Xfce Panel Plugins - en to ca translation catalogue (283 entries)

en: 	Astronomical data:
    	Last:	%s
    	Next:	%s
    	Current failed attempts: %d
ca: 	Dades astronòmiques:
    	Últimes:		%s
    	Següents:	%s
    	Intents fallits:	%d

en: 	Data not available, will use sane default values for night and day.
ca: 	Les dades no estan disponibles, s'utilitzaran els valors predeterminats per al dia i la nit.

en: 	Direction: %s (%s%s)
ca: 	Direcció: %s (%s%s)

en: 	Encyclopedic information partly taken from
ca: 	La informació enciclopèdica ha estat agafada parcialment de

en: 	Moon phase:	%s
ca: 	Fase lunar:	%s

en: 	Moon phase:	Unknown
ca: 	Fase lunar:	desconeguda

en: 	Moonrise:	%s
ca: 	Sortida de la lluna:	%s

en: 	Moonrise:	The moon never rises today.
ca: 	Sortida de la lluna:	la lluna no sortirà avui.

en: 	Moonset:	%s
ca: 	Posta de la lluna:	%s

en: 	Moonset:	The moon never sets today.
ca: 	Posta de la lluna:	la lluna no es pondrà avui.

en: 	Speed: %s %s (%s on the Beaufort scale)
ca: 	Velocitat: %s %s (%s a l'escala de Beaufort)

en: 	Sunrise:		%s
ca: 	Sortida del sol:	%s

en: 	Sunrise:		The sun never rises today.
ca: 	Sortida del sol:	el sol no sortirà avui.

en: 	Sunset:		%s
ca: 	Posta del sol:		%s

en: 	Sunset:		The sun never sets today.
ca: 	Posta del sol:		el sol no es pondrà avui.

en: 	Temperatures, wind, atmosphere and cloud data calculated
    	for:		%s
ca: 	Dades de temperatures, vent, atmosfera i nuvolositat calculades
    	per a:			%s

en: 	Weather data:
    	Last:	%s
    	Next:	%s
    	Current failed attempts: %d
ca: 	Dades del temps:
    	Anterior:	%s
    	Següent:	%s
    	Intents fallits actuals: %d

en: 
    	Elevation and timezone data provided by
ca: 
    	Les dades de l'elevació i de la zona horària han estat proporcionades per

en: 
    	Precipitation and the weather symbol have been calculated
    	using the following time interval:
    	Start:	%s
    	End:	%s
ca: 
    	La precipitació i el símbol de temps s'han calculat
            mitjançant l'interval de temps següent:
    	Començament:	%s
    	Acabament:		%s

en: 
    	Weather and astronomical data from
ca: 
    	Dades meteorològiques i astronòmiques de

en: 
    Astronomical Data
ca: 
    Dades astronòmiques

en: 
    Atmosphere
ca: 
    Atmosfera

en: 
    Clouds
ca: 
    Núvols

en: 
    Credits
ca: 
    Crèdits

en: 
    Downloads
ca: 
    Baixades

en: 
    Precipitation
ca: 
    Precipitacions

en: 
    Times Used for Calculations
ca: 
    Temps utilitzats per als càlculs

en: 
    Wind
ca: 
    Vent

en: 1 millimeter is one thousandth of a meter - the fundamental unit of length in the International System of Units -, or approximately 0.04 inches.
ca: 1 mil·límetre és una mil·lèsima part d'un metre - la unitat fonamental de longitud del Sistema Internacional d'Unitats - o aproximadament 0,04 polzades.

en: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    
    <b>Temperature:</b> %s
    <b>Wind:</b> %s from %s
    <b>Pressure:</b> %s
    <b>Humidity:</b> %s
ca: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    
    <b>Temperatura:</b> %s
    <b>Vent:</b> %s del %s
    <b>Pressió:</b> %s
    <b>Humitat:</b> %s

en: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    <span size="smaller">from %s to %s, with %s of precipitation</span>
    
    <b>Temperature:</b> %s		<span size="smaller">(values at %s)</span>
    <b>Wind:</b> %s (%son the Beaufort scale) from %s(%s)
    <b>Pressure:</b> %s    <b>Humidity:</b> %s
    <b>Fog:</b> %s    <b>Cloudiness:</b> %s
    
    <span size="smaller">%s</span>
ca: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    <span size="smaller">de %s a %s, amb %s de precipitació</span>
    
    <b>Temperatura:</b> %s		<span size="smaller">(valors a %s)</span>
    <b>Vent:</b> %s (%s en l'escala de Beaufort) del %s(%s)
    <b>Pressió:</b> %s    <b>Humitat:</b> %s
    <b>Boira:</b> %s    <b>Nuvolositat:</b> %s
    
