasitosti skladby

en: track peak
cs: nejvyšší hodnota u skladby

en: tracks
cs: skladby

en: unidentified Squeezebox player: %r
cs: neindentifikován přehrávač pro Squeezbox: %r

en: unidentified Squeezebox server
cs: neidentifikován server Squeezbox

en: unique
cs: unikátní

en: version
cs: verze

en: website
cs: webová stránka

en: year
cs: rok