    <span size="smaller">%s</span>

en: <b>Atmosphere</b>
ca: <b>Atmosfera</b>

en: <b>Clouds</b>
ca: <b>Núvols</b>

en: <b>Directory:</b> %s
    
    <b>Author:</b> %s
    
    <b>Description:</b> %s
    
    <b>License:</b> %s
ca: <b>Directori:</b> %s
    
    <b>Autor:</b> %s
    
    <b>Descripció:</b> %s
    
    <b>Llicència:</b> %s

en: <b>Precipitation</b>
ca: <b>Precipitacions</b>

en: <b>Times used for calculations</b>
ca: <b>Temps utilitzats per als càlculs</b>

en: <tt><small>Amount:        %s%s%s</small></tt>
ca: <tt><small>Quantitat:        %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Apparent temperature: %s%s%s</small></tt>
ca: <tt><small>Temperatura aparent: %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Barometric pressure:  %s%s%s</small></tt>
ca: <tt><small>Pressió baromètrica:  %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Cloudiness:    %5s%s%s</small></tt>
ca: <tt><small>Nuvolositat:    %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Data calculated for:  %s</small></tt>
ca: <tt><small>Dades per als càlculs:  %s</small></tt>

en: <tt><small>Dew point:            %s%s%s</small></tt>
ca: <tt><small>Punt de rosada:            %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Fog:           %5s%s%s</small></tt>
ca: <tt><small>Boira:           %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>High clouds:   %5s%s%s</small></tt>
ca: <tt><small>Núvols alts:   %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Interval end:         %s</small></tt>
ca: <tt><small>Acabament de l'interval:         %s</small></tt>

en: <tt><small>Interval start:       %s</small></tt>
ca: <tt><small>Començament de l'interval:       %s</small></tt>

en: <tt><small>Low clouds:    %5s%s%s</small></tt>
ca: <tt><small>Núvols baixos:    %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Middle clouds: %5s%s%s</small></tt>
ca: <tt><small>Núvols mitjans: %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Moon phase: %s</small></tt>
ca: <tt><small>Fase lunar: %s</small></tt>

en: <tt><small>Moon phase: Unknown</small></tt>
ca: <tt><small>Fase lunar: desconeguda</small></tt>

en: <tt><small>Moonrise: %s</small></tt>
ca: <tt><small>Sortida de la lluna: %s</small></tt>

en: <tt><small>Moonrise: The moon never rises this day.</small></tt>
ca: <tt><small>Sortida de la lluna: la lluna no surt aquest dia.</small></tt>

en: <tt><small>Moonset:  %s</small></tt>
ca: <tt><small>Posta de la lluna:  %s</small></tt>

en: <tt><small>Moonset: The moon never sets this day.</small></tt>
ca: <tt><small>Posta de la lluna: la lluna no es pon aquest dia.</small></tt>

en: <tt><small>Relative humidity:    %s%s%s</small></tt>
ca: <tt><small>Humitat relativa:    %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Sunrise: %s</small></tt>
ca: <tt><small>Sortida del sol: %s</small></tt>

en: <tt><small>Sunrise: The sun never rises this day.</small></tt>
ca: <tt><small>Sortida del sol: el sol no es pon aquest dia.</small></tt>

en: <tt><small>Sunset:  %s</small></tt>
ca: <tt><small>Posta del sol:  %s</small></tt>

en: <tt><small>Sunset: The sun never sets this day.</small></tt>
ca: <tt><small>Posta del sol: el sol no es pon aquest dia.</small></tt>

en: A foot (plural feet) is a unit of length defined as being 0.3048 m exactly and used in the imperial system of units and United States customary units. It is subdivided into 12 inches. The measurement of altitude in the aviation industry is one of the few areas where the foot is widely used outside the English-speaking world.
ca: Un peu és una unitat de longitud que es defineix exactament com a 0,3048 m, aquesta unitat s'utilitza al sistema d'unitats de l'imperi britànic i en les unitats habituals dels Estats Units. Un peu se subdivideix en 12 polzades. La mesura de l'altitud en la indústria de l'aviació és una de les poques àrees on el peu és àmpliament utilitzat fora del món de parla anglesa.

en: A more calendar-like view, with the days in columns and the daytimes (morning, afternoon, evening, night) in rows.
ca: Una vista més semblant a un calendari, amb els dies en columnes i les franges (matí, tarda, vespre, nit) en files.

en: A_dd
ca: A_fegeix

en: Add the selected value to the labels that should be displayed in the scrollbox.
ca: Afegiu el valor seleccionat a les etiquetes que s'han de mostrar a la casella rotativa.

en: Afternoon
ca: tarda

en: Air temperature, sometimes referred to as dry-bulb temperature. Measured by a thermometer that is freely exposed to the air, yet shielded from radiation and moisture.
ca: La temperatura de l'aire, de vegades referida com a temperatura de bulb sec. Mesurada per un termòmetre que està exposat lliurement a l'aire, però protegit de la radiació i la humitat.

en: Altitu_de:
ca: Alt_itud:

en: Altitude
ca: Altitud

en: Animate _transitions between labels
ca: Animació de les _transicions entre etiquetes

en: Apparent te_mperature:
ca: Te_mperatura aparent:

en: Apparent temperature
ca: Temperatura aparent

en: Apparent temperature (A)
ca: Temperatura aparent (A)

en: Available icon themes are listed here. You can add icon themes to $HOME/.config/xfce4/weather/icons (or the equivalent directory on your system). Information about how to create or use icon themes can be found in the README file. New icon themes will be detected everytime you open this config dialog.
ca: Aquí es llisten els temes d'icones disponibles. Podeu afegir temes d'icones a $HOME/.config/xfce4/weather/icons (o al directori equivalent del vostre sistema). Podeu trobar informació sobre com crear o usar temes d'icones al fitxer README. Els nous temes d'icones es detectaran cada cop que obriu aquest quadre de diàleg de la configuració.

en: Barometric _pressure:
ca: _Pressió atmosfèrica:

en: Barometric pressure
ca: Pressió atmosfèrica

en: Barometric pressure (P)
ca: Pressió atmosfèrica (P)

en: Cancel
ca: Cancel·la

en: Cannot update weather data
ca: No es poden actualitzar les dades meteorològiques

en: Change the name for the location to your liking. It is used for display and does not affect the location parameters in any way.
ca: Canvieu el nom de la ubicació al vostre gust. S'utilitza per a la visualització i no afecta els paràmetres de localització de cap manera.

en: Change...
ca: Canvia...

en: Check to always use only a single row on a multi-row panel and a small icon in deskbar mode.
ca: Marqueu-ho per utilitzar sempre una sola fila als taulers amb diverses files i una icona petita al mode de barra d'escriptori.

en: Choose a font you like and set it to a smaller or larger size. Middle-click on the button to unset the font and use your theme's default.
ca: Trieu una lletra que us agradi i establiu-ne una mida més petita o més gran. Feu clic amb el botó central per treure l'establiment de la lletra i utilitzar la predeterminada del tema.

en: Choose an icon theme.
ca: Trieu un tema d'icones.

en: Choose the value to add to the list below. Values can be added more than once.
ca: Trieu el valor per afegir a la llista de sota. Els valors es poden afegir més d'una vegada.

en: Choose your preferred tooltip style. Some styles give a lot of useful data, some are clearer but provide less data on a glance.
ca: Trieu l'estil d'indicador de funció preferit. Alguns estils ofereixen una gran quantitat de dades útils; alguns són clars, però proporcionen menys dades en un sol cop d'ull.

en: Clear
ca: Clar

en: Close
ca: Tanca

en: Cloudiness
ca: Nuvolositat

en: Cloudiness (C)
ca: Nuvolositat (N)

en: Cloudy
ca: Ennuvolat

en: Coordinates
ca: Coordenades

en: Copyright (c) 2003-2014
ca: Drets d'autor (c) 2003-2014

en: Currently no data available.
ca: Actualment no hi ha dades disponibles.

en: Days in columns
ca: Dies en columnes

en: Days in rows
ca: Dies en files

en: Decide how many values should be shown at once in the scrollbox. You can choose a smaller font or enlarge the panel to make more lines fit.
ca: Decidiu quants valors s'han de mostrar alhora a la casella rotativa. Podeu triar una lletra més petita o ampliar el tauler per encabir-hi més línies.

en: Detecting...
ca: S'està detectant...

en: Dew point
ca: Punt de rosada

en: Dew point (D)
ca: Punt de rosada (R)

en: Download of astronomical data failed with HTTP Status Code %d, Reason phrase: %s
ca: La baixada de dades astronòmiques ha fallat amb el codi d'estat HTTP %d. Explicació: %s.

en: Download of weather data failed with HTTP Status Code %d, Reason phrase: %s
ca: La baixada de dades del temps ha fallat amb el codi d'estat HTTP %d. Frase de raó: %s.

en: East
ca: Est

en: Enter a city name or address
ca: Introduïu el nom de la ciutat o la direcció

en: Error downloading met.no logo image to %s, reason: %s
ca: Error en baixar la imatge del logotip de met.no a %s, motiu: %s

en: Error parsing astronomical data!
ca: Error en analitzar les dades astronòmiques!

en: Error parsing weather data!
ca: Error en analitzar les dades meteorològiques!

en: Error writing cache file %s!
ca: Error en escriure el fitxer cau %s!

en: Evening
ca: vespre

en: F
ca: B

en: Feet (ft)
ca: Peus (ft)

en: Feet per second (ft/s)
ca: Peus per segon (ft/s)

en: First quarter
ca: Quart creixent

en: Fog
ca: Boira

en: Fog (F)
ca: Boira (B)

en: Font and color:
ca: Lletra i color:

en: For locations outside Norway the elevation model that's used by the met.no webservice is not very good, so it's usually necessary to specify the altitude as an additional parameter, otherwise the reported values will not be correct.
    
    The plugin tries to auto-detect the altitude using the GeoNames webservice, but that might not always be correct too, so you can change it here.
    
    Altitude is given in meters above sea level, or alternatively in feet by changing the unit on the units page. It should match the real value roughly, but small differences will have no influence on the weather data. Inside Norway, this setting has no effect at all.
ca: Per aquelles ubicacions que estiguin fora del territori noruec el model d'elevació que s'utilitza amb el servei web met.no no és molt bona, així que en general cal especificar l'altitud com a paràmetre addicional, en cas contrari els valors obtinguts no seran del tot correctes.
    
    El connector intenta detectar automàticament l'altitud mitjançant el servei web GeoNames, però aquest valor tampoc podria ser del tot correcte, així que podeu canviar-ho aquí.
    
    L'altitud es dóna en metres per sobre el nivell del mar, o alternativament en peus, si es canvia la unitat en la pàgina de les unitats. Aquest valor ha de coincidir més o menys amb el valor real, no obstant això les diferències petites no tindran cap influència en les dades del temps. Dins del territori noruec, aquest ajust no té cap efecte en absolut.

en: Full moon
ca: Lluna plena

en: Hide the scrollbox to save valuable space on the panel. Most interesting information is also provided in the tooltip - provided you choose an appropriate tooltip style - that is shown when hovering over the icon.
ca: Oculta la casella rotativa per estalviar espai valuós al tauler. La informació més interessant també es proporciona a la descripció - sempre que trieu un estil d'indicador de funció apropiat - que es mostra quan es mou el ratolí sobre la icona.

en: High clouds
ca: Núvols alts

en: High clouds (CH)
ca: Núvols alts (NM)

en: Humidity (H)
ca: Humitat (H)

en: If the chosen location is not in your current timezone, then it is necessary to <i>put</i> the plugin into that other timezone for the times to be shown correctly. The proper timezone will be auto-detected via the GeoNames web service, but you might want to correct it if necessary.
    Leave this field empty to use the timezone set by your system. Invalid entries will cause the use of UTC time, but that may also depend on your system.
ca: Si la ubicació que es tria no està dins de la vostra zona horària actual, aleshores és necessari <i>posar</i> el connector a aquesta zona horària diferent perquè els temps es mostrin correctament. Es detectarà automàticament la zona horària correcta a través del servei web GeoNames, però és possible que vulgueu corregir-ho si fos necessari.
    Deixeu aquest camp en blanc per a utilitzar la zona horària establerta pel sistema. Les entrades no vàlides faran que s'utilitzi l'hora UTC, però això també pot dependre del vostre sistema.

en: Improvements by Robert G. Quayle and Robert G. Steadman applied in 1998 to earlier experiments/developments by Steadman. This model only depends on wind speed and temperature, not on relative humidity and can be used for both heat and cold stress.
ca: Millores aportades per Robert G. Quayle i Robert G. Steadman, i aplicades el 1998 als experiments/desenvolupaments anteriors de Steadman. Aquest model només depèn de la velocitat del vent i de la temperatura, no pas de la humitat relativa, i pot utilitzar-se tant en l'estrès per calor com per fred.

en: Inches (in)
ca: Polzades (in)

en: Inches of mercury (inHg)
ca: Polzades de mercuri (inHg)

en: Inches of mercury is still widely used for barometric pressure in weather reports, refrigeration and aviation in the United States, but seldom used elsewhere. It is defined as the pressure exerted by a 1 inch circular column of mercury of 1 inch in height at 32 °F (0 °C) at the standard acceleration of gravity.
ca: L'escala de les polzades de mercuri encara s'utilitza àmpliament als Estats Units per a la pressió baromètrica a la Informació meteorològica, de refrigeració i d'aviació, però poques vegades s'utilitza en altres indrets. Es defineix com la pressió exercida amb 1 polzada de columna circular de mercuri d'1 polzada d'altura a 32 °F (0 ° C) a l'acceleració estàndard de la gravetat.

en: Invented by Sir Francis Beaufort in 1805, this empirical scale on wind speed is based on people's observations of specific land or sea conditions, denoting these conditions with numbers from 0 (calm) to 12 (hurricane).
ca: Inventada per Sir Francis Beaufort el 1805, aquesta escala empírica de velocitat del vent es basa en observacions en diferents condicions metereològiques a mar o a terra, i assigna a aquestes condicions números entre el 0 (calma) i el 12 (huracà).

en: Kilometers per hour (km/h)
ca: Kilòmetres per hora (km/h)

en: Knots (kt)
ca: Nusos (kt)

en: L_ongitude:
ca: L_ongitud:

en: Labels to d_isplay
ca: Eti_quetes a mostrar

en: Latitud_e:
ca: _Latitud:

en: Latitude
ca: Latitud

en: Latitude specifies the north-south position of a point on the Earth's surface. If you change this value manually, you need to provide altitude and timezone manually too.
ca: La latitud especifica la posició nord-sud d'un punt sobre la superfície de la Terra. Si es canvia aquest valor de forma manual, cal proporcionar l'altitud i la zona horària  també manualment.

en: Li_nes:
ca: Lí_nies:

en: Light rain
ca: Pluja lleugera

en: Light rain with thunder
ca: Pluja lleugera i trons

en: Lightly cloudy
ca: Lleugerament ennuvolat

en: Location _name:
ca: _Nom de la ubicació:

en: Longitude
ca: Longitud

en: Longitude specifies the east-west position of a point on the Earth's surface. If you change this value manually, you need to provide altitude and timezone manually too.
ca: La longitud especifica la posició d'est a oest d'un punt sobre la superfície de la Terra. Si es canvia aquest valor de forma manual, cal proporcionar l'altitud i la zona horària també manualment.

en: Low clouds
ca: Núvols baixos

en: Low clouds (CL)
ca: Núvols baixos (NB)

en: Met.no provides forecast data for up to %d days in the future. Choose how many days will be shown in the forecast tab in the summary window. On slower computers, a lower number might help against lags when opening the window. Note however that usually forecasts for more than three days in the future are unreliable at best ;-)
ca: Met.no proveeix dades de prediccions per als propers %d dies, com a màxim. Escolliu quants dies voleu mostrar a la pestanya de prediccions a la finestra de resum. En ordinadors més lents, un número més baix pot disminuir el temps d'espera en obrir la finestra. Tingueu en compte, però, que les prediccions per a més enllà de tres dies no solen ser gaire fiables de totes maneres ;-)

en: Meter per second is <i>the</i> unit typically used by meteorologists to denote wind speeds.
ca: Els metres per segon és <i>la</i> unitat que normalment utilitzen els meteoròlegs per denotar la velocitat del vent.

en: Meters (m)
ca: Metres (m)

en: Meters per second (m/s)
ca: Metres per segon (m/s)

en: Middle clouds
ca: Núvols mitjans

en: Middle clouds (CM)
ca: Núvols mitjans (CM)

en: Miles per hour (mph)
ca: Milles per hora (mph)

en: Miles per hour is an imperial unit of speed expressing the number of statute miles covered in one hour.
ca: Les milles per hora és una unitat de l'imperi britànic de velocitat que expressa el nombre de milles terrestres cobertes en una hora.

en: Millimeters (mm)
ca: Mil·límetres (mm)

en: Morning
ca: matí

en: Move do_wn
ca: Mou a_vall

en: Move the selected value down in the list of labels to display.
ca: Mou el valor seleccionat cap avall en la llista d'etiquetes a mostrar.

en: Move the selected value up in the list of labels to display.
ca: Mou el valor seleccionat cap amunt en la llista d'etiquetes a mostrar.

en: Move u_p
ca: Mou am_unt

en: NW
ca: NO

en: Named after the astronomer Anders Celsius who invented the original scale in 1742, the Celsius scale is an international standard unit and nowadays defined using the Kelvin scale. 0 °C is equivalent to 273.15 K and 1 °C difference in temperature is exactly the same difference as 1 K. It is defined with the melting point of water being roughly at 0 °C and its boiling point at 100 °C at one standard atmosphere (1 atm = 1013.5 hPa). Until 1948, the unit was known as <i>centigrade</i> - from Latin <i>centum</i> (100) and <i>gradus</i> (steps).
    In meteorology and everyday life the Celsius scale is very convenient for expressing temperatures because its numbers can be an easy indicator for the formation of black ice and snow.
ca: Porta el nom de l'astrònom Anders Celsius, qui va inventar l'escala original en 1742, l'escala Celsius és una unitat estàndard internacional i avui dia es defineix mitjançant l'escala Kelvin. 0 °C equivalen a 273,15 K i la diferència d'1 °C en la temperatura és la mateixa diferència d'1 K. El grau Celsius es defineix amb el punt de congelació de l'aigua sent més o menys en 0 °C i el seu punt d'ebullició en 100 °C en una atmosfera estàndard (1 atm = 1013,5 hPa). Fins al 1948, la unitat es coneixia com a <i>centígrad</i> - del llatí <i>centum</i> (100) i <i>gradus</i> (pas).
    En la meteorologia i en la vida quotidiana, l'escala Celsius és molt convenient per expressar les temperatures, perquè el seu valor pot ser un senzill indicador per a la formació de capes de gel i per a la formació de flocs de neu.

en: New moon
ca: Lluna nova

en: Night
ca: nit

en: No Data
ca: Sense dades

en: No default icon theme? This should not happen, plugin will crash!
ca: No hi ha cap tema d'icones predeterminat? Això no hauria de passar, el connector tindrà pana!

en: No icon theme!
ca: Sense tema d'icones!

en: North
ca: Nord

en: North-East
ca: Nord-est

en: North-West
ca: Nord-oest

en: Nowadays wind speed/velocity is measured using an anemometer (Greek <i>anemos</i>, meaning <i>wind</i>) in 10 m (33 ft) height. Anemometers usually measure either wind speed or pressure, but will provide both values as they are closely related to and can be deduced from each other.
ca: Avui en dia, la velocitat o celeritat del vent es mesura amb un anemòmetre (del grec <i>anemos</i>, que significa <i>vent</i>) a 10 metres d'alçada (33 peus). Els anemòmetres solen mesurar o bé la celeritat o la pressió del vent, però reporten ambdós valors ja que estan íntimament relacionats i l'un es pot deduir a partir de l'altre.

en: OK
ca: D'acord

en: Open the user icon themes directory in your file manager, creating it if necessary.
ca: Obre el directori de temes d'icones d'usuari al gestor de fitxers. Crea'l si cal.

en: Partly cloudy
ca: Parcialment ennuvolat

en: Please change location name to your liking and correct alltitude and timezone if they are not auto-detected correctly.
ca: Canvieu el nom de la ubicació al vostre gust i corregiu l'altitud i la zona horària si no es detecten correctament.

en: Please set a location in the plugin settings.
ca: Establiu una ubicació als ajusts del connector.

en: Pound-force per square inch (psi)
ca: Lliures per polzada quadrada (psi)

en: Prec_ipitations:
ca: Pre_cipitacions:

en: Precipitation (R)
ca: Precipitacions (R)

en: Precipitation amount
ca: Quantitat de precipitacions

en: Preferences
ca: Preferències

en: Rain
ca: Pluja

en: Rain showers
ca: Xàfecs

en: Rain with thunder
ca: Pluja i trons

en: Re_fresh
ca: Re_fresca

en: Relative humidity
ca: Humitat relativa

en: Results
ca: Resultats

en: SW
ca: SO

en: Scroll the current displayed value(s) out and the new value(s) in instead of simply changing them. Uncheck this option if you find the animation too distracting.
ca: Desplaça cap a fora els valors mostrats actualment i cap a dins els valors nous, en lloc de només canviar-los. Desactiveu aquesta opció si trobeu que l'animació us distreu massa.

en: Search
ca: Cerca

en: Search for a new location and auto-detect its parameters.
ca: Cerca una nova ubicació i en detecta automàticament els paràmetres.

en: Search location
ca: Cerca la ubicació

en: Searching...
ca: S'està cercant...

en: Select _font
ca: Seleccioneu la _lletra

en: Select a value in the list of labels to display and click this button to remove it.
ca: Seleccioneu un valor en la llista d'etiquetes a mostrar i feu clic en aquest botó per eliminar-lo.

en: Select font
ca: Seleccioneu la lletra

en: Short-term forecast data unavailable.
ca: Les dades del pronòstic a curt termini no estan disponibles.

en: Show current weather conditions
ca: Mostra les condicions meteorològiques actuals

en: Show scroll_box
ca: Mostra la casella rotati_va

en: Show weather conditions and forecasts
ca: Mostra les condicions i previsions meteorològiques

en: Shows the forecasts in a table with the daytimes (morning, afternoon, evening, night) in columns and the days in rows.
ca: Mostra les previsions en una taula amb les franges (matí, tarda, vespre, nit) en columnes i els dies, en files.

en: Simple
ca: Senzill

en: Sleet
ca: Aiguaneu

en: Sleet showers
ca: Xàfecs

en: Sleet showers with thunder
ca: Xàfecs i trons

en: Sleet with thunder
ca: Aiguaneu i trons

en: Snow
ca: Neu

en: Snow showers
ca: Xàfecs de neu

en: Snow showers with thunder
ca: Nevades i trons

en: South
ca: Sud

en: South-East
ca: Sud-est

en: South-West
ca: Sud-oest

en: Sunny
ca: Assolellat

en: Temperature
ca: Temperatura

en: Temperature (T)
ca: Temperatura (T)

en: The English word <i>inch</i> comes from Latin <i>uncia</i> meaning <i>one-twelfth part</i> (in this case, one twelfth of a foot). In the past, there have been many different standards of the inch with varying sizes of measure, but the current internationally accepted value is exactly 25.4 millimeters.
ca: La paraula anglesa <i>inch</i> prové del llatí <i>uncia</i> que vol dir <i>una dotzena part</i> (en aquest cas, una dotzena part d'un peu). En el passat, hi ha hagut molts estàndards diferents de la polzada amb diferents mides de mesura, però el valor internacional  acceptat actualment és exactament 25,4 mil·límetres.

en: The Norwegian Meteorological Institute
ca: L'Institut Meteorològic Noruec

en: The current Fahrenheit temperature scale is based on one proposed in 1724 by the physicist Daniel Gabriel Fahrenheit. 0 °F was the freezing point of brine on the original scale at standard atmospheric pressure, which was the lowest temperature achievable with this mixture of ice, salt and ammonium chloride. The melting point of water is at 32 °F and its boiling point at 212 °F. The Fahrenheit and Celsius scales intersect at -40 degrees. Even in cold winters, the temperatures usually do not fall into negative ranges on the Fahrenheit scale.
    With its inventor being a member of the Royal Society in London and having a high reputation, the Fahrenheit scale enjoyed great popularity in many English-speaking countries, but was replaced by the Celsius scale in most of these countries during the metrification process in the mid to late 20th century.
ca: L'actual escala de temperatura Fahrenheit es basa en una proposta del físic Daniel Gabriel Fahrenheit del 1724. 0 °F era el punt de congelació de la salmorra a pressió atmosfèrica estàndard en l'escala original, aquesta era la temperatura més baixa que es podia assolir amb aquesta barreja de gel, sal i clorur d'amoni. El punt de fusió de l'aigua està als 32 °F i el seu punt d'ebullició als 212 °F. Les escales Fahrenheit i Celsius es creuen als -40 graus. Fins i tot en els hiverns freds, les temperatures no solen caure en valors negatius en l'escala Fahrenheit.
    Amb el seu inventor com a membre de la Royal Society de Londres i en gaudir d'una gran reputació, l'escala Fahrenheit tenia una gran popularitat en molts països de parla anglesa, però va ser substituïda per l'escala Celsius en la majoria d'aquests països durant el procés de metrificació de la meitat/finals del segle 20.

en: The foot per second (pl. feet per second) in the imperial unit system is the counterpart to the meter per second in the International System of Units.
ca: Els peus per segon en el sistema d'unitats de l'imperi britànic és l'homòleg dels metres per segon en el sistema internacional d'unitats.

en: The knot is a unit of speed equal to one international nautical mile (1.852 km) per hour, or approximately 1.151 mph, and sees worldwide use in meteorology and in maritime and air navigation. A vessel travelling at 1 knot along a meridian travels one minute of geographic latitude in one hour.
ca: El nus és una unitat de velocitat igual a una milla nàutica internacional (1.852 km) per hora, o aproximadament 1.151 mph, i es veu en tot el món en la meteorologia i en la navegació marítima i aèria. Un vaixell que viatja a 1 nus al llarg d'un meridià recorre un minut de latitud geogràfica en una hora.

en: The meter is the fundamental unit of length in the International System of Units. Originally intended to be one ten-millionth of the distance from the Earth's equator to the North Pole at sea level, its definition has been periodically refined to reflect growing knowledge of metrology (the science of measurement).
ca: El metre és la unitat fonamental de longitud al Sistema Internacional d'Unitats. Originàriament definit com la deumilionèsima part de la distància des de l'equador de la Terra al pol Nord a nivell del mar, la seva definició s'ha refinat periòdicament per reflectir el coneixement creixent de la metrologia (la ciència de la mesura).

en: The pascal, named after mathematician, physicist and philosopher Blaise Pascal, is a SI derived unit and a measure of force per unit area, defined as one newton per square meter. One standard atmosphere (atm) is 1013.25 hPa.
ca: El pascal, anomenat així pel matemàtic, físic i filòsof Blaise Pascal, és una unitat derivada del SI i una mesura de força per unitat d'àrea, que es defineix com un newton per metre quadrat. Una atmosfera estàndard (atm) són 1013,25 hPa.

en: The pound per square inch is a unit of pressure based on avoirdupois units (a system of weights based on a pound of 16 ounces) and defined as the pressure resulting from a force of one pound-force applied to an area of one square inch. It is used in the United States and to varying degrees in everyday life in Canada, the United Kingdom and maybe some former British Colonies.
ca: La lliura per polzada quadrada, més coneguda com a psi (de l'anglès pounds per square inch), és una unitat de pressió basada en unitats avoirdupois (un sistema de pesos basat en una lliura de 16 unces) i es defineix com la pressió resultant d'una força d'una lliura de força aplicada a una àrea d'una polzada quadrada. S'utilitza als Estats Units i en diversos graus en la vida quotidiana al Canadà, el Regne Unit i potser en algunes anteriors colònies britàniques.

en: The sun never rises and sets at %s.
ca: El sol mai surt i es pon a les %s.

en: The sun never rises today.
ca: El sol no sortirà avui.

en: The sun never sets today.
ca: El sol no es pondrà avui.

en: The sun rises at %s and never sets.
ca: El sol surt a les %s i no es pon mai.

en: The sun rises at %s and sets at %s.
ca: El sol surt a les %s i es pon a les %s.

en: The torr unit was named after the physicist and mathematician Evangelista Torricelli who discovered the principle of the barometer in 1644 and demonstrated the first mercury barometer to the general public. A pressure of 1 torr is approximately equal to one millimeter of mercury, and one standard atmosphere (atm) equals 760 Torr.
ca: La unitat mil·límetres de mercuri, també anomenada «torr» en honor al matemàtic Evangelista Torricelli que va descobrir el principi del baròmetre el 1644 i va fer la primera demostració del baròmetre de mercuri en públic. Una pressió d'1 torr és aproximadament igual que un mil·límetre de mercuri, i una atmosfera estàndard (atm) equival a 760 mmHg.

en: The weight of the air that makes up the atmosphere exerts a pressure on the surface of the Earth, which is known as atmospheric pressure. To make it easier to compare the value to other values for locations with different altitudes, atmospheric pressure is adjusted to the equivalent sea-level pressure and called barometric pressure. Rising barometric pressures generally indicate an improvement in weather conditions, while falling pressures mean deterioration.
ca: El pes de l'aire que compòn l'atmosfera exerceis una pressió sobre la superfície de la terra, coneguda com a pressió atmosfèrica. Per tal de facilitar la comparació de valors entre localitzacions amb altituds diferents, la pressió atmosfèrica s'ajusta al seu equivalent a nivell de mar, anomenada pressió baromètrica. Un augment de la pressió baromètrica sol indiciar una millora en les condicions metereològiques, mentre que caigudes de la pressió solen indicar un deteriorament.

en: There may be problems with some themes that cause the scrollbox text to be hardly readable. If this is the case or you simply want it to appear in another color, then you can change it using this button. Middle-click on the button to unset the scrollbox text color.
ca: Hi poden haver problemes amb alguns temes que fan que el text de la casella rotativa sigui difícilment llegible. Si aquest és el cas, o si simplement voleu que aparegui en un altre color; a continuació, es pot canviar mitjançant aquest botó. Feu clic amb el botó central per treure l'establiment del color de la casella rotativa.

en: These are the values that will be shown in the scrollbox. Select a single value here and click the appropriate button to remove it or move it up and down in the list.
ca: Aquests són els valors que es mostren a la casella rotativa. Seleccioneu aquí un valor únic i feu clic al botó apropiat per eliminar-lo o moure'l cap amunt i cap avall en la llista.

en: Third quarter
ca: Quart minvant

en: This gives the cardinal direction (North, East, South, West) the wind is coming from.
ca: Això dóna el punt cardinal (Nord, Est, Sud, Oest) des d'on prové el vent.

en: This gives the direction the wind is coming from in azimuth degrees (North = 0°, East = 90°, South = 180° and West = 270°).
ca: Això dona la direcció d'on ve el vent en graus azimut (nord =  0°, est = 90°, sud = 180° i oest = 270°).

en: This is the model used by the Australian Bureau of Meteorology, especially adapted for the climate of this continent. Possibly used in Central Europe and parts of other continents too, but then windchill and similar values had never gained that much popularity there as in the US or Canada, so information about its usage is scarce or uncertain. It depends on air temperature, wind speed and humidity and can be used for lower and higher temperatures alike.
ca: Aquest és el model utilitzat per l'Oficina Australiana de Meteorologia, especialment adaptat al clima d'aquest continent. Possiblement s'utilitzava a Europa Central i en parts d'altres continents, no obstant la temperatura de sensació i els valors similars mai no havien gaudit de molta popularitat com als EUA o Canadà, de manera que la informació sobre el seu ús és escassa o incerta. Depèn de la temperatura de l'aire, la velocitat del vent i la humitat i es pot utilitzar tant per a les temperatures baixes com per a les elevades.

en: Thunder showers
ca: Xàfecs i trons

en: Thundersnow
ca: Temporal de neu i trons

en: Today
ca: avui

en: Tomorrow
ca: demà

en: Torr (mmHg)
ca: Mil·límetres de mercuri (mmHg)

en: Unable to open the following url: %s
ca: No es pot obrir l'url següent: %s

en: Unnamed place
ca: Ubicació sense nom

en: Unset
ca: Sense establir

en: Use only a single _panel row
ca: Utilitza només una sola fila del _tauler

en: Used in North America, wind chill will be reported for low temperatures and heat index for higher ones. At night, heat index will be replaced by the Summer Simmer Index. For wind chill, wind speeds need to be above 3.0 mph (4.828 km/h) and air temperature below 50.0 °F (10.0 °C). For heat index, air temperature needs to be above 80 °F (26.7 °C) - or above 71.6 °F (22 °C) at night - and relative humidity at least 40%. If these conditions are not met, the air temperature will be shown.
ca: S'utilitza a Amèrica del Nord, la temperatura de sensació es calcularà per a les baixes temperatures i la temperatura de xafogor per a les més elevades. A la nit, la temperatura de xafogor és substituïda per l'SSI (Summer Simmer Index). Per a la temperatura de sensació, les velocitats del vent han de ser superiors a 3,0 mph (4.828 km/h) i la temperatura de l'aire per sota de 50,0 °F (10,0 °C). Per a la temperatura de xafogor, la temperatura de l'aire ha de ser superior a 80 °F (26,7 °C) o superior a 71,6 °C (22 °C) a la nit, i la humitat relativa com a mínim ha de ser del 40%. Si no es compleixen aquestes condicions, es mostrarà la temperatura de l'aire.

en: Verbose
ca: Detallat

en: W
ca: O

en: WD
ca: DV

en: WS
ca: VV

en: Waning crescent
ca: Lluna gibosa minvant

en: Waning gibbous
ca: Lluna gibosa minvant

en: Waxing crescent
ca: Lluna creixent

en: Waxing gibbous
ca: Lluna gibosa creixent

en: Weather Report
ca: Informació meteorològica

en: Weather Update
ca: Informació meteorològica

en: West
ca: Oest

en: Wikipedia
ca: Viquipèdia

en: Wind direction (WD)
ca: Direcció del vent (DV)

en: Wind direction in degrees (WD)
ca: Direcció del vent en graus (DV)

en: Wind speed (WS)
ca: Velocitat del vent (VV)

en: Wind speed - Beaufort scale (WB)
ca: Velocitat del vent - escala de Beaufort (WB)

en: Wind speeds in TV or in the news are often provided in km/h.
ca: La velocitat del vent a la televisió o en les notícies sovint es donen en km/h.

en: Windchill/Heat index
ca: Índex tèrmic del vent / calor

en: Windchill/Humidex
ca: Índex de fredor / d'humitat

en: _Appearance
ca: _Aparença

en: _Close
ca: Tan_ca

en: _Details
ca: _Detalls

en: _Forecast
ca: _Pronòstic

en: _Forecast layout:
ca: D_isposició de la previsió:

en: _Help
ca: _Ajuda

en: _Icon theme:
ca: Tema d'_icones:

en: _Location
ca: U_bicació

en: _Number of forecast days:
ca: _Nombre de dies de la previsió:

en: _Remove
ca: Sup_rimeix

en: _Round values
ca: Valors a_rrodonits

en: _Scrollbox
ca: De_splaçament

en: _Temperature:
ca: _Temperatura:

en: _Timezone:
ca: _Zona horària:

en: _Tooltip style:
ca: _Estil d'indicador de funció:

en: _Units
ca: _Unitats

en: _Wind speed:
ca: _Velocitat del vent:

en: feet
ca: peus

en: getting %s
ca: obtenint %s

en: in
ca: po

en: meters
ca: metres

en: unknown
ca: desconegut
